DİNİ KATEGORİLER > İSLAMİ SORULARINIZ VE CEVAPLARI
Namaz dualarının namazda okunuş sırası
(1/2) > >>
kutup yıldızı:
her gün başka birşey öğreniyoruz. internetde o kadar gezinmeme rağmen, okuduğum cümlelerin içerisinde, namazda okunulacak dualarda sıranın önemi var şeklinde tek bir yazı görmedim bu akşama kadar. yani zammı sure olarak geçen duaları namaz vakitlerinde subhaneke' den işte nas' a veya ayetel kursi' ye sırayla okumak gerekir şeklinde kesin bir talimat var mı? mükerrer bir soru olma ihtimaline karşı, bu şekilde tekrar soru sormanın hızlı cevap verilmesi açısından faydalı olacağını düşünerek, böyle bir kural var mı, var ise dayanağını yazabilirmisiniz. benim okuduğum kadarıyla, bu kurala uyulursa sünnet' dir diyor. bir de bazı detaylar okudum ama işte bir sonraki okunan duanın bir önceki duaya göre 3 ayet daha fazla içeiyorsa okunamaz, mekruhdur gibilerinden. hanefi ve diğer mezheplere göre bu konuda nasıl hareket edilmeli, bilgisi olan biri birşeyler yazabilir mi? kesin bir hüküm var mı acaba.
benim öğrendiklerime göre, aynı duaların okunması yerine bilinen farklı duaları da okuma yoluna gitmeli. mesela şu da aklıma takıldı. madem böyle bir sıraya uyulması gerekiyor. o halde fatiha suresi malum çok okunuyor namazda. bu durumda fatiha öncesi bir dua, zammı sure olarak hiç okunamayacak mı? ya da imam' ları düşünürsek eğer, onların ki daha teferruatlı. nasıl namaz kılınır konusunda kitap mı almamız gerekiyor illa.

fatiha öncesi derken bu dualar zaten belli olup, mesela besmele ile birlikte fatiha sonrasında fatihadan önce gelen zammı sureler demek istedim. bu dualar mesela subhaneke ve kunut duaları olamaz mı? ya da şöyle mi sormalıydım, kuran' da fatiha' dan önce yer alan dualar için (kunut dualarını sadece vitr namazında kılıyoruz malum) işte otururken okunacak olan duaları, vitr namazında okunacak duaları ve subhaneke' yi mesela " ikindi namazının sünnetinde, 3. veya 4. rekatında, besmele ardından fatiha sonrasında " örneğinde olduğu gibi okuyamayacakmıyız. bir de en önemlisi, namazda karıştırırsak ne olur. yine ezber yapmaya başladım.. :-)
dört mevsim:
bence kardeşim, sadeleştirilmiş bir ilmihal kitabı alıp, kütüphanemizde de var,orada ne yazarsa harfiyen uygulamanı tavsiye ederim, gerisi teferruat, takvana göre de daha sonra detaylı ilmihalden okuyup istifade edersin inşaAllah
namazda okunacak duaların sırası ve arada kaç sure olacak hükmünü ilmihalden kaynak gösterip yazmak lazım
Fatihan:
namazın rükünları var bunlardan bir tanesi de kıraattır.Ne demek kıraat?
Namaz kılan kişinin kendi işiteceği derecede Kuran-ı Kerimden bir miktar ayet okumasıdır.

Kırâat, vitir ile nâfilelerin ve iki rek'atli farzların her rek'atinde, dört rek'atli farzların ise ilk iki rek'âtinde farzdır. Son iki rek'âtinde okumak ise sünnettir.

Farz olan kırâat miktarı, üç kısa âyet veya bu miktarda uzun bir âyettir.

***
Namazın vaciplerinden biri Fatihayı Şerife okumak.Bundan sora yine bir sure(zammı sure diye geçer aynı zamanda) veya bir kıs sure muadilinde ayetler okumak da vacip.

