Gönderen Konu: İşte yeni Mekke  (Okunma sayısı 2358 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

uzman.

  • Ziyaretçi
İşte yeni Mekke
« : 08 Mart 2013, 00:42:12 »

 İşte yeni Mekke

   

Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde, ''Yeni Mekke'' olarak adlandırılan büyük bir yerleşim projesi hayata geçiriliyor. Toplam 690 bin kişinin yaşayacağı yeni yerleşim merkezi Bavabad projesinde Türk şirketi Atlas Grup İnşaat da yer alacak.
Türk ortağıyla dev projeyi gerçekleştirecek Suudi Arabistan merkezli Sumou Holding, Cidde'de yapılan ve geniş uluslararası katılıma sahne olan Uluslararası İnşaat ve Gayri Menkul Fuarı'nda dev projeyi tanıttı. Fuarın açılışını yapan Cidde Valisi Prens Macid Bin Abdulaziz, fuarı gezerek Suudi Arabistan'da yüzlerce projeye imza atan şirketleri ziyaret etti.


TÜRK ŞİRKETİ MEKKE'YE İMZASINI ATACAK
Mekke Belediye Başkanı Usame el-Bar, proje ile ilgili Suudi Arabistan hükümetinin atacağı adımları anlattı.

El-Bar, Kral Abdullah'ın bu projeye çok önem verdiğini belirterek, harem sınırları içerisinde yer alacak projeye hükümet olarak her türlü desteğin verileceğinin altını çizdi.

''Yeni Mekke'' olarak da adlandırılan proje içinde üniversiteler, oteller, iş merkezleri, spor kompleksleri, yeşil alanlar yer alacak. Mekke ile Medine arasındaki hızlı tren de Bavadat kentinin içinden geçecek. Kabe'ye sadece 13 km uzaklıktaki Bavadat kentinden harem bölgesine 24 saat süreyle servisler çalışacak. Mekke Bavaad projesi, harem sınırları içinde toplam 1.6 milyon metrekarelik bir alana kurulurken, Mekke içindeki diğer projelerle de entegre olarak hayata geçirilecek. Proje kapsamında inşa edilecek daireler dünya genelinde satışa sunulacak.


PROJE, 1.6 MİLYON METREKARELİK ALANDA KURULACAK
Sumou Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayed F. el-Kahtani ve Mekke Belediye Başkanı Usame el-Bar ile bir araya gelen Atlas İnşaat Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ceylan projenin tanıtım gecesinde hazır bulundu.

Mehmet Ceylan AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sumou Holding ile kurulacak Saudi-Atlas İnşaat şirketi aracılığıyla bu projeye imza atacaklarını belirtti. Ceylan, işbirliği çerçevesinde gerek Türkiye'de, gerekse Suudi Arabistan'da diğer bazı projelerin de hayata geçirileceğini dile getirdi.

Sumou Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. el-Kahtani de, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin her geçen gün geliştiğini ifade ederek, Mekke'deki büyük yerleşim projesinde bir Türk şirketin yer almasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Projenin izin işlemlerin onaylandığı ve bu yılın sonuna doğru alt yapı çalışmalarının tamamlanması ile birlikte inşaata başlanacağı kaydedildi.