Gönderen Konu: Tesettür başı örtmekten ibaret değildir  (Okunma sayısı 7078 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7484
Tesettür başı örtmekten ibaret değildir
« : 06 Temmuz 2010, 03:58:46 »

Kuralsızlık, ölçüsüzlük, kural tanımazlık ne kadar kötü bir şey... Kurallar insanlar içindir; insanların rahat ve huzuru içindir. Özgürlük için insanlar bu huzuru tepiyorlar. Halbuki tam bir özgürlük yoktur insan için. Tam özgürlük insanlarda değil hayvanlarda vardır.

Günümüz insanı hem inancından hem de serbest yaşayışından vazgeçmek istemiyor. Halbuki din, inanç bir kurallar manzumesinden ibarettir. Kişinin her istediğini yapması hem de inançlı kalması mümkün değildir. Çünkü inandığı gibi yaşamayan kimse, bir müddet sonra yaşadığı gibi inanmaya başlar. Yaptıklarını din olarak görmeye başlar. En azından yaptıklarını meşru görür, din dışı görmez. Bu da inançlı bir kimseye kötülük olarak yeter.

Son yıllarda, kadınların giyim kuşamında, kılık kıyafetinde bir curcuna yaşanıyor... Kapalısı da açığı da ne yapacağını şaşırmış bir halde. Ölçüsüzlük hat safhada. Açığına bakıyorsun, neresini açacağını şaşırmış; kimisinin bir omuzu açık diğeri kapalı, kimisi göbeğini açmış kimisi sırtını...
Açığı tercihini yapmış. Kapalı kadın da tercihini yapmış; ancak inançlı kadın yaptığı tercihin şuurunda değil. Çünkü:

KAPALI FAKAT...

Kadın kapalı, eşarplı, parlak, desenli pardösüsünün etekleri yerleri süpürüyor fakat, öyle daracık ki bütün vücüd hatları ortada. Sokakta öyle tak tak...yürüyüşü var ki, arkadan uygun adımlı bir asker geliyor zannediyorsun.

Kadın kapalı fakat, sokağa çıkarkan öyle parfüm sürünüyor ki, daha beş metreden kokusunu alıyorsunuz. Kendisi asarsörden çıkıyor fakat kokusu ancak yarım saat sonra asansörü terk ediyor. Hele sokakta; sigara içmeleri, cak cak sakız çiğnemeleri, yalayarak dondurma yemeleri çirkin bir manzara.

Kadın kapalı fakat yolda, parkta, markette hemcinsleri ile karşılaştıklarında ses desibeli ölçüsüz, sanki evde kendi aralarında konuşuyorlarmış gibi rahat, kahkahalar, gülmeler, şakalaşmalar. Son model arabalarla fink atmalar. Okumuşluğun, kariyer sahibi olmanın verdiği cesaretle evde dikleşmeler.

Kadın kapalı hatta çarşaflı, yüzü bile zor görünüyor fakat neredeyse on parmağından on yüzük, kolundaki bileziklerin şangırtısı on metreden işitiliyor. Alışverişte para ödemelerinde bileziklerin, yüzüklerin parıltısı kasiyerin yüzünü aydınlatıyor.

Kadın başını kapatmış fakat, gerdanı açık, altın kolyesi parlıyor; kolları açık, daracık kot pantolonu ile vücut hatları ortada. İş yerlerindeki helalarda kadın bölümünü göstermek için kullanılan etekli kadın resmini kaldırmak lazım; çünkü artık etekli kadın kalmadı herkes pantolonlu!..

Kadın kapalı fakat, eşarbı, güneş gözlüğü bilmem ne marka, makyajı, zarafeti, şıklığı bir numara. Elbisesi renk cümbüşü, yüz metre ileriden ben buradayım diye parlıyor. Belki de açık olsa bu kadar dikkati çekmeyecek, cazip olmayacak.

Kadın kapalı, yaşlı başlı; o TV senin bu TV benim dolaşıyor; yaşlarına bakmadan gittikleri TV’lerde çifte telli oynamaktan da geri kalmıyorlar.
Kadın kapalı, fakat sokaktaki yürüyüşü, edası, salına salına yürüyüşü ve süsüyle, giyinişiyle ben buradayım diye bas bas bağırıyor. Genç kız kapanmış fakat, parkta erkek arkadaşı ile sarmaş dolaş.