Yine namazın vaciplerinden biri Fâtiha'yı, zamm-ı sûre veya âyetten evvel okumaktır.
****
Subhaneke okumak sünnet.
****
Kuranı Kerimde malum bir sıralam var sure olarak Fatihadan başlıyor Nas suresinde bitiyor.OKurken de bu sıralama önemli.Mesela namaz sureleri diye adlandırılan elemtere den başlayıp nas suresine kadar 10 sure var.Okurken de bu sıralama önemli.

Çünkü namazın mekruhları var.Bunlardan biri
-Bir önceki rek'atte okuduğu zammı sûre ile, bir sonraki rek'atte okuduğu zammı sûre arasında sadece bir sûre bırakmak.Misal 1.rekatte elemtere okudunuz 2.rekatte kureyş suresini okuyabilirsiniz ama sadece 1 sure atlayarak mesela Maun Suresini okuyamazsınız, okursanız mehruh olur.

Diğer bir mekruh:
-İkinci rek'atta evvelki rek'atta okuduğunun yukarısından sûre veya âyet okumak misal 1.rekatte tebbet suresini okudunuz 2.rekatte elemtere okunmaz okunursa mekruh olur. yani sıralamalar önemli.

Bu konularda daha ayrıntılı bilgiyi ilmihal  kitaplarından edinebilirsiniz.

Ben size Muhtasar İlmihal adlı gayet anlaşılır bir kitabı tavsiye edebilirim.Yine Ömer Nasuhi Bilmen'in Büyük İslam İlmihali de işiniz görür.

Hatta bu bahsi geçen kitaplara sitemizin kütüphanesinden de ulaşabilirsiniz.

Muhtasar İlmihal
http://sadakat.net/muhtasar/index.html

Büyük İslam İlmihali
http://sadakat.net/bii/index.html
dört mevsim:

--- Alıntı yapılan: fatihan - 26 Ekim 2008, 23:20:51 ---Diğer bir mekruh:
-İkinci rek'atta evvelki rek'atta okuduğunun yukarısından sûre veya âyet okumak misal 1.rekatte tebbet suresini okudunuz 2.rekatte elemtere okunmaz okunursa mekruh olur. yani sıralamalar önemli.

--- Alıntı sonu ---

  Nasıl ki, çamaşır katlarken, düz olsun isteriz ve öyle katlarız
             kırışık bir katlama da olabilir, aynen öyle geriye dönüp okumayı da buna benzetiyoruz.
kutup yıldızı:
peki bu konu ile ilgili olarak sadece bir örnekle üzerinden geçeceğim. namazlarda ikinci rekatlarda ve çoğunlukla diyelim fatiha çok okunuyor. fatiha' yı da zammı sure kabul edip bu duayı da namaz içerisinde sürekli değiştirecekmiyiz, yoksa fatiha suresi bu sıralamaya dahil değilmidir? hazıra konayım buradan.
bir sorum da namazı tek başıma kılarken okuduğum duayı hafif sesli okumanın bir zararı var mı, yani kulaklarımızın işiteceği derecede sesli okumak.
bu arada elimde zaten kalın bir kitap var, hüseyin ilmi ışık' a ait tam ilmihal seadet-i ebediyye. yalnız bunu okumaya başlayamadım. henüz namazın şarlarını yerine getirmekle meşgul olmakla birlikte, bir de ezberimdeki dualarda harf eksikleri var. bunları da tekrar tekrar okuyarak ezberimi tazelemem gerekecek. öte yandan arap harfleri ve arapça okuma konusunda bilgilerimi tazelemeye çalışıyorum. bilmediklerim, öğreneceklerim var. kuranın türkçe mealini okuyorum. velhasıl, çok hızlı bir giriş yaptım ama bu sefer ki adımlar emin adımlar. öğrenecek çok şey var lakin.
Navigasyon
Mesajlar
Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek