Gönderen Konu: İstimna Bil-Yed ( Mastürbasyon )  (Okunma sayısı 17969 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı explorer313

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 3
İstimna Bil-Yed ( Mastürbasyon )
« : 19 Ocak 2011, 21:50:57 »


Sıhhat ile ilgili mevzûlarda hayâ yoktur. Şu an gençlerde çağın vebası sayılacak kadar büyük, tıbbî, dînî, maddî ve mânevî yönden çirkin görülen bir hastalık peydah olmuştur. Bu bir tiryakilik mîsâlidir. Alışanlar bırakmakta zorlanırlar. Fakat zararları haber verildiğinde terki mutlaka uygulanacaktır. Bu fiil, "istimna bil-yed" diye isimlendirilir. Tıpta ise ismi"mastürbasyon"dur.

Ne tıbben ne de dînen hoş görülmeyen bir fiildir. Kişinin bu hâlle hâllendiği bir takım alâmetlerle anlaşılır ki bu alâmetler onun zararınadır.

Mastürbasyon yapan kişinin öncelikle yüzü ve benzi sararır. Halsizlik görülür. Genç yaştaki çocukların hafızasını öldürür. Kişinin dersi anlamamasına, anladığını hemen unutmasına sebep olur.

Vucûdu tamâmen öldürür. İlk olarak bel ağrıları başlar, bacaklarda hâlsizlik, kireçlenme gibi hastalıklar oluşur. O, bunu romatizma veya diz üstü çok oturduğundan meydana gelen bir şey zanneder. Bacakları bitirir, kireçlenme olur ancak sebebini anlayamaz.

Bundan bir kaç yıl önce bir doktor, genç bir delikanlı hastasına hastalığının ne olduğunu sorar. Doktor ona istimna bil-yed (masturbasyon) yapıp yapmadığını sorar. Genç her ne kadar inkar etse de sonunda itiraf eder. Vücut gücünü yitirdiğinden, vücudu çürüdüğünden çok geçmeden ölüverir. Çünkü bu "er bezi" denilen hayâtî bir sıvıdır.

Büyükler "Ağacın özü kuruduğunda ağaç da nasıl kurursa, istimna bil-yed yapan kimse de öyle kurur." demişlerdir.

Mastürbasyon vücûdu yok eder demiştik. Bu işe devam edenin elleri yaşlanınca gayr-i ihtiyâri olarak titrer. Her âzâya zarar verir. Gözlerin görmemesine, göz numarasının hızla ilerlemesine sebep olur. Çok ders çalıştığından göz numarası yükseliyor zanneder. İşitmeye tesir eder, kulak uğultularına neden olur.

En kötü zararlarına gelince, insanda kısırlık meydana getirir. Günümüzde bu yüzden birçok aile ayrılmaktadır. İktidarsızlık da görülen en büyük belirgin zararlarındandır. Unutulmamalıdır ki bir erkekte kadına tenasül isteği ne kadar çoksa kadınlarda bu istek erkeğinkinden birkaç misli daha fazladır. Onların şehvetleri yaradılış itibariyle daha çoktur. Ancak onlara, bunu örtsün diye Cenâb-ı Hakk daha fazla hayâ duygusu vermiştir.

Allah dostları "İstimna bil-yed yapanlar hanımlarına rezil olacaklardır." buyurmuşlardır. Hadîs-i Şerîfi'ndePeygamberimiz (s.a.v.) "O fiili işledikleri için kıyamet günü elleri, o kişiye hâmile bir kadın gibi görünür." buyurmuşlardır.

Vaktiyle 15 yaşındaki bir çocuk bu işe başlar ve 23 yaşında yakalandığı hastalıktan kurtulamaz ve hayata gözlerini yumar. Yukarıda dediğimiz gibi bu kişilerin yakalandığı hastalık kalıcı olur, kolay kolay kurtulamazlar ve sonunda ölürler.

Bir insanın bir damla kan üretebilmesi için 40 lokma yemesi lâzımdır. Gelen erlik suyunun her damlası ise 40 damla kan üretecek kadar enerji yitirmesine sebep olur ve insanın vücut dengesini bozar. Bugünkü tıbbın görüşü budur.

Ayrıca hanımı ile 12 defa beraber olmakla bir istimna bil-yed aynı değerdedir. Kişiyi o kadar yorar ki madden ve mânen hiçbir yararı yoktur. Her ne kadar genç zevk aldığını zannetse de bu hayâldir. Vücutta 2 günde iyileşecek yaranın 1 haftada iyileşmesine sebep olur. Bunu yapanların bacak ve kasıklarında erime görülür.

