Gönderen Konu: Metrobüs ile metro birleşiyor  (Okunma sayısı 1588 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selcuklu

  • Ziyaretçi
Metrobüs ile metro birleşiyor
« : 04 Ekim 2011, 00:11:24 »


Metrobüs ile metro birleşiyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da, ulaşımda ciddi mesafeler aldıklarını ve yoğun trafiğin yaşandığı noktalarda metro gibi yer altı çözümleri ürettiklerini belirterek, ''231 metrelik yürüyen bandıyla İstanbul'un en uzun yürüyen bantlı tüneli burada olacak'' dedi.Topbaş, Zorlu Holding YÖnetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu ile Gayrettepe metro istasyonu ile Zincirlikuyu metrobüs durakları arası yaya bağlantı tünelinde incelemelerde bulundu.

Tünelin basın mensuplarıyla gezilmesinin ardından konuşan Topbaş, İstanbul'da göreve geldikleri günden itibaren ulaşım yatırımlarına çok önem verdiklerini ve gerçekleştirdikleri 44 milyar liralık yatırımın yüzde 55'ini ulaşım alanında yaptıklarını belirterek, ''İstanbul'da, ulaşımda ciddi mesafeler aldık. Yoğun trafiğin yaşandığı noktalarda metro gibi yer altı çözümleri ürettik'' dedi.

Kazısı tamamlanan metrobüs ve metro bağlantı tüneliyle bir tarihe daha tanıklık edildiğini ve gelecek kuşaklara daha iyi bir yaşam imkanı sunulduğunu ifade eden Topbaş, yıllar sonra bu metroların kimler tarafından yapıldığının bilinmeyeceğini, ancak kendilerinin tarihe önemli bir not düştüklerinikaydetti.

Topbaş, Zincirlukuyu'daki kavşak noktalarında yaşanan trafik yoğunluğunu ortadan kaldıracak ve metrobüs ile metro arasında modern ve kolay bir erişim imkanı sağlayacak tünelin aynı zamanda Zorlu Center'a da yer altından ulaşım imkanı sunduğunu anlatarak, 26,5 milyon TL'ye mal olan yatırımın yapımını tamamen Zorlu Holding'in üstlendiğini söyledi.

''231 metrelik yürüyen bandıyla İstanbul'un en uzun yürüyen bantlı tüneli burada olacak'' diyen Topbaş, metro ve metrobüs arasındaki erişimi bağladığı gibi çevredeki iş ve alışveriş merkezlerine de kolay erişimin sağlanacağını aktardı.

Bütün projelerde olduğu gibi bu projenin de engelli ve dezavantajlı vatandaşların kullanımına uygun olarak tasarlandığını belirterek, şunları kaydetti:

''İstanbul'un ulaşım yatırımları konusunda iş adamlarımızla zaman zaman bu tür işbirliklerine gidiyoruz. İş adamlarımız da bu konuda gerekli hassasiyeti gösteriyor. İstinye Park yönetimi de bize söz verdiği 3 kavşağın iki tanesini bitirdi. Başka yerlerde de bu tür işbirliklerimiz olacak. Gezdiğimiz bağlantı tüneli gibi bütün metro istasyonlarından çevre noktalara yürüyen bantlı tüneller yapmak için çalışıyoruz. Bu tünelin işletme ve bakım işini 5 yıl boyunca Zorlu Holding üstlenecek. Bu tünelin yapımında emeği geçen sayın Ahmet Zorlu'ya, yüklenici firmaya ve bütün çalışanlara teşekkür ediyorum. İnşAllah 2012 Mayıs'ında tünelin açılışında da birlikte olacağız.''

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu da iş adamları olarak yalnız ticarette değil, sosyal sorumluluk alanında da yükümlülüklerini yerine getirmek durumunda olduklarını belirterek, yer altının dahi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Topbaş'tan, tünelin üst kısmının peyzaj çalışmalarıyla güzelleştirileceği sözünü aldığını ifade eden Zorlu, ''Bu konuda biz de üzerimize düşeni yapacağız. İstanbul'un en güzide 2 bin 350 kişilik kültür merkezini yapacağız. Burada her türlü etkinliklere yer vereceğiz. Hayırlı olsun'' dedi.