Gönderen Konu: Merkezi sistemin kablosunu keseceğim  (Okunma sayısı 3760 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selcuklu

 • Ziyaretçi
Merkezi sistemin kablosunu keseceğim
« : 29 Haziran 2011, 18:35:54 »

Merkezi sistemin kablosunu keseceğim

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, din görevlilerinin yaptıkları işe gönül bağı bağlanması ile bağlanması gerektiğini söyledi. Ancak işine aşık din görevlilerinin vazifesini hakkıyla yerine getirebileceğini kaydeden Görmez, vatandaşlar daha sıcak ilişki diyalog için merkezi vaaz sistemini kaldıracaklarını ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Bursa'da görev yapan din görevlileri ile bir araya geldi. Merinos Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen programda din görevlilerine hitap eden Görmez, Miraç Kandili'ne atıfta bulunarak, şunları söyledi: "Din görevlilerimiz aynı zamanda müminlerin miraç vazifesine öncülük etmektedirler. Bundan dolayı din görevlilerimiz çok kutsal bir görev yapıyor. Bizim için Miraç, gönül dünyamızın semasına çıkmaktır. Herkes kendi gönül dünyasının semasına Rabbini yerleştirecek ve oraya Miraç edecektir. Aslında sizin yaptığınız miraç işi bir nevi Burak hizmeti bir nevi Ref Ref vazifesi. Resulü Ekremi (sav Miraca götüren vasıtalar ne ise namaz müminin miracı olduğu için aslında sizin mihrapta gördüğünüz görev bir nevi müminleri, arkanızdaki cemaati günde 5 defa miraca çıkarmaktır."

Din görevlileri olarak bazı eksiklerini gidermeleri gerektiğinin üzerinde duran Prof. Dr. Görmez, şunları kaydetti: "Din hizmeti bir gönül hizmetidir. Diyanet İşleri Başkanlığı sıradan bir kurum değil, hiçbir mihrap görevlisi de sıradan bir devlet memuru değildir. Gönül bağı ile bağlı olmayan işini sevmeyenlerin bu işte başarılı olması mümkün değildir. Biz mesleğimize aşık olmalıyız. Çünkü bu meslek sadece aşkla yapılır. Sıradan bir kamu görevi olarak görüp rutin bir hizmete dönüştürdüğünüz zaman kendinize başka bir iş arayın derim ben. Çünkü yaptığımız işin öyle riskleri vardır ki, bizim mesleğin riski başka hiçbir meslekte yoktur. Yeryüzünde bütün işlerin riski dünya hayatı ile sınırlıdır. Ama bizim yaptığımız işin riski aynı zamanda bütün ahiret hayatımızı ilgilendiriyor."

MERKEZİ SİSTEMİN KABLOSUNU KESECEĞİM

Din görevlilerinden kendilerini çağın gereçlerine göre yetiştirmelerini ve yenilemelerini isteyen Başkan Görmez, şöyle devam etti: "Mihraba geçen her arkadaşımız kürsüye de geçecek. Hangi konuyu işleyecekse o konuda ayetler, hadisler bilecek ve anlatacak. Herkes bu günden itibaren bir program yapacak kendisine. Bir ayda 4 cuma namazı hazırlamaktan aciz olan arkadaşımız mihraba geçme hakkını da kaybeder. Mihrap görevlisi her kardeşimiz, aynı zamanda kürsüden bu milleti en güzel bir şekilde aydınlatmaya ehil demektir. Neden bu karar alındı? Artık merkezi sistemle, bir yerden birçok yere konuşmaların teknoloji ile yayılmasına karşıyız. Bir yerden konuşmalar yapılıyor ve başka camilerde biz insanları konuşanı görmeden o metalik sese mahkum ediyoruz. Zaman zaman da cızırtılı seslerle insanları bizi dinlemeye mahkum etmeye başkanlık olarak bizim hakkımız yok."

Bursa İl Müftüsü Mahmut Gündüz de şu anda Bursa'da Diyanet personeli olarak kadronun yeterli olduğunu belirterek, bunu hizmet anlamında daha üst noktalara taşımanın peşinde olduklarını kaydetti. Müftü Mahmut Gündüz daha sonra din görevlilerinin taleplerinin bulunduğu bir paketi Başkan Prof. Dr. Mehmet Görmez'e teslim etti. Başkan Görmez bunları bir ders olarak çalışacaklarını bildirdi.


mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Merkezi sistemin kablosunu keseceğim
« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2011, 19:25:10 »
İnşAllah keser,   AB. uğruna yapılan bu uygulamlar.müslümanlara uygun değildi...İnsanları çamii ve cemaatten soğutuyordu.

Çevrimdışı Gül_Sultan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2139
Ynt: Merkezi sistemin kablosunu keseceğim
« Yanıtla #2 : 30 Haziran 2011, 01:36:41 »
İnşAllah keser,   AB. uğruna yapılan bu uygulamlar.müslümanlara uygun değildi...İnsanları çamii ve cemaatten soğutuyordu.

Merkezi sistemi savunmuyorum. Her Camii'den ezan sesi gelmesi en güzeli. Yalnız kardeşim sizin yaptığınız yorumda ben tam bir bağlantı kuramadım, yani merkezi sistemle, İnsanların cemaatten ve camiden uzaklaşması nasıl oluyor? Bunu biraz daha açarsanız sevinirim, sadece merakımdan soruyorum. Hiç bir art niyetim yoktur.Hangi cihetten böyle bir yorum getirdiğinizi öğrenmek istiyorum.

Selametle
Dünya geçer, İnsan göçer ancak kurtuluş Müttakîlerindir.

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Merkezi sistemin kablosunu keseceğim
« Yanıtla #3 : 30 Haziran 2011, 09:01:19 »
"Hiç bir art niyetim yoktur.Hangi cihetten böyle bir yorum getirdiğinizi öğrenmek istiyorum."          Art niyet ! aklımın ucundan bile geçmedi, geçemez de,mü'minler böyle  şeylere sahip olamazlar diye düşünüyorum.neden böyle yazdığıma gelince:


  Siz hiç bir cuma vakti camii'ye vaaz dinlemeye ve cuma namazı kılmaya gidip,sonra geri dönen müslümanlarla karşılaştınız'mı? ben karşılaştım.Bir çok insan hafta da bir camii'ye cuma namazına gidiyor,içeride hışırtılı,parçalı,ne dediği belli olmayan ,ne dediği anlaşılmayan bir hoca'nın sesini duyuyor.Neyse girip dinleyeyim diyor. bir de ne görsün kürsü de hoca yok ! neymiş merkezi sistem kıkbeş dakka önce hocayı dinlemeye gelmiş.camii içinde cemaat yok hepsi dışarıda,sıgara içiyorlar( o da ayrı bir konu)söylene söylene dışarı çıkıp gidiyor.Mehmet Görmez'bey sadece Merkezi ezanı değil, merkezi vaazı da kaldıracağnı söylüyor.Bana Göre Her ikiside müslümanların zararına idi....

Saygılarımla.

Çevrimiçi ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2383
Ynt: Merkezi sistemin kablosunu keseceğim
« Yanıtla #4 : 30 Haziran 2011, 10:43:12 »
merkezi sistemin kendine  yani merkezine faydasi yoktuki.uzaktakilere olsun..merkezi ezanında kesilmesi lazım.her caminin müezzini hem ezanını okumalı,(ki cocukluğumuzda bizde okurduk büyük heveslerle)hemde vaazlarını vermeli...bu anlamda.ehli sünnet hocaefendilere büyük görevler düşüyor...bu anlamda d.i. başkanımızı canu gönülden desdekliyorum.

Çevrimdışı Gül_Sultan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2139
Ynt: Merkezi sistemin kablosunu keseceğim
« Yanıtla #5 : 02 Temmuz 2011, 00:08:07 »
Teşekkürler kardeşim açıklama için.
Dünya geçer, İnsan göçer ancak kurtuluş Müttakîlerindir.

Çevrimdışı cade

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 8
Ynt: Merkezi sistemin kablosunu keseceğim
« Yanıtla #6 : 02 Temmuz 2011, 08:25:48 »
Diyanen İşleri Başkanımıza güvenim tamdır...o işlerin  içeriğini o bilir  ve bildiği  de muhakkakdır.