DİNİ KATEGORİLER > İSLAMİ SORULARINIZ VE CEVAPLARI

Kardeşler arasında küskünlük günah mı?*

(1/1)

sermin.cetin:
kardeşlerin birbirlerine küs kalmaları ve birbirlerini saçma nrdrnlerle kıskanmaları günah mıdır?çok merak ediyorum cevaplarınızı bekliyorum

müteallim:

--- Alıntı yapılan: "sermin.cetin" ---kardeşlerin birbirlerine küs kalmaları ve birbirlerini saçma nrdrnlerle kıskanmaları günah mıdır?çok merak ediyorum cevaplarınızı bekliyorum
--- Alıntı sonu ---


DARGINLIK

İslâm'da dargınlık hâli, müminler arasında herhangi bir konuda ihtilâf edilebileceği kabul edilerek geçerli sayılmış; ancak bu hâlin üç günü geçmemesi gerektiği emredilmiştir. (Buhârî, Edep, 57, 62; Müslim, Birr, 23, 25).

Bu, alelâde günlük vakalar içindir. Ayrıca, "yüz çevirme" denilen bir dargınlık türü de vardır ki, asîler ve fasıklara karşı yapılır. Dârü'l İslâm' da yaşayanlardan müslümanlar arasında kesinlikle ayrılık söz konusu olamaz. Eğer küskünlük meydana gelmiş, nefslere uyulmuşsa, Allah'ın şu emri tatbik edilir:
"Muhakkak müminler kardeştirler. Kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki, size rahmet edilsin." (el-Hucurat, 49/10).

 Peygamber efendimiz s.a.v de şöyle buyurur:

"Bir kişinin kardeşini üç günden fazla küs bırakması helâl değildir. İki mümin karşılaştıkları zaman birisi yüzünü şu tarafa, öbürü öte tarafa çevirir. Halbuki bu iki mü'minin hayırlısı önce selâm vermeye başlayandır." (Tecrid-i Sarih Tercemesi, XII 145)

Rasûlullah (s.a.s.) Müslümanların birbirine buğz etmelerini, arka çevirmelerini, hased ve birbirleriyle alay etmelerini yasaklamıştır. (Buhârî, Edep 57; Müslim, Birr, 24, 28; Tirmizî, Kıyâme, 54)

Rasûlullah, İslâm toplumunda da insanlar arasında türlü geçimsizliklerin çıkacağını bilerek müminlere kesinlikle üç günden fazla birbirlerini bırakmamalarını emretmiştir. Rasûlullah, müminlerin birbirlerine üç günden fazla küs durmalarının onları kin, nefret, buğz duygularıyla donatacağını ve doğal olarak zıtlaşmanın çatışmalara bile yol açacağını haber vermiştir

Şu Mübarek Günde Küsmek Olur Mu?
Uzat Ellerini Bayramlaşalım.
Allah Selamını Kesmek Olur Mu?
Uzat Ellerini Bayramlaşalım.

Eller Al Giyinmiş, Gider Bayrama,
Şu Gurbet Ellerde Girdim Yaslara ,
Selam Olsun Sıladaki Dostlara,
Uzat Ellerini Bayramlaşalım.

Yar Köyde , Ben Burda Peri Perişan,
Var Mı Bizim Gibi Bu Derde Düşen,
Nasib Eyle Mevlam Yare Kavuşam,
Uzat Ellerini Bayramlaşalım.

ERSIN BABA:
müslümanlıkta aslında küslük yoktur.en fazla 3 gün.bunuda hz.hasan hz.hüseyin efendimizin kıssalarından anlayabiliriz.

hasret:
doğrudur, kardeşler arasında küslük olmaz, neticede hepimiz din kardeşiyiz bunun dışında aynı anne ve babadan olan kişilerin küs kalması sanırım daha ağır bir yük getirir...
       ayrıca kıskançlık diye sorulmuş;kişiler arası kıskançlık eğer özenme  yada onda olan güzel halleri beğenme anlamında ise sanırım karşıya zarar vermediği sürece iyidir,çünkü kişinin iyi halini sağla, fakat haset durumunda ise işte o şeytandandır.... :lol:

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek