Gönderen Konu: Kadir Gecesinin Fazileti [22 Eylül 2008]  (Okunma sayısı 16941 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SadakatNet

 • Administrator
 • araştırmacı
 • *****
 • İleti: 298
  • http://www.sadakat.net
Kadir Gecesinin Fazileti [22 Eylül 2008]
« : 19 Eylül 2008, 22:38:15 » 
Hafta:    48


Mevzu: Kadir Gecesini Fazileti


Araştırmalarınızı bekliyoruz..


(Araştırma yapmak demek bildiklerimizi aktarmak demek değil, bu mevzu hakkında elimizdeki mevcut kitaplardan iktibas yapmak demektir. Her üyemizden bir iktibas yapmasını istirham ediyoruz.)
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2008, 22:59:09 Gönderen: SadakatNet »
Sadakat Yönetim Kurulu

talib 67

 • Ziyaretçi
Ynt: Kadir Gecesinin Fazileti [22 Eylül 2008]
« Yanıtla #1 : 20 Eylül 2008, 01:43:21 »
 Kadir Gecesini İhyâ Etmek

(Kadir Gecesini İhya Etmenin Fazileti Ve Daha Ziyade Ramazanın Hangi Gecelerinde Olduğunun Açıklanması)
 
Bu bölümdeki bir sure, bir ayet ve yedi hadisten; Ramazandaki bu gecenin bin ay yani 83 sene 4 aydan daha hayırlı olduğunu, inanarak ve sevabını 'tan bekleyerek bu geceyi değerlendirenin günahlarının bağışlanacağını, bu gecenin Ramazanın son on veya yedi gününün tek olanlarında aranması gerektiğini, bu gecede Rasûlullah (s.a.v.)'ın bize en çok okunmasını tavsiye ettiği duayı ve hayatı boyunca Ramazanın son on gününde ibadeti artırıp itikaf yaptığını öğreneceğiz. [1]
 
"Şüphesiz biz o Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi nedir bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler ve ruh Rabbinin emriyle herbir iş için veya herbir kişi için inerler de inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar selam ve esenliktir." (Kadir: 97/1-5)
"Biz o Kur'an'ı mübarek bir gecede indirdik, zaten biz insanlığı her zaman uyarmaktayız." (Duhan: 44/3)
 
Ebû Hüreyre radıyAllahu anh'den rivayet edildiğine göre Nebî sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Faziletine inanarak ve karşılığını 'tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır."[2]
 
 Abdullah İbni Ömer radıyAllahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre, bir grup sahâbî, rüyalarında Kadir gecesinin ramazan'ın son yedi gecesinde olduğunu görmüşler (ve bunu Hz. Peygamber'e bildirmişler)di. Bunun üzerine Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
– "Kadir gecesi ile ilgili rüyalarınızın, ramazanın son yedi gecesi üzerinde toplandığını görüyorum. O halde Kadir gecesini arayan onu ramazanın son yedi gecesinde arasın!"[3]
 
 Âişe radıyAllahu anhâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem ramazan ayının son on gününde câmiye kapanır ibadete soyunur ve şöyle buyururdu:
"Kadir gecesi’ni ramazanın son on günü içinde arayınız!"[4]
 
 Âişe radıyAllahu anhâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyururdu:
"Kadir gecesi’ni ramazanın son on günündeki tek gecelerde arayın!"[5]

 Yine Âişe radıyAllahu anhâ şöyle dedi:
Ramazan ayının son on günü girdiğinde Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem geceleri ihyâ eder, ev halkını uyandırır, ciddiyetle ibadete soyunur ve eşleriyle ilişkiyi keserdi.[6]
 
Yine Âişe radıyAllahu anhâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem, ramazanda diğer aylardan daha fazla (kulluk yapmaya) çalışırdı. Ramazanın son on gününde de ramazanın öteki günlerinden daha fazla ibadet ederdi.[7]
 
Âişe radıyAllahu anhâ şöyle dedi:
– Ey 'ın Resulü! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim? diye sordum.
– "ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla! diye dua et" buyurdu.[8]
 
* Yukarıdaki ve diğer hadis kitaplarından öğrendiğimiz tüm hadisi şeriflere göre Kadir gecesinin hangi gece olduğu hakkında 40 civarında görüş nakledilmiştir ve ifadelerden de "Son yedi geceden dokuz geceden biri" şeklinde gibi esneklik bırakılmıştır.
Rasûlullah (s.a.v.)'in hayatına baktığımızda Ramazanda senenin diğer aylarından daha çok kendini ibadete verdiğini, Ramazanın da son on gününde mescide kapanarak ailesinden ve dünyalıklardan uzaklaşarak itikafa çekildiğini görmekteyiz ki, bu geceyi yakalayabilme Ramazanın son 1/3'de olacağı, bunun da sadece gecelerine değil, gündüzlerini de değerlendirmek gerekecektir. Çünkü yeryüzünün bir kısmı gece iken diğer yarı kürenin gündüz olması dolayısıyla icabında bu gecenin gündüz de olabileceğine ihtimal verilmelidir. Ramazanı ve bilhassa son on gününü geceli gündüzlü değerlendirmek için müslümanın tam bir gayret içinde olması da gerekmektedir. Bu konuda daha geniş bilgi için tefsirlerden Kadr suresinin tefsirini gözden geçirmek faydalı olacaktır kanaatindeyiz. [9]

________________________________________
[1] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu’s-Salihin Tercümesi: 348.
[2] Buhârî, Îmân 25, 27, 28, 35, Savm 6, Terâvih 1, Leyletü'l–kadr 1; Müslim, Müsâfirîn 173–176. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Ramazan 1; Tirmizî, Savm 1; Nesâî, Kıyâmü'l–leyl 3, Savm 39–40; İbni Mâce, İkâmet 173, Sıyâm 2, 39.
[3] Buhârî, Leyletü'l–kadr 2, Ta'bîr 8; Müslim, Sıyâm 205 –206. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Ramazan 5; Tirmizî, Savm 71.
[4] Buhârî, Leyletü'l–kadr 3; Müslim, Sıyâm 219. Ayrıca bk. Tirmizî, Savm 72.
[5] Buhârî, Leyletü'l–kadr 3.
[6] Buhârî, Leyletül–kadr 5; Müslim, İ'tikaf 7. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Ramazan 1; Nesâî, Kıyâmü'l–leyl 17; İbni Mâce, Sıyâm 57.
[7] Müslim, İ'tikâf 8. Ayrıca bk. Tirmizî, Savm 72; İbni Mâce, Sıyâm 57.
[8] Tirmizî, Daavât 84. Ayrıca bk. İbni Mâce, Dua 5.
[9] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu’s-Salihin Tercümesi: 349.

alinti sadakat.

Çevrimdışı Ber-ceste

 • yazar
 • ****
 • İleti: 551
Ynt: Kadir Gecesinin Fazileti [22 Eylül 2008]
« Yanıtla #2 : 20 Eylül 2008, 11:58:47 »
İmam-ı Şarani Hazretlerine göre bu gece yani 20 Eylül 2008 cumartesi gecesi kadir gecesi. Mevla layıkıyla ibadet edebilmeyi nasip etsin cümlemize. Amin.
---

Kadir Gecesi’nin, Ramazân-ı şerif’in 20’sinden sonraki tek ge­ce­lerinde aranmasına dair müteaddit hadîs-i şerîf­ler vârid olmuş­tur. Bi­rin­­­den itibaren tek gecelerde aran­ma­sını tavsiye eden büyük­ler de vardır. imâm-ı şâ’rânî Haz­retleri, Kadir Gecesi’nin kaçıncı ge­ce ol­du­ğu­nu, Rama­zân-ı şerîf’in giriş günlerine göre şöyle tespit etmiştir:

v Pazar günü girerse, 28’i 29’a bağlayan gece.

v Pazartesi günü girerse, 20’yi 21’e bağlayan gece.

v Salı günü girerse, 26’yı 27’ye bağlayan gece.

v Çarşamba günü girerse, 18’i 19’a bağlayan gece.

v Perşembe günü girerse, 24’ü 25’e bağlayan gece.

v Cuma günü girerse, 16’yı 17’ye bağlayan gece.

v Cumartesi günü girerse, 22’yi 23’e bağlayan gece.

imâm-ı şâ’rânî Hazretleri 30 sene Kadir Gecesi’yle bu usûle göre müşerref olmuşlardır. Birçok ehlüllah bu usûlle Kadir Gecesi’ni bul­muşlardır.

Kadir Gecesi’nin bu ay içerisinde hangi gece oldu­ğunun giz­len­mesi, mü’minlerin her geceyi Kadir Gecesi bilip, her gece çokça ibâdet etmeleri içindir.

Kadir Gecesi’nde hava berrâk ve güzel olur. O gece her şey Allâh’a secde eder. Denizlerin suyu bir an için tat­lılaşır. Mü’min­ler afv-ı ilâhi ve mağfiret-i sübhânîye maz­har olurlar.

(Duâ ve ibâdetler, Fazilet Neşriyat)
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2008, 14:27:23 Gönderen: Ber-ceste »
Sükût etmek gibi alemde nadana cevab olmaz..

Çevrimdışı Mahi

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1114
Ynt: Kadir Gecesinin Fazileti [22 Eylül 2008]
« Yanıtla #3 : 20 Eylül 2008, 16:08:17 »
«Biz Kur'ân-ı (toptan) leyle-i  kadirde (levh-ı mahfuzdan semai dünyaya) indirdik; (Beyt'ül'ızzetteki melâike-i kâtibine yazdırdık ve orada Kur'ân-ı azizi bu suretle hıfzettik. Ve ondan sonra icap ve iktiza ettikçe, Cebrail vasıtasiyle yirmi üç yılda âyet âyet Habibimiz Muhammed Aleyhisselâma gönderdik). Leyle-i kadrin ne olduğunu (ve ondaki şerefin derecesini) biliyor musunuz? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. (Yani, o gecedeki ibadet ve taâtın sevabı bin ay ibadet ve taâtın sevabından daha faydalıdır.) O gecede melekler (ve Cebrail Rablerinin izniyle o sene vukuunu murad buyurduğu her umur ve husustan dolayı) yeryüzüne inerler. O gece ayn-i selâmettir. Zira o gecede selâmettin başka bir şeyle Cenab-ı Hak hükmetmez. Veyahut o gece aynı selâmdırki, o gecede mü'minleri selâmlayan melekler yeryüzünde çoktur. Şafak vakti zahir oluncaya kadar.» Kadir Süresi (Muhtasar terceme meal)

Bu geceye kadir gecesi denilmesinin hikmeti: Bütün işlerin ve hükümlerin bu gecede takdir edildiğindendir. Cenab-ı Hakk Kur'anda şöyle buyuruyor:
«Belli ve apâşikâr olan Kur'ân hakkı İçin. Biz onu mübarek bir gecede indirdik ki, onunla kâfirleri azaptan korkuturuz. O gece hikmete uygun olan her iş, nezdimizden sadır olan bir emir ile ayrılır» (Duhân sûresi, 1, 2, 3, 4, 5)

Rivayet olunur ki: «Kadir gecesi olduğu vakit, melekler sidre-i müntehâden dünyaya inerler. Cebrail Aleyhisselâm, onlarla beraber yanında dört adet sancak olduğu halde, sancağın birini Mescid-i Haram'ın dışında; birini Tûr-i Sina'nın üzerinde; birini Mescid-i Aksa'ya, birini de Mescid-i Sahra'ya korlar. Kadın ve erkek bütün mü'minlerin evlerine girerler. Girince selâm erirler. Ancak, devamlı şarap içenlere, akrabaya gelip gitmiyenlere, domuz eti yiyenlere uğramazlar.» buyurdu.

