Gönderen Konu: İstanbul'da kadın taksici dönemi başladı  (Okunma sayısı 1417 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 7482
İstanbul'da kadın taksici dönemi başladı
« : 18 Eylül 2011, 02:31:16 »

İstanbul Beylikdüzü'nde, özel bir eğitimden geçirilen işsiz kadınlar, taksi şoförü oldu. Kıyafetleri moda tasarımcıları tarafından hazırlanan kadın şoförler, bugün kontak çevirerek işbaşı yaptı.


İstanbul Taksiciler Esnaf Odası tarafından desteklenen 'Kadın Taksi Şoförleri' projesi uygulaması hayata geçti. Bu kapsamda eğitimlerini tamamlayan kadın taksi şoförleri Beylikdüzü'ndeki As Taksi durağında göreve başladı.

Proje yöneticisi Pelin Akman, kadın şoförlere 'Kraliçe Kelebekler' adını verdiklerini belirtti. Akman, "Kadın taksi şoförleri bizim önemli istihdam projelerimizden biri. Bazı meslekler kadın eli değdiğinde güzelleşir. Yıllardır trafikte kendi arabalarını başarıyla kullanan kadınların, taksi şoförlüğünde de başarılı olacaklarına yürekten inanıyoruz. Biz, kadınların özellikle yaşlı, hasta, çocuklu müşterilere şefkatle ve özenle yaklaşacaklarını biliyoruz." diye konuştu.

Beylikdüzü'nde hayata geçen projenin İstanbul'un diğer ilçeleri ve Türkiye genelinde yaygınlaştırılacağı bilgisini veren Akman, "Hayalimiz İstanbul'da, özellikle de bu bölgede kurulacak pembe taksi duraklarında çalışacak pembe taksilerin var olması. Bugün 10 kişi ile başlayan istihdam projesinde 5 yıllık vadede en az 1000 kadının istihdam edilmesini hedefliyoruz." dedi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur da, taksi camiası adına bir ezberin bozulduğunu ifade etti. Yeni bir yapılanmanın yaşandığını kaydeden Uğur, "Bugün hanım kardeşlerimizin hem sosyal hem de iş hayatında yerini sağlamlaştırdığını görüyoruz. Evinin hanımı, çocuğunun annesi, eşinin yol arkadaşı olan 'Kraliçe Kelebekler'imize tekrar aramıza hoş geldiniz diyorum." şeklinde konuştu.

İNGİLİZCE BİLEN KADIN ŞOFÖRLER GELİYOR

Akademisyenlerin danışmanlık yaptığı projede kadın taksi şoförleri özel bir eğitimden geçirildi. Proje, 30-55 yaş arası, daha önce profesyonel bir iş tecrübesi olmayan ve işsiz hanımlara meslek kazandırmayı hedefliyor. Eğitimlere katılan taksi şoförü adayı kadınlara, harita ve navigasyon, ilk yardım ve hijyen, trafik mevzuatı, müşteri ilişkileri, araç teknik, trafik kuralları, direksiyon, mesleki İngilizce ile öfke kontrolü eğitimleri verildi. Ayrıca kadın taksi şoförleri projesinin ilgi çeken başka bir noktası ise giysileri oldu. Özel olarak tasarlanan kıyafetler içindeki bayan şoförler dikkat çekti.

BABAANNE İDİ TAKSİ ŞOFÖRÜ OLDU

Projeyi duyduğunda taksi şoförü olmayı kabul ettiğini söyleyen 50 yaşındaki Havva Yardım, ailesinin kendisine destek verdiğini söyledi. Babaanne olduğunu ifade eden Yardım, "Gelinlerim en büyük destekçim oldu. Şimdiye kadar araç kullanıyordum. Ancak bu farklı bir durum. Kadınların taksi şoförlüğü yapabileceğini herkes görmelidir." dedi. İstanbul'da taksicilere yönelik işlenen suçların hatırlatılması üzerine Yardım, "Bu konuda herkes gibi bizim de endişelerimiz bulunuyor. Ancak bu mesleği yapmamıza engel olmayacaktır." ifadelerini kullandı.

(CİHAN)