Gönderen Konu: İslami sitelerde forum anlayışı ve anlamayışı  (Okunma sayısı 17343 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Miftahulkuluub

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 1940
  • http://www.sadakat.net

İnternet aleminde  chat denilen melun teknolojiden sonra forumlar, belki de en çok rağbet gören, en çok diyalog kurma araçları.Bir çok sosyal site, ziyaretçilerine forum hizmetini sağlayarak onların da kendilerini internet aleminde ifade etmelerini sağlıyor.
Sanal olmasının ve kişi hakkında ıp adresi dışında hiç bir sağlam bilgiye ulaşılamasınının da büyük etkisiyle gerçek hayatta kişiliklerini tam olarak yansıtamayan ya da açığa çıkarmayan insanların kişiliklerini karakterlerini yansıtan bir etken aynı zamanda bu forumlar.
Öyle ki reel alemde herhangi bir konu ya da durum karşısında ağzını bıçak açmayan ya da açmaya cesareti olmayan, ya da açacak ve kendini savunacak yeterliliğe sahip olmayan kişilerin aynı konunun ya da durumun forumlarda açılması esnasında cesur ve kahraman oldukları konusunda en ufak bir tereddüt bırakmıyorlar.

Genel olarak kişilerin içini dışına çıkaran bu aleme islami açıdan değerlendirmek gerekirse..
Yıllarca internette takibatı olan ve zahiri amaçlarla kurulan forumlar dışında  yirmiye yakın islami forumda hemhal olan bir kişi olarak şunları gördüm…

Öncelikle forum ne demektir?

 Forumlar, forum yetkililerinin koyduğu sınırlar çerçevesinde ziyaretçilerin gerekli konular hakkında fikir alış verişinde bulunmaları diye basit bir şekilde tanım yapabiliriz.Fikir birliği demedik, bu da forumlarda farklı düşüncelerin olabileceğinin bir ifadesi.
Kaldı ki forumlarda normal olan davranışlar sıraya konacak olursa ilk sırayı farklı düşüncelerin olması gelir.Zaten forumu forum yapan da budur, ama bu demek değildir ki her konuya farklı bir yaklaşımla yaklaşmak zorunda kalalım.Görüldüğü gibi farklı düşünmek suç değildir.Suç olan durum; bu fakir alışverişi esnasında edeplerine ve karakterlerine dikkat etmeyerek, seviyesizleşen ve ğayrı ciddi bir şekilde huzuru bozan kişilerdir.Forum yetkililerini görevlerinden en önemlisi de sınırlar çerçevesinde farklı görüş belirtenleri değil, yukarıda açıklamaya çalıştığımız konuyla alakası olmayan yorumlar yaparak gayri ciddi şekilde laubalilik yapanlara müdahele etmek.Açılan bir konuya  fikirsel olarak katılmayabiliriz.Eğer yorum yapacak olursak katılmamamızın nedenlerini ikna edici ifadelerle, konuyla alakası olan genel geçer cümlelerle kısacası vakıa mutabık bir şekilde yapmalıyız.Yapacağımız eleştiriye cevap verecek bilgiye,  yeterliliğe, kapasiteye sahip değilsek neden katılmadığımızı ifade edemeyeceksek o zaman ellerimizi klavyeden çekeceğiz.
En önemli sorunlardan birisi de gördüğüm kadarıyla o.Herhangi bir konuda beğenmediği ya da tasvip etmediği bir konu açıldı mı sadece başlığa bakarak ön yargılı bir şekilde başlıyor arkadaşlarımız yoruma, daha doğrusu hakaretlere, seviyesizliklere….

Asıl ifade etmek istediğim nokta şudur:
İslam dininde her hangi bir mesele hakkında fetva vermek çok mesuliyetli bir iştir. Öyle ki Efendimiz s.a.v., hükmünü bildiğimiz bir konu hakkında bile fetva verirken biraz düşününüz fetva konusunda acele etmeyiniz diye ikazlarda buyuruyor.Ama Yukarıda da ifade etmeye çalıştığımız bazı kişiler, rahat ve basit bir şekilde bilmedikleri bir konuda yorum yapıveriyorlar.Bazı ayet ve hadisleri kendi kafalarına gore yorumlayıveriyorlar ya da delil gösteriveriyorlar.
Tavsiyem şudur ki; her ne kadar doğruluğuna inansak dahi herkesçe muteber olmayan, ısbatlanamayacak hükümleri buralara getirip insanları töhmet altında bırakmamalıyız.

