Gönderen Konu: Kaymaklı Kayısı  (Okunma sayısı 871 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9227
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Kaymaklı Kayısı
« : 13 Haziran 2016, 11:47:55 »

Kaymaklı KayısıTatlı ihtiyacınızı giderecek mucizevi bir tatlı.

Bir insanın günlük şeker ihtiyacı sadece 5 grammış; bu da bir kesme şeker kadar. Bunun ötesinde hissedilen tatlı ihtiyacı ise tamamen alışkanlıktan ve yanlış beslenmekten kaynaklanıyor. Başlangıçta tatlı yemekten vaz geçmek diğer bağımlılıklardan kurtulma sürecine benziyor. Bu süreçte en önemli yardımcınız sabahları kahvaltıda 3-5 adet günkurusu kayısı yemek olacaktır.

Tatlı Tatlının Mayasıdır ve Karatay Diyetinde Ödül Var mı? başlıklı yazıyı ve yazı içindeki linklere tıklayarak diğer haber ve yazıları mutlaka okuyun.
Bu arada şeker ve tatlı isteyen dostlarınıza Şekerin Faydalarını (!) mutlaka okuyun.

Her sabah 3-4 adet

Günkurusu kayısının içine kaymak ve ceviz çok yakışıyor. Sabahları tereyağı yerine kaymak yiyebilmek için bu yolu seçtik. Her sabah 3-4 adet yemenizi öneriyoruz.


 
Sadece kaymak alırken içinde katkı maddesi olmamasına dikkat edin. Kaymağın raf ömrü 7-8 gün ise içinde katkı maddesi yok demektir. Biz kaymağı Datça Pazarındaki peynircilerden alıyoruz.         
 
    
Kayısıyı suda veya süt içinde bir süre ıslatıp içine kaymak veya ceviz / kavrulmamış badem koyarak da yapabilirsiniz.


Misafire en güzel ikramımız.


 
Malatya Mortarım firması tarafından her biri ayrı ayrı paketlenmiş günkurusu kayısılar konuklarımız için çok güzel bir ikram oluyor.
 
Eskiden bizim evde çikolata hiç eksik olmazdı. Ama artık kendi yemediğimiz şeyleri konuklarımıza da sunmuyoruz. Bir zamanlar içinde çeşitli çikolataların yer aldığı şekerliğimizde artık günkurusu kayısı var.
 

Nereye gidersek yanımızdaEvin dışında olduğumuz zamanlarda yanımıza mutlaka ceviz veya kavrulmamış badem / fındık yanında günkurusu kayısı ile birlikte alıyoruz. Bu bizim geçiştirme öğünümüz de olabiliyor. Hatta şehir dışına çıkacağımız zaman, dışarıda geçireceğimiz gün sayısına göre yanda gördüğünüz poşetler içine günlük ihtiyacımızı koyup dışarıda geçireceğimiz gün sayısı kadar poşet yanımıza alıyoruz. Kısaca kayısı bizim olmazsa olmazlarımızdan...


http://woto.com/kayisi