Kadın kapalı fakat, evinde, kocasına, ana babasına göstermediği kibarlığı, inceleği, nazikliği sokaktaki erkeğe fazlasıyla gösteriyor. Halbuki tam tersi olması lazım, evde nazik kibar, dışarıda ciddi ve sert.

Tesettürün esasları: Örtülecek yerleri örtmek, vücut hatlarını belli etmemek, sade olmak, dikkati çekecek renk ve tarzda olmamak. Zaruretsiz sesini duyurmamak.

“ÖRTÜLÜ OLAN ÇIPLAKLAR!..”

Bu ölçülere uymayanlar için Peygamber Efendimiz “Örtülü olan çıplaklar“ ifadesini kullanmaktadır. Tesettürün, giyinmenin bir hikmeti, gayesi vardır. Bunun başında da; kadının teşhir edilmemesi, gözden ırak olması, zaruret olmadıkça sesini duyurmaması, erkeklerin arasına karışmaması, sokağa çıktığında giyinişinin sade olması, dikkati celbedici giyim ve hareketler içinde bulunmaması, tahrik edici olmaması... gerekir.

Nitekim Tergib’te bildirildiğine göre: Hz. Fâtıma’ya sorarlar: “Kadınlar için en iyi olan nedir?” cevâbında, “Yabancı erkeklerden uzak durmalarıdır” buyurur.

Âişe validemize, kadın sokağa çıkmak zorunda kaldığında nasıl olmalı diye sorulduğunda; başörtüsünün üstüne eski bir örtü almalı, belini büküp yeni elbise giymemelidir. Konuşmasının düzgün olmaması için ağzına bakla gibi bir şey koymalıdır, buyurur.

Mehmet Oruç

Çevrimdışı Günbatımı

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2490
 • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
Ynt: Tesettür başı örtmekten ibaret değildir
« Yanıtla #1 : 06 Temmuz 2010, 11:08:20 »
Bir yerlere doğru gidiyoruz ama... Allah c.c. sonumuzu hayretsin!

Teşekkürler, çok güzel paylaşım...
Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...


Hz. Mevlana 

Çevrimdışı osmanlı

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 379
 • Okula hayır, Açık lise kolejlerine evet.
Ynt: Tesettür başı örtmekten ibaret değildir
« Yanıtla #2 : 06 Temmuz 2010, 17:18:04 »
Yorum yazmayacağım. Daha evvel buna benzer bir konuya yazdığım s e r t yorumdan dolayı konu tümden uçtu. Ama yine söylüyorum bunun sebebi erkek yok erkek. alayı sütlü.
Devrimci akıla sahip olanlar, luciferin yeni dünya düzenini yemezler...

Çevrimdışı güldem

 • okur
 • *
 • İleti: 92
Ynt: Tesettür başı örtmekten ibaret değildir
« Yanıtla #3 : 06 Temmuz 2010, 19:35:06 »
Teşekkür ederim güzel bir yazı ve bizlere yabancı olmayan bir yazı.Yabancı değiliz çünkü dışarıda onlarcasıyla karşılaşmak zorun da kalıyoruz.... Eşlerlede alakalı olduğunu düşünüyorum Osmanlı kardeşe katılıyorum....
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2010, 19:37:17 Gönderen: güldem »

Çevrimdışı sakincan

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 212
Ynt: Tesettür başı örtmekten ibaret değildir
« Yanıtla #4 : 07 Temmuz 2010, 02:25:08 »
Yorum yazmayacağım. Daha evvel buna benzer bir konuya yazdığım s e r t yorumdan dolayı konu tümden uçtu. Ama yine söylüyorum bunun sebebi erkek yok erkek. alayı sütlü.


:)evet..haklı olmakla birlikte epeyce sert bir tepki olmuş..
Bu akşam gül koydum yastığımın kenarına...
belki gelirsin rüyama...
benim için olmaz bilirim.......
gülün hatırına..

Çevrimiçi İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7484
Kadının örtünmesinde şekil ve sınırlar
« Yanıtla #5 : 07 Temmuz 2010, 04:35:02 »
Kadının tesettürü, örtünmesi hicretin üçüncü senesinde gelen, (Ahzâb) ve beşinci senesinde gelen (Nûr) sûrelerinde emrolundu.

