Gönderen Konu: Neyi Arıyorsan O'sun Sen .  (Okunma sayısı 2288 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zümrüt-ü Anka

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 11
 • Sadakat Forum
Neyi Arıyorsan O'sun Sen .
« : 24 Kasım 2017, 12:21:57 »

Neyi arıyorsan O'sun sen
Ehlullah'a sormuşlar:

-"Dünya nedir?"
-"Seni Mevla'dan alandır" demiş.

"Cenâb-ı Hakk'ı bulan, neyi kaybeder? Ve Onu kaybeden, neyi kazanır?"
"Onu bulan her şeyi bulur; Onu bulmayan hiçbir şey bulmaz, bulsa da başına bela bulur."

Dünya'ya haris olan, kendini Allah'tan uzak bulur. Allah'tan uzak olansa belasını bulmuştur. Dünyanın fani ve aldatıcı yüzüne âşık olanlar doğru düşünüp sağlıklı karar veremezler. İlahi gerçeklere karşı idrakleri kısırlaşır, değerlendirmeleri basitleşir. Allah rızası yerine insanların takdir ve alkışlarına itibar ederler. Ahiret âlemine ait makam ve mertebeler yerine dünyaya ait makamları arar, onları isterler. Hevası, hevesi, nefsinin istekleri uğruna  Hak ve hakikatlerin çiğnenmesine aldırış etmezler. İçinde dünya tutkusu olan bir kalp nasıl selim bir kalp olabilir? Oysa en büyük rahat Mevla'ya teslim olmaktır. Kendilerine verilen maddî ve manevî nimetlerin sadece nefislerinin tatmini için verildiğini düşünmek, dünyaya sadece zevk alınacak bir yer itibariyle bakmak insanın yolunu şaşırtır.

17.İsra suresi/72: "Bu dünyada kalbi kör olan, âhirette de kör ve daha şaşkındır."

Ehlullah bu ayeti şöyle açıklar:

"...Ama kim de dünyada kör ise, kör kalmayı tercih etmiş ise, hakikatleri görmemişse, Allah'ın ayetlerine karşı kör kalmayı tercih etmişse, Allah'ın dinine karşı, Allah'ın elçisinin örnekliliğine karşı kör ve sağır davranmışsa bu kimse âhirette daha kör ve şaşkın olacaktır. Çünkü bu dünyada Allah kendilerini çok üstün yaratmıştı. Çok üstün özellikler vermişti. Ama onlar Allah'ın kendilerine verdiği bu özelliklerini kullanmak istemediler de kör kalmayı tercih ettiler.

Vahyi tanımayan, vahiyden habersiz olan tüm gözler kördür, tüm yüzler karanlıktır. Ancak Allah'a dayalı, vahye dayalı yaşanan hayatlar nurdur, aydınlıktır. İşte bunlar ayetlerin nurundan, ayetlerin ışığından mahrum kalmış, karanlıkta, zulümatta kalmış kör insanlardır. Dünyadaki tüm Allah ayetlerinden habersiz yaşıyor bunlar.

Hâlbuki Allah onlara hidayeti, basireti, basiret yollarını göstermiştir. Ama onlar körlüğü basirete tercih ettiler. Körlüğü hidayete tercih ettiler. Onlar küfrü imana, sapıklığı hidayete tercih ettiler ve kör bir toplum olarak kalmayı tercih ettiler. Zaten bu kitabın ayetlerini görmeyenler başka şeyleri de göremezler. Tüm hayata karşı kördür onlar.

Allah'ın dininden, Allah'ın kitabından, Allah'ın zikrinden yüz çeviren, vahye karşı kör davranan kimse bu dünyada kör olduğu gibi, bu dünyada sıkıntılı bir hayatın mahkumu olduğu gibi âhirette de kör yaratılacaktır. Yani dünyadaki körlüklerinin, dünyadaki sıkıntılarının yanında âhirette daha büyük körlükler ve sıkıntılar beklemektedir onları. Dünyada Allah'ı unuttukları gibi, Allah'ın kitabını unuttukları gibi, vahye karşı kör ve sağır davrandıkları gibi onlar da cehennem ateşinin içinde unutulacaklar."

Hz. Mevlana şöyle der:

"Âleme tamah edersen, öte âlemi duyacak ne kulağın, ne de görecek gözün olur."

"İnsana aradığı şeye bakarak değer biçilir."

"Saf olmayan kaybolanı baki kalanı bilmez."

"Şer sahipleri Hakka meyletmezler."

"Kim seni haktan hakikatten soğutursa bil ki, şeytan o adamın içindedir. Derisinin altında gizlenmiştir."

"Gönül aynan saf olmadıkça çirkini güzelden ayıramazsın."
 "Zekidir, ince şeyleri bilir... bilir ama değil mi ki kıblesi dünyadır, onu ölü bil sen!"

