Gönderen Konu: İstanbul’da NASA’yla uzaya  (Okunma sayısı 2129 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuğra

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 6600
İstanbul’da NASA’yla uzaya
« : 20 Eylül 2012, 18:31:59 »
İstanbul’da NASA’yla uzaya

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın, insanoğlunun uzayla ilgili önemli adımlarını bir araya getiren sergisi “NASA: A Human Adventure” ilk kez İstanbul’a geliyor. ABD dışında yapılan bu en kapsamlı sergide, geçmişten bugüne hayal ve bilimin buluşması, bu yüzyılın önemli gelişmeleri, NASA koleksiyonuna ait uzaya gitmiş gelmiş 100’den fazla parça ve çok büyük objelerin özel maketleri yer alıyor.
 
21 Eylül’de Marmara Forum’un katkılarıyla, 2 bin 500 m2 büyüklüğünde ki Expo Center’da açılacak olan sergi, uzay macerasını başlangıcından bugüne, tarihsel anlatımı yanında teknoloji ve donanımı aktaran 300’den fazla özel parçayla sunuyor. Geçmişte uzayla ilgili hayal kuran düşünürlerden başlayarak, astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in aya inişte yaptığı konuşmalar gibi yaşanmışlıklardan kesitler de bulunan sergi, uzay araştırmalarında kullanılan çok çeşitli öğeleri de gözler önüne seriyor.
 
Sergide ziyaretçiler bir uzay istasyonundaki ateşleme rampasından uzay yolculuğuna çıkıyor. Soğuk savaş dönemindeki gelişmeler, Neil Armstrong’un aya inişi gibi önemli anlardan kesitler, uzaya yolculukta kullanılan araçlar, aletler ve giyim malzemelerini de sunan sergi günümüze ve geleceğe de ışık tutuyor.
 
22 Aralık’a kadar açık kalacak “NASA: A Human Adventure” sergisini Marmara

*~*~* TUĞRA *~*~*