Gönderen Konu: Molla Kâsım'ı Gördün mü?  (Okunma sayısı 22288 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ankebut-57

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 908
Molla Kâsım'ı Gördün mü?
« : 23 Ekim 2007, 09:13:03 »


Mehmet DOĞRAMACI, 26 Eylül 2007


Molla Kâsım’ı Gördün mü?


Bizim Hazreti Yunus’umuzun hayat hikâyesindeki Molla Kâsım sahnesini çoğunuz bilirsiniz. Unutanlar için kısa bir tekrarla konuya girelim.

Hazreti Yunus’un vefatından sonra şiirlerinin bulunduğu divan Molla Kâsım adlı bir kaba softanın eline geçer. Sakarya kıyısına oturarak şiirleri tek tek okuyan Molla Kâsım kendince dine aykırı (!) gördüklerini bir kenara ayırır. 3.000 adet şiirden ayırdığı 1.000 tanesini yakar. Bir başka gün kalan 2000′ ini inceler ve bunlardan da binden fazlasını nehre atar. İşte tam bu esnada eline gelen şiirde şu dize çıkar karşısına;

Derviş Yunus bu sözü / Eğri büğrü söyleme

Seni sıygaya çeker / Bir Molla Kâsım gelir


Bu dize ile sarsılan Molla Kâsım pişman olup nehre atlasa da şiirlerden çoğu gitmiş, elden çıkması gereken çıkmıştır artık. 3.000 şiirden 300 küsur kadarı elimizde bugün.

***

Vakıanın buraya kadar olan kısmı Hazreti Yunus’u ilgilendiriyor. Ancak daha geniş açı ile bakacak olursak hadise, Hakikat Yolunda yürümeyi niyete alan hepimizin önüne gelebilecek ve hatta gelmekte olan, çoğu kere perdelendiğimiz bir lütuf! Lütuf deyişim belki ters geliyor size, Yunus şiirlerini ortadan kaldıran biri nasıl lütuf olabilir, diye düşünüyor olabilirsiniz… İlk etapta haksız değilsiniz. Şimdi olayın derûnuna inelim ve bu hali kendimizde nasıl, ne şekilde yaşıyoruz, çözümlemeye gayret edelim.

Kendimize gelmeden önce Hazreti Yunus ve Molla Kâsım’ ı biraz daha okumakta fayda var. Alemde kendiliğinden ve de bağımsız hiçbir olay yok. Çünkü İrade Tek ve O Tekin dilemesi dışında bir zuhur muhal. O halde Yunus’a Molla Kâsım’ı musallat eden de Rabbul Alemin!

Buna ikna olduktan sonra niçin yaşandığını düşünelim. 3000 şiirin 2000 kadarı derin bâtini sırlar açıklıyor, yüksek mertebeden seyirler içeriyor olabilir. Bunlar elde kalsa ve günümüze kadar gelse belki de çoğu kişinin aklı karışacak, çoğunluğu oluşturan avamın inançlarında sarsıntılar yaşanacaktı. Çünkü üst mertebenin seyri, alt mertebeler için sırdır! Açıklandığında beyinlerde depremler yaşanır!

Molla Kâsım rolü üstlenen kişi, böyle bakıldığında inancın korunması, şer’i çizginin muhafazası adına hayırlı bir iş yapmıştır gelecek nesiller için…Soracaksınız, “Tamam da bu Molla Kâsım’ın bizim yaşamımızla bağı ne?” İşte şimdi oraya geldik. Ne buyurdu Yunus’umuz?..

Derviş Yunus bu sözü / Eğri büğrü söyleme

Seni sıygaya çeker / Bir Molla Kâsım gelir


Molla Kâsım’ın ana vazifesi; siygaya çekmek! Niçin? Sözü eğri büğrü söylemesin diye!

Daha açıkçası, daha tasavvufçası; Molla Kâsım sahnesi kendimizi hesaba çekmemize yardımcı olarak dışarıdan diğer bir insan eliyle önümüze konan bir olgu!.. Sözü eğri büğrü söylemeyelim; düşüncemiz bâtıl zemine oturmasın, yaşamımız Hak çizgide sürsün, yanlış algıları, saplantıları Hak zannetmeyelim diye!.. Özetle, benlik örtüsünden soyunalım, nefis kirinden yıkanalım diye…

Buna delil olacak en büyük unsur; KÂSIM kelimesi. Kâsım; Arapçada ;İKİ ŞEYİ AYIRAN, AYRIŞTIRAN demek… Molla Kâsım; İnsanı beşeriyetinden ayırıp hakikatini gösteren, nefsinden ayırıp öze çeken kişi!…

Daha manidar bir delil mi?..

Efendimiz (s. a. v.) in künyesini hatırlayınız: EBU’L-KÂSIM… Kâsım isminde bir oğlu olmasından öte; İnsanı şirkten arındırdığı, Hakkı Batıldan ayrıştırdığı için EBU’L-KÂSIM…


Olayın özü bu çerçevede zihnen şekillendikten sonra kendimize dönerek soralım; Hayatımızın hangi dönemlerinde, hangi zamanlarda, hangi suretlerle karşımıza çıktı Molla Kâsımlar?

Birlikte bulalım… Hani kızdıklarımız var ya! Hani “Çok cins hareketleri var, aman benden uzak olsun” dediklerimiz var ya! Hani, hakkımızı gasp ettiğini, bizi arkadan hançerlediğini, ruhumuzu kanattığını, dünyamızı kararttığını düşündüklerimiz var ya! Hani, “Çok yakınım, canımdan kanımdan biri ama beni hiç anlamıyor” dediklerimiz var ya!

İşte onların hepsi, hesabımızın kolay görülmesi, arınışımızın hızlı gelişmesi için yollanan ilahi lütuflar!.. Kendimizi tanımamız, bizden içre bizi keşfetmemiz için hepsi de gönüllü çalışıyorlar. Birimselliğimizi delip acıtıyorlar ya, inanın bizdeki madeni, hakiki ve pörsümez, paha biçilmez özü çıkarmaktan başka işlevleri yok.

Onları kendimizden gayrı gördüğümüzde bu sırdan uzak düşüyoruz.. Tavır alıp devamlı surette kırgınlık ve nefret duymanın azabı ile kendi cehennemimizi kendimiz tutuşturuyoruz. Yazık değil mi bize?!..


Sen, işyerinde kuyumu kazanlar var, diyen dostum!

Sen, beni eşim bile anlamıyor diyen kardeşim!

Sen, çocuklarıma bile sözüm geçmiyor diyen büyüğüm!

Sen, dostlarım dertlerimde hiç yanımda değil diyen arkadaşım!

Hepsinin sana özel Molla Kâsımlar olduğunu fark edebildin mi? Ne yaptıklarına bakma, senin hangi algına ve hangi haline yöneldiklerine, darbe indirdiklerine bak! Böyle bakarsan hepsinin sende mevcut ama örtülü boyutları açtıklarını, senden uzaklaşması gereken hırs ve tutkuları biçtiklerini, hepsinin lehine çalıştığını fark edecek, bir süre sonra onlara teşekkür edeceksin.

Yeri gelmişken yaşanmış bir örneği arz edelim:

Pazarlama şirketinde eleman olarak çalışan bir kardeşim, gayreti ve dürüstlüğü ile şeflik konumuna kadar yükselir. Ne var ki yan masada çalışan biri ve tecrübeli yaşlı kurt bir idareci, bu genç kardeşin hızlı yükselişini çekemezler. Alttan alta kuyu kazmakta, genel müdürü etkilemek için ellerinden geleni arkalarına koymamaktadırlar. Baskılara dayanamayan genel müdür, kardeşimizi şeflikten alıp dış hizmete, hem de ayak işi denebilecek bir göreve verir.

Sabırla buna da katlanan arkadaşımızın üzerinde Molla Kâsımlar çalışmalarına ara vermeden devam etmektedirler. Yaptıklarından utanıp vicdani rahatsızlık duydukları için göz önünde olmamasını, başka bir şubeye gitmesini isterler.

Uzak bir şubeye tayin edilir. Aile hayatı, çocuklar, değişik bir çevre kolay değildir insan için. Yine sabreder ve alışır duruma. O şubede gün be gün yıldızı parlamakta, hem kazanmakta hem de kazandırmaktadır. Bir gün, şubeye ortak olması teklif edilir. Belli bir ücretle ortaklık alır. Zaman içinde ticari tecrübesini artırır ve en fazla hisseye sahip ortak konumuna gelir.

Molla Kâsım işlevini okuyan, Molla Kâsımlara tavır almak yerine kendi kulluğunu yapan kardeşimiz, hem hayatı idrak hem de maddi ferahlık açısından büyük bir genişliğe erer!..

***

Molla Kâsımlar günlük hayatta sürekli olarak yanı başımızdalar. Şayet benlikten arınmak, öze varmak gibi ulvi bir gayeyi seçmişsek, ara vermeksizin karşımıza çıkmaya, işlevlerini yürütmeye devam edecekler. Evet, biraz canımız yanacak. Gururumuz sarsılacak. Belki itibarımız, sosyal hayatımız darbe alacak. Belki bir süre hüzün yaşayacağız. Sonrasında açığa çıkacak öz, yepyeni bir farkındalık ve çok kıymetli bir bakış açısı armağan edecek bize. Bundan emin olunuz!

Kendi adıma bir teşekkürü ifade etmeden geçemeyeceğim;

Düşüncelerimi paylaştığım süreçte, telefon, mail, ikili görüşme, sohbet, iş ilişkisi ve ziyaretlerle karşıma gelen tüm Molla Kâsım’lara gönülden teşekkür ediyorum. Başta size kızdım, canım acıdı, içim yandı ama iyi ki varsınız! Hepiniz nura gark olunuz!Övgü ve yüceltmenin kişiye en büyük kötülük, yapıcı eleştirinin bilinç kilitlerini açan anahtar olduğunu fark edenlere selam olsun!

Selam olsun, “Başkası- Gayrısı” perdesinden kurtularak her gelenin kendinden kendine olduğunu bilenlere !…

Hayat akıyor. İnsanlar gelip geçiyor.

Molla Kâsım’ı görebilenlere, görüp de değerlendirebilenlere ne mutlu!


Âlimleri irfan sahib eden, üç harf ile beş noktadır.(عشقْ)
Mü'minleri duhûlü cennet eyleyen, beş harf ile üç noktadır. (ايمان)

www.ayasofya.org

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6994
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Ynt: Molla Kâsım'ı Gördün mü?
« Yanıtla #1 : 23 Ekim 2007, 11:57:27 »
Allah razı olsun güzel bir paylaşımdı.

Nefse öyle  zor geliyor ki bu Molla Kasım'ların yaptıkları.O an düşünemiyoruz bile.

***

Sen, Rıza-i İlahi için kalem oynatan kardeşim! Sırf nefsini tatmin etmek için yazına eleştiri yazan da Senin Molla Kasım'ın olmasın sakın !
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2007, 12:00:31 Gönderen: fatihan »

Çevrimdışı hocaoğlu

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 114
Ynt: Molla Kâsım'ı Gördün mü?
« Yanıtla #2 : 23 Ekim 2007, 12:33:20 »
Teşekkürler...
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2009, 16:55:03 Gönderen: Mahi »
Mal cimrilerde, Silah korkaklarda, Yönetim akılsızlarda olursa iş bozulur...Hz Ebu Bekir (r.a.)

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7482
Ynt: Molla Kâsım'ı Gördün mü?
« Yanıtla #3 : 23 Ekim 2007, 13:08:07 »


çok güzel ve tekrar tekrar okunması gereken bir yazı

Allahrazı olsun kardeşim

Çevrimdışı kelam olsun

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 8
Ynt: Molla Kâsım'ı Gördün mü?
« Yanıtla #4 : 29 Aralık 2007, 23:33:09 »
çok güzel ....Allah razı olsun..kardeş

Çevrimdışı TimSaL

 • okur
 • *
 • İleti: 70
 • Söz O'nurdur...O'nur hayatın anlamı.
Ynt: Molla Kâsım'ı Gördün mü?
« Yanıtla #5 : 16 Haziran 2008, 14:32:17 »
Bu MOLLA KASIM 1 değil ama çok kişi olarak bana geldiler...Allah tan geldiğini biliyordum ama ismini bilmiyordum...sadece RABBimden bana ne mükafat gelecek diye bekliyordum...ankebut-57  teşekkür ediyorum bu güzel paylaşımınız için Allah sizede dolu dolu mükafatlar versin inşAllah :)
Güneşi Bekleyen Islak çamaşırlar gibiyim...Ve Hayat parçalı bulutlu.

Çevrimdışı maslak

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 454
Ynt: Molla Kâsım'ı Gördün mü?
« Yanıtla #6 : 26 Haziran 2008, 12:03:20 »
çok güzel bir yazı teşekkürler.

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7482
Ynt: Molla Kâsım'ı Gördün mü?
« Yanıtla #7 : 24 Kasım 2008, 21:57:06 »


çok güzel ve tekrar tekrar okunması gereken bir yazı

Allahrazı olsun kardeşim


Tekrar okumamızın zamanı gelmiş demek:)

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6994
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Ynt: Molla Kâsım'ı Gördün mü?
« Yanıtla #8 : 24 Kasım 2008, 22:00:42 »
Evet şu sıralar çok lazım bu yazı.Bol bol okumak lazım :)

Çevrimdışı Günbatımı

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2490
 • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
Ynt: Molla Kâsım'ı Gördün mü?
« Yanıtla #9 : 18 Aralık 2008, 18:58:40 »
Çok güzel, Allah razı olsun... Herşeyin Allah'tan (c.c.) geldiğini hiç aklımızdan çıkarmazsak, Molla Kasım olsun başkası olsun vız gelir. Her şeye sabredilir inşaAllah...
Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...


Hz. Mevlana 

Çevrimdışı yaser

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 30
Ynt: Molla Kâsım'ı Gördün mü?
« Yanıtla #10 : 02 Eylül 2009, 00:07:37 »
Allah razı olsun

Çevrimdışı HASBİHAL

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 28
Ynt: Molla Kâsım'ı Gördün mü?
« Yanıtla #11 : 04 Eylül 2009, 17:07:37 »
çok güzelmiş Allah razı olsun

Çevrimdışı Günbatımı

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2490
 • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
Ynt: Molla Kâsım'ı Gördün mü?
« Yanıtla #12 : 05 Eylül 2009, 18:06:34 »
Konunun özüne vakıf olamadım.

Tekrar okuyun isterseniz, belki bir yararı olur!  :oops:
Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...


Hz. Mevlana 

Çevrimdışı Uludag

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 928
 • man daqqa, duqqa.
  • www
Ynt: Molla Kâsım'ı Gördün mü?
« Yanıtla #13 : 05 Eylül 2009, 18:08:26 »
Konunun özüne vakıf olamadım.
Konunun özü: bazen haddi aşanı Hz Allah bir başkasıyla dizginler. :)
Ya rabbi, şu acizi ümmeti Muhammede hizmet etmeğe muktedir kıl.

Çevrimdışı ellerim semada

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 33
Ynt: Molla Kâsım'ı Gördün mü?
« Yanıtla #14 : 22 Ekim 2009, 00:01:47 »
farklı bir bakış açısı   Allah razı olsun
Kimileri gül deyince bir ömür boyu gülerler         
Kimileri gül deyince gül uğruna ölürler