Diyalogla ilgili konular bu aralar popüler durumda.Tüm forumlarda da dile getirilip eleştiri malzemesi yapılıyor.Bu konu çok güncel ve gerçekten üzerinde durulması gerekli bir konu.Ama bu konuyu ben hiç bir forumda sağlam bir şekilde neticelendiremedim.Çünkü bazıları diyalog kelimesini görür görmez yazının içeriği nedir ne değildir hiç merak edipte cevap verme zahmetinde bulunmuyor.Hemen hakaretlere varan üsluplar,derken ona cevaplar ve sonunda konu kilitleniyor.Ben bu güne kadar sadece islamiforumun admin panelinde yöneticiler arasında güzel bir şekilde tartışıldığını gördüm.Orada hakaret yoktu, orada herkes kendi düşüncesini delilleriyle savunmayı amaç edinmişti.Sonunda da güzel bir netice ortaya çıktı.Keşke her zaman bu tür sahnelerle karşılaşsak.

Büyüklerimizden duyduğumuz şeylere inanırız, onlara itaat ederiz.Ama onlar delili şeriye gore konuştukları için yaparız bunu.Onlardan duyduğumuz şeyleri eğer şeri delillerle ısbatlayamayacaksak, ya da onlar kendi kafalarına ve yorumlarına gore yorum yapacaklarsa ne kıymeti kaldı bunun.Bunları ifade etmemin nedeni arasıra bu tür hadiselerle karşılaşıyoruz.Büyüklerin her yaptığı doğru olacak diye bir şey yok.O yüzden bazı yanlışlarını ifade ettiğimizde karşı taraf savunma olarak dini şekilde ısbat yapmaya kalmıyorda hemen evirip çevirip kendi kafasında kaziyeler kurarak haklı duruma gelmeye çalışıyor.O adamın sen ne kadar allame olduğunu biliyor musun?O adam kadar iyi mi bileceksin?Bunlar sık sık duyulan cümleler.Halbuki büyüklerinden aldıkları bilgileri şer’an ısbatlayamıyorlarsa ya da büyüğü bunu şer’iolarak açıklayamıyorsa nasıl itikad ediyorlar hayret ediyorum.
Bazı forumlarda da iş o kadar çığrından çıkmış ki, islam dini diye bir din kalmamış.Tasavvuf konusunda, Allah dostlarıyla ilgili konularda, cemaatlerle ilgili konularda yorum rekorları kırılıyor.O kadar hakaretler, laf atmalar, eleştiriler var ki, çok merak ediyorum ahirette nasıl hesabını verilecek bu davranışların.Forum bir gün çöker ya da göçer, baki değildir ama melekler o yazıları amel defterine farklı kaydediyorlar.Hatta iş o kadar korkunç hale gelmiş ki firavunun müslüman olup olmadığı bile tartışılır hale gelmiş.

Son olarak acizane tavsiyemiz şudur.İslami konularda hükmünü tam bilmedem, kendi kafamıza göre, kendi mantığımıza göre yorumda bulunmayalım.Bilmediğimiz şeyleri sorup öğrenelim.Karşı tarafı haksız bulsak bile, haksız olduklarını kesin olarak bilsek bile eğer o konu hakkında malumatımız yoksa ses çıkarmayalım.Gereksiz yorumlarla, açılan konuları cıvıklaştırmayalım…Sözlerimizin sahibi olalım…
Vesselam….

Miftahulkuluub
04. 03. 2005
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2009, 12:12:24 Gönderen: Miftahulkuluub »
İncemeseleler.com :|: Sadakat.Net :|: Sadakatforum.com  :|:Herkonudan.com


" Derviş isen kardeş takvaya çalış.."

Çevrimdışı Evfacan

 • Moderatör
 • araştırmacı
 • *****
 • İleti: 441
İslami sitelerde forum anlayışı ve anlamayışı
« Yanıtla #1 : 18 Mart 2005, 02:50:25 »
Bence bu Forum dünyanin en gelistirilmis ve güzel FORUMUDUR  :!:
Allah bu forumu cikartana ve yardimci olanlardan razi olsun.
Ben bu Forumdan cok memnunum. Elimden gelse, bilgisayarin basindan hic ayrilmam ve bu siteyi takip ederdim. :wink:
Ama insanlik iste. Is vaaar, güc vaar.  :gul:
Yiğit yaralı olur - Yine dağ gibi durur

Çevrimdışı eminem

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 13
İslami sitelerde forum anlayışı ve anlamayışı
« Yanıtla #2 : 18 Mart 2005, 12:01:15 »
hımm..
bazen deriz;sanal alem nede olsa abartmamak lazım diye..

forumlar ''sanal alem'' tanımından biraz daha uzak kanaatimce..
reelde olan-biten ne varsa forumlarda karşılaşabilirsiniz rahatlıkla..bir çeşit fikir alışverişide diyebiliriz..istenildiğinde çok büyük faideleri olabileceği gibi çok zararıda olabiliyor-miftahulkuluub kardeşimin belirttiği gibi-..
foruma henüz yabancı olan yeni üye başlarda tam kavrayamıyor forum ortamını,bunu hoşgörmek lazım..zamanla ortama alışılıyor ve çevre oluşturulabiliyor..bu gayet güzel!
velhasıl bilinçli kullanıldıktan sonra faydalı..kaldı ki bilinçsiz kullanılan herşey zarardır ..

Çevrimdışı ruisya

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 5
ALIŞIRIZ
« Yanıtla #3 : 10 Temmuz 2005, 15:38:00 »
Konuları cıvıklaştırmamaya,seviyeli olmaya,sözümüze sahip çıkmaya ALIŞIRIZ BE KARDEŞ
okta kadar menfaat için virgül kadar eğilmeye değmez.

Çevrimdışı muallim

 • yazar
 • ****
 • İleti: 758
İslami sitelerde forum anlayışı ve anlamayışı
« Yanıtla #4 : 10 Temmuz 2005, 16:19:24 »
Konuları cıvıklastırmak kendimize biraz dikkat etmek yoluyla halledilebilecek bir olya. Su forumlarda insan ne guzel bilgileri buluyor ve adeta bilgisayara yapısmıscasına hiç çıkmak istemiyor.

Burada guzel bilgileri paylasmaktan baska bir amac tasıyarak gelen arkadasların niyetlerini gozden gecirmelerini tavsiye ediyorum...
"Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki rahmete eresiniz."
[Hucurat Suresi 10]

Çevrimdışı Evfacan

 • Moderatör
 • araştırmacı
 • *****
 • İleti: 441
İslami sitelerde forum anlayışı ve anlamayışı
« Yanıtla #5 : 13 Temmuz 2005, 00:23:35 »
ruisya kardes demiski virgül kadar egilmeye degmez demis
bizler sadece secdeye egiliriz bu formu yasatan herkesede sükranlarimizi
bir borc bileriz
benim niyetim saglam,
Yiğit yaralı olur - Yine dağ gibi durur

Çevrimdışı muallim

 • yazar
 • ****
 • İleti: 758
İslami sitelerde forum anlayışı ve anlamayışı
« Yanıtla #6 : 07 Ağustos 2005, 17:56:11 »
Bu sanal dunyada gerceklerin olamayacagını anlamak gerek diye dusunuyorum....

Sanki karsımızda bir bilgisayar var bizim sordugumuz sorulara turlu turlu cevap veriyor onun haricinde her hangi bir insani duygu gostermiyor. Biz bunu boyle algılarsak hiç bir kotu anımız olmayacaktır.
"Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki rahmete eresiniz."
[Hucurat Suresi 10]

Çevrimdışı GEZGİN

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 353
İslami sitelerde forum anlayışı ve anlamayışı
« Yanıtla #7 : 08 Ağustos 2005, 01:55:31 »
bu da yetmez AYNI duyguyu paylaşmak lazım
An oluyor bir garip hisse kapılıyorum...
Ben bu sefil dünyada acep ne arıyorum?'..........

Çevrimdışı muallim

 • yazar
 • ****
 • İleti: 758
İslami sitelerde forum anlayışı ve anlamayışı
« Yanıtla #8 : 08 Ağustos 2005, 17:11:24 »
Alıntı yapılan: "GEZGİN"
bu da yetmez AYNI duyguyu paylaşmak lazım


boyle olursa bır suru olay cıkıyor... ne bilim en azından forumda ciddi manada sorunlar ortaya cıkıyor. Arkadaslık ilişkileri babından ciddi mahiyette sorunalr meydana geliyor. Forumun havası bir anda değişiyor.
"Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki rahmete eresiniz."
[Hucurat Suresi 10]

Çevrimdışı hadime

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 100
İslami sitelerde forum anlayışı ve anlamayışı
« Yanıtla #9 : 08 Ağustos 2005, 18:23:57 »
bence de insanın niyetine bağlı...örneğin internet kimine göre arkadaş bulma yeri kimine göre büyük bir bilgi kaynağı...
Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu,birinciliği beyaza verdiler...

Çevrimdışı dihancioglu

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 244
İslami sitelerde forum anlayışı ve anlamayışı
« Yanıtla #10 : 08 Ağustos 2005, 18:48:09 »
Alıntı yapılan: "hadime"
bence de insanın niyetine bağlı...örneğin internet kimine göre arkadaş bulma yeri kimine göre büyük bir bilgi kaynağı...

 :x  BEN FORMLARIN SAKINCASI OLUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM AMAÇ ORTADA BİLGİ AKTARIMIDIR.YANLIŞ KULLANAN KİŞİLER ZATEN HEP YANLIŞTIR...
Of eşrafından 80 yıllık bir M E K T U P

Çevrimdışı muallim

 • yazar
 • ****
 • İleti: 758
İslami sitelerde forum anlayışı ve anlamayışı
« Yanıtla #11 : 08 Ağustos 2005, 21:05:01 »
Alıntı
BEN FORMLARIN SAKINCASI OLUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM AMAÇ ORTADA BİLGİ AKTARIMIDIR.YANLIŞ KULLANAN KİŞİLER ZATEN HEP YANLIŞTIR...


varsa bir fitne o da insanın kendisinden kaynaklanıyor. Allah razı olsun cok guzel dile getirmişsiniz.

Yanlıs kullanna kişiler her zaman yanlıstır. Yanlıs yoldadır. Kalplerinde fitne ve fesatlık vardır.

Burada bilgi almak yada bir seyler paylasmanın dısında bir seyler umanların Amacları seytanın yolundan biraz yol katetmektir.
"Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki rahmete eresiniz."
[Hucurat Suresi 10]

Çevrimdışı dihancioglu

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 244
İslami sitelerde forum anlayışı ve anlamayışı
« Yanıtla #12 : 11 Ağustos 2005, 14:19:38 »
BİR İSLAM ALİMİNE  SONDEMLERİNDE YANİ ÖLÜM ANINDA SORMUŞLAR.
EFENDİM SİZ  YAŞAMINIZ BOYUNCA HİÇ YANLIŞ YAPTINIZMI?
ALİMDE: YAPMAYAN KUL VARMIDIR?
MERAK ETMİŞLER BU KADAR İRFAN SAHİBİ ALİM KİŞİ NE YAPMIŞ OLABİLİRDİ?
TEKRAR SORDULAR,ALDIKLARI CEVAP:GÜNAHTA SEVAPTA AllahLA KUL ARASINDA KALMALIDIR.
BİN DÜŞÜNDÜM BİR SÖYLEDİM,DİLİN KEMİĞİ YOKTUR.YANLIŞLARIMI BİLE DOĞRU YAPABİLMİŞ OLMAKTIR DUAM.
 ARKADAŞLAR BU  OLAYI BİR YERDE OKUMUŞTUM HAFIZAMDA KALDIĞI KADARIYLA YAZDIM.HATAM OLDUYSA ÖZÜR...
Of eşrafından 80 yıllık bir M E K T U P

Çevrimdışı hy120

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 125
İslami sitelerde forum anlayışı ve anlamayışı
« Yanıtla #13 : 07 Şubat 2006, 18:48:09 »
bu devirde zaten yeni fetvalara  pekde gerek kalmamıştır. burada esas dikkat etmek lazım olan sey sizlerinde üzerinde durduğu ğibi  bu konularda tahkik olmalıyız yani kulaktan duymayla dinde su var denilmemeli.
yyühe’l-aziz! Senin iktidarın kısa, bekan az, hayatın mahdut, ömrünün günleri madud ve herşeyin fanidir. Öyleyse, şu kısa, fani ömrünü fani şeylere sarf etme ki, fani olmasın. Baki şeylere sarf et ki, baki kalsın.

Çevrimdışı 33.yıldız

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 343
Ynt: İslami sitelerde forum anlayışı ve anlamayışı
« Yanıtla #14 : 22 Aralık 2009, 22:00:31 »
Allah razı olsun
Ortak paydamız, İbrahimi dinler değil! EHLİ SÜNNET, EHLİ SÜNNET...