Gönderen Konu: Kasetçalar teypten bilgisayara data transferi nasıl yapılır?  (Okunma sayısı 7620 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı racül

 • Moderatör
 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1265


Kaset calar teypden bilgisayara data transferi icin neler lazim. yardimci olabilecek var mi?
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2010, 08:02:42 Gönderen: moderatör »
Es ist keine Schande hinzufallen, aber es ist eine Schande einfach liegen zu bleiben.
                                                Theodor Heuss
                             ehemaliger Bundespräsident

Çevrimdışı Ay Işığı

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1166
Ynt: Kasetçalar teypten bilgisayara data transferi nasıl yapılır?
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2010, 15:07:45 »
Bu şekilde anlatılmış, işinize yarar belki.

*

A)Teyp Kasetlerini Bilgisayara Kayıt

Bu olay üç ana adımda gerçekleşiyor. Öncelikle walkman veya müzik setinizi bilgisayarınızın ses kartına bir şekilde bağlamanız ve bilgisayarınızın hoparlörlerinden ses elde etmeniz gerekiyor. Daha sonra bu sesi uygun mikser ayarlarını yaparak bilgisayarınızın sabit diskine bir .WAV dosyası olarak kayıt etmelisiniz. Bu kayıt işlemi için Windows ile birlikte gelen basit ses kaydedici programını bile kullanabilirsiniz. Kaydı gerçekleştirdikten sonra arkasından da bu dev .WAV dosyasını alıp isterseniz .MP3 dosyası yapabilirsiniz.Piyasada bol bol bulunan freeware programlar veya AudioCatalyst gibi shareware programlar kullanılarak bu tür bir işlem kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Öncelikle walkman veya müzik seti ile bilgisayarınız arasındaki bağlantıyı kurmanız gerekli. Bunun için iki tarafı da küçük stereo jak olan ara kabloyu kullanıyoruz:

Ara kablonun bir ucunu walkman'inizin veya müzik setinizin kulaklık çıkışına, diğer ucunu da bilgisayarınızın ses kartının line-in girişine takın. Bir kaset takın, başa sarın ve çaldırmaya başlayın.

Normalde bilgisayarınızın hoparlörlerinden kasetten çalan müziği duymanız gerekli. Ancak line-in girişinden ses iletimi Windows mikseri tarafından kapatılmış (mute) olabilir. Bunun için bir kontrol yapın. Masaüstünde sistem çubuğunda sağ alt tarafta yer alan sarı minik hoparlör simgesine tıklayın. Ekrana mikser kontrol diyalog kutusu gelecektir. Eğer bu diyalog kutusu içerisinde LINE-IN diye bir seçenek göremiyorsanız diyalog kutusunun OPTIONS menüsünden PROPERTIES komutunu çalıştırın. ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde PLAYBACK seçeneğini aktif hale getirin ve aşağıdaki listede LINE-IN seçeneğinin yanındaki kutucuğa bir çarpı koyun.

OK düğmesine basın ve diyalog kutusunu kapatın. Şimdi ekranda LINE-IN seçeneğini göreceksiniz. MUTE seçeneğini pasif hale getirin. Ve üst taraftaki kaydırağı kullanarak ses seviyesini ayarlayın. Artık kasetten gelen şarkıyı bilgisayarınızın hoparlörlerinden duyuyor olmalısınız.

Sık sık sorun yaşanan bir konuya gelelim. Kasetten çalan müziğin hoparlörlerden duyulması Windows tarafından kayıt edileceği anlamına gelmiyor. Bunun için Windows'un kayıt seçeneklerini açacak ve buradan bütün girişleri kapatacak (gürültü hışırtı olmasın diye) ve sadece LINE-IN girişinden kayıt yapmaya izin vereceğiz. Bunun için yine bu mikser diyalog kutusunun OPTIONS menüsünden PROPERTIES komutunu çalıştırın. ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde RECORDING seçeneğine tıklayın ve aşağıdaki listedeki bütün seçenekleri aktif hale getirin. OK düğmesine basın ve diyalog kutusunu kapatın.

Şimdi mikser diyalog kutusunun başlığı RECORD CONTROL olmalı. Burada Windows'un ses kaydederken kullanacağı kaynaklar listeleniyor. Bu seçenekler arasında sadece LINE-IN seçeneği aktif olarak kalacak, diğer kaynaklar (CD, MIDI gibi) kapatılacak. Ses kayıt seviyesini de LINE-IN seçeneğindeki kaydırağı kullanarak ayarlayabilirsiniz.

Kayıt işi tamam. Şimdi hemen bir örnek ses kaydı yapalım.

Windows'un SOUND RECORDER uygulamasını açın.

Bu uygulamaya START -> PROGRAMS -> ACCESSORIES -> ENTERTAINMENT -> SOUND RECORDER şeklinde erişilebiliyor.

Program açılınca (kaset çalarken) hemen RECORD düğmesine basın.

Bir süre kayıt yapın, STOP düğmesine basın ve kaydı durdurun.

Kasedi durdurun, SOUND RECORDER'ın PLAY düğmesine basın ve dinleyin.

Eğer kasetten çalan müzik hoparlörlerden duyuluyorsa, kayıt işi tamamdır. Artık sıra ince ayarlara geliyor.

