Gönderen Konu: Çocuklarınıza İnek Sütü Yerine Ayran İçirin!  (Okunma sayısı 1116 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9228
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Çocuklarınıza İnek Sütü Yerine Ayran İçirin!
« : 31 Temmuz 2016, 15:16:05 »

Çocuklarınıza İnek Sütü Yerine Ayran İçirin!

SAMSUN'da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tahsin Atalar, inek sütünün kansızlık, kabızlık ve alerji yaptığını, bu olumsuzlukları yapan bir gıdaya insan için 'iyi bir besindir' denemeyeceğini söyledi.

Her memelinin sütünün, o memelinin yavrusu için en iyi besin olduğunu, anne sütünün de insan yavrusu için her yönden en iyi, gelişimi için yaratılmış mükemmel bir besin olduğunu belirten Clinic a Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Tahsin Atalar, her memeli, yavrusunu, sadece kendi sütü ile beslerken, yavrusuna başka bir memelinin sütünden veren tek canlının da insan olduğunu söyledi. Dr.Atalar, "Sütün mayalanarak yoğurt yapılmasında maya mikropları laktoz enzimi salgılayarak, sütün laktoz denen süt şekerini sindirerek laktik asite çevirir. Böylece sütün mayalanma ile sindirimi kolaylaşmış hale gelir. Bu sebeple de yoğurt ve ayran ishal gibi barsak hastalıklarında ilk tercih edilen besindir. Ayrıca inek sütünün demir içeriği düşüktür ve alkali bir gıda olduğu içinde az olan demirde iyi emilmez. Alerjik etkisi ile de gizli barsak kanamalarına yol açarak kansızlık yapar. Lifli bir gıda değildir, kabızlık yapar, alerjiktir" diyerek şöyle devam etti: "Astım ve diğer alerjik hastalıklara sebep olabilir. Vitamin içeriği anne sütüne göre çok azdır. Anne sütünde A ve C vitamini boldur. İnek sütünde çok azdır. Çocuklarınızı içinde raf ömrünü uzatmak için katkı maddeleri katılmış hazır gıdalar yerine doğal olanlar ile besleyin. Gazlı içecekleri içirmeyin. Ayran, kefir, taze sıkılmış meyve ve sebze sularına posaları da ilave edilerek hazırlanan içecekleri sağlığa kadeh kaldırarak gönül rahatlığı ile içebilirsiniz. Her bebek, hayatının ilk altı ayında beden ve beyin gelişiminin zirvede olması için su dahil hiçbir ek besin vermeden sadece anne sütü almalıdır. Bunu takip eden aylarda aile sofrasında ek besinlere yavaş yavaş başlanarak emzirme en az 2 yıl devam ettirilmelidir. Ek besinler hazırlanırken gıda hijyenine dikkat edilmeli, salçalı ve tuzlu olmamalıdır. Ek gıdalara başlanınca su mutlaka verilmelidir.

Aile bütçesini sarsmayacak ucuz ve kalitesi protein kaynakları tercih edilmelidir. Hazır yoğurtlar değil, evde yapılan yoğurt ve ayran verilmelidir. D vitamini çok önemlidir. İlk bir yaşta mutlaka ek olarak verilmeli ya da güneşli mevsimlerde öğle saatlerinde 15-20 dakika güneşe çıkarılmalıdır."


Not: Sağlıklı Yaşıyoruz A Takımı üyelerinden Nihal Gülkandili'in hazırladığı http://www.woto.com/okul-sutu dosyasını da mutlaka okuyun.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/samsun-haberleri/dr-atalar-cocuklariniza-inek-sutu-yerine-ayra_315774/