Gönderen Konu: Lavman Neden Bu Kadar Önemli?  (Okunma sayısı 8375 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ruy-ı zemin

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1109
 • Seher vakti bereket vakti...
Lavman Neden Bu Kadar Önemli?
« : 30 Nisan 2008, 22:05:21 »

Yaratıcı kainatı, bütün kozmozu içindekilerle beraber belli bir plan, nizam ve intizam içinde insanlar istifade etsin diye yaratmış ve ‘Hiç düşünmez misiniz?’ diye de ilahi kitabında bir mesaj vermiştir.

Mesaja kulak vererek düşündüğümüzde güneşin, ayın, yıldızların tesadüfen hareket etmedikleri, hepsinin bir gayeye hizmet ettiği dünya bilimince kanıtlanmış ve izah edilmiştir. Kozmik yönden ay ve güneşin çekim kuvvetlerinin hareketlerinden istifade ederek, insanımıza verilen mesajı sizlerle paylaşmak istiyoruz.
Kozmik beden temizliği olarak sizinle paylaştığımız bu arınma metodu yılda iki defa ve her ay ayın belli hareketlerine göre uygulanmakta ve insanlığın istifadesi sağlanmaktadır.

Detoks-lavman yaparak maddi kirlerden de arınıp hücrelerimizi gençleştirebilir, sağlıklı mutlu bir yaşama geçebiliriz. Evimizde sitemizde bildirilen günlerde uygulayacağımız ve hiçbir yan etkisi, bizlere artı bir maliyeti olmayan, herkesin tek başına evinde uygulayabileceği bir metottur.

Dünyada çok uygulanan ancak Türkiye’de son 3 yıldır ekibimiz tarafından tavsiye edilip, uygulanan ve geçen yıl yaklaşık 1 milyon kişinin uyguladığı başta kalın barsak, karaciğer, safra kesesi olmakla kalp, damar böbrek, dalak, akciğerler, pankreas gibi hayati organlara faydalı tesir gösteren uygulamamızın neticelerini bizlere üşenmeden ve çekinmeden adlarıyla mail yazan 10000’lerce kişiden öğrenmiş bulunuyoruz. Bu da bizim gayretimizi arttırmış, örneklerini görebileceğimiz, insanlarımızın istek ve talepleri doğrultusunda tekrar uygulamayı yapıyoruz.

Aslında bu arınma-detoks-lavman olarak adlandırdığımız metot batıda yıllardır uygulanma alanı bulmuş, doğuda hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu metotlardan maalesef yıllardır ülkemizdeki insanlarımızın haberi her ne sebeple ise olmamıştır. Bunun neden, niçin ve nasıl, neye göre böyle olduğunu sizin takdirlerinize bırakıyoruz. Yalnız burada sizi düşünmeye sevk ederek dünya da ilaç tüketen ve teknik görüntüleme cihazlarından (MR, ultrason, tomografi vs.)şifa bulmaya çalışan ülkelerin en önünde yer aldığımızı bildirmek istiyorum…

Ramazan ayı rahmet ayı olarak bildirilmiştir. Ramazanda tutulan oruç içinde, ‘Oruç tut, sıhhat bul’ denilmiştir. Dünyanın bütün ülkelerinde başta oruç maksat edilmekle adları farklı olan pek çok diyet metodu, detoks, lavman ve su oruçları ile ilgili kitaplar ve yayınlanan dergi ve görsel programlar, yüzlerce olmasına rağmen ülkemizde maalesef bir elin parmaklarını geçmeyen oranda olup, bunlarda derleme eserlerdir. Yine Kozmik Bilim olarak sizi düşünmeye davet ediyoruz; dünyanın başta ABD, Avrupa ve Asya’nın her ülkesinde bu İntegratif-Tamamlayıcı-Bütünsel tıbbi metotları konunun uzmanları (doktor, fizyoterapist, diyetisyen, biyolog, eczacı vs.) tarafından araştırılıp, yayınlanıp halkın hizmetine yazılı ve görsel medyada sunulduğu halde neden ülkemizde bu konular, bu mütehassıs gruplar tarafından araştırılmaz, kitaplaştırılmaz ve televizyonlarda bırakın konuşmayı, karşı çıkılır. Bu necip milletin bu cihangir evlatları ne zaman kendi öz icatlarını, buluşlarını ve araştırmalarını dünyaya duyurup bizde varız diyecekler. Yoksa ‘batı çalacak biz oynayacak mıyız?’. Anlayana bu sözde çok mesaj var. Bilhassa sözümüz inançlı, imanlı, vatan, millet ve bayrağa toz kondurmayan aydınlarımıza…

Onlar lütfen bir daha düşünsünler. Ülkemizdeki maddi ve manevi hastalıklar giderek artmaktadır. Hem de yüksek teknolojiyle ters orantılı olarak. Burada da düşünsünler. Neden bunların ürettiklerini biz tüketiyoruz ve neden biz hiçbir şey üretemiyoruz. Atalarımızsa tıp, fizik, astronomi, matematik gibi sahalarda batıdaki bugün istifade edilen ve bizimde aynen, araştırmadan ve insanlığa fayda ve zararları irdelenmeden aldığımız ve halkımıza hiçbir araştırma yapmadan uyguladığımız o teknolojilerin ilk kâşifleri değiller miydi? Araştırma yapamayanlara biz bir kapı açalım. Ve ibretle okuyalım ve duyuralım.

1.Kan dolaşımını 16. yüzyılda Michael Servitus buldu dense de, bundan 300 yıl önce Müslüman, Türk alimi İbn-i Nefis(1208-1288) bulmuş ve kalbin bütün detaylarını ve kan dolaşımını bir eserinde anlatmıştır.

2.Anesteziyi 1850 yılında Junken tarafından bulunup, kullanılmış dense de Sabit bin Kurra (835-902) Harran üniversitesinde ilk denemelerini yaparak tıp sahasında bir ilke imza atmıştır.

3.Atomla ilgili ilk çalışma İngiliz fizikçi John Dalton(1766-1844) ve Alman fizikçi Otto Hahn(1779-1868) tarafından bulunduğu, ancak bugün Türkiye Cumhuriyeti topraklarında bulunan Harran üniversitesinin ulunduğu alanda çalışmalarını yürüten o zamanın Harran üniversitesi rektörü Müslüman kimyacı Cabir Bin Hayyan(721-815)Kozmik Biliminde sizlerle paylaştığı ‘atomda yani maddeni en küçük parçasında dahi yoğun bir enerji yüklüdür, bu enerji parçalanabilir ve ortaya çok farklı ve güçlü enerjiler çıkar. Bu da pek çok şehri yerle bir edebilir . bu da Allah’ın gücünün bir işaretidir’ diyerek atomla ilgili ilk çalışmayı başlatmıştır.

4.Verem hakkında Dr. Robert Koch’a 1905 yılında vereme yol açan mikrobu bulduğundan dolayı Nobel mükafatı verilirken Osmanlı Türk bilim adamı Abbas Vesim bin Abdurrahman 150 yıl önce verem mikrobu, bulaşma yolları ve tedavisiyle ilgili Dr. Koch’un hocalarının kendisini sık sık ziyaret ettiğini lütfen literatürü tarayıp öğrensinler.

5.Göz Katarakt ameliyatı ilk olarak 1846 yılında Dr. Blanchet tarafından yapıldığı söylense de Kuran’dan ilham alan Hz. Yakub’un perde inmiş gözüne Hz. Yusuf’un gömleğini sürünce görmeye başlaması hadisesinden yola çıkarak araştırmalarda bulunan Ebu’l Kasım Ammar bin Ali Mevsili(950-1010) yazdığı Kitabu’l-Müntehab adlı kitap Avrupa’da sahasındaki en iyi tıp kitabı kabul edilmiş ve yaşadığı yıllarda pek çok katarakt ameliyatı yapmıştır. Hem de bugün batıdan 800 yıl önce.

Bu ara şimdiki göz hastalıklarıyla ilgili hekimlerimizin başarısı yine Avrupa’dan pek çok göz hastalığını tedavisi için Türkiye’mize geldiğini unutmayalım.

Temennimiz diğer tıp sahalarında da Türk hekimleri aynı başarıyı yakalamaları, ilaç ve eczacılıkta da teslimiyet ve taklitten kurtularak, yeni icat ve metotlarıyla atalarımıza layık olmayı temenni ederiz.

Burada tıp sahasında ve insanla ilgili pek çok buluşun İslam dünyasında keşfolunduğu, Selçuklu ve Osmanlı bilim adamlarının buna çok büyük katkıları bulunduğunu birkaç misalle ortaya koymaya çalıştık.

Daha ki, kimya sahasında Razi’nin, tıp sahasında İbn-i Sina’nın kitaplarının Avrupa’da ders kitabı olarak okutulduğu ve adlarının pek çok enstitüye verildiğini burada belirtmek isterim. Mesela İbn-i Sina’nın Fransa’da pek çok araştırma enstitüsünde adını bulunduğunu biliyor muydunuz?

Değerli Kozmik Bilim şuurunda olan aziz milletimiz,
Yukarıda size birkaç sözle anlatmak istediğimiz yüreğimizdeki sancılardan sadece birkaç hüzün dolu sayfaydı. Bu necip milletin daha pek çok yaraları var ama nedense mesuliyet sahibi insanlar bunun idrakinde bir türlü olamıyorlar. Bazı gerçekleri aklı gözüne inenlere anlatmakta çok zorlanıyoruz. Hatta bazen tenkit bile alıp, insanların bize şüpheyle baktıklarını müşahede ediyoruz. Bizce bunun sebebi insanlığın astrolojik boyutta Kozmik alemde bir tesir altında bulunduğu, şuur ve kontrollerini tam sağlayamadığı, buna sebepte başta medya, yenilen gıdalar ve dünyamızdaki uygulanan asimilasyon metotlarının etkili olduğu kanaatıdır.

Astrolojik boyutta 2005’de başlayan temizlenme ve ayrıştırma süreci 2008 şubatında Omega boyutunda gerçekleşecek ve artık dünyamız Yaşam Enerjisi kitabında Hocamız Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin de belirttiği gibi dünyamıza layık ve seçilmiş ve tarafları belirlenmiş yolcularıyla beklenen güzel ve müjdeli günlere doğru yoluna devam edecektir. Bu yolculardan olmak temennisiyle…

KAYNAKLAR:
İslam Öncüleri Ansiklopedisi
Ş. Döğen Müslüman İlim Adamları, Yeni Asya Neşriyat 2004
İslam Dünyasının Mucitleri, sayı 2005 Focus Dergisi
M. Bayraktar İslamda Bilim ve teknoloji Tarihi TDVV yayınları 2000
Önce Onlar Bulmuştu, sayı 343 Ağustos 2007 Sızıntı Dergisi

KOBİK

« Son Düzenleme: 07 Mart 2016, 11:07:45 Gönderen: Mücteba »
پاى مار      چشم مور      نان منلا      كس نديد

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Kahve Lavmanı Nasıl Yapılır?

Webde ufak tefek farklılıklarla değişik varyasyonları var. İlgilenenler için benim uyguladığım şekli paylaşıyorum.

İhtiyaçlar:

1- 1 Lavman seti,
2- 3 Amerikan yemek kaşığı organik kahve, (İlk başlangıçta 1 kaşık ile başlanır daha sonraki seanslarda vücudun tepkisine, ihtiyaca göre 3 kaşığa kadar çıkılabilir.)
3- 1 litre İçme suyu.


Hazırlık:

1- 1 lt içme suyu ve kahve 3-4 dakika kaynatılır,
2- 7-8 dakika çok hafif ateşte tıkırdatılır,
3- Daha sonra soğumaya bırakılır,
4- Banyo zemini üzerine uzanılabilecek bir yer hazırlanır,
5- Lavman torbası zeminden 50-60 cm kadar yukarıya sağ tarafa asılacak şekilde ayarlanır. (Çok yüksek olursa solüsyon basınçla bağırsağın üst taraflarına çıkabilir ki bunu istemiyoruz. Kahve vücutça absorbe edilebilir. Amacımız kalın bağırsağın en alt kısmına ulaşmak sadece. Buradan karaciğer ile bağlantısı olan bir sinir vasıtası ile karaciğerin çalışmasını etkileyeceğiz.)
6- Barsaklar boşaltıldıktan sonra ve günün erken saatlerinde yapılması tavsiye edilir. Geç saatlerde yapılacak olursa az da olsa oluşabilecek absorbsiyon nedeni ile belki uykusuzluk yapabilir,
7- Yapılmadan önce vücut susuz kalmış olmamalıdır. Dehidrasyon varsa solüsyon vücutça emilir.


Yapılışı:

1- Bir büyük bardak su içilir,
2- Vücut sıcaklığına gelmiş olan solüsyon lavman torbası içine boşaltılıp yerine asılır,
3- Zemine uzanılır, sağa dönülüp cenin pozisyonuna benzer pozisyon alınır,
4- Solüsyonun 500 ml'si yavaşça bağırsaklara verilir,
5- Gaz oluşursa solüsyon zorla içeride tutulmaz zira bu kahvenin yukarı bölgelere çıkmasına neden olacaktır. Gaz olursa solüsyon vücuttan çıkartılır ve işlem yenilenir,
6- Sorun yoksa 12-13 dak. süre ile hareketsiz olarak sağ tarafa dönük şekilde yatılır,
7- Bu arada gevşemeye çalışınız. Meditasyon sair çalışmalar yapılabilir,
8- 7-8'inci dakikalardan sonra safra kesesinde bir boşalma olduğunu hissedebilirsiniz. Bir miktar safra kesesi çamuru bu şekilde dışarı atılmış olur,
9- 12-13 dak sonra bağırsaklar boşaltılır,
10- Bir 10-15 dakika kadar dolaşarak vs. bağırsakların tam olarak boşalması beklenir,
11- Tekrar su içilir ve ondan sonra aynı işlem bir kez daha ikinci 500 ml ile tamamlanır,
12- Arzu edilirse 500 ml kaynatılıp soğutulmuş su ile çalkalama olarak bir kez daha işlem tekrar edilebilir ama şart değildir,
13- İşlem sonrasında taze sıkılmış sebze suyu içilip, tekrar acıkıncaya kadar bir şey yenmezse çok iyi olur.

Şifa olsun…
alıntıdır...

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Tedavi Amaçlı Lavman Tarifleri
« Yanıtla #2 : 02 Eylül 2016, 23:45:35 »
Treatment:  Enema Recipes

I am not a doctor and am not qualified to advise you on your specific health situation.  My intent is merely to raise awareness and express opinion.
 
NOTE: I make several link references to “Catherine Cavanaugh RN” which go to a geocities site that is no longer available. See How to Give Yourself an Enema by Catherine Cavanaugh RN instead.

Enema Basics & General Instructions moved to new page:

✦Enema Basics & General Instructions

Caution:
Do not use enemas for weight control.


While enemas can be very helpful in helping you to detox or relieve constipation, if not done slowly and properly and with clean equipment, they can cause serious problems.
‣If you are very constipated, or if you have diverticulitis, please seek the assistance of a medical professional.
Always go slowly; do not force the fluid into your colon. If you encounter resistance to water flow, stop the slow and gently massage your abdomen and try again; repeat as necessary.
Always consult a medical professional if you are severely constipated, before performing an enema. And in the future, don’t allow yourself to get so constipated, by using a gentle enema at the first sign of constipation, or by taking herbs for constipation.

Specific Enema Recipes

Easy to take & soothing


These enemas are the least resistant to the process. By that I mean: Your colon will naturally want to expel anything you put into it from the anus, because the colon’s muscular wall is designed to move contents only one way: out. But the colon tissue is more tolerant of some fluids than others, and these are included in this section.  These fluids also tend to be soothing to an irritated colon.

✴Warm Water Enema Instructions

This enema is recommended for diarrhea, but can be used anytime. It is also used during the veggie-juice fast. In addition to removing toxins and relieving diarrhea, it also helps to re-hydrate the body, something that is important with diarrhea, or during illness.
•2 - 4 quarts filtered water

Warm water to 120° F.  Pour 2 quarts of warm water into enema bag, Allow to cool to 105°.  Hang in chosen spot.  Insert tip (soap is a good lubricant), crouch so tip is about 2 - 3 feet below the bag, and allow fluid to flow into bowel, massaging abdomen to get all the fluid in.
Lie on floor/in bed on right side for 5 minutes, massaging abdomen; roll over to left side for another 5 minutes, continuing to massage abdomen.  Then expel into toilet.
Repeat with another 2 quarts of warm water, if desired.
Follow with a probiotic retention/implant enema (see below).

✴Castile Soap Enema Instructions

Do NOT use shampoo or liquid detergent for this enema; they are too harsh and can lead to soap-induced colitis. 
Use only high-quality liquid Castile soap
This enema is recommended for constipation, and is the most common enema that hospital personnel are trained to do.
•2 quarts filtered water,
•2 -3 drops Dr. Bronners or other liquid castile soap; or 1 packet Castile enema soap

Warm water to 120° F.  Pour 1 quart of warm water into enema bag; add castile soap, then add remaining water.  Slosh bag to distribute the soap.  Allow to cool to 105° F).  Hang in chosen spot.  Insert tip (soap is a good lubricant), crouch so tip is about 2 - 3 feet below the bag, and allow fluid to flow into my bowel.
If you are constipated, deliver only about a cup of solution at a time, until you have emptied your colon (the water runs out clear).  For the first cup or so, don't try to hold it more than 5 minutes before voiding.
If you are not constipated, lie on side and hold as long as possible, 10 - 15 minutes, massaging abdomen gently in large counter-clockwise circles.  Then expel into toilet.
VERY IMPORTANT:  Always follow a soapsuds enema with a clear water enema to ensure the soap has been rinsed out.  Use warm water at body temperature (about 99 degrees F), and try to take an entire bagful (2 quarts) at once. If you have hard water, you can add some apple cider vinegar (1 - 3 tsp per quart of water), which will help remove any soap scum from your colon.
For more detail, see instructions by Catherine Cavanaugh RN. [6/2014 note: this site is no longer up. Use How to Give Yourself an Enema by Catherine Cavanaugh RN instead)
I am not a doctor and am not qualified to advise you on your specific health situation.  My intent is merely to raise awareness and express opinion.