"Aklını başına al, ateşi ancak din nuru söndürür."

"Neyi arıyorsan osun sen"

Alıntı 

« Son Düzenleme: 24 Kasım 2017, 12:25:53 Gönderen: Zümrüt-ü Anka »
Neyi Arıyorsan Sen O'sun .

Hz. Mevlana

Çevrimdışı Zümrüt-ü Anka

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 11
 • Sadakat Forum
Ynt: Neyi Arıyorsan O'sun Sen .
« Yanıtla #1 : 24 Kasım 2017, 12:38:24 »
Fırsatı kaçırmadan ve tereddüde düşmeden, bu fânî âlemin aldatmacalarından sıyrılmış, kendini tamamıyla Hakk’a teslim etmiş olan kâmil insanın eteğini tut ki, âhir zamanın, şu bozulmuş dünyanın fitnelerinden kurtulasın! Velîlerin sözleri âb-ı hayatla dolu, saf, dupduru bir ırmak gibidir. Fırsat elde iken ondan kana kana iç de gönlünde mânevî çiçekler, güller açılsın.

“İnsanın halinin aynası, eşi dostu, düşüp kalktığı kimselerdir”

[Hz. Pir Mevlana]

Hz. Ali (kv) Efendimiz de “Herkesin bir miyârı, tartısı vardır, bu ölçü de görüştüğü kimselerdir, halinin aynası, eşi dostudur” buyurur. Öyle değil mi? Bir kimseyi tanımak için onun dost, arkadaş çevresini araştır ve buna göre de hükmünü ver.

birisinde bir fenâlık gördün mü, onu kendinde bil. Meşhur hakîmlerden biri yolda giderken bir deli görmüş. Deli duraklayarak hakime uzun uzun bakmış ve gülmüş. Bunun üzerine hakim, yanında bulunanlara dönüp: Amaan demiş, deliliğe karşı ne kadar ilaç varsa beni onlarla tedavi ediniz! Yanındakiler hayretle sizde cinnet eseri dahi yok. Bu arzunuza sebep nedir? diye sorunca hakim, eğer bu deli bende bir cinsiyet eseri, bir yakınlık görmemiş olsaydı, velev bir an olsun, yüzüme bakıp gülmezdi diye cevap vermiş. Güvercin güvercin ile doğan doğanla uçar. Mesela sen, gece gündüz devamlı olarak hafif, havai, sivri akıllı bir kimseyle ondan zevk alabilir misin? Onun için herkesin düşüp kalktığı ve anlaştığı kendi eşi, dostudur.


- Sırlar aleminden gelip, sırlar taşıyıp, sırlar alemine giden insanın, bu dünyadaki kısa yolculuğunda, latif canına, kesif teni sır oluyor. Cam ile “sır”ın birleşmesinden ayna meydana geldiği gibi, can ile tenin birleşmesinden de ayna meydana geliyor. Onun için Efendimiz (S.A.V.) “mümin, müminin aynasıdır” buyurmuştur. Gönül aynası bazen kişinin kendisine ayna olur. Bazen mümin kardeşine ayna olur. Bazen de Rabbinin sıfatlarına ayna olur.

Neyi Arıyorsan Sen O'sun .

Hz. Mevlana

Çevrimdışı Zümrüt-ü Anka

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 11
 • Sadakat Forum
Ynt: Neyi Arıyorsan O'sun Sen .
« Yanıtla #2 : 24 Kasım 2017, 12:44:55 »
Evvelen, gönül aynasını temiz tutmalı ki, başkalarına ayna olasın, sonra gönül aynası tertemiz olanları kendine dost edinmeli ki, kendi hatalarını göresin. Gönül aynasını Kur’an ve sünnetle her an temizleyen ve zikrullah ile cilalayan ve azaları ayna olarak, Efendimiz’in hal ve harekatını bize yansıtan gönül sultanlarına bakarak güzelleşenlere aşk olsun…

“Rab­bi­ni hamd ile zik­ret, sec­de eden­ler­den ol ve ölün­ce­ye ka­dar Rab­bi­ne kul­luk et.” [Hicr, 98-9] em­ri­ne tâ­bî ola­rak ya­şa­maya gay­re­t eden bizleri muhabbetullah iklîminde yaşatıp zikirle gönüllerini ihyâ eden, kalpleri nûr-i ilahî ile ışıldayan, marifet denizinden nasîb alan, lütuf ve kerem tecellîlerine mazhar olan kullarından eyleyiver. Biz kullarını bir nefes bile Yüce Zât’ından gâfil kılma! Yüce Zât’ını kalp ve beden âhengi içinde zikredip gönüllerimizi zikrullâh’ın rûhâniyetiyle doldurabilmeyi cümlemize nasip ve müyesser eyle… Amin .
Neyi Arıyorsan Sen O'sun .

Hz. Mevlana