Gönderen Konu: 'Kahvaltı tok tutar' sözü kocaman bir yalan  (Okunma sayısı 3043 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 7482
'Kahvaltı tok tutar' sözü kocaman bir yalan
« : 27 Ekim 2012, 05:50:36 »

Psikolog Zaza Yurtsever sıkı bir kahvaltının tarla işçiliği gibi ağır fiziksel şartlarda çalışanlar için geçerli olduğunu söylüyor: Şehir insanı İtalyanlar gibi beslenmeli. Onlar güne kahve ve birkaç bisküviyle başlar, öğleni geçiştirir, ana öğünü akşama bırakırlar.

Psikolog Zaza Yurtsever'in 'Korkma Ye' adlı kitabı bugünlerde çok konuşuluyor. Çünkü ona göre; kilo vermek için diyet listelerinden önce, ruhunuzu hazırlamanız çok daha önemli... Yurtsever kitabında diyetlerle ilgili bilinenlerin çoğunun yanlış olduğunu da söylüyor. İşte efsane dediği diyet mitleri:

1- ZAYIFLAMAK SAĞLIKLIDIR
Araştırmalar, radikal diyetlerle, kısa sürede kilo veren insanlarda; kalp ritm bozukluğu, safra kesesinde taş, kemik erimesi, saç dökülmesi, karaciğer rahatsızlıkları, kas kaybı ve diyabet gibi sağlık sorunlarının oluştuğunu gösteriyor. 35 bin kişinin katıldığı Iowa Women's Health Study adlı araştırmanın sonucunda; zayıflamaya bağlı diyabetin daha sık ortaya çıktığı ve kalp krizi riskinin arttığı belirtiliyor.

2- ZAYIFSA UZUN YAŞAR
İsrail'de yapılan bir çalışmada; doktorlar beş yıl boyunca, 40-65 yaş arasındaki 9 bin erkeği inceledi. Bu süre içinde 5 kilodan fazla zayıflayanların; zayıflamayanlara göre ölüm risklerinin yüzde 30'dan daha fazla olduğu ortaya çıktı. Bu ve buna benzer diğer araştırmalar da, bilinenin tam tersine; zayıflamanın, ölüm riskini artırdığını gösteriyor. Hızlı kilo verme gibi, hızlı kilo alma da bu riski yükseltirken, en uzun yaşayanlar; zaman içinde düzenli ama yavaş kilo alanlar oluyor.

3- ŞİŞMAN FAZLA YER
Şişmanların daha fazla yemek yediği için kilo aldığına inanılır. Oysa bu alanda yapılan birçok araştırma; şişmanların daha fazla yemek yemediklerini, hatta zayıf insanlarla karşılaştırıldıklarında daha az yediklerini gözler önüne seriyor.

4- PROTEİN DİYETİ KİLO VERDİRİR
Protein ağırlıklı beslenmek; depresif bir ruh haline sebep olabilir. Fiziksel boyutta ise; idrar asidinde yükselmeye, gut hastalığına, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları gibi birçok soruna da yol açabilir.

5- LIGHT GIDA ZAYIFLATIR
Diyet ve gıda endüstrisinin kıskacına giren insanlar, light gıdalar tüketerek zayıflayabileceklerine inanırlar. Bu tür gıdaların ortak özelliği; yağ ve şekerden arındırılmış olmalarıdır. Ancak buna rağmen yani light gıda tükettikleri halde zayıflamayamayan insanlar görüyoruz. Çünkü bu tür gıdaların içinde bulunan kimyasal maddeler, organizmaya önemli zararlar vermektedir.

6- TATLANDIRICI KULLANIN
Tatlandırıcılar son derece tehlikeli sonuçları olabilecek diyet mitidir ve kullanıcının şişmanlamasına yol açar. Nedeni; beynimizin tatlandırıcılara karşı gösterdiği reflekstir.

7- YAĞ YASAK
Yağ, vücutta safra temizliği için gerekli maddelerin üretimine yardımcı olur. Yağsız beslenenlerin safra atılımı azalır, ayrıca ruh hallerinde de bozulmalar görülür.

sabah

mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: 'Kahvaltı tok tutar' sözü kocaman bir yalan
« Yanıtla #1 : 27 Ekim 2012, 08:14:12 »
Güzel bir konuya temas etmisiniz.Teşekkürler.Özellille GDO' lu gıdalar diyet de olsa artık işe yaramıyor...en iyisi peygamberimizin dediği yapmak " Az yemek,Az uyumak, Az konuşmak" işte diyet reçetesi bu....

Çevrimdışı tarihman

  • yazar
  • ****
  • İleti: 751
Ynt: 'Kahvaltı tok tutar' sözü kocaman bir yalan
« Yanıtla #2 : 27 Ekim 2012, 08:45:40 »
Bu konularda kime inanacağımızı şaşırıyoruz, bazen.
Bu hizmet peygamber hizmetir. Cenab-ı hakk sevdiği kullarını dinine hizmet ettirmek için sevkeder. Bu hizmetler sevkullahtır, sevkullahtır. (Hacı Süleyman Dede)

mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: 'Kahvaltı tok tutar' sözü kocaman bir yalan
« Yanıtla #3 : 27 Ekim 2012, 14:38:10 »
Alıntı
Psikolog Zaza Yurtsever sıkı bir kahvaltının tarla işçiliği gibi ağır fiziksel şartlarda çalışanlar için geçerli olduğunu söylüyor:[/[/b]quote]


Sağlıkcılar,Doktorlar bu konuda ne düşünüyor ? ona da bakmak lazım..sabah akşam masa başında oturanlar için kahvaltıyı 4/4 lük yapmak çok önemli olmasa gerek...Yukarıda da söylendiği gibi beden işçileri için kahvaltı son derece önemli görünüyor...
mantıklı...yinede araştıralım,bilgi bulursak paylaşalım...