Windows ile birlikte gelen ses kaydedici programın bazı sınırlamaları bulunuyor (belli bir süreden fazla kayıt yapmamak gibi), ancak ufak bir numara ile bu sınırlamanın üstesinden gelebilirsiniz. Önce sesin uzunluğunu bir kontrol edin, varsayalım 35 dakikalık bir ses grubunu kaydedeceksiniz, bu durumda kabaca altı dakikalık bir yer açmanız gerekiyor ses kaydedici uygulamada. Yani 6x60 eşittir 360 saniyelik bir boş ses dosyası gerekli. bunun için önce kaydedeceğiniz sesin formatını belirlemelisiniz.

FILE menüsünden NEW komutunu çalıştırın. Yeni ve boş bir ses dosyası ile karşı karşıya kalacaksınız.
Yine FILE menüsünü açın PROPERTIES komutunu çalıştırın.
Ekrana gelecek olan diyalog kutusundaki listeden RECORDING FORMATS seçeneğini aktif hale getirin ve CONVERT NOW düğmesine basın.

Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde NAME bölümünden CD QUALITY seçeneğini aktif hale getirin ve OK düğmesine basın.

Ses dosyasının kayıt formatını ayarladık. Şimdi 360 saniyelik bir boşluk açmalıyız. RECORD düğmesine basın, yaklaşık olarak iki saniye kadar bekleyin ve STOP düğmesine basın. Geçen süreyi SOUND RECORDER uygulamasının sol üst tarafındaki POSITION bölümünden takip edebilirsiniz.

Elimizde beş saniyelik bir boş kayıt bulunuyor. Şimdi bunun boyutunu 360 saniyeye çıkartmalıyız. EFFECTS menüsünden DECREASE SPEED komutunu çalıştırın. Ses kaydının boyu iki katına çıkacaktır.

SOUND RECORDER uygulamasının penceresindeki sağ tarafta LENGTH bölümünde 10 küsür gibi bir sayı göreceksiniz. Bu komutu her çalıştırışınızda ses iki kat uzayacaktır. Arka arkaya EFFECTS menüsünden DECREASE SPEED komutunu çalıştırın. Ta ki LENGTH bölümünde 360'tan fazla bir şeyler yazana kadar.

Şimdi SOUND RECORDER uygulamasının SOL ALT bölümündeki BAŞA SARMA düğmesine basın basın. Position göstergeci 0.00 olacaktır. Artık kayda başlayabilirsiniz. RECORD düğmesine basın, hemen arkasından WALKMAN'in PLAY düğmesine basın. Bilgisayarınız sesi kaydetmeye başlayacaktır. ne kadarlık kayıt yaptığı ekranda kaydırma çubuğu ve Position göstergeci ile gösterilecektir. Bu arada, çalan sesin şiddetine göre, SOUND RECORDER uygulamasının orta penceresinde yükselip alçalan yeşil çizgiler de göreceksiniz.

Ses bitince STOP düğmesine basın ve kaydı durdurun. Şimdi bu sesi.WAV olarak sabit diske kaydedeceğiz. Aklınızda olsun, CD kalitesinde 5 dakikalık bir stereo ses kaydı sabit diskte yaklaşık olarak 50 MB yer kaplayacaktır. FILE menüsünden SAVE AS komutunu çalıştırın ve kaydetmiş olduğunuz sesi sabit diske bir WAV dosyası olarak kaydedin. Kayıt işlemi biraz uzun sürebilir, sabırlı olun.

Şimdi sesin başındaki ve sonundaki gereksiz boşlukları kırpmaya geldi sıra. SOUND RECORDER uygulamasını geri sarın ve PLAY düğmesine basarak yaptığınız kaydı dinlemeye başlayın. Ses duyulur duyulmaz STOP düğmesine basın. Üstteki kaydırma çubuğunu sola doğru yavaşça kaydırırken (fareyi değil klavyeyi kullanın, daha hassastır) bir taraftan da ekrandaki siyah-yeşil pencereyi izleyin, düz bir çizgi, ses yok demektir. Ses duyulduğu anda bu çizgi bir anda kalınlaşır. Sesin başını yakaladınız demektir. İşi garantiye almak için biraz daha sola kayın. Şimdi başlangıçtan buraya kadar olan kısmı silmek için EDIT menüsünden DELETE BEFORE CURRENT position komutunu çalıştırın. baştaki boşluktan böylece kurtulmuş olduk, dosyayı dinleyin, bir sorun yoksa FILE menüsünden SAVE komutunu çalıştırın ve kaydedin.

Aynı işi bir de sesin sonundaki gereksiz boşluk için yapacağız. Sesin bittiği yeri bulun, bu sefer de EDIT menüsünden DELETE AFTER CURRENT POSITION komutunu çalıştırın. Sondaki gereksiz boşluklar da böylece silinmiş olacak. Sesi kestikten sonra sonunu dinleyin, herhangi bir sorun yoksa FILE menüsünden SAVE komutunu çalıştırın ve kaydedin.

Artık .WAV dosyanız hazır. Bu dosyayı istediğiniz zaman dinleyebilir, Eğer CD yazıcınız varsa CD'ye kaydedebilir, isterseniz herhangi bir shareware veya freeware program kullanarak MP3 formatına dönüştürebilirsiniz.

zirve-board.us
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2010, 15:10:24 Gönderen: Ay Işığı »

Çevrimdışı racül

 • Moderatör
 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1265
Ynt: Kasetçalar teypten bilgisayara data transferi nasıl yapılır?
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2010, 02:43:02 »
cok tesekkür
bi deneyeyim.
bu islerde acemiyim..
Es ist keine Schande hinzufallen, aber es ist eine Schande einfach liegen zu bleiben.
                                                Theodor Heuss
                             ehemaliger Bundespräsident