Gönderen Konu: Nafile İbadetlerin Ehemmiyeti [21 Ocak 2008]  (Okunma sayısı 14583 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SadakatNet

 • Administrator
 • araştırmacı
 • *****
 • İleti: 298
  • http://www.sadakat.net
Nafile İbadetlerin Ehemmiyeti [21 Ocak 2008]
« : 21 Ocak 2008, 12:11:19 »
 
Hafta:    13


Mevzu: Nafile ibadetlerin ehemmiyyeti..


İyi araştırmalar..
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2008, 23:03:28 Gönderen: mystic »
Sadakat Yönetim Kurulu

Çevrimdışı faanii

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 104
 • Dinin kökü rabıta'dır!
Ynt: NAFİLE İBADETLERİN EHEMMİYYETİ [21 OCAK 2008]
« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2008, 13:21:11 »
Peygamberimizin hanımlarından Ümmi Habibe (r.a.) ve Ebu Eyyüb el-Ensar'i Peygamberimizden şu hadisi rivayet etmişlerdir "Kim farzlardan başka oniki rek'at sünnet kılarsa Allah cennte onun için bir bina (köşk)inşa eder.Yani iki rek'at sabah namazının farzından evvel,dört rek'at öğlenin farzından evvel,iki rek'at te farzdan sonra, iki rek'at akşam namazının farzından sonra ve yatsı  namazının farzından sonra kılınan iki rekat, ki toplam oniki rekattir.")

(Yukarıdaki beyan ettiğimiz on iki rekat sünnetlerePeygamberimiz devam etmişlerdir.Yatsıdan evvelki dört rekat sünnetle ikindiden evvelki dört rekat sünnet gayri müekededirler.
Bu hususta Peygamberimiz (S.A.V.) ŞÖYLE BUYURMUŞLARDIR:"ikindiden önce dört rekat namaz kılana Allah rahmet etsin.")Yine bir hadisi kudside buyuruluyor ki : "Kulun kendisiyle bana yaklaştığı şeyin en sevgilisi ona farz kıldığım namazdır.Kul nafilelerle (sünnetlerle) bana yaklaşa yaklaşa nihayet ben onu severim.Ben onu sevdimmi de ; işiten kulağı, gören gözü,tutan eli ve yürüyen ayağı olurum."Yani kul Allah'ın rıza için işitir görür tutar ve yürür demektir.

Mü'mine gereken şey nafile ibadetlere devam etmektir.Çünkü o , Allah'ın sevgi kapısını açmaya vesiledir.Aynı zamanda farzların noksanlarının tamamlanmasınada sebebtir.

H.ş:"Kış mü'minlerin ilkbaharıdır.Gündüzü kısa iken oruç tutar;Gecesi uzun iken namaz kılar."
   (Tuhfe-i Merdiyye)
(Abdullatif Harbuti den alınmıştır.)
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2008, 16:55:04 Gönderen: faanii »
Biz evlatlarımızdan iki şey bekleriz.SADAKAT ve AZİM. 

Çevrimdışı mustantık

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 224
Ynt: NAFİLE İBADETLERİN EHEMMİYYETİ [21 OCAK 2008]
« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2008, 16:48:34 »
عَنْ عَائِشَةَ؛ قَالَتْ: قَالَ رَسُولَ للّهِ: مَنْ صَلَّى، بَيْنَ الْمَغْرَبِ وَالْعِشَاءِ عِشْرَينَ رَكْعَةً، بَنَى اللّهُ لَهُ بَيْتاً فِي الْجَنَّةِ. فِي الزوائد:
Hz. Aişe radıyAllahu anhâ anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim akşamla yatsı arasında yirmi rek'at namaz kılarsa Allah ona cennette bir köşk yapar."
kütübü sitte 17-77
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2008, 22:10:04 Gönderen: mystic »
Sana gerekli olmayan şey hakkında konuşma. İster akıllı, ister akılsız hiç kimseyle münakaşa etme. Ve kardeşini, anılmandan hoşlandığın şeyle an.
(Abdulah ibn-i Mes’ud)

Çevrimdışı mustantık

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 224
Ynt: NAFİLE İBADETLERİN EHEMMİYYETİ [21 OCAK 2008]
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2008, 16:50:09 »
Asım İbnu Amr anlatıyor: "Irak ahalisinden bir grup, Hz. Ömer'e gitmek üzere yola çıktı. Yanına geldikleri vakit Hz. Ömer onlara:"Siz kimlerdensiniz!? diye sordu. Onlar: "Biz Irak ahalisindeniz!" dediler. "İzinli olarak mı geldiniz?" dedi. Onlar: "Evet!" dediler. Onlar Hz. Ömer radıyAllahu anh'tan kişinin evde kıldığı namazın hükmünü sordular. Hz. Ömer: "Ben Resûlullah'a bu hususta sormuştum da: "Kişinin evinde kıldığı namazı nurdur, öyleyse evlerinizi nurlandırın" buyurdu" dedi."
( arkadaşlar sayfa 77 değil 87bu hadis te burada bulamk mümkün
Sana gerekli olmayan şey hakkında konuşma. İster akıllı, ister akılsız hiç kimseyle münakaşa etme. Ve kardeşini, anılmandan hoşlandığın şeyle an.
(Abdulah ibn-i Mes’ud)

Çevrimdışı ay-yüzlüm

 • yazar
 • ****
 • İleti: 641
Ynt: NAFİLE İBADETLERİN EHEMMİYYETİ [21 OCAK 2008]
« Yanıtla #4 : 21 Ocak 2008, 22:04:36 »
Tesbih Namazı

Günahların afvına vesîle olan tesbih namazı 4 rek'atlı bir namazdır. Bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezber bilmek icap eder:

سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ ِللهِ وَلاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَرُ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ

„Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym“
Tesbih namazının kılınışı:

Kalben tesbih namazı kılmaya niyet edilir. „Allâhü Ekber“ diyerek namaza başlanır.

Yukarıdaki tesbih:

„Sübhâneke...“'den sonra 15 kere,
 
Zamm-ı sureden sonra 10 kere,

Rükûda 10 kere,

Rükûdan doğrulunca 10 kere,

Secdede 10 kere,

Secdeden doğrulunca 10 kere,

İkinci secde de 10 kere,

okunur.

Böylece birinci rek'at kılınmış olur. İkinci rek'ate kalkılınca Fâtiha-i şerîfeden önce yine 15 kere, diğer yerlerde de, tarif edildiği gibi 10'ar kere okunarak 4 rek'at tamamlanır.

Tesbih namazının diğer tarafları aynen diğer namazlarda olduğu gibidir. Fark sadece okunan tesbihlerdir. İkinci rek'atte oturulduğunda, „Et-tehiyyâtü...“'den sonra, „Allâhümme salli...“ ve „Allâhümme bârik...“, üçüncü rek'at için ayağa kalkıldığında da „Sübhâneke...“ okunacaktır.

Tesbih namazında beher rek'atte okunan tesbih adedi 75'dir. Dört rek'atte 300 tesbih okunmuş olur.
Yürü dünya yürü bu yol dergaha gider.
Bu yol gama,kedere,acıya,aha gider.
Çıkablirsen eyer bu yokuşu zirveye,
Hüzünlenme o zaman sonu felaha gider.

Çevrimdışı ay-yüzlüm

 • yazar
 • ****
 • İleti: 641
Ynt: NAFİLE İBADETLERİN EHEMMİYYETİ [21 OCAK 2008]
« Yanıtla #5 : 21 Ocak 2008, 22:06:37 »
Tesbih namazı tevbenin, istiğfarın en büyüğü ve bütün vücudla yapılanıdır.

Hazret-i İkrime'den ve o da Hazret-i İbn-i Abbas'dan rivâyet etmişlerdir ki, Hazret-i Resûlü Ekrem (sallallâhü aleyhi ve sellem) muhterem amcaları Hazret-i Abbas'a hitaben tesbih namazı ile alakalı şöyle buyurmuşlar:

"Ey amca, sana on haslet haber vermekle ikram etmiş olayım ki, onu işlediğin vakit günahının evveli ve âhiri, yenisi ve eskisi, hatâen ve kasten yapılanı, küçüğü ve büyüğü, gizlisi ve aşikâr olanı mağfiret edilmiş olsun..... Muktedir olursan bu tesbih namazını her gün kıl. Her gün kılamazsan ayda bir kere kıl. Onu da yapamazsan senede bir, onu da yapamazsan ömründe bir kere kıl."

Yürü dünya yürü bu yol dergaha gider.
Bu yol gama,kedere,acıya,aha gider.
Çıkablirsen eyer bu yokuşu zirveye,
Hüzünlenme o zaman sonu felaha gider.

Çevrimdışı ilahi aşk

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 30
 • ilahi ente maksudi verizake matlibi
Ynt: NAFİLE İBADETLERİN EHEMMİYYETİ [21 OCAK 2008]
« Yanıtla #6 : 23 Ocak 2008, 15:45:08 »
Nafile ibadetlere,istirahati düşünmeden devam etmelidir. çünkü bunlar Allahu tealaya olan muhabbetin ve yakınlığın anahtarıdır.Nafileler farzlardaki eksiklikleri tamamlar.Ebu hureyreden nakledilen hadistekul kıyamet günü öne namazdan hesap olunacaktır.eğer hesabı düzgün giderse felaha kavuşup kurtulacaktır. Eğer bozuk giderse hüsrana uğrayacaktır.Farzlarında bir noksanlık olanlariçin alla teala :kulumun nafile ibadetleri ile noksanlarını tamamlayın buyuracaktır.sonra diğer ameller içinde böyle yapılacaktır. buyurulmuştur.
  nafilelerde bilhassa gece yani teheccüt namazına önem verilmelidir.Zira salihlerin adet ve alametlerindendir.Günahları örter,bedendeki hastalıkları giderir,haramlardan korur.
  Başka bir hadisi şerifte:bir kimse gece namazını özenerek kılarsa Allah teala ona 4'İ dünyada 4'ü ahirette olmak üzere sekiz şey ikram eder[
1.dünya afetlerinden korur
2.gece namazının tesiri yüzünde zail olur(yüzü nurlanır)
3.onu bütün insanlara ve salih kullarına sevdirir
4.Allah teala onu fakih yapar


1.kıyamet günü kabrinden beyaz yüzlü olarak kalkar
2.hesabı kolay olur
3.sırattan şimşek gibi geçer
4.amel defteri sağ elinden verilir./b]


İŞRAK NAMAZI:Sabah güneş doğduktan 45dk. sonra kılınır.P.E.(S.A.V.)hadisi  şeriftesabah namazını kılıp güneş doğuncaya kadar oturduğu yerden kalkmayarak ibadetle meşkul olup işrak vaktini bekleyip işrak namazı kılan kimseye kabul olunmuş hacc vu umre sevabı verilirDUHA KUŞLIK NAMAZI:ebu hureyreden nakledilen hadisi şerifte:günahları deniz köpüğü kadar olsa da iki rekat duha namazına devam eden kimsenin günahları mağfiret olunur. buyurmuşlardır.EVVABİN NAMAZI:Akşam ile yatsı arasında iki rekattan  altı rekata kadar kılına bilir.P.E.(S.A.V.)hadisi  şerifteevvabin namazı 12senelik nafile ibadete denktirbuyurduKABİR NUR NAMAZI:Bu namaz yatsı namazından sonra iki rekat olarak kılınır.Birinci rekatta zilzal ikinci rekattatekasür suresini okumak daha evladır.


İSTİHARE NAMAZI:Bir kişinin bir işe girişegeği zaman yapmasının mı yoksa terk etmesininmi sonunda hayırlı olacağını belirlediği zaman resulullah efendimiz iki rekat namaz kılınmasını emeretmiştir.Birinci rekatta katiha ile kafirun ikinci rekatta fatiha ve ihlas surelerini okumak daha evledır. nemazın sonunda istihare duası okunur.
Gönül hun oldu şevkinden boyandım Ya RasûlAllah
Nasıl bilmem bu nîrana dayandım Ya RasûlAllah
Ezel bezminde bir dinmez figandım Ya RasûlAllah
Cemalinle ferahnak et ki yandım Ya RasûlAllah

Çevrimdışı BALYALI

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 161
 • Himmet ya Üstaz.!!
Ynt: NAFİLE İBADETLERİN EHEMMİYYETİ [21 OCAK 2008]
« Yanıtla #7 : 23 Ocak 2008, 18:49:34 »
Allah razi olsun!!!
اترك الترك ماتركوكم

Çevrimdışı çelebi

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 43
Ynt: NAFİLE İBADETLERİN EHEMMİYYETİ [21 OCAK 2008]
« Yanıtla #8 : 23 Ocak 2008, 19:37:13 »
Alıntı
                    Ancak burada üzerinde durulması ve uyanık olunması icab eden  mühim iki husus vardır:
--Birincisi, bazı sapık fikirli kimselerin -“Kişi sadece farzları yapmakla mükelleftir. Farzdan başkasını yapmaya lüzum ve ihtiyaç yoktur. Nafileler yapılmasa da olur” şeklindeki görüşleridir. Ki burada asıl maksat, sünnet müessesesini tahrif etmek, onu –haşa- lüzumsuz gibi göstererek, bu suretle imanın farz ve vacibden sonra üçüncü  koruyucu kal’ası olan sünnet ve nafile kal’asını yok etmeye çalışmaktır. Direk olarak farzlara hücum edemedikleri için kurnazca bu yolu seçmişlerdir.
--İkinci husus ise, nafile ibadetlere gösterilen bu ihtimamın, farzların kıymetine asla gölge düşürmediğidir. Farzlar terk edilirse, elbette nafilelerin hiçbir kıymeti kalmaz. Farzları ihmal etmemekle beraber, nafileleri de eda edebilmek en doğru yoldur.
Bu hususa VarisiRasül (k.a) hazretlerinin  göz ardı edilemeyecek sözünü eklemekta faide görüyorum.

Kaza borcu olanın nafile namaz kılamaz diyenlere şöyle buyurmuşlardır.
"Kasaba borcu olan hiç et yemiyecekmi?"

 

«—"Ey mü'minler, sabirla ve namazla Allâh'dan yardim dileyin, hiç süphesiz Allah sabredenler ile beraberdir."

(Bakara - 153)

 
«— Vücûdlari yataklardan uzaklasarak Rabb'lerine korku ve ümidle yalvarir ve kendilerine ayirdigimiz riziktan verirler.»

(Secde - 16)

 «—"Muhakkak ki gece (ibadete) kalkan kisi nese bakimindan daha kuvvetli (Kur'ân'i Kerim) okuyus bakimindan daha saglamdir."

(Müzemmil - 6)
«—Bize Mâlik, Ebu'z-Zinâd'dan; o da el-A'rec'den; o da Ebû Hureyre'den haber verdi ki, Rasûlullah (S) şöyle buyurmuştur: "Sizin herhangi biriniz (gece) uyuyunca Şeytân onun boyun köküne üç düğüm bağlar. Her düğüme: 'Senin üzerinde uzun bir gece vardır (rahat uyu' telkinini) vurur. O kimse, uyanıp Allah 'ı anarsa bir dü¬ğüm çözülür. Abdest alırsa bir düğüm daha çözülür. Namaz da kı-larsa bir düğüm daha çözülür. Artık o (teheccüd sahibi) kimse, düğümü çözük, gönlü hoş ve neş'eli olarak sabaha girer. Fakat Al¬lah'ı anmaz, abdest alıp namaz kılmazsa, gönlü kirli ve uyuşuk hâl¬de sabaha girer"
(Sahihi Buhari)


«— Ebû Zer radıyAllahu anh’den rivayet edildiğine göre Peygamber sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Her birinizin her bir eklemi için günde bir sadaka vermesi gerekir. İşte bu sebeple her tesbih bir sadaka, her hamd bir sadaka, her tehlîl (lâ ilâhe illAllah demek) bir sadaka, her tekbîr bir sadaka, iyiliği tavsiye etmek sadaka, kötülükten sakındırmak sadakadır. Kuşluk vakti kılınan iki rek`at namaz bunların yerini tutar.”

Peygamber'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:

«— Geceleyin kilinan iki rekâttik namaz. insanoglu için dünyadan ve dünyada bulunan her seyden daha yararlidir. Ümmetime zor gelmese iki rek'at gece namazini üzerlerine farz kilardim.» "Gecenin öyle bir âni vardir ki, onu yakalayip da Allâh'dan hayirli bir sey dileyen müslüman'a, Allâh ne dilerse verir."
Mugire Ibni Sube buyurur ki; «Peygamber'imiz bir gece ayaklari sisinceye kadar namaz kildi. Kendisine «Allâh senin geçmis - gelecek bütün «zelle» lerini afvetmedi mi» diye sorulunca «Ben sükreden bir kul olmayayim mi» diye cevab buyurdu.

 «—Peygamber'imiz Ebû Zerr'e

«Bir yolculuga çikmak istersen onun için hazirlik yapar misin» diye sorar. Ebû Zerr «Tabii. Yâ RasûlAllah » diye cevap verir. Peygamber'imiz «Peki Kiyamet Günü yolculugu nasil olacak? Beni dinle, o gün sana yarayacak olani sana söyleyeyim mi» diye buyurur.

Ebu Zerr «Tabii, yâ RasûlAllah Anam ve babam yoluna feda olsun» der. Bunun üzerine Peygamber'imiz söyle buyurur. «Yeniden dirilme günü için çok sicak bir gün oruç tut. Kabir yalnizligi için gece karanliginda iki rek'at namaz kil. Kiyametin büyük olaylari için bir kere Hacc et ve muhtaca bir sadaka ver, ya hakli yere bir söz söyle, yâhud kötü bir söz söylemekten dilini alakoy.»

 «—Peygamber'imize «Falan adam geceleyin namaz kiliyor, gündüz olunca da hirsizlik yapiyor» dediler. Peygamber'imiz de

«Isledigi amel onu yaptigi kötülükten yakinda alakoyacaktir» diye cevap verdi.
«—Peygamber'imiz (s.a.v.) buyuruyor:

«— Allah 'in rahmeti o erkegin üzerine olsun ki, geceleyin namaz kilmaya kalkar ve sonra karisini kaldirir, o da namaz kilar, kadin kalkmak istemezse yüzüne su serper.»

«—Peygamber'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor:

«— Allah 'in rahmeti o kadinin üzerine olsun ki. geceleyin namaz ki¬lmaya kalkar ve sonra kocasini uyandirir da o da namaz kilar, kocasi kalkmak istemezse yüzüne su serper.»

Peygamber'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor:

«— Eger kisi geceleyin uyanip karisini da uyandirarak birlikte iki rek'at namaz kilarlarsa, Allah her ikisini de Allah 'i çok çok zikredenlerden yazar.»


« Son Düzenleme: 23 Ocak 2008, 19:42:38 Gönderen: çelebi »

Çevrimdışı müteallim

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 4786
 • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
  • www.Libv- kamp-lintfort.de
Ynt: NAFİLE İBADETLERİN EHEMMİYYETİ [21 OCAK 2008]
« Yanıtla #9 : 24 Ocak 2008, 13:09:45 »

ibadetler arasinda namaz.

Kelime-i şahadetten sonra İslamın en mühim ikinci şartı olan Namaz; Hz. Allah ile kul arasında bir buluşma, kulun huzurullah’a çıkıp kulluğunu arzetmesidir. 
Cenab-ı Hak Kur’an-ı Keriminde: “Benim zikrim için namaz kıl” buyurmaktadır.
 “Rasülüllah efendimiz (s.a.v) ise: “Kulun Allah’a en yakın olduğu an namazdır.”
İmam-ı Rabbanî hazretleri de: “Bilesin ki Namaz mertebesi, Ahiretteki ru’yetüllah mertebesi gibidir...” buyurmuşlardır.
Peygamber Efendimizin; “Benim Allah ile beraber olduğum bir vakit vardır...” sözüyle işaret ettiği namazdır.
Hazreti Enes R.A rivayet ediyor: Rasülüllah Efendimiz (s.a.v) vefat ederken yaptığı vasiyeti şu idi: “Aman namaza sarılın! Köle ve cariyelerinizin hukukuna riayet edin!”
Rivayete göre Süleyman A.S’ın harp için beslediği bin tane atı vardı. “Akşam üstü safinat, (üç ayağını basıp birisini diker vaziyette duran) halis atlar, kendisine arz olununca” ayet-i kerimesinde beyan edildiği üzere, bir gün akşam üstü muayene etmek üzere atların kendisine getirilmesini at bakıcılarına emretmişti. Dokuz yüz tanesini muayene ettiklerinde güneş batmak üzere bulunuyordu. İkindi namazını hatırladı ve çok üzüldü. Bu atlar beni namazdan alıkoydu” diye bütün atları kurban edip, fakirlere dağıttı. Onun şeriatinde bu caiz idi. Süleyman A.S’ın bu hareketinden Cenab-ı hak çok razı oldu ve emrine atlardan daha süratli olan rüzgarı verdi. İşte Peygamberler ve onların namaza verdikleri değer... Bir de Ashab-ı Kirama bakalım:
Misver bin Mahreme hazretleri rivayet ediyor: Hz. Ömer R.A hançerlendiğinde, zaman zaman bayılıyordu. Bir defasında yanına geldim, üstüne bir örtü örtmüşlerdi. Yanındakilere: “Durumu nasıl” diye sordum. Gördüğün gibi baygın, dediler. Namaza çağırdınız mı? Yaşıyorsa onu namazdan başka bir şey korkutup uyandıramaz” dedim. Bu ikazım üzerine “Ya Emirel Müminin! Namaz kılındı! Dediler. Bunun üzerine uyanarak “Öyle mi? VAllahi namazı terkedenin İslamda hakkı yoktur” dedi ve yarasından kan aka aka, namazını kıldı.

Hz. Ali efendimiz namaz vakti yaklaştığı zaman titrer, renkten renge girerdi. Size ne oluyor ya Emirel müminin! Diye sorduklarında: “Hz.Allah’ın, gökler, yerler ve dağlara arz edip onların yüklenmekten kaçınıp korktukları emanetin eda vakti geldi. Buyururlardı.

Namaz ibadetinin ehemmiyetini ifade etmekten aciz olduğumuzu biliyoruz. Bu sebeple, kendi ifadelerimizle değil, Allah ve Rasülü ile onun güzide ashabının ifadeleriyle, dört hafta boyunca namaz ibadetinin ehemmiyetini anlamaya çalıştık. Son bir hadise daha...
Uhud harbinin en şiddetli olduğu anlardı. Rasülüllah s.a.v efendimizin mübarek yüzüne zırhı batmıştı. O kadar batmıştı ki, Ebu Ubeyde hazretleri, onu dişleriyle çıkarırken ön dişleri çıkmıştı. Zırhın battığı yerden kanlar akarken, tam bu esnada düşman tarafından gelen bir darbe sonucu müberek dişleri de kırılmıştı. Bunlara şahid olan Eshab-ı Kiram: “Bunlara beddua etmeyecek misiniz, ya rasülellah! dediklerinde, Rasülüllah s.a.v: “Allah’ım! Yüzümü kanatıp dişimi kıran kavmim ne yaptıklarını bilmiyor, sen onlara hidayet eyle” buyurdular.
Başka bir harp... Hicretin 5. senesi... Müşrikler Medine-i münevvereye kadar yaklaşıp müslümanları muhasaraya almışlardı. Müslümanlar da kazdıkları hendeklerle kendilerini muhafaza ve müdafaaya çalışıyorlardı. Durum çok çetin ve vahim idi. Müşrikler, yer yer hendeklerden geçerek, Medine-i münevvereye giriyorlardı. Tarihe Hendek harbi olarak geçen bu harpte Rasülüllah ve Eshabı cepheden ayrılıp, öğle, ikindi ve akşam namazlarını kılamadılar. Rasülüllah Efendimiz buna o kadar üzüldüler ki, işte tam bu sırada “Allah’ım, bunların karınlarını ateşle doldur” diye namazlarının kazaya kalmasına sebep olan müşriklere beddua ettiler.
Bu iki harpte cereyan eden iki farklı durumu imam-ı kasdalanî hz.leri şöyle izah eder. Rasülüllah s.a.v Uhudda mübarek yüzüne indirilen darbeye tahammül etti. Amma, hendek harbinde islamın en büyük ruknü olan namaza vurulan darbeye tahammül edemedi ve bu sebepten dolayı namazlarının kazaya kalmasına sebep olan müşriklere beddua ettiler.
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı tunike

