Gönderen Konu: Türkiye'deki Hayalet - Cemil MERİÇ  (Okunma sayısı 4714 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9227
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Türkiye'deki Hayalet - Cemil MERİÇ
« : 01 Ekim 2012, 01:02:56 »

89'a kadar kana, çamura bulamış Avrupa'yı. İspanya'da engizisyon olmuş, Rusya'da çar. Avrupa'dan kovulunca bize sığınmış.

Baş tacı etmişiz "bîve-i bâkir"i. Elli yıl düşünce yasaklanmış; îman, suç sayılmış. Bu izm uğruna bütün izm'lere düşman kesilmişiz. Onu her tehlikeden korumak için hapishaneler yükseltmiş, matbaalar kurmuş, mektepler açmışız. Gediklerden sızan her fikir, süngü ile tepelenmiş. Kamuoyu o mâbûdenin şüpheli rakiplerini haklamak için iktidarla elele vermiş. Kanun hiçbir itizâle göz açtırmamış.

Kâh Batıcılık olmuş, kâh Batı düşmanlığı. Her izm onun himayesinde sahneye çıkmış. Bu yedi ceddi yabancı âlüftenin dilimizde adı yok. Batı, "obskürantizm" demiş. Obsküratizm kocayıp dermansızlaşınca, surların ardında bekleyen tefekkür, bulanık bir sel gibi boşanmış ülkeye. Beyni iğdiş edilen nesiller büyük bir susuzlukla bu kirli sulara eğilmiş. Ve düşünce, mahiyeti meçhul bir içki gibi çıldırtmış herkesi. Kırk beş milyon, kırk beş milyona düşman kesilmiş.

Obskürantizm heyulâsı yok edilmedikçe, herhangi bir diriliş hayaline kapılmak çılgınlık.


--------------------------------------------------------------------------------
1- Cemil MERİÇ, Bu Ülke: İletişim Yayınları, İstanbul 1996,s, 91-92.
2- 1789 Fransız İhtilali.
3- Engizisyon: Hristiyanlıkta, dine aykırılıkları, dine karşı gelen kişileri cezalandırmak için kurulan dini mahkeme.
4- Çar: Rus imparatorlarına ve Bulgar krallarına verilen unvan.
5- Bîve-i bâkir: Kocasız, dul kalmış bakir. Zihnimiz - ister istemez- Tevfik Fikret’in ruh kirini ve kalp isini yansıtan şu mısralara gidiyor: "Ey köhne Bizans, ey fertût-i müsahhir / Ey bin kocadan arta kalan bive-i bakir”
6- Mâbude: Çok tanrılı dinlerde kendisine tapınılan dişi tanrı, tanrıça, ilahe. Mecaz anlamda tapınırcasına sevilen kadın, sevgili.
7- Itizâl: Bir tarafa çekilme, işten çekilme, takımdan ayrılma.
8- Âlüfte: İffetsiz, namussuz kadın, aşüfte.
9- Obskürantizm: Hakim güçlerin kendi hoş görmediği kavramlara, kişilere, topluluklara ilişkin toplumun bilgi erişimini sistematik olarak engelleme çabası.
10- Eserin ilk neşir tarihi 1974’tür. Kitap, gördüğü alâka üzerine 1974, 1975, 1976, 1979 tarihlerinde peş peşe neşredilmiştir. 1980 yılında yapılan bir nüfus sayımında ülke nüfusu 44.737.321 olarak tespit edilmiştir.
11- Heyulâ: Korkunç hayal.