Kadir gecesinde melekler pis yerlere, kiliselere ve fenalık yapılan yerlere uğramazlar. Cünüp olan yere, suret bulunan yere, şarap ve hınzır etinin bulunduğu yerlere uğramazlar.

Kadir Gecesinde Meleklerin İnmesi
Abdullah ibni Abbâs radıyAllahü anh, Peygamber efendimizin şöyle buyurduğunu naklediyor:
"Kadir gecesi olduğu zaman, Aliâhü Teâlâ, Cibril aleyhisselamayere inmesini emreder. O da, yanında yeşil bir bayrak bulunduğu halde bir gurup melekle beraber yere iner. Onu (bayrağı) Ka'benin damına diker. Onun (Cebrail aleyhisselamın) altıyüz kanadı vardır. Onların içinde iki kanadı vardır ki, onları sadece Kadir gecesinde açar. O gece ikisini açtığı zaman, onlar doğu ve batıyı geçerler.
Cebrail ile diğer melekler bu ümmetin içine dağılırlar ve her ayakta olana, oturana, namaz kılana ve zikredene selam verirler ve müsafaha ederler. Ya'ni (aralarına) girerler ve (onlarla) müsafaha ederler. Kadın ve erkek mü'minlere devamlı dua ve istiğfarda bulunurlar. Cebrail aleyhisselam, ehl-i kıbleden her kime dua ederse, (gider) onunla müsafaha eder ve ona selam verir. Bunun alameti cildinin titremesi, gözlerinden yaş akması ve kalbinin incelmesidir. Çünkü bunlar Cebrail aleyhisselamın müsafahasından olur.
Fecir doğuncaya kadar (melekler) Onların (mü'minlerin) dualarına âmin derler. Fecir doğunca Cebrail (aleyhisselam) meleklere; gidiyoruz gidiyoruz der. (Bunun üzerine melekler); derler ki, yâ Cebrâîl! Allâhü Teâlâ, ümmet-i Muhammed'in ihtiyaçlarını ne yaptı?
(Cebrail aleyhisselam) der ki, Allâhü Teâlâ onlara nazar etti (baktı) ve dört kişi müstesna onları af ve mağfiret etti. Derler ki, bu dört kişi kimlerdir? (Cebrâîl aleyhisselam) der ki, devamlı şarap içen, ana— babaya âsi olan, akrabalık haklarına riayet etmeyen ve müşahin (Eshâb-ı kiram sordu: Yâ Rasûlellah! Müşahin kimdir? Üç günden fazla (müslüman) kardeşi ile konuşmayandır, buyurdu. (Tenbîh-ül-gâfilîn)

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
"Onlar (melekler) bize selam vermek ve bize şefaat etmek için (yeryüzüne) inerler. Selam kime isabet ederse, onun günahları affolunur.
Bazı âlimler şöyle söylemişlerdir: Bu gecenin fazileti, yeryüzünde tâatle meşgul olmaktır. Melekler de; tâatlannın sevabı daha çok olsun diye yeryüzüne inerler. Tıpkı kişinin, tâatlannın sevabı daha çok olsun diye Mekke'ye gitmesi gibi. Bunun için meleklerin yeryüzüne inmesini bildiren haberlerden maksat insanları tâate teşvik etmektir.
Bazı insanlar (âlimler) de, (âyet-i kerimede geçen) "Melâike" kelimesini bazı melek gruplarına has kılmışlardır ki, onlar "Sidret-ül-müntehâ"daki meleklerdir. Ka'b hazretierinin bildirdiğine göre:
"Sidret-ül-müntehâ'da birtakım melekler vardır (ki) Allah'tan başkası onların adedini bilmez. (Devamlı Allâhü Teâlâya,) ibâdet ederler. Cebrail aleyhisselamin yeri, onların ortasındadır. Onların içinde, kendisine, mü'minlere karşı şefkat ve merhamet verilmeyen hiç yoktur. Kadir gecesi, Cebrail aleyhisselam ile birlikte yeryüzüne inerler. (Öyle ki) secdede veya ayakta, erkek ve kadın mü'minlere dua eden bir melek bulunmayan bir yeryüzü parçası kalmaz.
Cebrail aleyhisselam da (o gece) bütün insanlarla müsafaha eder. Bunun alameti; cildin titremesi, kalbin incelmesi ve gözün yaşarmasıdır. Çünkü bunlar, Cebrail aleyhisselamın müsafahasından olur.
O gecede her kim üç kere lâ ilahe illellah, derse (Allâhü Teâlâ,) bir tanesiyle, (günahlarını) mağfiret eder, bir tanesiyle ateşten (Cehennemden) âzâd eder ve bir tanesiyle de Cennete koyar."
Semaya ilk olarak Cebrail aleyhisselam çıkar. Güneşin önüne vardığı zaman, iki yeşil kanadını açar. O iki kanadı, sadece o gecenin o saatinde açar. Sonra bir melek çağırır. Bunun üzerine bütün (melekler) gelir. Bu meleklerin nuru ile Cebrail aleyhisselamın kanadının nuru bi-raraya gelir. Bundan sonra o gecenin sabahında Cebrail aleyhisselam ve melekler güneş ile dünya seması arasında dururlar. O gün Mü'minlere ve Ramazan orucunun (sevabını) umarak tutanlara; dua, rahmet ve istiğfarla meşgul olurlar.
Bu arada halka halka olup otururlar. Semanın melekleri de onlarla biraraya gelir ve onlara; adam adam ve kadın kadın sorarlar. Ta ki, falanca ne yaptı onu nasıl buldunuz? Onlar da derler ki, onu geçen seneibâdet ehli, bu sene ise bid'at ehli olarak gördük. Falancayı, bir sene önce bid'at ehli, bu sene ise ibâdet ehli olarak gördük. Birincisine dua etmekten vazgeçerler. İkincisi için ise dua ile meşgul olurlar. Yine derler ki, biz falancayı (Kur'ân-ı kerim) okurken, falancayı rükude, falancayı secdede gördük. Onlann, o geceki durumu budur, ta ki, ikinci semaya çıkıncaya kadar.
Bütün semalarda böyle yaparlar, ta ki, "Sidret-ül-müntehâ"ya ulaşıncaya kadar. "Sidre" onlara der ki: Ey bende ikamet edenler, bana insanlardan bahsedin. Zira benim, üzerinizde hakkım var ve ben, Allah'ı sevenleri severim.
Onlar (ya'ni melekler) ona isimlerini ve babalarının isimlerini zik¬rederek, kadın ve erkeklerden bahsederler. Ta ki haber Cennete ulaşıncaya kadar. (Haber ulaşınca), Cennet der ki, "Allah'ım! Onları bana acele olarak gönder, bu arada, Sidre ehli ve melekler, âmîn âmîn, derler." (Kadı Beydâvî tefsirinin Şeyhzâde haşiyesi)

İbni Abbas (R.A.) dan: «Cenab-ı Hakk ezeli mukadderatını; bu geceden gelecek kadir gecesine kadar olacak bütün yağmur, rızık, öldürme ve diriltme ve diğer şeyleri memur olan meleklere teslim eder. Rızık, nebatat ve yağmura ait hususları Mikaile; rüzgâr, zelzele, gök gürültüsü (Saika) ve güneş ile ayın tutulması hususlarını Cebraile; amellerin nüshasını îsrafile; ölüme ait olan hususları da Azraile teslim eder.»

Şâirin dediği gibi:
«Çok genç var ki, emniyetle sabahlar ve akşamlar; halbuki kefeni kadir gecesinde kesildi, fakat haberi yoktur.
Çok ihtiyarları uzun ümitler kapladı, halbuki vücutları kabir karanlığına gömülmeğe karar verilmiştir,  haberleri yoktur.
Çok nişanlılar eşleri için hazırlıkta bulunurlar, halbuki kadir gecesinde ruhları kabzedilmiş haberleri yoktur.»

« Son Düzenleme: 20 Eylül 2008, 16:22:52 Gönderen: Mahi »

Çevrimdışı Mahi

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1114
Ynt: Kadir Gecesinin Fazileti [22 Eylül 2008]
« Yanıtla #4 : 20 Eylül 2008, 16:23:12 »
Kadir: Takdir ve şeref manasınadır. O gecede yapılan ibadetin sevabının takdirinden kul âcizdir.
Peygamber (S.AV.) Efendimiz: «Kadir gecesinde Allah'ın geniş rahmeti yeryüzüne iner; bu rahmet her mü'mine isabet eder, Cenab-ı Hak Cebraile; Rahmetimden daha kalmış mıdır? diye sorar, Cebrail kalmıştır, der, Cenab-ı Hak, onu da serp, onların ve onlara yakın olanların üzerine» buyurur.

Rivayet olunur ki: Hazreti Musa münacatında: «Yarabbi!Sana yakın olmak istiyorum.» der.
Cenab-ı Hak: «Kadir gecesinde uyanık olan, bana yakın olur» buyurur.
Hazreti Musa: «Yarab Cenneti isterim.»
Cenab-ı Hak: «Kadir gecesinde tesbihe devam eden cennete girecektir.»
Yarabbi cehennemden necat isterim»
Cenab-ı Hak: «Kadir gecesinde sabaha kadar istiğfarda bulunan necat bulacaktır.»
Yarab, rızanı isterim, «Bizim rızamız kadir gecesinde iki rek'at namaz kılandadır.» buyurur.Kadir Gecesi Ne Zamandır?
Cumhür-ı ulemâya göre, Kadir gecesi devamlıdır ve her sene tekerrür eder ve Ramazan ayına mahsustur.
Kadir gecesinin Ramazan ayının hangi gecesi olduğu hususunda: 8 kavil vardır, şöyle ki:
1— Ramazan ayının birinci gecesidir.
2— Onyedinci gecesidir.
3— Ondokuzuncu gecesidir.
4— Yirmibirinci gecesidir.
5— Yirmiüçüncü gecesidir.
6— Yirmidördüncü gecesidir.
7— Yirmibeşinci gecesidir.
8—Ubey bin Kâ'b ve bir kısım Sahâbe-i kirama göre de yirmi dir. Bu, aynı zamanda âlimlerin çoğunun kavlidir.

Muhammed bin Hanefiyye hazretleri; Kadir gecesi yedi gecededir, demiştir.
İbni Mes'ûd radıyAllahü anh da, senenin bütün gecelerindedir, demiştir.
Bazı âlimler de onun, Ramazan ayında olduğunu söylemişlerdir. Fakat onun hangi gecede olduğu bilinmemektedir. Bazı âlimler, (21) yirmibirindedir, demişlerdir. Alimlerin çoğuna göre ise, yirmi yedisindedir. (Tefsir-i Hanefi)

Kadir Gecesinin Alametleri
Alimler, Kadir gecesi için birkaç zayıf alamet zikretmişlerdir. Şöyle ki:
1— İbni Abbâs radıyAllahü anhın rivayet ettiği, "O sûre otuz kelimedir." hadis-i şerifi.
2— Yirmiyedisindedir, kavli.
3—İbni Abbâs radıyAllahü anhın rivayet edilen Kadir gecesi dokuz harftir. Oda bu sürede üç kere zikredilmiştir. Buna göre yirmi yedi olur sözü.
4— Osman bin Ebil As hazretlerinin bir hizmetçisi vardı. O'na dedi ki, efendim ayda bir kere denizin suyu tatlı oluyor. Bunun üzerine hizmetçiye dedi ki, o gece olunca bana haber ver! Sonra baktılar o gece, Ramazanın yirmiyedisidir.
5— Hazreti Hasan'ın rivayetine göre Peygamber efendimiz aleyhissalatü vesselam buyurdu ki:
"Kadir gecesinin alametlerinden bazıları şunlardır: Durgun ve rahat bir gecedir, (ya'ni) ne soğuktur, ne de sıcaktır, onun sabahında güneş şuasız doğar."
Ubeyd bin Ömer hazretleri diyor ki, Ramazanın yirmi yedisinde denizdeydim. Suyunu içtiğimde, tatlı ve yumuşak buldum.

