Gönderen Konu: insan gibi olmak*  (Okunma sayısı 2437 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı -SüHaN-

  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 33
  • yok !
insan gibi olmak*
« : 23 Mart 2007, 09:09:31 »

Rabbimiz Kitab-ı Mübîn’de der ki: "Her insan kendi seciye ve karakterine göre davranır."İsra,17/84)
Bir gün, İmam Azam Ebû Hanife hazretleri öğrencileriyle beraber yolda gidiyordu. Birden karşılarından kızgın bir boğanın hışımla üzerlerine doğru geldiğini gördüler. İmam Azam hemen kenara çekildi. Bu duruma öğrencileri şaşırdı. Zira onlar İmam Âzam’dan bu belayı savması için bir keramet bekliyorlardı. Ve hocalarına neden böyle yaptığını sordular. İmam Azam şöyle dedi:
"O bir boğa, onun boynuzu var, ben ise bir insanım boynuzum yok. Benim aklım var. Bir insan olarak da aklım, kenara çekilmemi söylüyor."
Boğanın görevi boğa gibi davranmaktır zira. İnsanın görevi de insan gibi davranmaktır. İnsan davranışından uzaklaşanlar, Rabbinden uzaklaşmış olanlardır. İnsana insan gibi davranmak icab eder. Oysa ki hayvanlar hayvan gibi, bitkiler de bitki gibi davranmaktadırlar.
Akrebin sokmamasını, bir uysal varlık gibi davranmasını beklemek, akrebi yok farzetmektir. Sokmak akrebin özelliğidir.
Başka bir ulu zât, suya düşen akrebi eliyle kurtarmaya çalışır. Fakat akrebi kurtarmak için elini uzattığında akrebin kendisini sokmaya çalıştığı görülür. Buna rağmen akrebi kurtarmak için yeniden hamle yapar. Kendisini gören birisi bu davranışından vazgeçmesini aksi takdirde akrebin kendisini sokacağını söyler. Allah dostu cevap verir:
"Yaratan onu öyle proğramlamış, onun görevi sokmak benim görevim ise merhamet etmektir."
İnsanlığın Kutbu (s.a.s), kötülükle muamele edene bile fıtratı dahilinde davrandı. Çünkü O (s.a.s) gerçek bir insandı. "Yaratılanı hoş gör Yaratan’dan ötürü." diyen Yunus da tavrını O’ndan (s.a.s) almıştı.
İnsan olmanın, mutlak tavrıdır sevmek, merhamet etmek. İnsan olmanın gereğidir, insan gibi olmak
.


Arifhan Akpınar
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2009, 23:22:34 Gönderen: İsra »
''Evladım sen doğru ol, eğri belasını bulur''