Gönderen Konu: Müslümanları İdam Edip Organlarını Alıyorlar  (Okunma sayısı 1923 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sons

  • aktif okur
  • **
  • İleti: 213
Müslümanları İdam Edip Organlarını Alıyorlar
« : 29 Aralık 2012, 21:08:04 »

 
    Çin`de infaz edilen mahkûmların vücutlarından alınan organlar dünyanın tepkisini çekerken, organları alınanları çoğunluğu müslümanlardan oluşuyor


    Kızıl Çin`in görülmemiş işkenceleri ve sömürüsüyle adeta inim inim inlemekte olan müslümanların çilesi öldükten sonra da devam ediyor. İnsanlar maddi manevi köklerinden koparılırken, dünyanın gözü önünde asimile ediliyor. Ölü ve yaralı sayısının dahi bilinmediği topraklarda Çin`in idam cezaları yıllardır eleştirilerin odağında.

    Dünyanın hiçbir ülkesinde Çin`deki kadar insan idam edilmediği gibi infazların tam sayısı ise bilinmiyor. Zira “Çin`de idam edilen kişilerin sayısı bir devlet sırrı gibi saklanıyor. Dışarıya sızan bilgilere göre 2011 yılında Çin`de yaklaşık 4 bin kişiden fazla kişinin idam edildiği, infazı gerçekleşenlerin neredeyse tamamının müslüman olduğu biliriliyor..

    MÜSLÜMANLARIN ORGANLARI RIZASI DIŞINDA GASPEDİLİYOR

    İnsan hakları örgütleri açıklanmayan rakamların çok daha büyük olduğundan endişe ederken infaz edilen müslümanların organları kimseye sorulmadan alınıyor. “Çin`de idam edilenlerin organları, nakillerde en önemli kaynak durumunda. Hatta devlet makamları da bunu kabul ediyor. Çin`de ilk organ nakilleri ise 1970`lerin başında yapılmaya başlandı. Büyük paraların döndüğü organ gaspında, Çin`in zenginlerinin yanısıra dünya ülkelerine satılmak amacıyla idam edilen mahkumlardan alınıyor. Bir başka gerçek ise hiç bir Çin vatandaşı, organ bağışında bulunmuyor.

    Organ bağışı kültürel tabu

    “ Çinliler ölümden sonra insanın dünyayı terk ettiğine ve başka bir dünyaya adım attığına inanır, dolayısıyla insanın organlarını kaybetmemesi gerekir. Bu yüzden bağışta bulunanların sayısı çok düşük. Ve bu da bir şekilde müslümanlardan idam edilenlerin organlarını almaya yönlendiriyor"

    Dünya Sağlık Örgütü (WHO) idam edilen mahkûmlardan organlarının alınmasını 25 yıldır eleştiriyor. Uluslararası Af Örgütü`nden Roseanne Rise "Mahkûmların bu kararı verecek kadar bağımsız ve özgür olmadıkları konusunda endişelerimiz var. Çünkü devlete tabi oldukları bir cezaevinde kalıyorlar ve günlük gereksinimlerini devlet karşılıyor" diyor.

    Yasalar uygulamaya yansıyor mu?

    Mahkumların infazı sırasında hastane önünde bekleyen araçlar alınan organları hastalara yetiştiriyor.

    Beş yıl önce Çin hükümeti bu uygulamanın yarattığı etik sorunlara dikkat çekmeye başladı. O zamandan bu yana bu idam mahkûmları resmî olarak sadece yakın akrabalarına organlarını bağışlayabiliyor. Ancak pratikte bu düzenlemenin hiçbir etkisinin olmadığı görülüyor. Zira göstermelik olan bu tepkiler, sadece gözboyamaya yönelik. Tersine uluslararası basında yer alan haberlere göre ülkede yılda çoğunluğu müslümanlar olmak üzere yaklaşık 10 bin organ nakli gerçekleşiyor. Bunların yaklaşık 7-8 bininin mahkumlardan alındığı sanılıyor. Bir başka deyişle idam edilen bir kişiden birden fazla organ alınıyor.

    Çin`de idam cezalarının birçoğu iğne ile infaz ediliyor. İnfaz sırasında hastane önünde bekleyen araçlar alınan organları hastalara yetiştiriyor. İnsan hakları örgütleri aynı zamanda organ ticaretine de dikkat çekiyor. Her ne kadar yasaklanmış olsa da Dui Hua Vakfı`ndan John Kamm organ ticaretinin devam ettiği görüşünde:“Ticaret resmî olarak canlandığı dönemlerde oldukça geniş kapsamlı, kazançlı ve tamamen yolsuzluğa batmış durumdaydı. Pratikte birçok şey Güneydoğu Asya`daki Çinli topluluklar tarafından organize edildi. Orada simsarlar vardı. Bunlar organ nakli için sıra bekleyen hastalarla görüşüyor ve onların işlemlerini yerine getiriyordu. Ondan sonra hasta Çin`e uçuyor ve bir hastaneye getiriliyordu. Orada infaz edilen kişiden organları alınıyordu. 2007 yılında bu yasaklandı ama doğal olarak bu işleyişin devam edip etmediği sorgulanıyor."

    Yeni organ bağışı sistemi

    Çin hükümeti yaptığı son açıklamada infaz edilen kişilerin organlarının alınmasını engelleyeceğini duyurdu. Ancak şimdiki işleyiş 2015 yılına kadar yürürlükte kalacak. Devlet de bu zamana kadar halkı organ bağışı konusunda teşvik edecek, nakiller için bir ağ oluşturulacak, vatandaşları bilgilendirecek. Çinlilerin büyük çoğunluğu organ bağışı için nereye başvuracakları nasıl kayıt olacakları konusunda bilgisiz. Ne var ki gençler yaşlılardan farklı olarak organ bağışına daha açık durumda.

TİMETÜRK - HABER MERKEZİ
Bazen Susmalıyım Diyorum Kendime..
Susmalıyım Ki Gönlümün Sesi Gönüllere Ulaşsın..
Sesimi Duymamak İçin Direnen Kulaklar Bari Gönlümü Dinlesin..
Ben Susmalıyım Ki Tüm Zor Cümleler Gönlümü Dinleyenlere Kalsın..
Dilimle Konuşmak Canımı Çok Acıttı..
... ... Bari Gönlümden Konuşayım Da,
Biraz da ...
Canımı Acıtanların Canları Acısın...


[Mevlâna Celaleddin Rumî]