Kadınların ellerinden ve yüzlerinden başka her yerlerini örtmeleri emredildi. İnce olup içindeki uzvun şekli veya rengi görünen kumaş, yok demektir.

Avret yerini örtmek, namazda da, namaz dışında da farzdır. Yalnız iken kılarken de, örtmek farzdır. Temiz elbisesi bulunan kimsenin karanlıkta, yalnız iken de çıplak kılması câiz değildir. Kadınların, namaz dışında, yalnız iken, diz ve göbek arasını örtmesi farz olup, sırtını ve karnını örtmesi vâcib, başka yerlerini örtmesi edebdir.

Kadınların, yabancı erkeklerle, ihtiyaç olduğu zaman, fitneye sebep olmayacak şekilde, sert ve ciddi konuşması câizdir. Kadınların, başı, saçı, kolları, bacakları açık sokağa çıkmaları ve yabancı erkeklere; lüzûmsuz yere, seslerini duyurmaları, erkekler arasında Kur’an-ı kerim, mevlid okumaları büyük günahtır.

Belli Bir Örtü Emredilmedi

Kadınların, kızların ince, dar veya kürklü örtü ile ve küpe, gerdanlık gibi zînet eşyası açık olarak ve erkekler gibi giyinerek ve saçlarını erkekler gibi tıraş ederek sokağa çıkmaları haramdır. Bunun için, geniş bile olsa, pantolon ile örtünmeleri de câiz değildir. Çünkü pantolon, erkek elbisesidir.

(Tergîb-üs-salât)daki hadis-i şeriflerde, “Örtülü olan çıplaklara ve erkek gibi giyinen kadınlara ve kadın gibi giyinen, süslenen erkeklere lânet edildi.”

Geniş manto ile örtünmek âdet olan yerlerde, kadının bununla örtünmesi lazımdır. Başka örtülerin âdet olduğu yerlerde bunlarla örtünmesi caiz olur. Geniş, uzun manto, kalın baş örtüsü ve uzun çorap, tesettür şartlarına daha uygundur. İslamiyet, kadınların örtünmesi için belli bir örtü emretmedi. Çarşafla örtünmek yaygın olan yerde çarşaf da giyilebilir.

Osmanlılar ve önceki İslam devletlerinde, iki türlü kadın kıyâfeti vardı: Birincisi, hür İslâm hanımlarının örtüleri. Bunlar, yüzlerinden ve ellerinden başka, her yerini tamamen örterlerdi. İkincisi, câriye yâni, hizmetçi kadın kıyâfeti olup, erkeklerin yanında, başlarını, saç, boyun, kol ve bacaklarını örtmeleri lâzım değildi.

Bazıları (İslâmiyetin başlangıcında kadınlar örtünmezdi. Peygamber zamanında, Müslüman kadınları, başları, kolları açık gezerlerdi. Sonradan, kıskanç din adamları, kadınların örtünmelerini emrettiler. Kadınlar, sonradan kapandı) diyorlar.

Evet, kadınlar açık gezerdi. Allahü teala, yukarıda bildirdiğimiz hicab âyetlerini göndererek örtünmelerini emreyledi. Bu emirden sonra Resûlullah zamanında, hür kadınlar, bütün bedenlerini örttüler. Bir kadının, cariye olmayıp, hür hanım olduğu, her yerini örtmesinden belli olurdu...

Kadınların açık ve süslü olarak sokağa çıkmaları haram olduğu gibi, yabancı erkeğin bulunduğu yerlere böyle girmeleri de haramdır. Kadının, evde kocasına karşı süslenmesi vaciptir. Dışarıda başka kimselere süslenmeleri haramdır.


Nefislerinin Peşinde Koşanlar

Yalnız keyiflerini, zevklerini düşünenler, zevklerine kavuşmak için, başkalarının zarara, felakete düşmelerinden çekinmeyenler diyorlar ki: (Umacı gibi örtünmüş kadını görmek, insana sıkıntı veriyor. Süslü, açık, güzel kadına, kıza bakmak ise, insana ferahlık, neşe veriyor. Güzel bir çiçeğe bakmak, koklamak gibi tatlı oluyor.)

