Gönderen Konu: İtimat Dede Nam-ı Diğer Arap Dede  (Okunma sayısı 2167 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9227
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
İtimat Dede Nam-ı Diğer Arap Dede
« : 20 Ağustos 2013, 16:39:06 »

İtimat Dede Nam-ı Diğer Arap Dede

Sizlere Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye’nin kurulduğu topraklardan Domaniç’ten bir hikâye nakledeceğim. Domaniç ki Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye’nin kurucusu Osman Bey’in salıncağının sallandığı Hayme Anamızın medfun bulunduğu bir mekândır. Bu şirin ilçemizde bu ve buna benzer pek çok hikâyeler mutlaka vardır. Ancak bu nakledeceğim hikâye yakın tarihimizde yaşanmış ibret verici bir hikâyedir.

Domaniç’in bir yayla köyünde yaşamış dedemiz. Uzun yıllar Arap çöllerinde Askerlik yaptığından esmerleşen teni sebebiyle kendisine köyünde “Arap Dede” diye anılmakta. Ayrıca kendi ağzından anlattığı hikâyesi sebebiyle de “İtimat Dede” denilmektedir. Askerliğini Teşkilat-ı Mahsusa da yapmış tam 22 sene Arap çöllerinde ve Yemende kalmış. Nihayet devletimizin 1918 de Ricat (Geri Çekilme) kararı üzerine Memleketine dönerken;

Yolda daha önce göğüs göğse muharebe yaşanmış bir bölgeden geçerken muharebe sonucu yaralı ve vefat etmiş askerlerin arasından geçerken bir yaralı onu görüyor ve Türkçe:

- Ne olur bir yudum su diye inliyor.

Bunun üzerine atından inip o yaralıya matarası ile su verirken yaralı kişinin bir eliyle su matarasını alırken diğer elinde saklı tuttuğu taşla dedemizin kafasına vuruyor. Ve dedemiz kafasına aldığı bu darbeyle yere düşüyor. O yerde kanlar içinde kendini toparlamaya çalışırken diğeri onun atına biniyor silahını, heybesini her şeyini alıp gitmeye hazırlanıyor. Bu sırada Arap dede kendine geliyor

- Dur diyor… Atının üzerindeki şahsa Ve şunları söylüyor.

- Benden su istedin mataramdaki suyu sana içirdim Helâl Olsun

- Başıma vurdun kanımı akıttın o kanım da sana Helâl Olsun

- Atımı, Silahımı, Heybemi, ve içindekileri de alıp gidiyorsun onlarda sana Helâl Olsun Ancak

- İTİMADIMI ÇALDIN işte o sana haram olsun.

Bu hadiseden sonra İtimat dedenin Domaniç’e köyüne kadar nasıl geldiğini ne kendisi ne de bir başkası bilmiyor. Bu hadiseyi köyündekilere anlattığında Domaniç’te ve köyünde kendisine İTİMAT DEDE diyorlar.

İşte o tarihte böyle bir İtimat hırsızı ile karşılaşma ihtimali küçük bir ihtimalken günümüzde her köşe başında İTİMAT ve İTİKAT hırsızları bulunmaktadır. İTİMADIMIZI çalabilecekleri gibi İTİKATIMIZI da çalabiliyorlar HafazanAllah.


nasihat.org


Çevrimdışı tarihman

  • yazar
  • ****
  • İleti: 751
Ynt: İtimat Dede Nam-ı Diğer Arap Dede
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2013, 19:20:01 »
Teşekkürler...
Bu hizmet peygamber hizmetir. Cenab-ı hakk sevdiği kullarını dinine hizmet ettirmek için sevkeder. Bu hizmetler sevkullahtır, sevkullahtır. (Hacı Süleyman Dede)