DİNİ KATEGORİLER > KURBAN REHBERİ

Kurban Duası

(1/1)

SadakatNet:
Kurban kıbleye uygun bir şekilde yatırıldıktan sonra, kesecek kişi önce şu dua eyetlerini okur.
إِنِّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ حَنِيفًا وَمَا أَنَاْ مِنَ الْمُشْرِكِينَ

 "İn ni vecceh tu vechiye lillezi fetara's-semâvâti ve'l-arda hanîfen vemâ ene minel-müşrikîn."
 
 "Muhakkak ben, dinime tam bağlanarak, o yeri ve gökleri yaratan Allah'a yöneldim. Ben müşriklerden değilim." (En'am Sûresi, 79)
 
 Kurban kesildikten sonra iki rekatlı bir şükür namazı kılınr.
 Allah'a hamd ve şükürde bulunulur. Peygamberimiz, kurbanı kestikten sonra iki rekat namaz kılınız, arkasından da Allah'dan ne dileğiniz varsa isteyiniz, buyurmuştur. Bu sebeple namaz kılındıktan sonra ayetten alınan şu cümlelerle duâ edip namazdan kalkılır.

 

إِنَّ صَلاَتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
 "İnne salâti ve nusukî ve mahyâye ve memâtî lillâhi Rabbi'l-âlemîn."
 
 "Şüphesiz benim namazım da, kurbanım da, dirilmem de, ölümüm de hiçbir ortağı olmayan, alemlerin Rabbi olan Allah'ındır."
 
 
 KURBAN DUASI
 
 “ Bismillâhi Allahü ekber
 Allahümme hâzâ minke ve ileyke ve tekabbel minnî İnnî veccehtü vechiye lillezi fetares-semâvati vel erda hanîfen ve mâ ene mine’l-müşrikîn
 İnne salâtî ve nüsükî ve mahyaye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn Lâ şerîke lehu ve bi zalike ümirtü ve ene evvelül müslimîn
 Allahümme tekabbel minnî kema tekabbelte min İbrahîme halîlike ve bi Muhammedin aleyhissalâtu ve’s-selâm,” denir ve sonra tekbir getirilir:
 “ Allahü ekber Allahü ekber
 Lâ ilâhe illâllahü vallâhü ekber
 Allahü ekber ve lillâhil hamd” ve
 “ Bismillâhi Allahü ekber” denilerek Kurban kesilir
 
 Anlamı:
 “ Allahım bu sendendir ve sanadır Bunu ( kurbanı) benden kabul eyleYüzümü gökleri ve yeri yaratan Allah’a, O’nun birliğine inanarak çevirdim Ben müşriklerden değilim” (el-En’âm,6/79)
 “Namazım, ibadetim (kurbanım), hayatım ve ölümüm hep alemlerin rabbi olan Allah içindir O’nun ortağı yoktur Bana böyle emrolundu ve ben Allaha teslim olanların ilkiyim”( el-En’âm 6/162-163)
 Allah’ım tıpkı Peygamberim Muhammed (AS) ile (halilin)İbrahim (AS) ‘ın kurbanlarını kabul eylediğin gibi bunu benden kabul et.


Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek