Gönderen Konu: Uykuyu İbadete Çevirmek...  (Okunma sayısı 6714 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı antepli

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 496
Uykuyu İbadete Çevirmek...
« : 10 Mart 2008, 21:14:59 »

Insan yaratilisi geregi gunduz calismakta ve yorulmakta; gece ise dinlenmek icin uyumaktadir. Bunyemiz gece uykusuna muhtactir. Kur'an'da Cenab-i Hak, "Uykunuzu dinlenme vakti kildik" (Nebe', 78/6-16) ayetiyle bu nimete ve bu beseri ihtiyaca isaret eder.
 

Gunde en az alti saat uyuyan bir insan, omrunun en az dortte birini uyku ile geciriyor demektir. Ki, kucuk bir rakam degildir. Genelde bizlerin de icinde bulundugu cogunluk 8-10 saat arasinda uyumaktayiz. 60 sene yasayan bir insan icin uykulu gecirdigi vakit yaklasik 22 senedir. Hayatimizda boylesine onemli bir yere sahip olan uykuya sunnet-i seniyye gozetilerek girilirse, uykumuza--insaAllah--ibadet mahiyeti kazandirmamiz mumkun olacaktir.

 

Yatma esnasinda uymamiz tavsiye edilen sunnet-i seniyyeler: Yataga abdestli girmek, sag yani uzerine yatmak ve yatarken "euzu-besmele" cekerek dua okumaktir.

 

Bera' bin Azib (ra) bildirmistir: Peygamber Efendimiz (asm) buyurdu ki: "Yataga vardiginda once namaz abdesti gibi abdest al. Sonra sag tarafina uzan ve su duayi oku:  "Allah'im, nefsimi Sana teslim ettim. Yuzumu Sana cevirdim. Isimi Sana biraktim. Sirtimi Sana dayadim. Senden hem rahmetini umuyorum, hem korkuyorum. Senden siginacagim ve kurtulus bulacagim yer, Senden baskasi degildir. Indirdigin kitabina inandim. Gonderdigin Peygamberine iman ettim." Eger o gece olecek olursan, Islam fitrati uzerine olmus olursun. Bu sozleri, yatarken soyledigin sozlerin sonuncusu kil."

 

Hazret-i Aise (ra) bildirmistir: Nebiyy-i Ekrem Efendimiz (asm) her gece yataga girdigi zaman iki elini birlestirerek, "Kul huva'llahu Ehad", "Kul Euzu Birabbi'l-Felak" ve "Kul Euzu Birabbi'n-Nas" surelerini okur ve ellerine nefes verirdi. Sonra iki eliyle vucudundan yetistigi yerleri; basini, yuzunu, vucudunun onunu, arkasini sivazlar ve meshederdi. Bunu uc defa tekrarlardi."

 

Amr bin Hureys (ra) anlatmistir: Resulullah Efendimiz (asm) buyurdu ki: "Temiz ve abdestli olarak uyuyan kimse, gunduz nafile olarak oruc tutup, gece ibadet yapan kimse gibidir."

 

Ebu Hureyre (ra) bildirmistir: Resul-i Ekrem (asm) soyle buyurdu: "Sizden biriniz yatarken sag tarafi uzerine yatsin. Sonra su duayi okusun:  "Rabb'im, isminle yanimi yere koydum, adinla kaldiracagim. Eger ruhumu alirsan, ona merhamet et. Eger almazsan, iyi kullarini muhafaza ettigin gibi muhafaza et."

 

Huzeyfe (ra) bildirmistir: Allah Resulu (asm) gece yatagina girdigi vakit sag elini yanaginin altina koyardi. Sonra su duayi okurdu: "Allah'im, isminle olurum, isminle dirilirim." Uyandigi vakit ise, "Hamd, bizi oldukten sonra dirilten Allah'a mahsustur. Son gidis de ancak O'nadir."

 

Yine Peygamber Efendimiz (asm) yatarken "Ayet'el-Kursi" okuyan kisi icin, Allah'in sabaha kadar bir muhafiz gorevlendirdigini, onu tehlikelerden emin kildigini ve ona seytanin yaklasamayacagini bildirmistir.

 

Goruldugu gibi, uykuya girerken okunan dualarin genelinde Allah'a siginma, olum ve dirilis temalari islenmistir. Cunku uyku, olumun kucuk kardesidir ve uyku halinde alip verdigimiz nefesler bilinc disidir. Bu dualardan her hangi birini veya bir kacini okudugumuzda, Allah'a siginmis oluruz.

 

Yatarken Peygamber Efendimiz'in (asm) uyardigi tek davranis, yuzu koyun, yani karni uzeri yatmaktir.
 

 
Allah Resulu (asm) karni uzerine yatistan Allah'in razi olmadigini bildirmistir. Bunun disinda diger yatis bicimleri mubah bulunmaktadir. Ancak, necip milletimizde bir saygi alameti olarak, yatarken, zorunlu hallerin disinda, ayaklarin kibleye getirilmemesine ozen gosterilir. Bu icten gelen bir saygi ve hurmettir. Biz de saygi duyuyoruz.
 

Sag yanimiz uzerine yatmanin bir hikmetini ilk bakista soyle aciklamak mumkundur: Bilindigi gibi kalbimiz sol yanimizdadir. Sol yanimiz veya karnimiz uzerine yattigimiz zaman, uyku halinde kalbimize baski yapmaktan kendimizi koruyamayiz. Sikisan ve rahat calismasi engellenen kalbimiz ise bize uykuda rahat yuzu gostermez; kabuslar yasatir. Sabahleyin dinlenmis olarak degil, tam tersine yorgun olarak uyaniriz. Ve bu yorgunluk, gun boyu butun islerimizi, verimliligimizi, aktivitemizi, basarimizi ve is heyecanimizi engeller.

 

Ayrica, bilincimizle yasamadigimiz uyku dakikalarinda, rahat calismaktan ali koyulan kalbimizin "sekteye ve durmaya" daha yakin bir hal icine girdigini, bunun da sagligimizi tehdit ettigini unutmayalim.
 
 


 
Allah(a.c.) uykumuzu hayir etsin.

 

Amin!

Bu dünyanın cefasından sefasına sıra gelmez.gafil olmayın ilme çalışın geçen günler geri gelmez...

Çevrimdışı Asfa

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1318
 • Yoℓα giя£η ∂aяa ∂üşмez...
Ynt: Uykuyu İbadete Çevirmek...
« Yanıtla #1 : 10 Mart 2008, 21:28:04 »
bu güzel konu için teşekkkür ediyorum Antepli kardeşim...
Amin!
İlimsiz ibadetin tadı olmaz!...

Çevrimdışı müteallim

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 4785
 • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
  • www.Libv- kamp-lintfort.de
Ynt: Uykuyu İbadete Çevirmek...
« Yanıtla #2 : 10 Mart 2008, 23:36:58 »
Hazret-i Aise (ra) bildirmistir: Nebiyy-i Ekrem Efendimiz (asm) her gece yataga girdigi zaman iki elini birlestirerek, "Kul huva'llahu Ehad", "Kul Euzu Birabbi'l-Felak" ve "Kul Euzu Birabbi'n-Nas" surelerini okur ve ellerine nefes verirdi. Sonra iki eliyle vucudundan yetistigi yerleri; basini, yuzunu, vucudunun onunu, arkasini sivazlar ve meshederdi. Bunu uc defa tekrarlardi.

antepli kardese resekkürler ancak bu sekilde uyku ibadet olur.
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı insirah

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1090
Ynt: Uykuyu İbadete Çevirmek...
« Yanıtla #3 : 14 Mart 2008, 17:51:22 »
Allah razı olsun
Hayat başladığı noktaya, bittiğinde geri döner! Hayatta her şey noktayla başlar, noktayla biter... Sümeyra Denizli

Çevrimdışı vahdettin

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 5
Ynt: Uykuyu İbadete Çevirmek...
« Yanıtla #4 : 15 Mart 2008, 15:15:22 »
Allah senden razı olsun bundan sonra yatarken daha dikkatli davranacağım

Çevrimdışı talibülilm74

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 5
Ynt: Uykuyu İbadete Çevirmek...
« Yanıtla #5 : 20 Mart 2008, 01:27:07 »
cenabuhakk razi ve memnun olsuun böle bir güzel konu ile bizi müserref kildiginiz icin...

Çevrimdışı Asfa

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1318
 • Yoℓα giя£η ∂aяa ∂üşмez...
Ynt: Uykuyu İbadete Çevirmek...
« Yanıtla #6 : 22 Mart 2008, 17:47:51 »
İlimsiz ibadetin tadı olmaz!...

Çevrimdışı rnk1969

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 5
Uykunuzu İbadete Çevirmeye Ne Dersiniz?
« Yanıtla #7 : 05 Şubat 2009, 16:07:27 »
Müslüman olmak şerefini ve iman nimetini bizlere bahşeden Allah'a sonsuz hamd-u senalar olsun. Müslümanların dünya görüşü, müslümanların yemesi, içmesi, müslümanların terbiyesi, müslümanların ahlâkı diğer din ve inanç mensuplarından farklı ve üstün olduğu gibi; müslümanların uykudan sonraki uyanış halleri de farklı, üstün ve güzeldir.

