Gönderen Konu: Nisan, yağmur ve insan...  (Okunma sayısı 48934 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı muhabbeteri

 • okur
 • *
 • İleti: 99
Ynt: Nisan, yağmur ve insan...
« Yanıtla #45 : 12 Şubat 2013, 23:11:18 »

Bu sene ki Suyu Toplama tarihini belirte bilirmisiniz
Selam ve Dua ile
Allah razi olsun

Esasen her sene aynı günlere yani 21 Nisan-13 Mayıs tarihleri arasına tekâbül ediyor.


2013 Yılı "Nisan Yağmuru" Suyunun Toplanacağı Günler:

''Nisan Yağmuru'' suyunun toplanacağı günler, Rumi Takvimi Nisan Ayının 7'sinden Nisan Ayının sonuna kadardır.
2013 Nisan yağmuru suyu toplanacak tarih ise, Rumi 7 Nisan 1429 = Miladi 20 Nisan 2013'e tekabül ediyor.
Miladi 21 Nisan 2013'den 13 Mayıs 2013'e kadar Nisan Yağmur suyu toplanabilir.


Bilgilendirdiginiz icin Tesekkür ederim Hocam..
Allah razi olsun
"KULUNA HIŞM EYLEMEZ HÜDASI
KULUN ÇEKTİĞİ HEP KENDİ CEZASI"

Çevrimdışı tk1978

 • IZLEMCI
 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 456
Ynt: Nisan, yağmur ve insan...
« Yanıtla #46 : 16 Şubat 2013, 18:38:48 »
Allah razi ve memnun olsun

Çevrimdışı Günbatımı

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2490
 • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
Ynt: Nisan, yağmur ve insan...
« Yanıtla #47 : 21 Şubat 2013, 19:26:52 »
Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...


Hz. Mevlana 

Çevrimdışı omur

 • ömür
 • yazar
 • ****
 • İleti: 649
Ynt: Nisan, yağmur ve insan...
« Yanıtla #48 : 15 Nisan 2013, 10:20:36 »
Allah razı olsun bilgilendirenlerden.
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2013, 10:23:44 Gönderen: omur »

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Nisan, yağmur ve insan...
« Yanıtla #49 : 09 Nisan 2014, 07:16:09 »
         

     AA muhabirinin yaptığı araştırmaya göre, İç Anadolu Bölgesi'nde yağmurun en bol olduğu ve hububatın suya ihtiyaç duyduğu dönemde yağan nisan yağmurları, bölge insanı için bolluk ve bereket anlamına geliyor.

Selçukluya başkenttik yaptığı dönemde Konya'da nisan yağmurlarının kaplarda toplanarak hastalara şifa olarak dağıtıldığı, yapılan yemeklerin içine katıldığı biliniyor.

O dönemde Konya'da bulunan Mevlana Dergahı'nda Mevleviler, ''nisan tası'' adı verilen kaplara topladıkları nisan yağmurlarını, dergahı ziyarete gelen misafirlere ikram ediyorlar, bu suyun bazı dertlere şifa olacağına inanıyorlardı.

İlhanlı hükümdarı Ebu Sahip Bahadırhan tarafından 14. yüzyılda Mevlana Dergahı'na armağan edilen, 34 kilo ağırlığındaki bronz üzerine altın gümüş kakmalı nisan tası, halen Mevlana Müzesi'nde sergileniyor.

Mevlana'nın vefatından sonra Mevlevilerin, Mevlana'nın kullandığı destarı (Mevlevilerin başlarına taktıkları sikkelerin etrafına sarılan bez), kurak geçen yıllarda nisan yağmuru doldurulmuş kapta ıslatıp, destardan akan damlaları, bol yağmur yağması için tarlalara serptikleri belirtiliyor.

''Nisan yağmuru'' biriktirme geleneği azalsa da özellikle Konya'nın kırsal bölgelerinde çeşitli şekillerde yaşatılıyor. Nisan yağmurlarının şifalı olduğuna inananlar, yağmur yağarken leğen benzeri geniş ağızlı kapları açık alanlara bırakarak, içine yağmur sularının dolmasını sağlıyor.

Bu kaplarda biriken sular, daha sonra bidonlara aktarılarak çeşitli şekillerde kullanılıyor. Saçları uzamayanlar başlarını bu nisan yağmuruyla yıkarken, temiz kaplarda toplanan sular, baharın bolluk ve bereket getirmesi ya da hastalıklardan arınma düşüncesiyle içiliyor.

-NİSAN YAĞMURU İÇMEK BİLİMSEL OLARAK DOĞRU MU?-

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Durak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yağmurun, okyanus, deniz, göl ve diğer su kaynaklarının buharlaşması, su buharı şeklinde oluşan bulutların soğuyarak yer yüzüne dönmesiyle gerçekleştiğini belirtti.

Prof. Dr. Durak, nisan yağmurlarının da benzer şekilde oluşarak yer yüzüne düştüğünü, ancak bu yağmura insanların özel bir önem atfettiklerini, bunun da bazı nedenleri olduğunu ifade etti.

-HAVASI KİRLİ YERLER İSTİSNA-

İlkbaharda tabiatın canlanmaya başlamasıyla birlikte bitki ve ağaçların çiçek tozları, reçine, eterik yağları (bitki kaynaklı, ağır kokulu yağlar) ve çiçek polenlerinin rüzgar ve hava akımlarıyla atmosfere karıştığını bildiren Prof. Dr. Durak, şunları kaydetti:

''Bu nedenle nisandaki yağmur yağışı sırasında, havadaki bu zerrecikler yağmurla birlikte yer yüzüne düşer. Nisan yağmurları içme ve kullanma sırasında da bu özellikleri nedeniyle önemli yarar sağlar. Ancak hava kirliliğinin yoğun olduğu kentlerde, havada asılı bulunan çeşitli karbon ve kükürt partikülleri ile birlikte çok sayıda zararlı kimyasal madde parçacıkları da yağmur sularına karışıyor.

Bu nedenle havası kirli yerlerde yağmur suları faydadan çok zarar veren bir durumun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Havanın temiz ve kirletici unsurların olmadığı yerlerde yaşayanlar, nisan yağmurlarını temiz kaplarda toplayarak kullandıkları takdirde, sağlık açısından bir tehlikeden söz edilemez.''


AA.
İhya Forum.cepni

Çevrimdışı medine622

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 9
Ynt: Nisan, yağmur ve insan...
« Yanıtla #50 : 14 Nisan 2014, 12:56:14 »
bu sene nısan yağmurunu 20sindemi toplamayamı başlıycaz acaba

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9228
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Ynt: Nisan, yağmur ve insan...
« Yanıtla #51 : 14 Nisan 2014, 13:18:21 »
bu sene nısan yağmurunu 20sindemi toplamayamı başlıycaz acaba

Bu sene ve her sene Miladi 20 Nisan - 13 Mayıs tarihleri arasında toplayabilirsiniz.

Konuyu Toparlamak Gerekirse...

Nisan Yağmuru Suyu Mevzuu

   
Nisan Yağmuru Hakkında Hadis-i Şerifler...

Peygamberimiz (s.a.v)’den rivayet olundu ki:

‘’Cebrail a.s Bana öyle bir ilaç öğretti ki, (o ilaç sayesinde,insanların) doktorların ilaçlarına hiç ihtiyacı kalmaz...’’

Eshab-ı Kiram : (o ilaçtan) Bize de haber ver,Ya Rasulullah dediler, Rasulullah (s.a.v):
 
‘’Nisan yağmurunu alınız (toplayınız). Ona; 70 defa Fatiha-i şerife, 70 defa İhlâs-ı şerif, 70 defa Felak suresini, 70 defa Nâs suresini, 70 defa Tesbih duasını (SübhanAllahi vel-hamdü
Lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vâllahü ekber ve lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil-aliyyıl-azîm) okuyunuz. Sonra, 7 gün devamlı olarak sabah akşam birer bardak içiniz. Beni hak Peygamber olarak gönderen Cenâb-u Hakk’a yemin ederim ki, Cebrâil Bana dedi ki ; "Bu sudan içen kimsenin, cesedinden, damarından, sinirinden, etlerinden, o kimseye ağrı, acı veren rahatsızlığını Cenâb-u Hakk giderir ve o kimseye sıhhat ve afiyet verir.’’

