Gönderen Konu: Kamil Mürşid Kimdir?  (Okunma sayısı 8299 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dedeefendi

  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 3
Kamil Mürşid Kimdir?
« : 26 Mart 2004, 22:59:54 »

Öncelikle belirtmek lazım gelir ki Kamil Mürşidleri anlatmak ve de özellikle anlamak bizim gibi avamın ve ilim sahibi dahi olsa bu işin iç yüzünü bilmeyenlerin harcı değildir.Ancak Allah (c.c.) ın izni ile bazı eserlerden istifade ile denizden bir damla misali bahsedeceğiz.
      Allah(c.c.)a kullukta ve Resulullahın (S.A.V.) sünnetine bağlılıkta titiz olan bu hak erlerinin hakkında bir çok ayet ve hadis mevcuttur.Bunlardan bir kaçını şöyle sıralayabiliriz.
     ‘Allah hakkı için,Hak Teala’ nın sevgili kulları şunlardır ki,kullarını Allah Teala’ya, Allah Teala’yı da kullarına sevdirirler ve yeryüzünde nasihat ederler.’
     ‘ Benim yaranlarım,yıldızlar gibidirler.Hangisine uyarsanız hidayete nail olursunuz.’
     ‘Ümmetimin alimleri, Beni İsrail’in peygamberleri gibidir.Din yolunu gayet güzel takip ederler ve başkalarına da gösteriler.Ümmetim onlara uyarsa artık hiç kaygısı olmasın.’
      Ayrıca Resulullah (S.A.V.) Hak Teala’dan hikaye ederek  buyurur.
      ‘Benim kullarımın benimle meşguliyetleri diğer meşguliyetlerine galebe çalarsa,o kimsenin himmeti,kasdı,fikri ve lezzeti benim zikrim de olur.O zaman o bana bende ona aşık olurum.Onunla kendim arasında olan perde ve hicapları kaldırırım.Halk unuttuğunda onlar unutmazlar.Onlar enbiya sözü söylerler.Onlar benim bahadır kullarımdır.Onlar benim abid kullarımdır.Dünya halkına bir musibet göndermek istesem bu kullarımı anar ve göndermek istediğim musibetten vazgeçerim.’
    Bu ve buna  benze birçok hadis ve ayet mevcuttur.Kamil Mürşidler hak yolunun gerçek yolcuları,takva sahibi,gerçek zühd sahibi,kalbleri ilahi aşk ateşi ile yanan,arif,fazıl kişilerdir.Onlar veliyullah mertebesine ulaşmış,Allah dostu ve peygamber varisidirler.Halk içindedirler ancak kalpleri bir an dahi olsa Allah’tan gafil değildir.Bu olgun kimselerin durumlarını Allah (c.c.) şöyle haber veriyor.
    ‘ Böyle kimselerin işiten kulağı olurum.Gören gözü,konuşan dili,tutan eli ve yürüyen ayağı olurum.Benimle dinler,işitir,konuşur ve çalışırlar.’
     Ama ne var ki bütün bunlara rağmen geçmişte olduğu gibi günümüzde de bu güzide insanlara karşı çıkılmış, (haşa) sapıklıkla suçlanmış,hatta daha da ileri gidilip kafir damgası dahi vurulmuştur.Karşı çıkanların bir çoğu ise güya ilim sahibi kimselerdi.Sahip oldukları ilim onları gurura ve kibre sevketmiş ve bu hak aşığı güzel insanları inkar etmişlerdir.Unutmamak gerekir ki sadece ilimle alim olunmuyor.Amel de lazım.İblisin de ilmi vardı ama ilmi onu gurura sevketti ve huzur-u ilahiden tardedildi.Allah (c.c.)ın izni ile bu güzide insanların hepsi bugün sevenleri tarafından hatırlanıyor ve her gün ruhlarına fatihalar bağışlanıyor.Yunus Emre,Mevlana, Abdulkadir-i Geylani,İmam-ı Rabbani, Hacı Bayram-ı Veli vb. Ehlullahın unutulması mümkün mü?.Ancak onları bid’at ehli olmakla ve küfürle suçlayan kişilerin bugün adı dahi hatırlanmıyor.
      Bu güzide şahsiyetlere karşı çıkıldığı gibi takip ettikleri Tasavvuf yoluna da söz söylenmiştir.Halbuki gerçek kulluğa bu yolla ulaşılmaktadır.
      Tasavvuf Kur’an ahlakıdır.merhamettir,muhabbettir,hizmettir.Laf ebeliği ve söz kalabalığı değil,samimiyet,ihlas ve hikmettir.kalb temizliği,güzel haldir,taşa karşı gül, zehire karşı panzehir,gözlere nur,gönüllere sürurdur.Tasavvuf deliyi veli yapar,taşkını uslu kılar,katı kalpliyi gözü yaşlı eder. Dünya sevgisiyle harabe haline gelen kalpler Allah aşkına mamur olur.İnsanın içi dışı pürnur olur.
     Tasavvuf kalpleri Allah’a aşina kılmaktır.Kalbi yönüne sokmaktır.Kalbin kıblesi Allahu azimuşşandır.kalb sahibine teveccüh etmedikçe kemalat hasıl olmaz. Şu halde tasavvuf Allah’ın teveccühü vukua gelsin,ilahi ikram,ilahi iltifat hasıl olsun diye kalbi Allah’a yöneltmektir.Tasavvuf kalbi işletmekle olur.Marifet ve muhabbetin tecelli ettiği yer,hakiki imanın merkezi kalptir.Kalbini viran eden sultan olsa zelil olur.Kalbini mamur eden dilenci olsa vezir olur.
     Özetle Tasavvuf Resulullah’ın yoludur.Ashab-ı Kiramın takip ettiği yoldur. Bir İnsan-ı Kamil ve Evliya okuludur.Bu okuldan mezun olan nice güzel insanlar,nice değerli şahsiyetler mevcuttur.Mesela ; Bişr-i Hafi,İbrahim Ethem,Aziz Mahmud Hüdai, Akşemseddin,Şahlar şahı Şah-ı Nakşibend,İmam-ı Rabbani,Mevlana Celaleddin-i Rumi vb.Allah cümlemizi bu güzel insanlarla haşretsin.

Faydalanılan Eserler:Tasavvufun Sırları ( M. Nurullah Seyda El Cezeri ) Tasavvufi Hayat ( Mehmet ILDIRAR)                                            Usul,Edep  ve Adap (Sıddık Naci EREN )
Tasavvuf’a Giriş ve İslamda Nefis Terbiyesi (Prof.M.E.COŞAN)
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2008, 00:01:00 Gönderen: mystic »