BİLİM VE TEKNOLOJİ > BİLİM VE TEKNOLOJİ DÜNYASI

Mars'ta tuzlu su havuzları

(1/3) > >>

Lika:


Bilim adamları, Mars yüzeyinin hemen altında tuzlu su havuzları olabileceğine inanıyor...

Araştırmacılar, bundan önce Kızıl Gezegen'deki çok düşük sıcaklıktan ve atmosferik basınçtan ötürü suyun büyük çapta buz veya buhar şeklinde olabileceğini düşünüyordu.

ABD'nin Texas eyaleti Houston kentinde düzenlenen 40. Ay ve Gezegenler Bilimi Konferansında sunulan, NASA'nın Mars'taki Phoenix uzay aracının toprakta, suyu sıfırın altında 70 derecede sıvı halde tutabilecek yakıcı "perklorat tuzunun" varlığını ortaya çıkaran araştırma, bilim adamlarının düşüncelerini değiştirdi.

Konferansta sunulan bu görüşü tartışmaya başlayan bilim adamları, tuz odalarının toprak buzla karşılıklı etkileşime girince oluştuğu olasılığını değerlendiriyor.

ABD'deki toplantıda, 25 Mayıs 2008'te Mars'ın kuzey düzlüklerine inen Phoenix uzay aracının elde ettiği ilk bilimsel sonuçların bazıları sunuldu.

Bilim adamları, Mars'ın toprağında incelemelerde bulunan Phoenix adlı robot uzay aracının, kimyasal olarak aktif ve son derece yakıcı bir tuz olarak bilinen "perklorat" maddesinin bulunduğunu ortaya çıkarmasıyla, Kızıl Gezegen toprağında hayatın oluşumunun daha önce inanılandan daha az elverişli olduğunu düşünmeye başlamıştı.

Bu madde, Dünya'da hem doğal halde, hem de insan yapısı bir zehirleyici madde olarak, bazen toprakta ve yer üstü sularında bulunuyor.

Katı roket yakıtının ana maddesini oluşturan bu maddenin, havai fişeklerde ve diğer patlayıcı maddelerde kullanılması ise ayrı bir dikkat çekici nokta olarak görülüyor.

Time Turk

Lika:


NASA, Mars’ın kutup bölgesinde, yüzeydeki katı karbondioksit moleküllerinin resmini çekti.

...

Lika:
Bugünlerde arkadaşlarla çok bahisi geçiyor. Jupiter'e gitmeden direk Marsa mı gitse sadakat ehli :)

Lika:


Mars gezegeninin, "gençlik çağında" soğuk ve nemli olmuş olabileceği öne sürüldü.

İngiliz bilim dergisi Nature'de yayımlanan makaleye göre, NASA uzmanlarından Alberto Fairen ve ekibi, o dönemde Mars yüzeyindeki sularda çözünen minerallerin dondurucu soğuğa rağmen suların donmasını önlediği tezini işledi.

Mars yüzeyindeki görüntüler, eskiden sular aktığını düşündürüyor.

Bazı bilim adamları, Mars'ta sıvı halde su bulunmasını, sera etkisi yaratan gazlarla izah ediyordu. Onlara göre, sıcaklık sera etkisiyle sıfırın üstüne çıkmış olmalıydı.

Fairen ve arkadaşları ise Mars'ın bir zamanlar "sıcak ve nemli" olduğu fikrine itiraz ederek, "soğuk ama nemli Merih" tezini öne sürdü.

Bilgisayar simülasyonu çalışmaları yapan Fairen'e göre, eriyik haldeki silisyum, demir, magnezyum, kalsiyum, sodyum, alüminyum, potasyum gibi mineraller, suyun sıfırın altında donmasına mani oluyordu ve Mars bu nedenle "soğuk ama nemli bir yerdi."

(aa)
timeturk

Ay Işığı:
Muhiddin Arabi Hz bundan 700 yıl öncesi yaşayıp bizlere kadar intikal eden birçok eser bırakan bir mübarek. Hazretin  bize bıraktıgı bu eserlerden Futuhat-ı Mekkiye 1.Cilt Bölüm: 8   okumanızı rica ediyoruz.

Google earth’ün yeni sürümü olan 5.1  sürümünde MARS gezegenini de aynı Dünyayı  gezer gibi gezebiliyorsunuz.

Bu gezintinizi şimdi size vereceğimiz koordinatlar bölgesinde yaparsanız ilginç bir yazı ile karşılaşacaksınız.

GOOGLE  MARS  KOORDİNATLARI:     

85'47 37 91 G    3 25 07 10 D
85'43.53.35   G  2 47.56.46.D
85'43 09.66 G     2 38.40.67 D

MARSIN ALTTAKİ KUTUP BÖLÜMÜNDE  GÖRÜLMEKTEDİRBu yazı Arapça es selam olarak açık bir şekilde görülmektedir.


Bu yazının yan bölümlerinde’de yine HİLAL’ler bulunmaktadır.


Muhuddin Arabi hzleri de  bakın  eserinden bu durumu nasıl açıklıyor.

Allah’ın (c.c) izniyle kainatta izin verilen yerlere kadar tayy-ı mekânla gezen kutuplardan biridir. Gezip gördüğü yerlerde geleceğin insanlarına Mars’ta olduğu gibi Selam ve benzeri izler bırakmıştır. Hatta gezdiği yerlerin tamamını “Hakikat Arzı” olarak nitelendirmiştir. Futuhat-ı Mekkiye adlı eserinin 1.cilt 8.bölümünde bu gezilerinden bahsetmiştir.

“-Orada bembeyaz kafûrdan bir yere girdim içinde çeşitli mekânlar vardı. Birisi ateşten daha sıcaktı. İnsan onun içine girer ve o ateş insanı yakmaz. Orada bazı mekanlar ılık bazı mekanlar soğuktu…

netpano.com

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek