Gönderen Konu: Liselere osmanlıca dersleri geliyor!  (Okunma sayısı 4221 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tesniye

  • araştırmacı
  • ***
  • İleti: 391
  • Nişan aldık yıldızları..
Liselere osmanlıca dersleri geliyor!
« : 21 Nisan 2013, 11:45:34 »

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gelecek sene liselerde okutulması planlanan haftalık ders çizelgesi taslağını hazırladı. Buna göre öğrenciler seçmeli dersler sayesinde Osmanlı Türkçesini ders olarak seçebilecek.

MEB, 2013-2014 öğretim yılından itibaren 10. sınıflardan başlayarak kademeli olarak genel lise, Anadolu lisesi, hazırlık sınıfı bulunan Anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, Anadolu öğretmen lisesi, güzel sanatlar ve spor lisesi, imam hatip lisesi ile Anadolu imam hatip liselerinde uygulanacak haftalık ders çizelgesini belirledi.

Seçmeli dersler, öğrencinin ilgi, istek ve hedefledikleri yükseköğretim programı doğrultusunda öğrenci, veli ve okul tarafından ortaklaşa belirlenecek. Birinci ve ikinci yabancı dil derslerinde Bakanlar Kurulu kararıyla öğretiminin yapılması kabul edilen yabancı diller okutulacak. Farklı sınıf seviyelerinde seçilen aynı derslerde öğrencilerin birlikte eğitim almaları sağlanabilecek.

Güzel sanatlar ve spor liselerinde, müzik alanında müziksel işitme, okuma ve yazma; görsel sanatlar alanında desen çalışmaları; spor alanında spor; Anadolu imam hatip lisesi ve imam hatip liselerinde ise Kur'an-ı Kerim derslerinde bir üst sınıfa geçilebilmesi için mutlaka başarılı olunması gerekiyor.

Genel liselerde haftalık ders saati 37, Anadolu liseleri ve hazırlık sınıfı bulunan Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve imam hatip liselerinde ise haftalık ders saati 40 olarak belirlendi.

Seçmeli dersler

Liselerde dil ve anlatım, Türk edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, tarih, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, coğrafya, matematik, geometri, fizik, kimya, biyoloji, sağlık bilgisi, felsefe, birinci yabancı dil, beden eğitimi ve görsel sanatlar/müzik, trafik ve ilk yardım ortak dersler olacak.

Öğrenciler okullarına göre farklı dersleri de tercih edebilecek. Dil ve anlatımda Osmanlı Türkçesi, diksiyon ve hitabet; din, ahlak ve değerler derslerinde Kur'an-ı Kerim, Hazreti Muhammed'in hayatı ve temel dini bilgiler seçilebilecek.

Matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, yabancı diller ve edebiyatı, spor ve sosyal etkinlik, güzel sanatlar ve bilişim konularında da seçmeli dersler alınabilecek.

AA
Ezeli sırları ne sen bilirsin ne de ben
Bu muammayı ne sen okuyabilirsin ne de ben
Perde ardında sen ben dedikodusu var amma.
Perde kalktı mı ne sen kalırsın ne de ben..
<< Lüzumsuz Konular Atlası >>

Çevrimdışı Gül_Sultan

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 2139
Ynt: Liselere osmanlıca dersleri geliyor!
« Yanıtla #1 : 24 Nisan 2013, 09:56:35 »
Bu sevindirici haber için teşekkürler.

Haber çok güzel hepimiz seviniyoruz, ama temel oluşturulmadan bina'ya başlanınca, ilerde problemler yaşanıyor. Ne gibi mesela...

Şimdi liselerde okutulan Siyeri Nebi dersi var. Öğretmen dinden bihaber (hatta ateist denecek kadar) sadece kendi ders saatini tamamlamak için Din derslerine, Siyeri Nebi derslerine giriyor. Bu adamın verdiği dersten nasıl bir hayır gelecek.

Eğer bu derslere öğretmen bulmakta sıkıntı yaşanılıyorsa yurtlardan, medreselerden ya da diyanetten öğretmenlik yapacak kişiler taleb edilebilir. Nasıl zamanında milli güvenlik dersine Milli Eğitimin dışından, Askerlere öğretmenlik yaptırıyorlardı (O işin ehilleri ya), bu işide ehlini verin arkadaş. En azından üniversiteler bu alanlara öğretmen yetiştirene kadar bu şekilde bir uygulama yapılabilir. Bu sayede yavrularımız sağlıklı bir din eğitimi almış olur.

Acizane tavsiyemizdir.

Dünya geçer, İnsan göçer ancak kurtuluş Müttakîlerindir.

Çevrimdışı ihvan

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 2355
Ynt: Liselere osmanlıca dersleri geliyor!
« Yanıtla #2 : 24 Nisan 2013, 10:39:27 »
osmanlıca olmalı ....vesile olanlara teşekkürler...zamanla ciddi dersler arasına alınır ..