✴Salt  or Salt-&-Soda Enema instructions

This is a good cleansing enema and also stimulates the lymph system. Good to do as a spring cleaning, tho I like to do twice a year (spring and fall), along with a salt and soda bath. It’s also fairly easy to retain - the salt and soda are soothing to the intestinal mucosa.
NOTE: you can do just 1 Tbsp salt per quart water, without the soda, for a very soothing enema.
•2 quarts filtered water,
•1 Tbsp salt (I use unrefined sea salt such as Real Salt)
•1 Tbsp baking soda 
Warm water to 120° F.  Stir in salt and soda until dissolved.  Allow to cool to 105° - 110° F (it will cool further, to body temperature, in the bag).  Fill bag and hang in chosen spot.  Insert tip (soap is a good lubricant), crouch so tip is about 2 - 3 feet below the bag, and allow fluid to flow into my bowel.
If you are constipated, deliver only about a cup of solution at a time, until you have emptied your colon (the water runs out clear).  For the first cup or so, don't try to hold it more than 5 minutes before voiding.
If you are not constipated, lie on side and hold as long as possible, 10 - 15 minutes, massaging abdomen gently in large counter-clockwise circles.  Then expel into toilet.
You can also take a salt and soda bath, to relieve symptoms during a cleanse:  Mix 1/2 pound salt and 1/2 pound baking soda.  Dissolve in hot bath water.  Get into the bath and relax.
I am not a doctor and am not qualified to advise you on your specific health situation.  My intent is merely to raise awareness and express opinion.


✴Aloe Vera Enema instructions
Good healing treatment for inflammation of the bowel. (15)
•1 cup pure aloe vera juice
•1 - 1.25 quarts (4 - 5 cups) filtered water

Bring water to a simmer; allow to cool to 110 - 118 degrees F. Add aloe juice,  then pour into enema bag.
Hang bag in prepared spot and insert enema tip (use a bit of soap to lubricate it).  Allow fluid to flow into bowel, massaging abdomen in counter-clockwise direction (up left side, across top, down right side, across bottom). 
Remove tip; lie in bed on right side for 5 minutes, massaging abdomen; roll over to left side for another 5 minutes, continuing to massage abdomen.  Then expel into toilet.
I am not a doctor and am not qualified to advise you on your specific health situation.  My intent is merely to raise awareness and express opinion.
 

Acidic or astringent
Astringent substances are used to shrink mucous membranes, causing a discharge. They are felt as ‘drying’. The astringent substance is often, but not always acidic. They may also be antiseptic, and/or anti-inflammatory.
If you have never done one of these before, I highly suggest using the lowest recommended amount of substance the first few times.

✴Apple Cider Vinegar Enema instructions

This ancient enema has many health benefits, and contains over 40 vitamins and minerals.  It releases toxins from the liver and has helped arthritis patients, people with high blood pressure, and skin conditions. Other ailments helped by consuming apple cider vinegar are  high cholesterol, insomnia and fatigue, liver and kidney problems, asthma, and more.
Candida (yeast) in the bowel thrives when the bowel is too alkaline; a cider vinegar enema encourages candida to exit, so is useful if you have problems with yeast overgrowth. Note, however, that candida will return in the next 24 - 48 hours, so this is not a permanent fix but rather provides temporarily relief from the symptoms. Be sure to take lots of probiotic foods (yogurt, kefir, sauerkraut, etc.) right after this enema to help restore proper microbe balance. You can also follow this enema with a probiotic enema or a probiotic implant.
It is also useful for rinsing out the colon after a soap suds enema, especially if you have hard water, since soap combines with the minerals in the hard enema water to make soap scum. The mild acidity of cider vinegar breaks up & removes the scum while restoring the minerals to the bowel.
•2 quarts filtered water,
•1/2 - 4 Tbsp apple cider vinegar.
Warm water to 120° F.  Pour 2 quarts of warm water into enema bag, Allow to cool to 105° then add vinegar.  Hang in chosen spot.  Insert tip (soap is a good lubricant), crouch so tip is about 2 - 3 feet below the bag, and allow fluid to flow into my bowel.
Repeat, if desired.
For some reason unknown to me, this enema is hard for me to retain more than 2 cups at a time.
See www.health-information-fitness.com for more on this useful enema. (16)
I am not a doctor and am not qualified to advise you on your specific health situation.  My intent is merely to raise awareness and express opinion.

✴Lemon Juice Enema instructions

The following is from Prescription for Natural Healing, by Phyllis Balch, CNC.
The main reasons to take a lemon-water enema are to cleanse the colon of fecal matte. general detox, and balance the pH of the colon for better nutrient absorption and increase your native probiotic colony. Especially if using for detox, alternate lemon juice enema with coffee enema on different days.
•2 quarts warm, filtered water,
•juice of 1 - 3 lemons ** see caution, below **
Warm water to 120° F, then cool to 110- 115 F. Meanwhile juice 3 lemons, and stir into the slightly cooled water.  Pour mixture through a mesh filter into enema bag; allow to cool to 105°.  Hang in chosen spot.  Insert tip (soap is a good lubricant), crouch so tip is about 2 - 3 feet below the bag, or assume head down, buttocks up position on the floor. Allow fluid to flow into bowel, massaging abdomen to get all the fluid in.
Hold for 3 - 4 minutes before voiding. You can lie on a bed or the floor and lightly massage abdomen if needed during the holding time.
**Caution: If you’ve never done a lemon juice enema before, I highly recommend starting with the juice of just one lemon, per 2 quarts of water. Lemon juice is very astringent, and your body will want to void it quickly, before you can get much into your colon. I also highly recommend doing a preliminary enema of 2 quarts warm water, to remove most stool, before doing the lemon enema. **

I am not a doctor and am not qualified to advise you on your specific health situation.  My intent is merely to raise awareness and express opinion.


Purging
Purging means getting rid of what you don’t want. You would use a purging enema to get rid of parasites that reside in the colon, such as pinworms, infectious and other bacteria that are not native to the colon, and candida albicans.
Most astringent enemas such as those above, are also purging. And some others are purging without being astringent, such as the Garlic & Epsom Salt Enema.
Coffee is also purging in an enema (see Coffee enema, below)

✴Garlic-Epsom Salt Enema instructions

Precaution:  This enema is very purging.  Use no more than twice during a fast.
Good treatment for pinworms and threadworms in the large intestine.
•3 cloves fresh garlic, minced
•2 quarts filtered water
•2 Tbsp Epsom salt
Combine garlic and water in saucepan and simmer, uncovered, for 5 minutes. Strain if desired. Stir in Epsom salt and allow to cool to 110 - 118 degrees F, then pour into enema bag.
Hang bag in prepared spot and insert enema tip (use a bit of soap to lubricate it).  Allow fluid to flow into bowel, massaging abdomen in counter-clockwise direction (up left side, across top, down right side, across bottom). 
Remove tip; lie in bed on right side for 5 minutes, massaging abdomen; roll over to left side for another 5 minutes, continuing to massage abdomen.  Then expel into toilet.
I am not a doctor and am not qualified to advise you on your specific health situation.  My intent is merely to raise awareness and express opinion.
 

High enemas

These enemas are designed to push the fluid all the way to the cecum - the beginning of the colon (where the small intestine dumps into the colon). The first time you do one of these, you many not find them ‘easy’ to introduce, so I recommend first doing an ‘easy’ enema (above) such as pure water or Castile soap enema, to remove as much fecal matter as possible, that would otherwise cause resistance.

✴Warm Water Enema

See above for instructions and info.

✴Sweet Dairy Whey Enema Instructions

This enema is recommended for acidifying the colon, primarily to improve the habitat for beneficial acid-living bacteria and reduce candida albicans populations. It is also mineralizing and helps with detox. This is part of WIT (Webster Implant Technique) originated by David Webster in his book Acidophilus & Colon Health (see Amazon for more). See also TheWholeWhey.com.
The main idea is to get this mixture all the way to the cecum at beginning of the large intestine (where the small intestine dumps into the colon), where most of the probiotic bacteria reside. This requires at least 2 quarts of water. If you cannot get all of it in before you need to void, then void all and do another 2 quarts.
David Webster recommends following this enema with a probiotic implant. Although I believe any good quality probiotic is effective as an implant (including yogurt), Mr. Webster recommends Kyo-Dophilus (iHerb product code WAK-61049) or other good probiotic, which is ‘specially cultured human strains of lactobacilli and bifidobacteria’ that should colonize in your colon. I use iFora (iHerb product code SED-21001) because muscle testing indicates it is very good for me, whereas Kyo-Dophilus is not. See Probiotic Implant instructions below.
•3 - 4 Tbsp powdered sweet dairy whey*
•2  quarts filtered water, divided
•use a Davol tip to deliver the fluids farther up into the colon (see Enema General Instructions)
Warm water to 120° F.  Dissolve whey in 8 oz (1 cup) of the warmed water, then pour into into enema bag, and add remaining 3 cups warmed water. Allow to cool to 105°.  Hang in chosen spot.  Insert tip (soap is a good lubricant), crouch if necessary so tip is about 2 feet below the bag, and allow fluid to flow into bowel, massaging abdomen to get all the fluid in, especially when cramping.
Alternately, assume “head down, buttocks up” position, resting on knees and elbows while the enema is flowing. This downward tilt helps to get the fluid moving into the upper colon.
Lie on floor/in bed on right side for 5 minutes, massaging abdomen to encourage flow into the upper colon; roll over to left side for another 5 minutes, continuing to massage abdomen.  Then expel into toilet.
Repeat with another 2 quarts of whey/water mix, if desired.
Follow with a probiotic retention/implant enema (see below).

*I use Bob’s Red Mill Sweet Dairy Whey, a byproduct of the Oregon cheese industry (available at iHerb.com if you can’t find it at your local natural foods store). However, if I have at least 8 oz fresh liquid whey from cheesemaking, that is even better to use, as it has not been dried, and is rich in probiotics.
I am not a doctor and am not qualified to advise you on your specific health situation.  My intent is merely to raise awareness and express opinion.
 

•Probiotic Enema instructions

NOTE:  if using commercial yogurt or kefir, make certain it says "contains live bacteria," (and not "made with live bacteria").  Always use plain, unsweetened yogurt or kefir, preferably homemade. Or you can use probiotic supplements
I include this in the high enema section, but it can also be used for the lower part of the colon. See also Probiotic Retention enema, below.
Note that Acidophilus (and other lactobacillus bacteria) prefer the small intestine and bifidobacteria (bifidus) prefer the large intestine (colon), so you’ll get the best results if your choice of probiotic includes bifidus.
I prefer to use liquid whey, yogurt or kefir, as these have billions more probiotic bugs than dried probiotic in capsules. (See below about adding bifidus).
•2 quarts warm filtered water,
•2 Tbsp liquid whey, yogurt or kefir, or 4 - 5 capsules of probiotic (dump the powder out of the capsules), or 1/8 tsp powdered probiotic
Choose a probiotic that includes bifidus (bifidobacteri), as these are the dominant flora in the colon (acidophilus prefer the small intestine). Most yogurt does not contain bifidus, but some do. If your yogurt does not contain bifidus, open up 1 - 2 capsules of a bifidus probiotic and stir into the warmed yogurt before mixing with the water. Or culture your own yogurt using a culture that contains bifidus. NOTE that yogurt does not have to contain bifidus to be called yogurt, so be sure to read the label.
If using powdered probiotic (or capsules), choose one high in bifidus (bifidobacteria), as this is the primary beneficial bacteria in the colon; Kyo-Dophilus is generally recommended as it contains specially cultured human strains of lactobacilli and bifidobacteria that should implant in your intestines. 
[NOTE: While Kyo-Dophilus-9 is generally recommended (iHerb product code WAK-61049),  I have a sensitivity to Kyo-Dophilus-9 (so it is antagonistic in me). Instead, I use iFlora, which tests good for me using muscle testing, and contains bifidus. What tests good for one person, may not for the next. I highly recommend getting tested for several probiotics to find the one that is best for you. See NAET: Find a Practitioner. ]

Procedure:
Warm water to 120° F.  Allow to cool to 110° F.  Stir in yogurt/kefir/probiotic until dissolved.  If using capsules, open caps and dump contents into warm water.  Fill bag and hang from prepared location.  Insert tip (soap is a good lubricant).  If standing in shower, crouch so tip is about 2 feet below the bag, and allow fluid to flow into bowel.
Lie on side and hold as long as possible, at least 5 minutes, massaging abdomen gently in large counter-clockwise circles.  Then expel into toilet.
You may want to use only 1 quart at a time, especially if you have difficulty holding this enema.
I am not a doctor and am not qualified to advise you on your specific health situation.  My intent is merely to raise awareness and express opinion.Retention Enemas

These are not retained indefinitely, but rather for about 10 - 20 minutes, which is enough time for them to do the work they are intended to do. For example, the coffee enema is designed to stimulate your liver/gall bladder to release bile into the small intestine, which requires about 10 minutes of retention in the lower colon.
Other retention enemas are designed for other purposes and require different retention times.  the probiotic enema is designed to provide viable probiotic bacteria to the colon when your own flora are compromised or decimated, or after a cleansing enema which can deplete your flora.

✴Coffee Enema instructions

The main reason to take a coffee enema it to stimulate your liver and gall bladder to release bile and relieve an over-burdened liver (too many toxins to detox).  Symptoms of this need are:
-persistent itching of the skin,
-eczema,
-hives,
-tenderness in upper right quadrant of the abdomen (liver area), and/or
-headaches at the top of your head.
It's important to use regular (not decaf) coffee, as it is the caffeine that stimulates the liver to release bile.  However, you don't want to do a high enema, because you would absorb the caffeine into your blood, which would add to the toxic load on the liver.  Instead, deliver no more than 1 quart at a time. Some practitioners recommend no more than 1 - 2 cups which will fill only the lower part of the colon to avoid caffeine shakes.
It's important to void the lower part of your bowel before taking a coffee enema.  If you are constipated, use the Castile soap enema (above) to help you empty your bowel.
Recipe
•up to 1 quart filtered water,
•1 Tbsp drip-grind coffee (not decaf) per cup of water, and
•pinch of unrefined sea salt (such as Celtic sea salt or Real salt). 
Combine ingredients in a saucepan. Bring to boil and boil for 5 minutes.  Remove from heat, pour through strainer into quart measuring cup; add cold filtered water to bring back to original water volume.  Allow to cool to 110 - 118° F, then pour into enema bag.
Hang bag in chosen spot and insert enema tip (use a bit of soap to lubricate it).  If standing in your shower, crouch so tip is about 2 feet below the bag, and allow fluid to flow into bowel. 
Retention: Remove tip; lie in bed (or on the floor) on right side for 5-10 minutes; roll over to left side for another 5-10 minutes.  Then expel into toilet. For a first enema, you might only be able to hold it for 5 minutes, but try to hold it as long as you can.  It's also a good idea to void any stool before taking enema.  If constipated, give a soapsuds enema to void stool (see above for recipe), then follow with coffee enema.
See Best Home Remedies: Coffee Enema for another, similar method (this site also includes instructions for whey enema and lemon juice enema.
Follow coffee enema with a probiotic enema (see below for recipe).
Alternate Method:
This method stimulates bile secretion, but does not clean higher in the colon.
Make coffee mixture as above, but deliver only about 1 cup of enema into colon.  Lie on side (as instructed above) for 10 - 15 minutes, then expel.  Repeat with another cup of enema, etc., until the bag is empty (about 4 enemas).
Follow coffee enema with a probiotic enema (see below for recipe).
I am not a doctor and am not qualified to advise you on your specific health situation.  My intent is merely to raise awareness and express opinion.


✴Chlorophyll or Wheatgrass Enema instructions

NOTE: Wheatgrass, especially, is alkaline, while the colon should be acidic. If you are trying to improve the environment of your colon to minimize candida and help your probiotic colonies to grow, do not use wheatgrass. Liquid chlorophyll is more adaptable.
Recommended for liver support, this enema provides valuable minerals to alkalize the colon and feed the liver. It is also a good followup to a coffee enema. Alternately, you could use the juice of 1 fresh, Organic lemon instead of the chlorophyl/wheatgrass juice. (15)
This enema can also be administered as an implant.

•2 Tbsp liquid chlorophyll or wheatgrass juice
•1 - 1.5 quarts (4 - 6 cups) filtered water

Bring water to a simmer; allow to cool to 110 - 118 degrees F. Add chlorophyll/wheatgrass juice,  then pour into enema bag.
Hang bag in prepared spot and insert enema tip (use a bit of soap to lubricate it).  Allow fluid to flow into bowel, massaging abdomen in counter-clockwise direction (up left side, across top, down right side, across bottom). 
Remove tip; lie on floor/in bed on right side for 5 minutes, massaging abdomen; roll over to left side for another 5 minutes, continuing to massage abdomen.  Then expel into toilet.
I am not a doctor and am not qualified to advise you on your specific health situation.  My intent is merely to raise awareness and express opinion.•Probiotic Retention Enema (Implant)

This enema is retained to reestablish probiotics in your upper colon. It should be done ONLY after a cleansing 2-quart enema, such as the Castile soap or salt & soda enemas described above. 

Following proportions above, mix up only 2 cups. It's also a good idea to use a bifidus probiotic, as this is the most common beneficial bacteria in the colon, and it helps to fight candida infections:

•2 cups warm filtered water
•1/2 Tbsp yogurt or kefir and/or 1 -2 capsules of bifidus probiotic. (see Probiotic Enema above for more on this)
Use davol tube to deliver liquid high in the colon. Best position for inserting the enema is on hands and knees, resting your head on your hands. Once delivered, roll onto your back for 5 - 10 minutes, massaging abdomen gently. Then roll onto left side before getting up. Hold as long as possible, at least 15 minutes, to give the bacteria a chance to take hold. Ideally, you won't expel it at all, except with your next bowel movement. But if you have an urge to expel earlier, that's OK.
See also: Moon Dragon website.14 This site suggests this implant should not be done more than three times a year. If you wish to do a probiotic enema more frequently, use the first version above.
Note: This can also be given as a vaginal douche, if you have a yeast infection.

I am not a doctor and am not qualified to advise you on your specific health situation.  My intent is merely to raise awareness and express opinion.

Sources:
1.CureZone.com:  see http://curezone.com/art/1.asp?C0=818.com/art/1.asp?C0=818 for index.  Also:
2.Salt & Soda Enema:  http://curezone.com/art/read.asp?ID=34&db=5&C0=0
3.History of Coffee Enema:  http://curezone.com/art/read.asp?ID=29&db=5&C0=0  or http://www.peak-health-now.com/coffee_enema_research.html
4.Description of Coffee Enema:  http://curezone.com/art/read.asp?ID=31&db=5&C0=0
5.Basic Coffee Enema Procedure & Description:  http://curezone.com/art/read.asp?ID=39&db=5&C0=0
6.Coffee Enema for Liver Detox:  http://curezone.com/art/read.asp?ID=28&db=5&C0=0
7.Probiotic Enema:  http://curezone.com/art/read.asp?ID=37&db=5&C0=0
8.Garlic-Epson Salt Enema: [ http://curezone.com/art/read.asp?ID=32&db=5&C0=0 Catherine Cavanaugh RN instructions:   bad link] see http://www.assatashakur.org/forum/afrikan-wholistic-health/4951-how-give-yourself-somone-else-enema.html
9. http://www.moondragon.org/health/therapy/lbifidusenema.html
10.http://www.the-natural-path.com/enema.html
11.http://www.health-information-fitness.com/enemarecipes.html


Source:
http://catsfork.com/Health-Disease/Enemas-Recipes.html