Ancak zina yapmaya kadar giden bir kimsenin bunu yapmasında cevaz vardır. Fakat "Bu devirde herkes açık saçık dolaşıyor, yapmazsam duramam. Ayrıca her yerde aklıma geliyor." gibi ucu açık bahanelerle kurtulamaz. Verilen cevaz zinaya gitmek üzere olan birinin zina yapmaması için en son başvuracağı çıkış yolu olmalıdır.

Bu fiili yapana Peygamberimiz'in lâneti, Hz. Allâh'ın gazabı vardır. Ayrıca bu kimselerde heyecanlanma da olur. Kısacası vücûdunu hevâ ve hevesi, gençlik arzusu yok etmiştir. 30 gr meni 1200 gr kana müsavidir.İstimna bil-yed, başta insanın zekâsına zarar verir ve vücutta aşırı depresyon meydana getirir. İstimna şerlerin toplandığı yerdir. Kansızlık yapar ve ishal, mide ağrıları, boş ilik hastalığı, verem, uykusuzluk ve kamburluğa sebep olur. Sonuçta kerih ve zararlı bir şeydir. Bir azanın beyinle irtibâtının kesilip felç olmasına sebep olur.

« Son Düzenleme: 20 Ocak 2011, 00:22:36 Gönderen: Tuğra »

Çevrimdışı flyaway

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 23
Ynt: İstimna Bil-Yed ( Mastürbasyon )
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2011, 20:41:30 »
Günümüzde cok önemli konu (hastalik gibi), her ne kadar bu fiili islemek de bir sey yokmus gibi gösterilmeye calisiyorsada.
Allah Razi olsun kardes.

Selamlar

Çevrimdışı hadisene

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 2
Ynt: İstimna Bil-Yed ( Mastürbasyon )
« Yanıtla #2 : 11 Mayıs 2012, 09:05:44 »
Allah razi olsunn

Çevrimdışı volkan81

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 1
Ynt: İstimna Bil-Yed ( Mastürbasyon )
« Yanıtla #3 : 12 Kasım 2012, 00:27:03 »
ben öncelikle bu konuda dinen bilgi edinmek için araştırma yaptığımda bu yazıya denk geldim.böyle güzel bir sitede bu konunun bu şekilde işlenmesi beni gerçekten çok üzdü.bu durum yazıldığı gibi gençler üzerinde veba değil gayet normal bir durumdur.malumunuz genç, eşi veya hanımı olmayan bir erkek veya kadın vücudunun gereği olarak buna ihtiyaç duyar.istimna yapan  kişinin vücudunun çürüdüğü, ölümlere gidebilecek sonuçlar doğurabileceği yazılmış.bu sonuca nasıl varılmış?Allah aşkına böyle birşey olabilir mi?bunu yapmak zinaya yol açar denilmiş.durum bunun tam tersidir.yapmayan genç aklını devamlı bununla meşgul ederek Allah korusun bu işin sonu sapıklığa kadar gidebilir.bir damla kan 40 lokmaya, 30 gr. meninin 1200 gr. kana denk olduğu yazılmış.bacakları bitireceğinden, romatizmaya yol açacağından, kansızlık, ishal, ilik hastalığına kamburluğa bile yol açacağı yazılmış.hatta verem bile yaparmış.kardeşim yapmayın.veremle istimnanın ne gibi bir ilgisi olabilir?.bu nasıl bir kıstas?hangi kitap veya bilgi kaynağında bu yazılıdır?lütfen aslı astarı olmayan şeyleri yazıp insanları yanlış yönlendirmeyin.tabiiki herşeyin aşırısının zararlı olduğu gibi bununda aşırısı bir takım rahatsılıklara sebep olacaktır.ben doktor değilim bu yüzden neye sebep olabileceğini bilemiyorum.dinen hoş görülmeyen bir konuda olabilir ancak bu şekilde insan aklına mantığına uymayan bir şekilde beyan edilemez.böyle beyanlar bu güzel dinin yanlış ankaşılmasına yol açar.dinimiz akıl ve mantık çerçevesi içerisinde bunun cevabını mutlaka en doğru bir biçimde verir.sayın moderatör Allah rızası için, bu siteyi okuyan bilgi edinmek isteyen gençlerimiz vardır.bu yazı çok yanlış ibareler içermektedir.ayrıca dinimizi korkutucu, ürkütücü bir din olarak deklare etmektedir.lütfen ya bu yazı kaldırılsın yada daha doğru bir biçimde dinimizin bu konuyu nasıl ele aldığını işleyen bir yazı yayınlansın.Allahın selameti üzerinize olsun..

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: İstimna Bil-Yed ( Mastürbasyon )
« Yanıtla #4 : 12 Kasım 2012, 00:59:55 »
El İle Doyum - Masturbasyon - İstimna

    Cinsellik
    Şehvet

Masturbasyon,el ile tatmin denen bu olay, kişinin cinsel organı ile oynamak suretiyle doyuma gitmesidir. Bu adet genellikle 13-15 yaşlarındaki erkek ve kızlarda görülür. Değişik sebeplerle bu yaşın üzerindekilerde daha az görüldüğü ileri sürülmektedir.

Cinsel organın el veye ne olursa olsun, herhangi bir cisme sürtünmesi veya göğüslerinde yahut göğüs uçlarında ve diğer cinsel bölgelerde sıkıştırma ve benzeri baskılarlayapılan  bir uygulamadır. Maksat orgazm olmaktır.

İslam alimlerinin bazıları evlilik dışı her türlü cinsel doyumu haram saymışlardır. Delil olarak da şu ayetleri göstermişlerdir:


"Ve onlar ki, iffetlerini korurlar; Ancak eşleri ve ellerinin sahip olduğu (câriyeleri) hariç. (Bunlarla ilişkilerden dolayı) kınanmış değillerdir. Şu halde, kim bunun ötesine gitmek isterse, işte bunlar, haddi aşan kimselerdir." (Müminun Suresi : 5-7)

"Ancak eşlerine ve cariyelerine karşı müstesna; çünkü onlar kınanmaz; Bundan öteye (geçmek) isteyenler ise, onlar taşkınların ta kendileridir." (Mearic Suresi 30-31)

İslam alimlerinin çoğunluğu, buradaki aşırı gitmeden, evlilik dışında başka bir kadınla birleşmeyi anlamışlar ve elle doyumu bu birinci derece haramlar arasında saymamışlardır.

Allah Resulu  şöyle buyurur:

"Cinsel organıyla oynayan bir millete Allah azab etmiştir."

"Elini nikahlayan mel'undur"

"Elle boşalan lanetlidir"

Bu hadis-i şerif kesin bir hükümle, masturbasyon olayını yasaklamaktadır. Ancak İslam alimlerinden bazıları bu hadisin, sahih hadis kitaplarına girecek kadar sağlam senetli olmadığı için, helal-haram bağlamında delil olamayacağını savunurlar. Bazı Hanefi ve Hanbeli alimleri eşi olmayan  birinin, alışkanlık haline getirmemek şartıyla bu sıkıntısını giderebileceği görüşündedirler. Ancak bu sadece bir zaruret kapısıdır. Zina tehklikesine düşmemek ve çok fazla zihni meşgul etmemek  içindir.

Asıl olarak helal değildir. Bunu hiçbir İslam alimi  savunmamıştır. İki tercih arasında kalan bir müslüman zararı daha az olanı tercih etmelidir.

Bu bir fıkıh kuralıdır. Eğer  bir müslüman, zina yapabilecek kadar kontrolünü kaybetmişse, daha hafif olan bu yolu tercih eder ve zina tehlikesinden kendisini kurtarır.

Bu konudaki görüşler:

    Keyfi olarak şehvetini gidermek için el ile menisini  getirmek haramdır. Ancak şehveti kendisine galebe çalıp da karısı veya cariyesi bulunmazsa, şehvetini teskin için bunu yaptığında günahkar olmayacağı umulur.(İbni Abidin)
    Böyle bir kimse zina edeceğinden korkarsa, el ile meni  getirerek şehvetini teskin etmesi vacip olur. (Ebu Leys)
    Şehveti galebe çalar da, onu teskin için yaparsa cezalanmaması umulur.(Fethu'l-Kadir)
    Şafi ve Maliki mezhebine göre zevcenin elinde mastürbasyon etmesinde bir sakınca yoktur. (Mürşit 4, İlmihal)

Çok az fıkıh aleminin  kadınlar konusunda bu konuya değindiği genellikle erkeklerle
ilgili  bu konunun ele alındığı, bu konuya değinenlerden Mücahid şöyle
demiştir:

"Bundan önce geçmiş olanlar genç erkeklerin istimnadan uzak kalmalarını emrederdi.. bu konuda kadının durumu ile erkeğin durumu arasında fark yoktur".

Masturbasyon'un İslami hükmü konusunda mezhepler arasında bazı farklılıklar vardır.

    Hanefi, Şafii ve Maliki mezhebine göre masturbasyon:
        İmam Mâlik; "onlar eşleri ve cariyeleri dışında, mahrem yerlerini herkesten korurlar;
        doğrusu bunlar yerilemezler. Bu sınırları aşmak isteyenler; doğrusu bunlar aşırı gidenlerdir" âyetine dayanarak, bu fiilin sınırı aşmaya dahil ve haram olduğunu ileri sürmüştür.
        Mezkür fiil İmam Şâfiî'nin son içtihadına göre haramdır.
        >Hanefîlere göre tahrimen mekruhtur; ancak "yapmadığı takdirde zinâya düşeceğinden korkan bir gencin affedileceği umulur." denilmiştir. alışkanlık yaptığı ve sıhhati bozduğu takdirde yasak fiiller arasında gireceği şüphesizdir
    Hanbeli mezhebine göre ise, "meni, vücudun dışarı atmaya muhtaç olduğu birşeydir; onu eliyle atan, kan aldıran gibidir ve caizdir." Ancak Hanbelî fukahâsı bunu "zinâya düşme tehlikesi ve evlenme imkânından mahrum bulunma" şartlarına bağlamışlardır. zina korkusu olduğu zaman mübah olur, değilse haramdır.

    Bu şartlar gözönünde bulundurulacak olursa, elle boşalmanın hükmünü herkes vicdanında daha iyi verebilir. ancak insan fıtratı bunu hoş karşılamaz: yaptıktan sonra pişmanlık duygusu gelen bir fiilin kesin olarak helalliğine hiçbir müslüman inanmaz ve bu yolu çözüm olarak göremez. Haramlar bellidir.

    Helaller bellidir. İkisi arasında şüpheli şeyler vardır. En güzeli  bunlardan
    uzak durmaktır. Niteki tıp otoriteleride aşırı alışkanlık haline getirilen
    masturbasyonun ruhi  ve fizyolojik zararlarını ortaya koymaktadır

    Hafta'da bir defayı aşan istimnanın yol açtığı zararlar hakkında
    doktorlar şunları söylemektedir:
        Bez ve sinirler üzerinde bitkinlik meydana getirir. Çalışan unsurlar iltihaba uğrar ve yavaş yavaş mahvolur.
        Alışkanlık kazanıldıktan sonra terk edilmesi zordur. Bu yüzden bu kimseler
        evlenemezler. Evlenmiş olsalar bile bu fena alış kanlığa devam ederek devam ederek boş yere sinirleri yorarlar.
        Tenasüli  Nervasteni (Sinir Yorgunluğu) oluşur.
        Tenasüli nervasteni genel nervasteni ile karışır:
            Hafıza ciddi şekilde zayıflar
            Vücut ne bedeni ne
            de fikri  görev yapamaz hale gelir.
            Şiddetli  başağrıları, uykusuzluk,çarpıntı, iştahsızlık vücudu edeta yıkar,
            kuvvetten düşürür, zayıflatır.

    Kaynaklar:
    1) BüyükKadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN
    2) Müslüman Kadının Fıkıh Kitabı,İbrahim CEMEL
    3)Şamil İslam Ansiklopedisi
    4) Dünya Dinlerinde Cinsel ahlak, Geoffrey Parrinder,Say Yayınları, 2003
    5)Mürşit 4,
    6) Evlilik ve Aile Hayatı, A. Aydın

zehirli ok

Çevrimdışı Abdullah aksacli

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 1
 • Sadakat Forum "Seviyeli İslami Forumunuz.."
Ynt: İstimna Bil-Yed ( Mastürbasyon )
« Yanıtla #5 : 10 Nisan 2017, 12:04:40 »
Bende kaygı bozukluğu var dini bilgimin az olduğu ilkokul ve lisede bunu alışkanlık haline getirmiştim şimdi vesvese geliyor eğer hanima rezil olacaksam magdur edeceksem evlenmeyim diye çaresi yokmudur acaba bunun

Çevrimdışı Bilgili_Bey

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 7
 • Sadakat Forum "Seviyeli İslami Forumunuz.."
Ynt: İstimna Bil-Yed ( Mastürbasyon )
« Yanıtla #6 : 02 Şubat 2018, 17:31:32 »
Allah razı olsun, güzel bir paylaşım olmuş