FORUM AKTİVİTELERİMİZ > VAKT-İ MUHABBET

Kullanıcı isimlerimizin anlamları

(1/51) > >>

Miftahulkuluub:
Kullanıcı adlarımızın bazıları günlük hayatta kelime olarak fazla kullanılmadığı için manalarını bilemiyoruz. Burada her kardeşimiz kullanıcı isimlerinin ne manaya geldiği hususunda bizi aydınlatsalar memnun oluruz : )

Miftahulkuluub:

Miftahulkuluub çok önemli bir kitaptır.Yazarı Mehmed Nuri Şemsettin El Nakşibendi kitabın yazılış nedenini kısaca şöyle açıklar:
1259 senesinde Rebiussani ayında hücremizde müteveccih iken Efendimiz (s.a.v) zuhur ederek bu aciz kölelerini talfit ile;
“Evladım Nuri vakitler bir acaip oldu.Aşık ve sadık ve hakikati arayan ümmetim kolaylıkla yollarını bulsunlar istiyorum.Çünkü bir çok kimseler kendilerini Evliyaullahtan olmadığı halde evliyalık taslayıp ehlullah kisvesine bürünüyor, şeriatıma da itibar etmeyip, geçmiş evliyanın hallerini de kendi hal ve tecellileriymiş gibi göstererek halkı aldatıyorlar, şeriatımı ihmal ediyorlar, ümmetimin hakiki tarikatlara yan bakmasına ve yollarını şaşırmalarına sebep oluyorlar.Onlara şeriat, tarikat, hakikat  marifet ve vuslatın ne olduğunu anlatan bir risale hazırla” buyurdu.Bende emre uyarak bu eseri kaleme aldım. buyurmaktadır .

Abi-hayat:
selamun aleykum

benim adim ustumde kardelen.bir cicek ismi bu ismi nasil aldigim sorularsa onuda bana bir arkadas koydu.sebebi kisin sogugunda kardelen gogsunu o soguga karsi acar ve dik durmaya calistigi icin ... :oops:

zikir:
Selam,

Zikir:  Her işte Allah’ı hatırlamak, zihinde tutmak, yâd etmek, unutmamak ve anmak,kendini gafletten kurtarmak, kulun Allah’ı dille ve kalple anması anlamında Kur’an kaynaklı bir kavramdır.

Selam ve sevgi ile....

h2o:
Saçma ey göz eşkden gönlümdeki odlara su
Kim bu denli dutuşan odlara kılmaz çare su

-Ey gözüm senden akan sular bu denli yanan ateşe çare olmaz diyor Bağdat lı şair fuzuli…
 …bugüne görseydi ne ler derdi acaba fuzuli..ana gibi yar Bağdat gibi diyar olmaz diye anılan …Bağdat ta yanıyor artık ama malum oralarda su diye inleyen yok Müslümanların kalbleri kararmış aman petrol canım petrol…şarkısıyla gönüller yanmakta ama HU diye inleyen yok…
bizim memleket de ne ala..herkes yanmakta yanıyoruz gün geçtikçe eriyoruz ne olacak bu Müslümanların hali diye söylenmekteyiz…kürsüye çıkıp ağlamakla olmaması lazım bu işler…gecenin bi yarısında seccade üzerinde HU diyerek ,dua ederek olur inş…peygamber efendimizin de buyurduğu gibi’’kalblerin bir kerre Allah demesi üzerine güneşin doğup battığı her şeyden daha hayırlıdır’’.

Dualarımızı birbirimizden eksik etmeyelim…su gibi aziz olasınız..

Sultan I.Mahmut tan bir dörtlük…

Varalım kuy-ı dilaraya gönül Hu diyerek
Kokalım güllerini gonca-i hoş bu diyerek
Şerbeti la’li hayali bizi öldürdü meded
Gidilim kuyuna yarin bir içim su diyerek….

muallim:
bunu bilmeyeniniz yok demi? bugunkü manada  öğretmen ama tam olarak karsıladığını soylemek zor biz yinede öğretmen diyelim gecsin.ha bir de bir aralar bu ada sarkı bile yazılmıştı neseli kadınlar pencereleri silerken cok soylerlerdipenceresi camcama
muallim
selam saldım amcana
muallim
amcan kızını vermezse
muallim
turşu kursun fincana**
muallim

penceresi kapalı
muallim
kolu altın saatlı
muallim
sen böyle değil idin
muallim
ablasından öğütlü
muallim

penceresi perdeli
muallim
çiçek açtı zerdali
muallim
yeni de bir yar sevdim
muallim
o da benden sevdalı*
muallim

biraz gülelim eglenelim dedik hata mı ettik yani???

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek