Gönderen Konu: İşte bedelli askerliğin tüm detayları  (Okunma sayısı 1333 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selcuklu

  • Ziyaretçi
İşte bedelli askerliğin tüm detayları
« : 22 Kasım 2011, 16:18:45 »

İşte bedelli askerliğin tüm detayları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 yaşından gün almış olanların 30 bin Türk lirası karşılığında bedelli askerliğe hak kazanacağını ve 21 gün temel askerlik hizmetinden muaf tutulacağını açıkladı.

Başbakan Erdoğan, bedelli askerliğin koşullarını açıkladı


Partisinin Grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, bedelli askerlikle ilgili kanun tasarısının detayları hakkında bilgi verdi.

Erdoğan, 30 yaşından gün almış olanların 30 bin Türk lirası karşılığında bedelli askerliğe hak kazanacağını ve 21 gün temel askerlik hizmetinden muaf tutulacağını bildirdi. Erdoğan, yurt dışında 3 yıl çalışanların, 10 bin Avro bedelle askerlik yapacaklarını, 38 olan yaş sınırı ile 21 gün temel askerlik hizmetini de tamamen kaldırdıklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerliğe ilişkin kanun tasarısının bugün itibariyle TBMM Başkanlığına teslim edileceğini kaydetti.

-''9 yıl boyunca gündemimizde oldu''

Başbakan Erdoğan, bedelli askerliğin 9 yıl boyunca AK Parti olarak gündemlerinde olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

''Bu konuda şartların oluşmasını, özellikle de terörle mücadelede zafiyete yol açacak bir durumun oluşmamasını dikkatle gözledik ve bunun ilgili kurumlarla istişaresini yaptık. Sürekli olarak Genelkurmay Başkanlarımızla bunun değerlendirmesini hep yaptık, istişare halinde olduk. Asker sayımızı, asker potansiyelimizi dikkate aldık. Bugün bu tasarıyı hazırlamamız uzun bir ön çalışmanın neticesidir. Bakaya sayısındaki artış, buna ek olarak yaptırdığımız anketler, kamuoyu yoklamaları, ilgili kurumlarla yaptığımız istişareler, bedelli için uygun ortamın, uygun şartların oluştuğunu göstermiştir. Biz de bunun üzerine adımımızı bugün attık. Bildiğiniz gibi Anayasamızın 72. maddesi, vatan hizmetinin her vatandaşın hakkı ve ödevi olduğunu belirtir. İlgili kanunlarda ise bu hizmetin bedelli veya dövizle askerlik uygulaması şeklinde yapılabileceği düzenlenmiş durumdadır.''

Bedelli askerlik uygulamasının daha önce 3 kez yapıldığını hatırlatan Erdoğan, ''1987, 1992 ve 1999 yıllarında çıkarılan kanunlarla mümkün hale gelmiş. 1987 ve 1992 yıllarında çıkarılan askerlik kanunlarında amaç, büyük miktarlara ulaşan saklı, bakaya ve yoklama açığı birikiminin engellenmesiydi. 1999'da ise bedelli askerlik, Marmara depreminin zararlarının giderilmesine katkı sağlamak için çıkarılmıştır'' dedi.

-''Bakaya sayısı ciddi oranlarda arttı''-

Bedelli askerlik uygulamasıyla iki önemli hedefi gözettiklerini vurgulayan Erdoğan, ''Biz ise bedelli askerlik uygulamasıyla iki önemli hedef gözetiyoruz; bunların hiçbirisi değil. Bakaya kalanların sayısının ciddi oranlarda artığını görüyoruz ve bedelli askerlik yoluyla bu birikimin azaltılmasını hedefliyoruz. İkincisi ise Bedelli Askerlik Kanunu ile çok önemli sosyal bazı hizmetleri ve destekleri gerçekleştirmeyi hedefliyoruz''' diye konuştu.

Tasarıya koydukları bir maddeyle bedelli askerlik uygulamasından elde edilecek gelirin şehit yakınlarına, gazilere, özürlülere, muhtaç erbaş ve er aileleri ile TSK'ya, Jandarma Genel Komutanlığına, Sahil Güvenlik Komutanlığına, Emniyet hizmetleri sınıfına mensup vazife malullerine yönelik sosyal hizmet ve faaliyetlerinin finansmanına aktarmanın da yer aldığını kaydeden Erdoğan, ''Hatta milli bütçeden özürlülere yönelik ayırdığımız rakam ki -çok büyük rakam- bunu da bu fona ayırmak suretiyle bunu daha da güçlendirmiş olacağız'' dedi.