Hâlbuki, çiçeğe bakmak, onu koklamak ruha tatlı gelmektedir. Ruhun Allahü teâlânın varlığını, büyüklüğünü anlamasına, Onun emirlerine uymasına sebep olmaktadır. Kokulu, tuvâletli, açık kıza bakmak ise, nefse hoş gelmektedir. Kulak, renkten zevk almaz. Göz de sesten zevk almaz. Çünkü, anlamazlar. Nefis Allahü teâlânın düşmanıdır.

Onun zevklerinin sonu yoktur. Kıza bakmakla doymaz. Onunla buluşmak, her zevkini yapmak ister. Bunun içindir ki, bütün kanûnlar, nefislerin taşkınlıklarını önlemektedir. Nefsin taşkın zevkleri, insanı sefâlete, hastalıklara, âile fâcialarına, felaketlere sürüklemektedir.

Allahü teâlâ, bu fâcialara mani olmak için, kızların açılmalarını, yabancı erkeklere yaklaşmalarını, içkiyi, kumarı yasak etmiştir. Nefislerinin esîri olanlar, bu yasakları beğenmiyorlar. Nefislerinin peşinden gidiyorlar. Bunun için de dünyada başları beladan kurtulmuyor. Bir türlü rahat huzur yüzü görmüyorlar. Siz sahte, yapmacık gülmelere, tebessümlere bakmayın!..

Mehmet Oruç

Çevrimdışı kar delen

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 16
Ynt: Tesettür başı örtmekten ibaret değildir
« Yanıtla #6 : 07 Temmuz 2010, 14:54:51 »
Alıntı
İş yerlerindeki helalarda kadın bölümünü göstermek için kullanılan etekli kadın resmini kaldırmak lazım; çünkü artık etekli kadın kalmadı herkes pantolonlu!..

paylaşım çok güzeldi emeğine sağlık

Âişe validemize, kadın sokağa çıkmak zorunda kaldığında nasıl olmalı diye sorulduğunda; başörtüsünün üstüne eski bir örtü almalı, belini büküp yeni elbise giymemelidir. Konuşmasının düzgün olmaması için ağzına bakla gibi bir şey koymalıdır, buyurur.

ya bi de o sondaki hadisin ravisi de olsaydı daha güzel olacaktı
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2010, 14:56:52 Gönderen: kar delen »

Çevrimdışı güldem

 • okur
 • *
 • İleti: 92
Ynt: Tesettür başı örtmekten ibaret değildir
« Yanıtla #7 : 07 Temmuz 2010, 22:12:04 »
İsra kardeşim paylaşımların için Allah razı olsun ....

Çevrimiçi İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7484
Ynt: Tesettür başı örtmekten ibaret değildir
« Yanıtla #8 : 07 Temmuz 2010, 22:48:39 »
cümlemizden razı olsun


Alıntı
ya bi de o sondaki hadisin ravisi de olsaydı daha güzel olacaktı

sanıyorum kaynak olarak Tergib gösterilmiş

Alıntı
Nitekim Tergib’te bildirildiğine göre: Hz. Fâtıma’ya sorarlar: “Kadınlar için en iyi olan nedir?” cevâbında, “Yabancı erkeklerden uzak durmalarıdır” buyurur.

Âişe validemize, kadın sokağa çıkmak zorunda kaldığında nasıl olmalı diye sorulduğunda; başörtüsünün üstüne eski bir örtü almalı, belini büküp yeni elbise giymemelidir. Konuşmasının düzgün olmaması için ağzına bakla gibi bir şey koymalıdır, buyurur.

Çevrimdışı e38

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 25
Ynt: Tesettür başı örtmekten ibaret değildir
« Yanıtla #9 : 11 Temmuz 2010, 20:45:04 »
Allah sonumuzu HAYIR etsin...

paylasim icin tskler...

Allah razi olsun

Çevrimdışı andelib

 • okur
 • *
 • İleti: 71
Ynt: Tesettür başı örtmekten ibaret değildir
« Yanıtla #10 : 13 Temmuz 2010, 17:50:26 »
osmanlı kardeşime katılıyorum.....
Andelibim,                   
Güledir düşkünlüğüm.     
Gülzardayım,               
Ondandır şaşkınlığım.