Kadir gecesi Ramazan ayının son gecesidir, diyenlerin delili şu hadis-i şeriftir:
"Ramazanın her gecesinde, iftar vaktinde; tamamı azabı haketmiş, bin kere bin kişi ateşten âzâd edilir. Ramazanın son gecesinde ise, Allâhü Teâlâ o günde bütün Ramazan boyunca azad ettikleri kadar kişiyi âzâd eder."
Çünkü birinci gece birisinin bir erkek çocuğunun olması gibidir. Bunun için şükür gecesidir. Son gece de ayrılık gecesidir. Bir kişinin oğlunun ölmesi gibidir, dolayısiyle sabır gecesidir. Şükür ile sabrın arasındaki farkı bilirsin. Şükür (nimeti) artırır. Bakınız Allâhü Teâlâ: "Şayet şükrederseniz artırırım." (İbrahim: 7) Sabreden ise Allah ile beraberdir. Çünkü Allâhü Teâlâ: "Hiç şüphesiz Allah, sabredenlerle beraberdir." (Bekara: 153) buyurmaktadır. (Kaadı Beydâvî tefsirinin Şeyhzâde haşiyesi)

Diğer kitaplardan da anlaşıldığı gibi ulemânın; Kadir gecesinin zamanı hakkındaki kavilleri sekizden fazladır.
Kadir gecesinin zamanı hakkında ihtilâf edilmiştir, Cumhuru ulema «Allah'ın, kullarına rahmet ve hidayeti olarak her sene bu ümmet üzerine bu gece vardır» demiştir.. Ebû Hanife ve diğer bazı âlimler: «Bu Ramazana mahsus değildir.» demişlerdir. Ekserî ulema kadir gecesi Ramazanın ilk gecesinde, bazısı, yedisinde, bazısı yirmisinde ve ekserisi yirmi yedinci gecesindedir, diye karar vermişlerdir.
Şeyh Ebulhasen el-Horasânî der ki= «Kadir gecesine tesadüf ettim, her tesadüfümde ramazanın yirmi yedinci gecesine rastladım» (Şerhi şir'a)
Bütün alimlerce kadir gecesi Ramazanın içinde mevcuttur, ancak hangi gecede olduğu kafi bilinmemektedir.
Mühyiddin-i Arabî «fütuhat » adlı kitabında: «Kadir gecesi her sene değişir; aynı gecede bulunmaz» der. İnsanlar bu gece hakkında ihtilafa düşmüşlerdir. Bazıları «Senenin içinde deveran eder.» demişler. Bazıları «şabanda görülmüştür» Bazıları «Rebiulevvel ayındadır,» demişlerdir. Bu itibarla bu hususta bir çok kaviller vardır. İslâm Alimleri tarafından kırk altı çeşit görüş serd edilmiştir. Fakat en muteber, Ramazanın yirmi yedinci gecesinde olduğu husustur.
Resûl-i Ekrem: «Kadir gecesini Ramazanın son on gününün tek sayılı gecelerinde arayınız.» buyurmuştur. (Buhâri)

Denildi ki: Allah bazı şeyleri hikmeti icabı bazı şeyler arasın'da gizlemiştir:
Ramazan geceleri arasında kadir gecesini her gece ihya edilsin diye. Cuma günü içinde icabet lemistir ki; her saati değerlendirmek mümkün olsun ta namazı beş vakit namazlar arasında gizlemiştir ki; beş namaz muhafaza edilsin diye; isim A'zamını Kur'anın içinde ledi ki, bütün Kur'ân ism-i Azam niyetiyle okunsun diye; rızasını tâatlar içinde gizledi ki; her tâat yapılsın diye;gadabını günahlar arasında gizledi ki; her günahtan kaçınılsın diye; yametin ne zaman kopacağını gizledi ki; daima ehl-i iman olsun diye; eceli gizledi ki; mü'min daima hazırlıklı olsun
Kadir gecesi ilk sıralarda Resûlüllaha gösterildi, ona unutturuldu. Kendisi «Onu Ramazanın yirmisinden sonra arayınız» buyurdu. Bu buyruğu meşhurdur. (Tuhfe-i Merdiyye)

«Mirac-i Diraye» adlı kitapta: Bilki, kadir gecesini aramak müstehaptır. Çünkü bu gecelerin en faziletlisidir Bunda olan amel, bin amelden daha hayırlıdır.»

Peygamberimiz (S.A.) Efendimiz şöyle buyuruyor: Aişe (R.A.) dan: «Resûlüllah (S.A.) Efendimiz Ramazan ayında diğer aylardaki ibadetinden fazla ibadet ederdi. Ramazanın son on gününde de, ramazanın diğer günlerindekinden fazla ibadet ederdi.» (Müslim)
Kadir gecesinde çeşitti dualar yapmak, dünya ve ahiretimizi istemek ve o gecede bol bol istiğfarda bûlunmak lâzımdır ve faydamız icabıdır.