Öngördükleri yaş sınırı ile askerlik ve güvenlik hizmetlerinin aksamasına asla mahal vermeyeceklerini belirten Erdoğan, ''Terörle mücadelede bir zafiyetin oluşmasına asla izin vermeyeceğiz. TSK'nın ihtiyaç duyduğu er ve erbaş sayısını dikkate alıyor ve düzenlemeyi buna göre yapıyoruz'' diye konuştu.

BAZI KIŞLALARIN İSMİ DEĞİŞTİRİLECEK

Erdoğan, 15 Kasım itibarıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığında 34, Jandarma Genel Komutalığında ise 31 kışlanın isminin değiştirildiğini belirterek, ''Yeni uygulamada emeği geçen başta Genelkurmay Başkanımız ve ekibi olmak üzere herkese şahsım, milletim, özgürlükler, demokrasi adına teşekkür ediyorum'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı kışla isimlerinin acı hatıraları diri tutmak, hassas bazı duyguları rencide etmek noktasında son dere haklı olarak şikayet konusu olduğunu, bunların başında da 1943 yılında Van'ın Özalp ilçesinde 33 vatandaşın katledilmesinden sorumlu ve bu suçtan da mahkum Mustafa Muğlalı'nın adının Van'da bir kışlaya isminin verilmesinin geldiğini anlattı.

''Mustafa Muğlalı'nın ismi Van'daki bu kışladan artık kaldırıldı' diyen Erdoğan, başta Vanlı'lar olamak üzere milleti rencide eden bu uygulamaya son verildiğini kaydetti.

15 Kasım itibariyle Kara Kuvvetleri Komutanlığında 34, Jandarma Genel Komutanlığında ise 31 kışlanın isminin değiştirildiğini anlatan Erdoğan, yeni düzenlemeyle tabur ve daha alt seviyelerdeki birliklere şehitlerin ya da orada hizmette bulunan TSK mensuplarının isminin verileceğini ifade etti.
Erdoğan,''Yeni uygulamada emeği geçen başta Genelkurmay Başkanımız ve ekibi olmak üzere herkese şahsım, milletim, özgürlükler ve demokrasi adına teşekkür ediyorum'' dedi.

İSTİSNAİ OLAYLAR CIMBIZLA ÇEKİLİYOR

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van depreminin ardından yürütülen çabalar karşısında birkaç istisnai olayı adeta cımbızla çekerek bütün Van'ın manzarası gibi sunmanın hem hükümete hem de Van için seferber olan 74 milyona yapılmış çok büyük haksızlık olduğunu belirterek, ''İstisnai olaylardan yola çıkıp afetin boyutun görmeyip, depremi bir siyasi ranta çevirme gayretine girenleri, deprem üzerinden hükümeti yıpratma gayretine girenleri de ben milletin vicdanına havale ediyorum'' dedi.

Partisinin Grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, yoğun bir hafta geçirdiklerini belirterek, hafta içinde yaptığı temaslara ilişkin bilgi verdi.

Erdoğan, İstanbul'da dünyanın yaklaşık 90 ülkesinde faaliyet gösteren 2 bin 200 Türkiyeli iş adamının Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'nda bir araya geldiğini anımsattı.

Türkiye'den yurt dışına giden Türk vatandaşların oralarda büyük başarılara imza attıklarını söyleyen Erdoğan, bireysel başarıların kolektif bir dayanışmaya dönüşmesini temenni ettiklerini kaydetti. Yurtdışındaki Türkler'in ekonomik gücünün, siyasete ve sosyal meselelere aynı oranda yansımadığını belirten Erdoğan, tüm dünyada bu tabloyu tersine çevirmek için gayret gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Van depremi sonrasında yapılan çalışmalarla ilgili de bilgi veren Başbakan Erdoğan, Van'ın ilçe ve köyleriyle 1 milyon 164 bin kişilik bir nüfusa sahip olduğunu, Van'ın 2014'te Büyükşehir kapsamına alınacağını ifade etti. Erdoğan, 2014 seçimlerine Van'ın büyükşehir olarak gireceğini bildirdi.

Van'da 7.2 şiddetindeki ilk depremin ardından devletin tüm imkanlarıyla hemen bölgeye ulaştığını söyleyen Erdoğan, yapılan çalışmaları anlattı. Türkiye genelinde vatandaşların da Van'daki kardeşlerine el uzattığını ve yoğun bir yardım seferberliğinin başladığını söyleyen Erdoğan, 9 Kasım'da Van'daki durumu ağırlaştıran ikinci bir depremin daha yaşandığını ve bu depremin çalışmaları olumsuz etkilediğini belirtti.

Erdoğan, ''Ne kadar güçlü olursanız olun, ekonomisi ne kadar gelişmiş olursa olsun, hiç bir ülkenin kolay kolay üstesinden gelemeyeceği, anında tüm sorunları çözüm yoluna koyamayacağı bir afetle karşılaştık. Yaşanan aksaklıkların aynısı belki çok daha fazlasıyla bu konuda deneyimi çok çok ileri olan Japonya'da da Şili'de de yaşandı. Dünyanın en güçlü ekonomisi ABD, bin 800 kişinin öldüğü kasırganın vurduğu eyaletlere haftalar boyunca ulaşamadı. Aylar, yıllar boyunca kasırganın yaralarını saramadı'' diye konuştu.

-''İdeolojik saplantıları olanların bunu görmesi mümkün değil''-

Başka ülkelerin başarısızlıklarını emsal almayacaklarını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

''Ama bir gerçeği de vurgulamak durumundayız. Türkiye genelindeki tüm vatandaşlarımız, Van'daki tüm kardeşlerimiz bilsin ki hükümet olarak, millet olarak Van'ın yaralarını sarmak, Van'ı normale döndürmek için gerçekten samimi bir gayret içindeyiz. Aklı selim sahibi olan, art niyeti olmayanlar zaten bunu görüyor. Ama art niyeti olanlar, ideolojik saplantıları olanların bunu görmesi mümkün değil çünkü bakar körler.''

Erdoğan, Başbakanlık kaynaklarından bölgeye şu anda nakdi yardım miktarının 28 milyon 765 bin lira, yardım hesaplarında yurtdışı ve yurtiçinden toplanan miktarın da 223 milyon liraya ulaştığını anlatan Erdoğan. bölgeye şu ana kadar 71 bin 514 çadır, 334 bin battaniye gönderildiğini kaydetti. Erdoğan, acil yardım ödenekleri dahil gönderilen yardımın nakit karşılığı şu an itibarıyla 341 milyon lira olduğunu aktardı.

Bölgede günlük ortalama 50 bin kişiye sıcak yemek dağıtımı yapıldığını, 8 bin 415 kişinin kamu kurumlarına ait tesislere yerleştirildiğini ifade eden Erdoğan, Van merkez, Erciş ve köylerde şu ana kadar 50 bin ton kömür, 117 bin gıda paketi ve 500 kamyon muhtelif malzeme dağıtımı yapıldığını, 260 prefabrik ev, 3 bin 794 Mevlana evi kurulduğunu bildirdi. Erdoğan, 18 bin prefabrik evin yapımının da devam ettiğini, kalıcı konutların da hızla yapılacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bu çabalar karşısında birkaç istisnai olayı adeta cımbızla çekerek bütün Van'ın manzarası gibi sunmak, hem hükümete hem de Van için seferber olan 74 milyona yapılmış çok büyük haksızlıktır ama istisnai bazı olayları, bazı talihsizlikleri Van'ın genel manzarası gibi sunmaya hiç kimsenin hakkı yok. Buradan iddia ediyorum. Cumhuriyet tarihimiz boyunca bu kadar hızlı, bu kadar yoğun ve bu kadar etkili müdahale gerçekleşmemiştir. Tersini iddia edenler varsa buyursunlar ispat etsinler. Elbette medya, sivil toplum olsun, muhalefet olsun, çalışmaları millet adına denetleyecek ve aksayan yönlere dikkat çekecekler ama istisnai olaylardan yola çıkıp afetin boyutun görmeyip, depremi bir siyasi ranta çevirme gayretine girenleri, deprem üzerinden hükümeti yıpratma gayretine girenleri de ben milletin vicdanına havale ediyorum.''