Gönderen Konu: Slogan İlkelin İdeolojisi  (Okunma sayısı 3346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9214
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Slogan İlkelin İdeolojisi
« : 16 Ağustos 2011, 03:51:04 »

Slogan İlkelin İdeolojisi(1)

Karanlıkta kavga olmaz. İdeolojiler(2), uçurumları aydınlatan hırsız fenerleri(3). İstemesek de onlara muhtacız. Kaosu(4) kosmos(5) yapan insan zekâsı, tecrübelerini ideolojilerde sergilemiş. İdeolojiye düşmanlık, tek izm'e teslimiyettir: Obskürantizme(6). İdeolojiler siyaset dünyasının haritaları. Haritasız denize açılınır mı? Ama harita tehlikeli bir yolculukta tek kılavuz olamaz. Pusulaya da ihtiyaç var. Pusula: şuur. Tarih şuuru, milliyet şuuru, kişilik şuuru. İdeolojilerin peşine takılanlar pusulasızdırlar. Gemi ya kayalara çarptı, ya batağa saplandı. İdeolojilerin ışığına göz yumanları sloganlar yönetir. Karanlık kinlerin birbirine saldırttığı çılgın sürülerin savaş çığlığıdır, slogan. İlkelin, budalanın, papağanın ideolojisidir. Düşünce ile çığlık bağdaşmaz. Şuurun sesi çığlık değildir. Yabanî bağırır, medenî insan konuşur. Bu çocuklar yıllarca konuşturulmadı. Hınçlarını üç beş kelime ile suratımıza tükürüyorlar. İdeolojileri yasakladığımız için hışımlarına uğradık. Demokrasinin demopedi(7) olduğunu kimse düşünmedi. Aczin hürriyetperverliği yalanların en namussuzu. Bahşedilen hürriyet, ölmek ve öldürmek hürriyeti.

Toprak sarsılıyor!... Hep birden esfel-i sâfiline(8) yuvarlanmak istemiyorsak, gözlerimizi açmalıyız. İnsanlar sloganla güdülmez. Düşünceye hürriyet, sonsuz hurriyet. Kitaptan değil kitapsızlıktan korkmalıyız. Bütün ideolojilere kapıları açmak, hepsini tanımak, hepsini tartışmak ve Türkiye'nin kaderini onların aydınlığında fakat tarihimizin büyük mirasına dayanarak inşa etmek. İşte, en doğru yol.


--------------------------------------------------------------------------------
1- Bu Ülke, İletişim Yayınları, İstanbul 1996.s.93-94.
2- İdeoloji: kendi içinde bütünlüğü olan siyasî, iktisadî, içtimaî sistem düşüncesine sahip, inanç, his ve fikir bütünü, fikriyat, ilm-i efkâr, ilm-i suver-i akliye, ilm-i tasavvur.
3- Hırsız Feneri: Karşısındakileri gösteren fakat kendini taşıyanı göstermeyecek şekilde yapılmış, önü camlı fener.
4- Kaos: Kâinatın, dünyanın meydana gelmesinden önce içinde bulunduğu farz edilen  karışık hal, heyulâ. Bu manadan hareketle mecazî manada karışıklık, kargaşa anlamında kullanılır.
5- Kosmos: Kâinat. Evren ve yasaları ya da daha genel olarak, gerçek, ya bilimsel ya da düşsel bir anlayıstan doğan her türlü evren.
6- Obskürantizm: Halk arasında bilgi ve öğrenimin yayılmasını istemeyen/engelleyen sistem.
7- Demopedi: Halk eğitimi, halkın eğitilmesi.
8- Esfel-i sâfilin: Cehennem, sefillerin en sefili, aşağılığın en aşağısı anlamına gelen tamlama. cehennemin en dip yeri. (Tin Suresi 5. âyet)Cemil MERİÇ - Bu Ülke
(Derleyen Harun ŞAHİN)