Gönderen Konu: Mutlu Bir Evlilik İçin Neler Yapmalı? Mutlu Evliliğin Sırları  (Okunma sayısı 5293 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sadıkyar

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 26
 • Sadakat Forum "Seviyeli İslami Forumunuz.."

Başladığı evliliği hayatının sonuna kadar mutlu bir şekilde götürmek herkesin hayalidir. Her evlilikte aynı kurallar geçerli olmasa da, mutlu evliliğin şartı olan bazı kurallar vardır. Eşlerin birbirine saygılı olması, yalan söylememesi, her daim sadık olması bu kuralların başında geliyor. Aslında herkesin bildiği şeyler uygulanmayıp, evlilikler bitince bilinmesi gereken bir hazine oluveriyor. İşte size mutlu evliliğin sırlarını anlatan bir yazı.“İyi günde kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta, ölüm bizi ayırana kadar…” sözleriyle başlar tüm evlilikler. Evlenmek, bu kararı vermek, hayatınızı sonsuza kadar paylaşacağınız insanı seçmek hiç de kolay bir iş değildir. Ama siz bunların hepsini başarıp, doğru insanı bulduğunuza eminseniz nikah masasına oturup, ömrünüzün geri kalanında mutluluğunuzu onunla paylaşacağınıza dair söz verirsiniz. Aynı şekilde mutlu olmak ve mutlu hissettirilmek de istersiniz.

Mutluluk alındığı kadar verilir, tek taraflı olduğu durumda azalmaya ve zamanla tükenmeye mahkumdur. Elbette ki her çift bu düşüncelerle ve heyecanla evliliğinin temellerini atar. Sonrasında oluşacak gerginlikler, anlaşmazlıklar, problemler kimsenin hesaba katmadığı durumlardır. Belki de bu sorunlarla hiç karşılaşmayan şanslı bir çiftsinizdir, ya da birbirini çok sevdiği için evliliğinin zarar görmesini istemeyen ve bu konuda doğru adımlar atan bilinçli bir çift…

Evlilik nasıl ki iki insanın hayatını kaplayan ve ölene dek süren bir durumsa, mutlu bir evliliğin sırları da o kadar uzun ve çoktur.

Mutlu Evliliğin SırlarıMutlu evliliğin sırları aslında nasıl da garip bir cümle öyle değil mi? Birbirine aşkla bağlı iki insanın mutlu olmaması için nasıl bir engel olabilir ki? Böyle söyleyince garibimize gitse de, evet büyük aşk ve tutkuyla evlenen çiftler bile, bazen mutsuz bir evlilik geçirebiliyor. İnsanlar bireysel hayatlarından sıyrılıp, iki kişiyle yaşamanın zorluklarına alışamayabiliyor. Özgürlüklerinin kısıtlandığını düşünüyorlar belki de… Oysaki, karşılıklı güven, özveri ve saygı ile tüm evlilikler huzur dolu olabilir. Şimdi yaptığımız araştırmalardan derlediğimiz, mutlu evliliğin sırlarına kısa kısa değinelim.

 • Günümüzde evliliklerin çoğu uzun süreli flört ve tanıma sürecinden sonra gerçekleşse de hala görücü usulü ile birbirini hiç tanımadan evlenenlerin sayısı epey fazla. Evlilikleri başından sonuna kadar etkileyen en önemli faktörlerden birisi iletişimdir. Eğer birbirinizi kısa da olsa tanıma döneminiz olduysa ortak bir dil konuşup konuşmadığınızı, nelere gülüp nelere duygulandığınızı, yaptığınız sohbetlerden aldığınız keyfi veya ilgisizliği anlarsınız. Eğer birbirine tamamıyla zıt iki karakterseniz yol yakınken vazgeçin derim. Fakat hiç tanıma fırsatı olmadan yapılmış bir evlilikse, çiftler birbirini dinlemeli, anlamaya çalışmalı ve keyif almadığı durumlarda bile gerekirse eşinin kendini yalnız hissetmemesi için gülümseyebilmelidir.
 • Unutmayın ki eşinize en yakın olan kişi, anne ve babasından bile öncelikli olan tek insan sizsiniz. Bu yüzden ona yapacağı işlerde, aldığı kararlarda cesaret verin. Başaramayacağını bilseniz bile ona inandığınızı, başarabileceğini bildiğinizi gösterin, motive edin.
 • Eşinizi dinleyin, dinlediğinizi hissettirin. Heyecan ve mutlulukla gelip bir şeyler anlatırken elinizdeki telefonla uğraştığınızı, ya da umursamaz tavırlarla geçiştirdiğinizi düşünsenize, o insanda ne heyecan kalır, ne de bir daha sizinle mutluluğunu paylaşacak heves.
 • Eşinizi takdir edin. Size ve ailesine karşı yaptığı fedakarlıkları görmezden gelmeyin. Falancanın karısı böyle yemek yapıyor, filancanın kocası şuraya götürüyor gibi cümleler kurmayın. Birbirinize teşekkür etmeyi alışkanlık haline getirin ve asla evliliğinizi başkalarının evlilikleriyle kıyaslamayın.
 • İlişkinize heyecan katın. Monotonlaşmış, sürekli aynı şeylerin yapıldığı, bir birliktelik ikinize de zarar verir. En basiti her hafta sonu anne ve babalarınızı görmek yerine, farklı arkadaşlarınızla buluşun, haftanın bir günü yemeğinizi dışarıda yiyin vs.
  Birbirinize sürprizler yapın, hediye almak için doğum günlerini, özel günleri beklemeyin. Herhangi bir özelliği olmayan, sıradan bir günde de eşinize bir çiçek ya da hediye alıp mutlu edebilirsiniz.
 • Kıskançlık her ilişkide olmazsa olmaz bir durumdur, ilişkiye keyif katması açısından mutlaka olmalıdır da. Yalnız bunun dozunu ayarlayamayıp, gelene bakma, gidene kafanı çevirme, onu giyme, bununla konuşma tarzı hastalık boyutuna gelmiş kıskançlık krizleri evliliğin baş düşmanıdır. Psikolojik olarak iki tarafı da yıpratan bir durumdur. Bu yüzden eşinize güvenin, ona güvendiğinizi hissettirin. Her olaya kuşkuyla yaklaşırsanız zamanla size saygısı ve inancı kalmayan bir eş yaratmış olursunuz.
 • Birbirinize saygı duyun. Başlarken, sevginin olmadığı sadece saygı ile yürüyen ve sonrasında sevgiye dönüşen evlilikler çok ama, sevgi ile başlayıp saygının bittiği bir evliliğin yürüdüğünü hiç duymadık. Her ne kadar sinirli de olsanız, fikrine katılmıyor da olsanız asla saygısızlık yoluna gitmeyin. Çiftlerin özellikle de başkalarının yanında yaptığı aşağılayıcı tutumların evlilikleri olumsuz olarak etkilediği görülmüştür.
 • Sadakat bir evliliğin en temel taşlarından biridir. İhanet hiçbir insanın affedemeyeceği, yıllar geçse de unutamayacağı kötü bir olaydır. Bırakın aldatmayı bundan şüphelenen birinin bile zamanla size inancı ve güveni kalmaz, sonu boşanmaya kadar gider. Birbirinize karşı sadık olun, hayatınıza hiçbir zaman ikinci bir kadını veya erkeği almayın.
 • Özür dilemek, insanın hatasını kabullenmesi çok büyük bir erdemdir. Hatalı olduğunuza inandığınız anda eşinizden özür dileyin, bunu gurur meselesi yapıp günlerce aynı evin içinde küs kalmanın kimseye faydası olmaz.
 • Gün boyu çok kötü tartışmış, kavgalar etmiş, birbirinize bağırmış olsanız bile gece aynı yatağı paylaşın, asla küs uyumayın ve birbirinize sarılın. Evliliğin bir inatlaşma değil mutluluk oyunu olduğunu unutmayın.

Mutlu Bir Evlilik İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? • Tartışmanın tavan yaptığı, sinirlerin gergin olduğu bir anda biriniz susmayı tercih edin. Kadın veya erkek fark etmiyor, ikiniz de sinirliyken hararetle yapılan konuşmalar bazen telafisi olmayan sözlerin ağızdan çıkmasına sebep olmaktadır. Böyle durumlarda haklı da olsanız susup eşinizin sakinleşmesini bekleyin. Doğru zamanın olduğuna inandığınız anda tekrar konuşmayı deneyebilirsiniz.
 • İki taraftan birinde herhangi bir cinsel sorun varsa bunun tedavi yollarını arayın. Unutmayın cinsel hayatı olmayan bir evlilik bitmeye mahkumdur.
 • Sorunlarla beraber savaşın. Büyük veya küçük, eşiniz sizden bir problem hakkında yardım istiyorsa ona yardım edin, yalnız bırakmayın. Sorunlara tek başına çözüm arayan ve yalnız kaldığını hisseden insan zamanla sizden uzaklaşır, bu da aradaki iletişimin ve sevginin azalmasına yol açar.
 • Birbirinizin eşi ve sevgilisi olmanın yanında en iyi dostu olmayı başarın. Sırlarını saklayan, her zorlukta yanında olan, hatasında da başarısında da yalnız bırakmayan biri olun.

Mutlu Evlilik Nasıl Olur?Mutlu bir evliliğin sırlarına ve evlilikte neler yapılmasına ayrıntısıyla değindiğimize göre, mutlu evliliğin tanımını da yapmış oluyoruz aslında. Birbirine saygılı olmak, sadakatle bağlanmak, takdir etmek, her koşulda yanında olmak, gerektiği yerde özür dileme, hediyelerle sürprizler yapmak ve daha nicesi mutlu bir evlilikte olması gereken şeylerdir. Aslında bunların hepsinin temelinde sevgi ve saygı yatıyor. Eğer ortada gerçekten bir sevgi varsa, zaten bu saydıklarımız kendiliğinden oluşuyor. Günümüzdeki evliliklere baktığımızda boşanmaların ne kadar çok olduğunu görüyoruz. En sık yaşanan boşanma sebepleri arasında aldatmak başı çekiyor. Bu yüzden evlilikte belki de en önemli unsur sadakat.

Bunlardan başka evliliği ayakta tutan diğer bir durum ise, her türlü maddi zorlukta bile çiftlerin birbirine destek olmasıdır. Dedelerimizin, ninelerimizin evliliklerine bakalım bir; hepsi 50-60 yıllık birliktelikler. Bu insanlar hiç mi zorluk çekmedi, hep mi bolluk içinde yaşadı? Tabi ki hayır. Birbirini seven her insan varlıkta da yoklukta da eşinin yanında olmalıdır. Makalemizde mutlu evliliğin sırlarına, elimizden geldiğince değinmeye çalıştık. Umarız yeni evlenenlere rehber olur ve umarız her evlilik mutluluk dolu olur.


Kaynak: http://bilgihanem.com/mutlu-bir-evlilik-icin-neler-yapmali/

Çevrimdışı simayro

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 1
 • Sadakat Forum "Seviyeli İslami Forumunuz.."
Ynt: Mutlu Bir Evlilik İçin Neler Yapmalı? Mutlu Evliliğin Sırları
« Yanıtla #1 : 09 Ağustos 2017, 13:46:42 »
Teşekkürler