Gönderen Konu: Üzülecek iki şey  (Okunma sayısı 6069 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7484
Üzülecek iki şey
« : 04 Şubat 2012, 07:09:54 »

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki: İnsanlar şu iki şey için, gözlerinden yaş değil, kan akıncaya kadar ağlasalar, onları bir daha geri getiremezler:

1- Dostların ayrılığı: Beraber oturduklarımız, sohbet ettiklerimiz, sevdiklerimiz, birer birer âhirete göçüyorlar. Bir daha geri gelmezler, gelemezler. Zaten iyi insanlara gelmeleri için teklif etsek, kabul etmezler. Kabirde Cennetteki yerini gören bir Müslüman, Cennetten çöplüğe, zindana niye gelsin ki?

2- Kaybedilen vakit: Gençliğimiz, geçen günlerimiz, yeri göğü yıksak bir daha geri gelmez. O fırsat bitti artık. Vaktinin kıymetini bilmeyen, başka neyin kıymetini bilebilir ki?

Cüneyd-i Bağdadi hazretleri, bir yerden geçerken, kürsüde vaaz veren bir zatı görür. Ne anlattığını merak eder, bir kenarda oturup sonuna kadar dinler. O zat özetle şunları söyler:
(İnsan kabre girince, herkesin cevap vermek zorunda kalacağı dört şeyi soracaklar:

1- Malı, parayı nereden kazandın? Nasıl, nereye harcadın?
2- Allahü teâlânın verdiği bu kıymetli vücudu nerede, hangi yolda yıpratıp tükettin?
3- Öğrendiğin ilimlerle amel ettin mi? İnsanlar bu ilminden nasıl faydalandı? Bunlarla Cenab-ı Hakk’ın rızasını nasıl kazandın veya kaybettin?
4- Vaktini nerede, nasıl değerlendirdin?

Müminlerin en kıymetli varlığı vaktidir. Çünkü dünyada bir kelime-i tevhid söylemek, âhirette teraziyi değiştirebilir. Allah dersin, Cennete gidersin. Sonra hesap gününde, yanlış işlerinden dolayı terazide bir sıkıntı olursa perişan olursun.)

Vaaz bitince, Cüneyd-i Bağdadi hazretleri o zatın yanına gider. Cüneyd-i Bağdadi hazretlerini görünce çok utanıp der ki:

-Efendim siz burada mıydınız? Özür dilerim, sizi göremedim, edepsizlik ettim.

-Senin bu anlattıkların çok kıymetli, çok güzel, ama bu dinleyenler kapıdan çıkınca bunları unuturlar. Ben sana bir cümle söyleyeceğim, bir dahaki sefere, onlara, (Allahü teâlâ seninle beraberken, sen kiminle beraberdin?) dersen belki onu unutmazlar.

Ne muazzam, ne güzel söz! Bunun için, Allahü teâlânın bizi her an gördüğünü hiç unutmazsak, o göre göre nasıl günah işleriz ki? Gördüğünü düşünmeden gafletle geçen her an için de, çok tevbe etmeye çalışmalıyız.

m.ali demirbaş

Çevrimdışı rozi

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 2
 • selam
  • islam-ziyouz.uz
Ynt: Üzülecek iki şey
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2012, 13:07:46 »
assalomu aleykum ahli sunnat vall jamoat
la illaha illalloh muhammadin rasululloh

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Üzülecek iki şey
« Yanıtla #2 : 04 Şubat 2012, 13:11:53 »
Ve aleyküm selam,Aramıza hoş geldiniz.

Çevrimdışı rozi

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 2
 • selam
  • islam-ziyouz.uz
Ynt: Üzülecek iki şey
« Yanıtla #3 : 04 Şubat 2012, 13:14:03 »
sagol dindasim
la illaha illalloh muhammadin rasululloh

Çevrimdışı siyah gül

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 28
Ynt: Üzülecek iki şey
« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2012, 00:43:09 »
aramıza hoşgeldiniz bi de nereli olduğunuzu merak ettim

Çevrimdışı Günbatımı

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2490
 • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
Ynt: Üzülecek iki şey
« Yanıtla #5 : 06 Şubat 2012, 20:33:39 »
Teşekkürler İsra...
Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...


Hz. Mevlana 

Çevrimdışı ibrahimk

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 3
Ynt: Üzülecek iki şey
« Yanıtla #6 : 16 Eylül 2012, 16:47:41 »
Sigara haram değildir

Sual: Bir tasavvuf kitabında, (kahve, tütün, tömbeki, esrar, şaraptan daha kemdir) deniyor. Kahve, tütün, şaraptan daha kötü nasıl olabilir?
CEVAP
Kitaptaki ifadelerde bir nakil hatası olabilir. İstanbul Üniversitesi yayınlarından Gıda Kimyası kitabında deniyor ki:
(Çaydaki tein ile, eskiden ayrı bir alkaloit olarak kabul edilen Kafeinin aynı olduğu tespit edildi. Çayda %2,5-3, kahvede ise %1,3 oranında kafein bulunur.
Kafein, zihni açar, kan dolaşımını artırır, vücuda sıcaklık verir, yorgunluğu giderir, sindirimi kolaylaştırır. Fazlası sinir sistemi üzerinde etki yapar. Kalb hastalıklarında, sinirleri zayıf insanlarda ve çocuklarda az miktar kahve bile fena etki yapabilir.) [s. 658]

Çaydaki kafein, kahvedekinden iki misli fazladır. Kahvedeki kafeine haram denirse, çaydakine de haram denmesi gerekir. Çoğu zarar veren şeyin, zarar verecek miktarını kullanmamalıdır! Vücuda zarar verecek kadar çok yemek de haramdır. Bazı gıdalar, bazı hastalara zararlıdır. Vücuda zarar verdiği bilinen şeyleri kullanmak doğru değildir. Bir kimseye kahve ve çayın fazlası zarar veriyorsa az içmeli, azı da zarar veriyorsa hiç içmemelidir! Hastaya haram olan bir şey, sağlama da haramdır denmez. İmam-ı Münavi hazretleri, Camius-sagir şerhinde kahve içmenin haram ve mekruh olmadığını bildirmiştir. (Hadika s.143)

Çay ve kahvedeki kafein, tütündeki nikotin, fazla alınırsa elbette zararlı olur. Çoğu zarar veren mubah bir şeyin, zarar vermeyen az miktarının kullanılması haram değildir. Alkollü içkilerin ise, hiç zarar vermese de, damlası haramdır. İmam-ı Nevevi hazretleri buyuruyor ki:
Sıvı içkilerin azı da haramdır. Esrarın sarhoş etmeyen miktarını ilaç olarak kullanmak caizdir. (Mühezzeb)

Afyonun da sarhoş etmeyen az miktarı haram değildir. (Feth-ur-rahim s.30)

İbni Hacer-i Mekki hazretleri buyuruyor ki:
Afyon ve diğer zehirli otların alınan çok miktarları haramdır, fakat az miktarlarını ilaç olarak kullanmak caizdir. (Zevacir)

Uyuşturucu benc otu mubahtır. Bununla sarhoş olmak haramdır. (Dürr-ül Muhtar c.3, s.166)

İbni Abidin hazretleri, bunu açıklarken buyuruyor ki:
Benc otunu ilaç olarak kullanmak caizdir. Sarhoş edici miktarı caiz değildir. (Çoğu sarhoş edenin azı da haram olur) hadis-i şerifi sıvı içkilere mahsustur. Zehirli bitkileri ve sarhoş edici katı ilaçları az miktarda kullanmak haram olmaz. (Redd-ül Muhtar c.5, s.295)

Ali Echuri hazretleri, (Tütün içmek aklı giderir veya nafaka temininin terkine sebep olursa, haram olur. Böyle bir durum olmazsa haram olmaz) buyuruyor. (Gâyet-ül-beyan)

Tütün mubahtır. (Essulh-u beynel-ihvan, El-ukudüddürriyye, Tahtavi, Berika)

Bursalı İsmail Hakkı hazretleri, ilk yazdığı kitaplarında, tütüne haram diyordu. Çünkü zamanın padişahınca tütün yasaklanmış, içene ceza veriliyordu.

Tütüne israf yönünden hiçbir âlim haram dememiştir. Fakirin su yerine meşrubat içmesi israftır, fakat alıştığı için çay, kahve veya tütün içmesi israf olmaz.
Şafii âlimlerinin çoğu, sigaraya tenzihen mekruh dedi. Hanefi’de, soğan sarmısak gibi, tenzihen mekruhtur. (Tahtavi)

Büyük bir âlim, mubah olan bir şeyi yasaklarsa, talebelerinin itaat ederek, o şeyi kullanmamaları gerekir. Fakat bu herkese şamil edilemez.
buradada görüldüğü gibi mehmet ali demirbaş hoca hiç bir zaman kendisinden bir şey söylememiş islam alimlerinin sözlerini nakl etmiştir. kanaatimce verdiği fetvalar güvenilirdir...

Çevrimdışı ibrahimk

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 3
Ynt: Üzülecek iki şey
« Yanıtla #7 : 16 Eylül 2012, 16:51:50 »
ayrıca diğer konulardada kafadan atma gibi bir durum yoktur.nakl ettiği isimler islam aleminin en güvenilir alimleridir.son dönem tasavvuf alimi abdülhakim arvasi(kudduse sirruh) gibi...

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Üzülecek iki şey
« Yanıtla #8 : 16 Eylül 2012, 17:35:53 »
   İbrahimk. Kardeşim öncelikle aramıza hoş geldin. "sigara haram değildir" başlığı altında yazdığınız konu,üsteki konuyla alakalı değil,yanlış yere açmıssın... serbest kürsü de yeni konu olarak açabilirdiniz. Yeni olduğunuz için olabilir, her neyse...

  Sıgaranın haram olmadığı konusun da yapmış olduğunuz zorlama çalışma ve alıntılarla neyi değiştirmek istiyorsunuz...?

 Ehli-i sünnet vel cemaat mensupları sigara içmez-içemez, içen varsa onlarda sizin yaptığınız gibi buna mahsuru olmadığına karşı kılıf uydurmaya çalışmaz...
  Peygamberimizin hayatını örnek alıyorsak tütün ve tütüne bağlı hiç bir şey kullanmamalıyız. Sonradan müslümanlar çoğalınca bizim içimize ister istemez karışan tütün sevdalılarının adetleri müslümanları bağlamaz... Her hangi bir zata bağlı tarigat ehl-i ise,  hiç bir zaman kullanmak şöyle dursun,konuyla yakından uzaktan alaka göstermez.
İşin Haram'mı? helal'mi boyutunu da müsait zaman da değerli hocalarımız cevaplarlar...

  

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6599
Sigara Haramdır!
« Yanıtla #9 : 16 Eylül 2012, 20:12:29 »
100 bin kişilik nüfusta hiç sigara içmeyenlerin akciğer kanserine yakalanma oranının yüzde 0.1-0.2, günde bir paket içenlerde yüzde 44, 1-2 paket içenlerde 58, günde 2 paket ya da daha fazla içenlerde 72 olduğuna dikkat çekiyor.

Marmara Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (MARÇEV) ile Sigara ve Diğer Alışkanlık Yapıcı Kimyasallar Etkileşim Birimi ve Dünya Sağlık Teşkilatı kaynaklarından alınan bilgilere göre tütün ve sağlık konusunda bilinmesi gereken gerçekler şöyle sıralanıyor.

1.  Tütünde sağlığa zararlı hangi maddeler bulunuyor?

En iyi bilinen ve en tehlikelileri karbon monoksit, nikotin ve katrandır.

2.  Bu maddeler nasıl öldürücü etki yapar?

Karbon monoksit: Arabaların egzoz gazının aynısıdır. Kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır.

Nikotin:Kokain ve Morfin kadar bağımlılık yapar. Kan basıncını (tansiyon) ve kalp hızını arttırır. Karbon monoksit ile birlikte koroner arter hastalığı ve beyin damar hastalığına yol açar.

Katran: Kanserojen (kanser yapıcı) olup akciğer kanseri, amfizem ve kronik bronşit yapar.

3.  Düşük katran ve nikotin içeren sigaralar az mı zararlıdır?

Hayır. Kanda azalan miktarları telafi etmek için alışkanlığı olanlar daha fazla içer ve daha çok içine çeker.

4.  Filtreli sigaralar zararsız mıdır?

Hayır. Filtre karbon monoksit ve diğer zehirli gazları temizlemez. Filtreli sigara içicisi yine de kalp hastalıkları ve inmeye (felç) yakalanabilir.

5.  Sigara neden kadınlara daha zararlıdır?

Menopoz 5-10 yıl daha erken olur.kadınlar arasında sigara içenlerin, içmeyenlere göre kalp krizi geçirme şansı 10 kat fazladır.

Artı bu bayanların sesleri kargaların seslerine dönüyor,duymak bile istemiyorsunuz.

Sigaranın Neden Olduğu Hastalıklar

Bağımlılık – Nikotin maddesinin bağımlılık özelliği eroininkine çok benzer.

Sırt ve Bel Ağrısı – Sigara içmek, belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen yegâne faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda da zaman zaman şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni, sigara içen kişilerde vücudun, omurilikteki disklere çok zayıf miktarda oksijen göndermesidir. 

Prostat Kanseri – Sigara içmek bütün bu tarz kanser türlerinin %40’ının nedenidir.

Göğüs Kanseri – Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşır.

Rahim Kanseri – Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşır.

Çocukluk Solunum Problemleri — Annesi ya da babası sigara içen çocuklar 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma riski taşır. (Soğuk algınlığı, kulak iltihapları, bronşit, bademcik problemleri, astım ve de zatüre ‘ki bazen ölüme bile yol açar’)

Şeker Hastalığı – Sigara içmek, vücudun insülün salgılama yeteneğini zamanla yok eder. Bu da şeker hastalığına yol açar.

İlaca Karşı Bağışıklık - Sigara içenler belli bir ilacın etkili olması için çok daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır.

Kulak Enfeksiyonları - Sigara içenlerin çocuklarının oititis hastalığına yakalanma riskleri vardır.

Emphysema – Bu hastalığın yol açtığı ölümlerin %85’i sigara yüzünden olur. (ciğerlerdeki alveoller zamanla esnekliğini kaybeder. İlerleyen safhalarda, yoğun bir biçimde solunum zorluğu olur ve hasta solunum makinesine bağlanmak zorunda kalır.)

Boğaz Kanseri – Boğaz kanseri vakalarının %80’ine sigara yol açar.

Mide Kanseri – Sigara içenlerin mide veya bağırsak kanserine yakalanma riski içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır.

Kalp Hastalıkları – Sigara içenlerin kalp krizine yakalanma riski  içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır.

Kısırlık – Çiftlerden sadece birinin sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat arttırır.

Kangren – Akciğerler verimsizleştiği için, vücuda çok az oksijen yayılır. İnsan vücudu, bu çok az miktardaki oksijeni mecburen iç organlara dağıtmak zorunda kalır. Bundan dolayı kalbe en uzak kısımlar olan parmak uçlarından itibaren hücreler süratle zincirleme olarak ölür. Çoğu zaman kollar ya da bacaklar kesilebilir.

Karaciğer Kanseri – Karaciğer kanseri vakalarının % 80’i sigara yüzünden olur.

Gırtlak Kanseri - Günde 25 tane sigara içiyorsanız 30 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. Bu da ilk başlarda konuşma zorluğu ilerleyen safhalarda tamamen konuşamamaya sebebiyet verir.

Erken Doğum ve Bebeğin Hafif Doğması - Günde sadece 5 tane sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurma riski inanılmaz boyutlardadır.

Ağız Kanseri – Ağız kanseri vakalarının tamamına sigara yol açar.

Menopoz - Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.

Yemek Borusu Kanseri – Bu kanserden ölenlerin hemen hemen hepsi sigara içtikleri için ölmüşlerdir.

Erken Yaşlanma - Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksızlaşır.

İyileşme Zorluğu – Sigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır. Bunun yanında ameliyat sonrası yaralarının iyileşmeme olasılıkları vardır.

Diş Kaybı – Sigara içmek diş kayıplarında önemli bir faktördür.
〰〰〰〰🐠

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6599
Tütün içmek nefsâni ve şeytanidir
« Yanıtla #10 : 16 Eylül 2012, 20:14:08 »

"Tütün içen nefsâni ve şeytanidir!"


Büyük âlim ve velilerden İsmail Hakkı Bursevî (k.s.) hazretleri, Rûhu'l-Beyan Tefsiri’nin 1. cildin sonunda terâcim-i ahvâlini/biyoğrafisini verirken Türkçe olarak tütün hakkında da bazı bilgiler veriyor. Faydalı olacağını mülahaza ederek biraz sadeleştirip nakletmek istiyorum. Şöyle diyor o büyük zat:

Şam'da iken, Şeyh-i Ekber Muhyiddin ibni Arabi (k.s.) birkaç kere temessül (belli bir şekil ve surete girerek gözükme, cisimleşme, tecessüm etme) edip şöyle buyurdu:

Şol şey ki, halk ona yaprak (tütün) der. O bizim yanımızda/nezdimizde (bize göre) pis ve haramdır’.

“Ve, şeyhimden dahi duydum ki; ‘Tütün içen nefsâni ve şeytanidir!’ buyurdular.”

Yine İsmail Hakkı hazretleri, hazırladığı Hadis-i Erbaiyn'in (40 Hadis) 8 no.lu hadîs-i şerifinin şerhinde şöyle buyurur:

Bir şeyin zararı, asli fıtrata (yaratılışa) dokunuyorsa, diğer zararlılardan daha çirkindir. Mesela tütün gibi ki, bunu zararı doğrudan fıtrat-ı aslîyedir. İbâdetlere karşı bir ağırlık ve isteksizlik meydana getirir...”

Keza Ruhu'l-Beyan'da Vakıa sûresinin 43. âyet-i kerimesinin tefsirinde de şöyle buyururlar: 

Fehüve harâmün kemâ urrife fi’t-tefâsîr: Bu tütün, diğer tefsirlerde de tarif edildiği, inceden inceye anlatıldığı üzere haramdır”.

Son devrin büyük âlim ve fâzıllarından Mehmed Zihni Efendi merhum da, Nimet-i İslam isimli muhallet eserlerinde özetle şöyle söyler:

Öyle şeyler vardır ki, vücûda faydalı olmak şöyle dursun, netice itibariyle bedeni harap ettiği halde onlara, fazlaca iştah ve istek duyulur. Bundan dolayıdır ki, (bu gibi şeyler oruçlu iken kullanılırsa, hem kaza hem de) keffâret lâzım gelir. Meselâ tütün gibi... Esrar içmek ve afyon yutmak da bu nevidendir ve hepsi de haramdır”.

Müslümana yakışan ise; haram ve mekruhlardan, hatta şüphelilerden dahi kaçınmaktır. Zira  dinimizde;

Yasaklardan kaçınmak, emirleri yerine getirmekten önce gelir.

Halis ECE
〰〰〰〰🐠

mazhar

 • Ziyaretçi
Yılda 100 bin kişi sigaradan ölüyor
« Yanıtla #11 : 17 Eylül 2012, 23:39:08 »
Yılda 100 bin kişi sigaradan ölüyor

Ege Bölge Sağlık Hizmetleri Eğitim Direktörü Bülent Sayın, sigaranın uyuşturucuya göre 3 kat daha fazla bağımlılık yaptığı belirterek, Türkiye’de her yıl 100 bin kişinin sigara nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi.

Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, belediye personeline ‘Sigaranın Zararları’ konusunda seminer verildi. Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım’ın da katıldığı seminerde, Ege Bölge Sağlık Hizmetleri Eğitim Direktörü Bülent Sayın, belediye çalışanlarına sigaranın insan sağlığına etkilerini ve sigarayı bırakma yöntemlerini anlattı. Sigaranın uyuşturucuya göre 3 kat daha fazla bağımlılık yaptığı ifade eden Sayın, Türkiye’de her yıl 100 bin kişinin sigara nedeniyle yaşamını yitirdiğine dikkat çekti

 Sigaranın insan vücudunda meydana getirdiği tahrifatı ayrıntılarıyla anlatan Sayın, “Sigara kullananlarda hastalık riski daha yüksek. İnsan sağlığı için büyük bir tehlike olan sigarayı bırakmak için kararlı olmak gerekiyor. Kararlı olmadığınız takdirde hiçbir yöntem başarılı olmaz. Ülkemizde sigara kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor ve sigara içmeye başlama yaşı düşüyor. Türkiye’de her yıl yaklaşık 100 bin kişi sigara nedeniyle hayatını kaybediyor. Dünyada ise her yıl 5,7 milyon insan yaşamını yitiriyor” dedi.

Mezitli Belediye Başkanı Yıldırım da hangi yaşta olursa olsun hiçbir bireyin sigara kullanmaması gerektiğini vurgulayarak, özellikle gençlerin bu tür kötü alışkanlıklardan uzak durmaları gerektiğini söyledi.
Haberkıta