Uykudan uyanan müslüman ilk iş olarak: "Öldükten sonra beni tekrar dirilten Rab'bime hamdolsun (Elhamdilillahillezi ahyâne ba’de mâ emâtene, ve ileyhinnüşûr)" der. Uykunun küçük ölüm olduğunu bilir. Öldürenin, diriltenin, yaratanın, güç, kudret ve hüküm sahibinin Allah celle celâlühü olduğunu bilir ve bunun için ilk iş olarak Rab'bini hatırlar, O'nu anar ve O'na hamd etmeyi ilk vazife kabul eder. Yalnız uyanınca değil hali ve durumu ister iyi, ister kötü olsun, her şeyde Rab'binin bir hikmeti ve takdiri olduğuna iman ettiği için daima şükretmeyi görev bilir.

Sevgili Peygamber Efendimiz sallAllahu aleyhi ve sellem müslümanın uyandığında yapacağı işlerin neler olacağı konusunda da bizlere yol göstermişlerdir. Bunlardan bir kısmını nakledelim.

"Kulun uyandığında söyleyeceği en güzel söz "Subhanellezi Yuhyil mevta ve hüve ala külli şey'in kadir"dir."

"Sizden biri uykudan uyandığında elini 3 kere yıkamadıkça bir kaba sokmasın. Çünkü o kimse, elinin nerede gecelediğini bilemez."

"Sizden biri uykudan uyandığı zaman şöyle duâ etsin: "Elhamdülillahillezi redde aleyhe ruhi ve afâni ve azene li bizikrihi."

"İnsan uykusundan uyandığında ona sür'atle bir melek ve bir de şeytan yaklaşır. Melek kendisine: "Hayırla başla", Şeytan ise: "Şerle başla" der. Eğer o kimse: "Elhamdülillahillezi ahya nefsi ba'de mevteha, elhamdülillahillezi yümsiküssema'e en teka'a alel ard. Elhamdülillahillezi yümsiküllezi kada aleyhel mevte ve yürsilül uhra ila ecelin müsemma" derse, melek şeytanı kovar ve o kimseyi muhafaza eder."

Medeni Avrupa ülkelerinde ve diğer medeni(!) geçinen ülkelerde insanların çoğu kalkar kalkmaz yüzünü, elini yıkamak gereğini dahi duymadan kahvaltıya oturur, yahut yattığı yere kahvaltısını getirtir ve kahvaltı eder. Öte yandan da kıvrak müzikler, tangolar vs. dinlemek sûretiyle uykusunu açmaya ve neşelenmeye(?!) çalışır.

Biz müslümanlar ise kalkar kalkmaz Rabbimizi hatırlar, O'nu anar ve O'nun huzurunda kulluk görevi olan ibadetimizi yerine getirmek üzere hazırlıklara başlarız. Dişlerimizi önce fırçalar veya misvaklarız. Sonra ibadet görevimizi yapmak üzere ya evimizde divana durur, yahut camiye gider cemaat halinde Hak divanında saf bağlayıp kulluk vecibemizi yerine getirmeye gayret ederiz.

Şâyet o gün tatil günü ise veya işimiz yoksa ibadetten sonra hemen uyumayız. Güneş doğana kadar Rabbimizi zikirle meşgul oluruz. Yemek meselesini de bundan sonra düşünür ve yemeğimizi yatağımızda değil, soframızda ve İslâm adabına uygun biçimde yeriz.

Bunun yanında sabah namazlarını vaktinde eda etme arzu, azim ve gayretinde oluruz, erken kalkana, Allah'ın bol rızık vereceğine ve sabah vaktinin rızıkların dağılma vakti olduğuna inanır, müezzin efendinin hoparlör ile ezan okuyup bizi uyandırmasından rahatsız ve şikâyetçi değil, bilakis memnun ve müteşekkir oluruz. O'na duâ ederiz.

Hele hele sabah namazına tembellik veya başka bir nedenle kalkmadığımız veya kalkamadığımız zaman bizdeki üzüntü, endişe ve pişmanlığı görmelisiniz. O günümüz bize zehir olmuştur adeta. Ama kalkabildiğimiz zaman da bizdeki neş'eyi görmelisiniz.

Rabbim cümlemizi İslâm'a göre uyananlardan, dininin en ufak bir vecibesinin dahi kutsal olduğunu bilerek, küçümsemeyen ve yerine getirenlerden eylesin. Âmîn!..
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2009, 16:59:45 Gönderen: mystic »

Çevrimdışı lalegül

 • yazar
 • ****
 • İleti: 513
  • Sidre.net
Ynt: Uykuyu İbadete Çevirmek...
« Yanıtla #8 : 06 Şubat 2009, 00:37:15 »
Allah razı olsun,ne güzel ve kıymetli bir konu paylaşmışsınız.
Şu rahmete bakın ki,
insanlar bütün azalarıyla günah işlerken,
sadece diliyle yaptığı tövbeyle affolunuyor.

Aziz Mahmud Hüdai (k.s)