Gönderen Konu: Masrafı Az, Emeği Fazla, Değeri Yüksek: İğne Oyası  (Okunma sayısı 2910 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9227
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."

Masrafı Az, Emeği Fazla, Değeri Yüksek: İğne Oyası


İĞNE OYASINDAN ÇEYİZ BOHÇASI HAZIRLARKEN, YAPILAN OYAYI DİLEDİĞİNİZ KUMASIN ÜZERİNE DİKEREK, BİRAZ DA HAYAL GÜCÜNÜZÜ KULLANARAK ORTAYA BİRBİRİNDEN GÜZEL ÇEYİZLER ÇIKARMANIZ MÜMKÜN.

İğne oyasından çeyiz bohçası

iğne oyası yapmak zahmetli olabilir; ancak sanıldığı gibi zor değil. Aslında yapımı en kolay el işlerden bir tanesi iğne oyasıdır. Üstelik bazı çeyiz ürünlerine nazaran oldukça masrafsızdır. Sadece ip ve iğne kullanarak, herkesin beğenisini kazanan çok güzel oyalı çeyizler çıkarabilirsiniz. Bu çeyizler hayır çarşılarında oldukça rağbet görüyor. Bizler de elimizden geldiğince daha güzel çeyizler yapıp hayır çarşılarına katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

Oyalar özenle hazırlanıyor


iğne oyası örneklerini, seçtikten sonra çiçek ve yaprak motiflerini hazırlamak 2-3 ayı buluyor. Oyaları hazırladıktan sonra seccade, havlu ve bohçanın üzerine özenle dikilir. iğne oyası yapmak biraz zahmetli biraz da vakit alıyor; ama ortaya çıkan zarif görüntüye baktıkça onca yorgunluk unutuluyor. Bir de bu işlerin hayır çarşılarında rağbet görmesi mutluluğumuzu iki katına çıkarıyor.

İğne oyası yapmak isteyen hanımlar, farklı örnekleri araştırıp onlardan fikir edinerek daha değişik ve zarif ürünler hazırlayabilirler. İğne oyasından çeyiz bohçası hazırlarken, yapılan oyayı dilediğiniz kumaşın üzerine dikerek, biraz da hayal gücünükullanarak ortaya birbirinden güzel çeyizler çıkarmanız mğmkğ mmümkün.

Çeyizler ve Hazırlık

    İğne oyasından seccade, havlu ve bohça
    İğne oyasından çift kişilik pike takımı

Çeyizler ve Hazırlık

    İğne
    Polyester dantel iplikleri
    Renkli masura ipleri
    Deri saten
    Seccade
    Bohça


Haber Merkezi | 08 Nisan 2014 | http://insanvehayat.com/masrafi-az-emegi-fazla-degeri-yuksek-igne-oyasi/


Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9227
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Damat Bohçasına El Örgüsü Seccade
« Yanıtla #1 : 20 Mayıs 2014, 11:55:50 »
Damat Bohçasına El Örgüsü Seccade


EL EMEĞİ GÖZ NURU İSLERİ, ELİNİN EMEĞİNİ GÖZÜNÜN NURUNU DÖKMEYENLER BİLEMEZ. YAPILAN İS COK YAVAŞ ORTAYA ÇIKTIĞI İÇİN ELİN EMEĞİ GÖZÜN NURU, BOHÇA, SECCADE, MENDİL YA DA MASA ÖRTÜSÜ İSİ BİTENE KADAR GÜNLERCE ONUN ÜZERİNE AKMASI GEREKİYOR. GÜNLERCE EMEK VERİLEN ÜRÜNLERDEN BİRKAÇ TANESİNİN KISA HİKAYELERİ…

El örgüsü seccade

El örgüsü seccadeyi ilk olarak kendime özel hazırlamıştım. Etraftan çok beğenenler olunca, kermeslere de hazırlamaya karar verdik. Önce,”Fiyatı pahalı, satılmaz!” diyenler olmuştu. Ancak durum beklediğimiz gibi olmadı. Daha kermesin ilk günü, kızlarının çeyiz bohçası için satın aldılar. Kermese uğrayan herkes seccadelerin çok güzel olduğunu söylüyordu. Özellikle siyah ve krem üzerine yapılan çalışmayı çok beğeniyorlar. Genellikle tek renk ve sade tonlar çok beğeniliyor.

Seccadeyi nasıl hazırladık?

Bir seccadenin hazırlık süresi, iyi bir ekip çalışmasıyla üç günde bitiyor. Biz bu seccadeleri üç arkadaşla beraber hazırladık. Bir kişi seccadenin dantel angalezini ördü, diğeri motifini, sonuncu kişi ise işlemesini yaptı. Sonra bir yorgancıya yorganlatmaya verdik. Yüzündeki simli işlemeleri yorgancı tarafından yapıldı. Ardından seccadenin arka astarını da biz dikerek seccadeyi tamamladık.

Bir arada çalışmanın güzelliği

Hayır için el işleri yapmak iki açıdan güzel. Birincisi bir maksat için bir araya geliniyor ikinci ise ortaya çıkan ürünler kıymet bilenler tarafından ilgi ile satın alınıyor. Yapılan işlerin yerini bulması bizleri de çok memnun ediyor.

Günlük ev işlerimizi sabah erkenden halledip koşarak kermes mahalline geliyoruz. Orada çalışmak insanı dinlendiriyor. Beraber işleri heyecanla yaptığımız için burada yorulmak bile çok tatlı oluyor. Üstelik kesinlikle stres yok.. Hasta olsan bile burada hastalığın geçiyor. Evde otursan bir yerinin ağrısını dinlersin, ama burada öyle bir şey yok, hastalığını unutuveriyorsun. Yıllardan beri tansiyonum var; ama burada hiç yükselmiyor.

    Kermes Adı: Mahmutbey -Yıldız
    Yapıldığı Yer: İstanbul
    İşlerin Hazırlık Süresi: 3-4 gün
    Tarih: 04-13 Nisan 2014
    Dikkat Çeken El Emeği Ürünler: Damat bohçası için kadife üzerine dantel angalez seccade… Çocuklar için cepken.

Hazırlayan Ekip

    Emine Yavuz
    Aslı Yavuz
    Selma Korkmaz
    Nurdane Öztük / Cepken

Kullanılan Malzemeler:

    Floş iplik
    Süet kadife
    Motiflerin göbeği için inci
    Cam boncuk
    Astar

El Örgüsü Cepken

El örgüsü cepkeni hazırlayan arkadaşımız Erzurum’da yaşıyor. Evlendikten bir sene sonra beyin ameliyatı geçirmiş, şimdi sadece elleri tutuyor. Buradaki akrabaları kermes için bir şeyler yapmasını rica edince, o da bu cepkeni yapmış. Kermeste bu cepken çok beğenildi. Dedelerimizde görmeye alışık olduğumuz bu güzel ürün yeni neslin de dikkatini çekiyor, çok talep görüyor.


Haber Merkezi | 06 Mayıs 2014 | http://insanvehayat.com/damat-bohcasina-el-orgusu-seccade/