 
Yine başka bir Hadis-i Şerif’te :
 
‘’Beni hak Peygamber olarak gönderen Cenâb-u Hakk’a yemin ederim ki, çocuğu olmayan bir erkek, bu sudan hanımına içirirse, Allahü Teala’nın izni ile hanımı hamile kalır. Hanımının başı ağrıyan bir erkek bu sudan hanımına içirirse, bu su ona (sıhhati için) yeterlidir. İçen kimsenin balgamını keser. Rüzgar ona zarar vermez, çirkin haller kendisine isabet etmez. Bel ağrısından, karın ağrısından, şikayeti kalmaz. Alaca hastalığından korkmaz. Göğüs ağrısı çekmez. Kalbine gelen vesvese (evhâm), gönlünden çıkar gider. Kendini çok beğenmek, hased, kibir, düşmanlık, gıybet ve koğuculuk (gibi manevi hastalıklar dahil), dünyada yaşayan her fani (geçici) olanlar için Allahü Teala’nın izni ile fayda vericidir..’’

 
Tefsir-i Kebir (Kur’an-ı Kerim Tefsiri)'den"Nisan Yağmuru" Suyunun Toplanacağı Günler

''Nisan Yağmuru'' suyunun toplanacağı günler, Rumi Takvimi Nisan Ayının 7'sinden Nisan Ayının sonuna kadardır.
2011 Nisan yağmuru suyu toplanacak tarih ise,
Rumi 7 Nisan 1427 = Miladi 20 Nisan 2011'e tekabül ediyor.
Miladi 21 Nisan 2011'den 13 Mayıs 2011'e kadar Nisan Yağmur suyu toplanabilir.Toplanan "Nisan Yağmuru" Suyu Nasıl Hazırlanır?

- Bir Fatiha üç ihlâs-ı Şerif okunup, Piran-ı İzamın Ervâh-ı Kudsiye-i mübârekelerine hediye edilir.
- Niyet edilir.

1 - 70 Adet Salât-ı Münciye
2 - 70 Adet İstiğfâr-ı Şerîf
3 - 70 Adet Fatiha-i Şerife
4 - 70 Adet Ayet'ül Kürsi
5 - 70 Adet Legad caeküm .. (Tevbe Süresinin Son İki Ayeti)

لَقَدۡ جَآءَڪُمۡ رَسُولٌ۬ مِّنۡ أَنفُسِڪُمۡ عَزِيزٌ عَلَيۡهِ مَا عَنِتُّمۡ حَرِيصٌ عَلَيۡڪُم بِٱلۡمُؤۡمِنِينَ رَءُوفٌ۬ رَّحِيمٌ۬ فَإِن تَوَلَّوۡاْ فَقُلۡ حَسۡبِىَ ٱللَّهُ لَآ إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ‌ۖ عَلَيۡهِ تَوَڪَّلۡتُ‌ۖ وَهُوَ رَبُّ ٱلۡعَرۡشِ ٱلۡعَظِيمِ
(Lekad caeküm rasulün min enfüsiküm azizün aleyhi ma anittüm harisun aleyküm bil mü’minine raufün rahiym* Fe in tevellev fe kul hasbiyellahü la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azıym)

6 - 1 Adet Yâsin-i Şerif
7 - 70 Adet  "Elem neşrah leke..."
8 - 70 Adet İnnâ enzelnâhü
9 - 70 Adet Kâfirûn Süresi
10 - 70 Adet Îhlâs-ı Şerif
11 - 70 Adet Felak Süresi
12 - 70 Adet Nâs Süresi
13 - 70 Adet Tesbih Duası

سُبْحَانَ ٱللهِ وَٱلْحَمْدُ ِللهِ وَلاَ اِلٰهَ اِلاَّ ٱللهُ وَٱللهُ اَكْبَرُ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِٱللهِ ٱلْعَلِىِّ ٱلْعَظِيمِ
(SübhanAllahi velhamdülillahi velaa ilahe illAllahü vAllahü ekber velaa havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azıym)

14 - 70 Adet “Lâ havle ve lâ guvvete illâ billâhil aliyyil aziym”
15 - 70 Salât-ı Münciye

okunur.

Not 1   :Nisan yağmurunu toplarken, kap yüksek bir yere konmalı, yağmur direk kaba dökülmeli, oluktan akan toplanmamalıdır. 20 Nisan - 13 Mayıs tarihleri arasında toplanmalıdır.
Not 2   : Yukarıdaki sayılanlar okunurken bitinceye kadar arada dünya kelamı konuşmamaya dikkat edilmelidir.
Not 3   : Her 70 adet okunduktan sonra ve Yasin-i Şerifteki her "Mübîn" den sonra  "Yâ Şafii" denir ve sıcak nefesle suya "Hûu" diye üflenir.
Not 4   : Bu sudan sabah ve akşam birer bardak  olmak üzere 7 gün abdestli olarak içilir. (İçmeden önce, 1 Fatiha 3 Îhlas-ı şerif okuyup Piran-ı İzama hediye etmeye ve sabah aç karnına içmeye dikkat edilmelidir.)
Not 5   :  Bu sudan içen kişinin cesedinden Allahü Teala her türlü derdi kaldırır. Ona tüm hastalıkdan ve açlıkdan afiyet verir. Gözlere şifa verilir. Ateşi giderir, balgamı keser, göğüs ağrısını giderir, Menfaati sayılamıyacak kadar çoktur.

Çevrimdışı Günbatımı

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2490
 • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
Ynt: Nisan, yağmur ve insan...
« Yanıtla #52 : 19 Nisan 2014, 14:42:15 »
Bu yılki (2014) nisan yağmurları hangi tarihler arasında acaba?
Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...


Hz. Mevlana 

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9228
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Ynt: Nisan, yağmur ve insan...
« Yanıtla #53 : 19 Nisan 2014, 20:55:19 »
Bu yılki (2014) nisan yağmurları hangi tarihler arasında acaba?


20 Nisan Pazar - 13 Mayıs Salı

Çevrimdışı Günbatımı

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2490
 • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
Ynt: Nisan, yağmur ve insan...
« Yanıtla #54 : 29 Nisan 2014, 11:59:04 »
20 Nisan Pazar - 13 Mayıs Salı

Teşekkürler... Faydalanırız inşaAllah...
Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...


Hz. Mevlana 

Çevrimdışı omur

 • ömür
 • yazar
 • ****
 • İleti: 649
Ynt: Nisan, yağmur ve insan...
« Yanıtla #55 : 11 Nisan 2015, 01:24:59 »
Güncelleme

20 Nisan Pazartesi - 13 Mayıs Çarşamba
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2015, 01:45:27 Gönderen: Mücteba »

Çevrimdışı ücharfbeşnokta

 • Tarih öğrenmek farzdır...
 • aktif okur
 • **
 • İleti: 180
 • Kabı ayrı olanın Tadıda ayrı olur
  • zat-ı muhterem
Ynt: Nisan, yağmur ve insan...
« Yanıtla #56 : 07 Mayıs 2015, 09:45:51 »
Amel etmek dileğiyle...
İhmal ihanete eşittir...

Tarih yazılırken okunmaz, yazıldıktan sonra okunur...

Çevrimdışı BT 857

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 200
Ynt: Nisan, yağmur ve insan...
« Yanıtla #57 : 18 Nisan 2016, 10:32:52 »
nisan yagmuru hakkinda bildigimiz iki hadis var. ve bu tefsiri kebirfen alinti oldugu soyleniyor.  prki tefsiri kebirin hangi suresinde geciyor. tam olarak ogrenebilirmiyiz aceba ?
LA TENSENA

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9228
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
20 Nisan 2016 Çarşamba - 13 Mayıs 2016 Cuma
« Yanıtla #58 : 25 Nisan 2016, 16:18:22 »
Güncelleme...

20 Nisan 2016 Çarşamba - 13 Mayıs 2016 Cuma