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 307
 • bir tebessüm bile sadakadır
Ynt: NAFİLE İBADETLERİN EHEMMİYYETİ [21 OCAK 2008]
« Yanıtla #10 : 24 Ocak 2008, 15:32:15 »
Allah razı olsun
öyle itaatkar bir kul ol ki,dışardan görenler deli desinler.çünkü deli olmadan,veli olunmaz!

Çevrimdışı müteallim

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 4786
 • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
  • www.Libv- kamp-lintfort.de
Ynt: NAFİLE İBADETLERİN EHEMMİYYETİ [21 OCAK 2008]
« Yanıtla #11 : 28 Ocak 2008, 00:31:49 »
Nafile ibadetler, mü’mini Cenab-ı Hakk’ın rızasına yaklaştırır. Bir mü’minin, Mevlasına ubudiyyet ve gurbiyyet kasdıyla yaptığı nafile ibadetler, o kimseyi Allah(cc)’ın rızasına ulaştırır. Bu sebeple Peygamber Efendimiz nafile ibadetlere çok ehemmiyet verirlerdi. Hele gece ibadetlerine devam ederlerken bazen mübarek ayaklarının şiştiği olurdu. Rasülüllah Efendimiz’in bu durumunu gören Hz. Aişe validemiz: “Ey Allah’ın Resülü, geçmişte ve gelecekte günah (a giden yol) zatınıza kapatılmış iken ne için böyle hareket ediyorsunuz?” dediğinde, Rasül-ü Ekrem Efendimiz: “Ya Aişe, Allah(cc)’a çok şükredici bir kul olmayayım mı?”  buyurmuşlardır.

Zaman zaman Hz. Ali Efendimiz ve Fatıma Validemizin evine gelerek: “(Teheccüd) namazlarınızı ne zaman kılacaksınız?”  diye seslenirlerdi. Yine Rasülüllah Efendimiz kuşluk vakti duha namazını kılar ve ümmetine de şöyle tavsiye buyururlardı: “Sabah ve duha namazını kıl(maya devam et). Çünkü bu iki namaz evvabların namazıdır”  ve “Kim kuşluk namazına devam ederse, günahı denizin köpüğü kadar olsa bile o bağışlanır”  Bir diğer hadis-i şerifte de: “Sabah (namazın) ın iki rekat (sünnet) i dünyadan da onda olan şeylerden de hayırlıdır

Varis-i Resul olan Hz. Üstazımızda bu ibadetleri ifa etmekte çok hassas olmuşlar, kendileri azami derecede yaşamaya gayret ettikleri gibi etrafındakilere ve talebelerine de yaşamaları için tavsiyede bulunmuşlardır. Hatta bir defasında talebelerine: “Evlatlarım! Hacet namazı deyip geçmeyin. Biz bir çok hacetimizi hacet namazları sayesinde hallettik” buyurmuşlardır.

Cenab-ı Hakk hadis-i kudsi de buyuruyor ki: “Farzlarla kulum benim gadabımdan kurtulur. Nafilelerle bana (benim rızama) yaklaşır.”
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı Ber-ceste

 • yazar
 • ****
 • İleti: 551
Gece Namazları...
« Yanıtla #12 : 10 Ağustos 2008, 11:55:25 »
Hasan-ı Basrî (k.s.) hazretleri demiştir ki:

“Kul, işlediği günahı sebebiyle geceleri namaz kılmaktan, gündüzleri de oruç tutmaktan mahrum bırakılır.”

Âlimlerden bir zât ise şöyle demiştir: “Ey insan, oruç tuttuğunda kimin yanında ve ne ile iftar ettiğine dikkat et. Çünkü kulun kalbi ve tefekkürü, yediği şeye göre değişir ve ilk hâline bir daha dönemez.”
 
Bir diğeri de şunları söylemiştir: “Nice yiyecekler vardır ki, sahibinin gece kıyâmına mâni olur. Nice bakışlar vardır ki, Kur’an okumaktan alıkoyar. Kul bir şey yer veya bir iş yapar da, bunlardan dolayı bir sene boyunca gece ibâdeti yapmaktan mahrum bırakılır. Güzel bir tedkik ve iyi bir araştırma ile neyin artırıcı, neyin noksanlaştırıcı olduğunu bilebilir, [günahları azaltabilirsin]. Ve ancak günahları azaltarak kayıplarını görebilir, onlara vâkıf olabilirsin.”

Kezâ denilmiştir ki; “Gece namazının uzun olması, kıyâmette rahatlık sebebidir ve bu namaz, büyük günahlara keffârettir... Gece namazları, farz namazlardaki eksiklikleri telâfi eder.”(Ebû Tâlibi’l-Mekkî k. s., Kûtu’l-Kulûb, Gecenin ve teheccüd ehlinin evsâfı bahsi)
Sükût etmek gibi alemde nadana cevab olmaz..

Çevrimdışı Aslıhal

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 271
 • Sadece,halin aslı
Ynt: Nafile İbadetlerin Ehemmiyeti [21 Ocak 2008]
« Yanıtla #13 : 28 Eylül 2008, 14:48:53 »
Hadisi Şerif:

"Gece namazı kılmanızı size tavsiye ederim. Gece namazı sizden evvel gelip geçen salihlerin âdetidir. Gece namazı Allah'a (c.c) yakınlık, günahlardan uzak olmak, bedenden hastalığı gidermektir."
Tirmizî, Beyhakî, es-Sünenü'l-Kübrâ

Bir kişi anlatır:

İmam Ebû Hanife, bir gün mescidinde sabahtan akşama kadar ders verdi. Kendi kendime: 'Bu şahıs devamlı dersle meşguldür. İbadetini ne zaman yapıyor ki?' dedim. Kendisini gözetmeye başladım. Gece olunca mescidde sabaha kadar namaz kıldı. 'Acaba her gün böyle mi yapıyor? Yoksa bir iki gece mi namaz kıldı?' diye düşündüm. Bu kez birkaç gün gözettim.

Gördüm ki; sabah namazını kıldıktan sonra akşama kadar dersle meşgul oluyor, akşam evine geliyor. Herkesin evine çekildiği bir vakitte de mescide gidiyor ve sabaha kadar namazla meşgul oluyor. Bunları devamlı yaptığını görünce; 'Ben de ölünceye kadar ömrümü onunla geçireyim' dedim.

« Son Düzenleme: 28 Eylül 2008, 17:48:54 Gönderen: mystic »
Bârını gerden-i ahbâba edenler tahmîl
Ne kadar olsa sebük-ruh olur elbette sakîl
 

Çevrimdışı Ay Işığı

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1163
Ynt: Nafile İbadetlerin Ehemmiyeti [21 Ocak 2008]
« Yanıtla #14 : 25 Mart 2009, 11:02:06 »
Duhâ Namazı’na devam eden kimsenin günâhı deniz köpüğü kadar olsa da affolunur. (Râmûz: 416/13) Duhâ namazı kılan, dünya sıkıntısı çekmez. Bu namazın yüzde yetmiş beşi dünyada verilir.
   
Evvâbîn Namazı kılanın elli yıllık günahı silinir ve ona bir sene nâfile namaz sevâbı verilir. (Nîmet-i İslâm. S:368) (Şir’a’da on iki yıl denilmiş.)

Teheccüd namazı
H.Ş.: “Farz namazlardan sonra en fazîletli olan, Teheccüd namazıdır.” (Ebû Dâvûd. İhyâ C:1.S:1019) Bu namazı kılanların duâsı kabul, derecesi yüksek olur. Teheccüd vakti; gece, öğle namazına tekâbül eden vakitten imsak bitimine kadardır. Geç yatanlar, 12 den sonra kılıp yatarlar.