Enes bin Mâlik radıyAllahü anh diyor ki:
"Bu geceyi (Kadir gecesini); namaz, dua ve tesbih ile ihya etmek, içinde kadir gecesi bulunmayan bin ayın gecelerini ihya etmekten daha hayırlıdır."
Rasûlüllah aleyhissalatü vesselam buyurdu ki:
"Her kim kadir gecesinin (faziletine) inanarak ve (sevabını) umarak ihya ederse, geçmiş günahları mağfiret olunur." (Buhâri, Ebulleys-i Semerkandî tefsiri)

Kadir Gecesi yapılacak ibadetler
Kadir gecesinde 4 rek'at namaz kilinir. Iki rek'atte bir selâm verilir.
1'nci rek'atte: 1 Fâtiha, 3 Innâ enzelnâhü,
2'nci rek'atte: 1 Fâtiha, 3 Kulhüva'llâhü ehad...
3. ve 4. rek'atlar da aynen kilinir. Bu namaza söyle niyet edilir: "Yâ Rabbi! Bu gece hürmetine, Efendimiz hürmetine, rahmet-i ilâhiyen hürmetine, benim tevbelerimi kabul eyle. Afv-i ilâhiyene, feyz-i ilâhiyene mazhar eyledigin zümreye ilhak eyle."

Namazdan sonra, bir defa:
اَللهُ اَكْبَرُ اَللهُ اَكْبَرُ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ واللهُ اَكْبَرُ اَللهُ اَكْبَرُ وَِللهِ الْحَمْدُ
"Allâhü Ekber, Allâhü Ekber. Lâ ilâhe ille'llâhü vAllâhü Ekber. Allâhü Ekber ve lillâhi'lhamd."

100 Innâ enzelnâhü...
100 Elem nesrahleke...
100 defa:
اَللَّهُمَّ اِنَّكَ عَفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّى
"Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tühibbül afve fâ'fü annî"


(Abdullâtif, Mev'iza-i Hasene, Sohbet ve nasihatler Fazilet Neşriyat Dua ve İbadetler'den derlenmiştir.)
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2009, 21:52:03 Gönderen: Mahi »

Çevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2355
Ynt: Kadir Gecesinin Fazileti [22 Eylül 2008]
« Yanıtla #5 : 24 Eylül 2008, 09:43:30 »
bütün islam alemine hayırlara vesile olmasını,zulum yapanların yanlarına kalmamalarını dilerim...

Çevrimdışı fazıl14

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1339
Ynt: Kadir Gecesinin Fazileti [22 Eylül 2008]
« Yanıtla #6 : 25 Eylül 2008, 04:50:59 »
“Muhakkak ki biz onu kadir gecesinde indirdik.Kadir gecesinin ne olduğunu sana ne şey bildirdi.Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır.Onda melekler ve Ruh, Rablerinin izni ile her bir emirden iniverir.O gece tan yeri ağarıncaya değin bir selamettir.(Kadir Süresi)
                          KADİR GECESİNİN FAZİLETİ
Ashab-ı kiram Allahi Teala`nın Kadir Gecesi hakkında ki (bin aydan hayırlıdır) mealindeki ayet-i kerimesine sevindikleri kadar hiçbir şeye sevinmediler.
Resulullah Efendimiz (s.a.v) ashabına israiloğullarından dört kişiyi anlattı.Bunlar göz açıp yumuncaya kadar bir zaman dahi Allah`a asi olmadan seksen sene ibadet etmişleridir.Resulullah`ın (s.a.v) ashabı da bundan dolayı hayret etmişlerdi.Cebrail (a.s) geldi ve; “Ya Muhammed! Sen ve ashabın bu zatların, göz açıp yumuncaya kadar bir vakitte Allah`a isyan etmeden seksen sene ibadet etmelerine taaccüp ettiniz.Allahü Teala senin üzerine bundan hayırlısını indirdi.”dedi ve “İnna enzelnahü fi leyletil kadri…”, “Biz onu kadir gecesinde indirdik”mealindeki ayet-i kerimesi ile başlayan Kadr süresini sonuna kadar okudu.
Resuulah Efendimiz (s.a.v) çok mesrür oldu, sevindi.
                       KADİR GECESİNDE NE YAPILIR?
Bu gece dört rek`at Kadir Gecesi namazı kılınır:
1`inci rek`atte: 1 Fatiha, 3 İnnaenzelnahü…,
2`inci rek`atte: 1 Fatiha, 3 İhlas-ı şerif,
3`üncü rek`atte: 1 Fatiha, 3 İnnaenzelnahü…,
4`üncü rek`atte: 1 Fatiha, 3 İhlas-ı şerif okunur.
Namazdan sonra:
1 defa, “Allahü ekber Allahü ekber.La ilahe illAllahü vAllahü ekber.Allahü ekber ve lillahi`l-hamd.”
100 Elem neşarah leke… süresi
100 innaenzelnahü… süresi
100 defa da Resulullah Efendimiz`in Hz Aişe validimize öğrettiği “Allahümme inneke afüvvün kerimun tuhıbbü`l-afve fa`fü anni” duası okunur ve edilir.
Mümkünse, bir de tespih namazı kılmalıdır.
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2008, 00:02:58 Gönderen: mystic »
"El-mücâhid fî sebîlillâh, el-müştâk ilâ cemâlillâh, hüve ünvânüküm"

("Ünvanı: Cemal-i ilâhiye âşık, Allah yolunda mücahit")

"İtikaden Ehl-i Sünnet, Amelen Hanefi, Meşreben Nakşî-yi Müceddidî"

Çevrimdışı fazıl14

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1339
Kadir Gecesinin Husisiyetleri
« Yanıtla #7 : 25 Eylül 2008, 23:59:24 »
Eğer istiğfarı çoğaltmaya gücünüz yetiyorsa bunu yapınız.Zira Allahü Teala nezdinde ondan daha kurtarıcı ve daha sevimli bir şey yoktur.(Hadis-i Şerif, Nevadiru`l-Usul)
                                 
Cenab-ı Hak, bazı kıymetli şeyleri birçok hikmetler için gizlemiştir.
Kullarının bütün ibadet ve taatlere rağbet etmesi için, rızasını ibadet ve taatlerde, büyük küçük günahlardan kaçınmaları için, gadabını günahlarda, bütün isimlerine ta`zim edilmesi için, İsm-i A`zam, bütün namazların muhafazası için, Salat-ı Vüsta`yı, günün tamamında dua edilmesi için, Cuma günündeki icabet saatini, hiç kimseyi hor ve hakir görmemek için, veli kullarını, Ramazan`ın her gecesini ibadet ve taatle ihya edip daha çok sevap kazansnlar diye de Kadir Gecesi`ni gizlemiştir.
Bununla beraber Resul-ü Ekrem Efendimiz (s.a.v) onun bazı alametlerini bildirmiştir: “O gece gökyüzü parlak ve bulutsuz olur.Hava ne soğuktur ne de sıcak, latif olur.O gecenin sabahında güneş ziyasız (solgun olarak doğar.”
Kadir Gecesi, Ramazan-ı Şerif ayının geceleri içinde gizli bulunan ve içerisinde Kur`an-ı Kerim inzal olunan mübarek gecedir.Bu gecenin pek çok husisiyeti vardır.Bunlardan birkaçı;
1-   Bu gecede ibadet (içerinde Kadir gecesi olmayan) bin aydan daha hayırlıdır.Resululah Efendimiz`e (s.a.v) kendisinden önceki ümmetlerin ömrü gösterildi.Ümmetinin ömürlerini kısa gördü.Bunun üzerine Hz Allah bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini ihsan etti.
2-   Kadir Gecesi`nde meleklerin ve Ruhun inmesi.
Melekler bu gecenin esrarırını görmek üzere inerek yeryüzünü doldurduğu için bu geceye darlık manasına olan “Kadir”ismi verilmiştir.
Resululah Efendimiz (s.a.v) buyuruyorlar ki: “Kadir gecesi olunca Allahi Teala Cebrail`e (a.s) emreder.Cebrail (a.s) melekler ile beraber yanlarında yeşil bir sancakla yeryüzüne inip sancağı Kabe`nin üzerine dikerler.Cebrail (a.s) bu gece melekleri teşvik eder.Onlar da her ayakta durana, oturuna, namaz kılana ve zikredene selam verirler ve onlarla musafaha ederler.Yaptıkları dualara amin derler.Bu, fecir vaktine kadar devam eder.”
      3- Bu gece, fecir vaktine kadar selamettir

« Son Düzenleme: 26 Eylül 2008, 00:02:17 Gönderen: mystic »
"El-mücâhid fî sebîlillâh, el-müştâk ilâ cemâlillâh, hüve ünvânüküm"

("Ünvanı: Cemal-i ilâhiye âşık, Allah yolunda mücahit")

"İtikaden Ehl-i Sünnet, Amelen Hanefi, Meşreben Nakşî-yi Müceddidî"

Çevrimdışı Mahi

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1114
Ynt: Kadir Gecesinin Fazileti [22 Eylül 2008]
« Yanıtla #8 : 04 Eylül 2009, 21:50:21 »
îbni Abbas (R.A.) dan: Peygamberimiz (S.A.) Efendimiz buyurdu ki: «Kim kadir gecesinde iki rek'at namaz kılar, bir defa fatihayı ve yedi defa ihlası okursa, selâm verince yetmiş defa Sübhanellahi velhamdülillahi velâ ilahe illellâhü velahü ek-ber velâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azim.» derse, maakamından kalkmadan kendisi ve anne babası affolunur, melekler onun için cennette ağaçlar dikerler, köşkler hazırlarlar, dünyadan çıkmadan bunların hepsini (mekânını) görür.» (Tefsîri-Hanefî) Abdullatif)

Çevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2355
Ynt: Kadir Gecesinin Fazileti [22 Eylül 2008]
« Yanıtla #9 : 17 Ağustos 2011, 14:19:27 »
herkese mübarek olsun...inşaAllah kadrini görenlerden ,bilenlerden oluruz.

zaman_1453

 • Ziyaretçi
Ynt: Kadir Gecesinin Fazileti [22 Eylül 2008]
« Yanıtla #10 : 17 Ağustos 2011, 16:23:50 »
 Kadir gecesi ve fazileti
Her şeyin bir hulasası ve özü vardır. Senenin özü de Ramazan-ı şerif ayıdır. O zamanların incisi, ayların kandilidir. O öyle bir aydır ki, kendisinde amellerin sevabı kat kat verilir. Dualar kabul edilir. Af talebedenler bağışlanır. Ramazan-ı Şerifin fazileti hakkında ne dense, yine de onun fazileti söylenilenlerin üzerindedir. Cenab-ı her gecesini ibadet ile geçirsinler diye bin aydan hayırlı olan kadir gecesini de bu ayda gizlemiştir.
Kadir; şeref, takdir ve darlık manalarına gelir. “Bu geceye büyük ve şerefli olduğu için bu isim verilmiştir” diyenler olmakla beraber, süre-i celilede geçen  kadr nazmının asıl manası darlık olup, meleklerin inmesiyle yer yüzü daraldığı için bu isim verilmiştir.
Melâike cemaati alemi ervahdan ileri olan alem-i emri göremez ve seyredemez. Göremeye çok meraklıdırlar. Ancak leyle-i kadirde letâifini füyûzât-ı ilahiyye ile nurlandıran müminlerin kalbinden, hazret-i mevlânın zatının, sıfatının, esmâsının ve efâlinin envârını seyretmek için yeryüzüne inerler.
Rivayet olunduğuna göre; Cenab-ı Hak, Peygamber efendimize, daha önceki ümmetlerin ömürlerinin uzunluğu ve amellerinin çokluğundan haber verir. Rasülüllah S.A.V, ümmetinin kısacık ömürlerinde, bu amelleri yapmaya imkan bulamayacaklarını düşünerek Cenab-ı Hakka yalvarır. Bunun üzerine şu ayeti celileler nazil olur:
“Muhakkak ki: Biz onu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sana ne şey bildirdi? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve ruh, Rabbilerinin izni ile her bir emrden iniverir. O gece tan yeri ağarıncaya kadar bir selamettir.”
İbn-i Abbas R.A rivayet ediyorlar: Kadir gecesi olduğu zaman Cenab-ı Hak Cebrail AS’a yeryüzüne inmesi için emreder. Cebrâil AS sidre-i müntehada bulunan 70 bin melek ile beraber nurdan halka oldukları halde mescidi haramda, mescidi nebide, beyti makdiste ve tur-i sinada toplanırlar. Cebrail A.S bir ara Kebe-i muazzamanın üzerine yeşil kanatlarını açar. Bundan sonra melekler yeryüzüne dağılırlar. Namaz kılarken veya zikir yaparken buldukları her müminin yanına gelerek ona selam verip, musafaha yaparlar. Dualarına amin derler. Ümmet-i muhammedin tamamı için Cenab-ı Hakktan mağfiret talebinde bulunurlar ve onlar için fecir tulu edinceye kadar istiğfar ederler. 
Muhterem Müminler!
 Bir senenin nebatat ve erzak defterleri Mikâil A.S’a rahmet ve azab defterleri Cebrail AS’a, yağmur ve rüzgar defterleri İsrâfil AS’a bu gecede teslim edilir.
 Cenâb-ı Hak Ramazan-ı Şerif-i bir mevsime tahsis etmeyip her mevsimde deverân ettirdiği gibi, Kadir gecesini de şehr-i Ramazanın sırf Salı veya Çarşamba gibi bir gününe tahsis etmemiştir.  Sonra diğer geceler davacı olurdu. Onun için her sene değişir. 
Bu sebeple Kadir gecesini Ramazan-ı şerifin tamamında ve bilhassa son on günün tek gecelerinde aramak icabeder.
Kadir gecesi, hava berrak, sakin  ve ılıman olur. Sanki bu gecede yüksek ve parlak bir ay vardır. Sabaha kadar yıldızlar kaymaz. Denizlerin suyu bir an için tatlılaşır. Bu gecenin sabahında güneş her zamanki gibi parlak olmaz. O gece bütün ağaçlar secdeye kapanır.
Peygamber Efendimiz S.A.V : “Kim faziletine inanarak ve sevabını Allahtan dileyerek Kadir gecesinde ibadete kalkarsa geçmiş günahları bağışlanır.” buyururlar.
   Hadis-i şerifte geçen “ibadete kalmak” mefhumunu alimlerimiz farklı şekillerde izah etmişlerdir.  Bazılarına göre teravih namazını kılmak, bazılarına göre akşam ve yatsı namazını cemaatle kılmak, bazılarına göre de kadir gecesini ihya niyetiyle kılınacak iki rek’at namazdır demişlerdir.
   Hz. Aişe R.A, Peygamber Efendimize: Ya Rasüllellah kadir gecesine tesadüf edersem ne diyeyim? diye sorunca Ona şu duayı talim ederler: “Allahümme inneke afüvvün kerimün tühıbbül afve fa’fu anni. Yani: Allah’ım muhakkak ki  sen affedicisin, cömertsin. Affetmeyi seversin. Ne olur beni de affet.”
   Bu gece kılınması tavsiye edilen 4 rek’atli kadir namazı vardır. İki rek’atte bir bir selam verilir. Birinci rek’atte 3 inna enzelnâhü süre-i celili, 2. rek’atte ise 3 defa kulhüvellahü ahad okunur.
   

Çevrimdışı antepli

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 496
Ynt: Kadir Gecesinin Fazileti [22 Eylül 2008]
« Yanıtla #11 : 22 Ağustos 2011, 14:52:51 »
imam-ı Şarani Hz'nin tespiti ve beyanına göre geçtiğimiz cumayı cumartesiye bağlayan gecenin kadir gecesi olma ihtimali yüksek idi.
Bu dünyanın cefasından sefasına sıra gelmez.gafil olmayın ilme çalışın geçen günler geri gelmez...

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Ynt: Kadir Gecesinin Fazileti [22 Eylül 2008]
« Yanıtla #12 : 22 Ağustos 2011, 15:26:39 »
imam-ı Şarani Hz'nin tespiti ve beyanına göre geçtiğimiz cumayı cumartesiye bağlayan gecenin kadir gecesi olma ihtimali yüksek idi.

1 Ağustos 2011 Pazartesi = 1 Ramazân 1432

Pazartesi günü girerse, 20’yi 21’e bağlayan gece.

20 Ağustos 2011 Cumartesi : 20 Ramazân 1432
21 Ağustos 2010 Pazar       : 21 Ramazân 1432

Sonuç: 20 Ağustos 2011 Cumartesi'yi, 21 Ağustos 2011 Pazar'a bağlayan gece Kâdir gecesidir.

Çevrimdışı antepli

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 496
Ynt: Kadir Gecesinin Fazileti [22 Eylül 2008]
« Yanıtla #13 : 23 Ağustos 2011, 12:11:41 »
kardeşlerim özür diliyorum.cumartesiyi pazara bağlayan gece yazacakken cumayı cumartesiye bağlayan gece yazmışım.hakkınızı helal ediniz lütfen
Bu dünyanın cefasından sefasına sıra gelmez.gafil olmayın ilme çalışın geçen günler geri gelmez...

mazhar

 • Ziyaretçi
Kadir Gecesi'nin Husûsiyetleri
« Yanıtla #14 : 14 Ağustos 2012, 16:46:36 »
1- Bu gecede ibâdet (içerisinde Kadir Gecesi olmayan) bin ayda yapılan ibâdetten daha hayırlıdır. Resûlullâh Efendimiz’e (s.a.v.) kendisinden önceki ümmetlerin ömrü gösterildi. Ümmetinin ömürlerini kısa gördü. Bunun üzerine Hz. Allâh bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni ihsân etti.

2- Kadir Gecesi’nde meleklerin ve rûh’un inmesi

http://www.sadakat.net/forum/islamgenel/ynt_duvardan_dokulen_inciler_takvim_yapraklari-t52570.0.html;msg265017;topicseen#msg265017