Gönderen Konu: Dünya bu cihazı konuşuyor: iPhone tablet  (Okunma sayısı 5384 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lika

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 3892
Dünya bu cihazı konuşuyor: iPhone tablet
« : 23 Ocak 2010, 18:17:40 »Apple'ın yıllardır üzerinde çalıştığı "iSlate", 27 Ocak'ta raflardaki yerini alıyor. iPhone tarzı olan Apple'ın tablet pc'si ile hem kitap ve gazete okuyabilecek hem de video konferans da yapabileceksiniz.

Fransız ekonomi gazetesi Les Echos'da yer alan habere göre, Apple, şehir efsanesine dönen tablet cihazının tanıtımı için dünya basınını, logosunun altında yer alan ''Gelin son kreasyonumuzu görün'' yazılı bir kart göndererek, 27 Ocakta düzenleyeceği tanıtım toplantısına davet etti.Apple'ın yıllardır üzerinde çalıştığı ''iSlate'', en erken Mart ayında raflardaki yerini alacak.

iPhone ile dokunmatik arayüzlü cihazlarda yepyeni bir kullanım tarzı yaratan Apple'ın tablet cihazının iPhone'dan büyük laptoptan küçük olacağı belirtiliyor. Büyük bir iPhone'u andıracağı da iddia edilen tabletin 3 boyutlu grafikleri destekleyeceği kaydediliyor.Apple'ın tablet bilgisayarının özelliklerinin, smartphonedan daha güçlü, laptoptan ise daha az karmaşık olacağı belirtiliyor. Dokunmatik geniş ekranı bulunan tek parça bilgisayarın klavyesi de bulunmuyor.
Yıllardır bilişim dünyasında farklı markalar altında denenen Apple tabletin ''iSlate'' ile sunduğu konseptin, özel kalemle kullanılmaları, ekran netliğini olumsuz etkileyen dokunmatik yüzey kaplamaları ve yüksek fiyatları yüzünden hiçbir zaman popüler bir cihaz haline gelemediği belirtiliyor.ISlate"in ise şirketin iPhone ile başlayarak uzun zamandır uzmanlaştığı çoklu dokunuş (multi-touch) desteği sayesinde daha çok ilgi göreceği ifade ediliyor.

Video konferans ve e-book özelliği

Tablet PC'nin kendine özgü bir işletim sistemi olacağı söyleniyor. iPhone tablet olması düşünülürse sanal bir klavyesi olduğunu varsaymak zorundayız. Ekranın üzerinde bulunacak webcam sayesinde cihazla video konferans da yapılabilecek.Yeni cihazın en büyük özelliklerinden biri de tablet pc üzerinde yayımlanacak elektronik kitap (e-book) okumak için gelişmiş özel bir yazılıma sahip olması. Apple, Amazon'un Kindle adlı kitap okuyucusuyla yarışa giriyor denebilir. Son olarak ürünün üzerinde internet erişimi için 3G ve Wi-Fi bağlantı seçenekleri olacak ve ürün üç farklı bağlantı seçeneği ile birlikte satılacak.

Kaynak: AA ve Timeturk
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı Lika

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 3892
iPad'ın 10 kusuru
« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2010, 17:35:23 »
Apple'ın yeni tablet bilgisayarının tanıtımının ardından ürünü beğenenlerden çok beğenmeyenlerin sesi çıkıyor. İşte Apple'ın yeni tablet bilgisayarının 10 kusuru...

iPad'in ne olduğu, neler yapabildiği ve neler yapamadığı artık biliniyor. Bazı Apple hayranları iPad'i çok severken bazı kişilerde tam bir hayal kırıklığı oluştu.


Videolu görüşme yok


iPad'in oluşturduğu en büyük hayal kırıklıklarının başında dahili bir kamerasının bulunmaması geliyor. Giriş seviyesi ucuz Netbooklar da bile dahili kamera aracılığıyla Skype ve benzeri programlarla videolu görüşme yapılabiliyorken iPad'de bunu yapamamak gerçekten üzücü.

Steve Jobs, "iPad ile internette sörf yapaken şimdiye kadarki en iyi deneyimi yaşayacaksınız" derken bir noktayı gözden kaçırdı herhalde. Youtube gibi video siteleri, Farmville gibi web tabanlı oyunlar ve daha binlerce uygulama Flash desteğine gereksinim duyuyor.

Atom işlemcili Netbooklar yavaş bile olsalar internetten video izlememize olanak tanıyorlar ama iPad ile bu iş tam anlamıyla bir haya kırıklığına dönüşmüş durumda.

Uygulama Geliştirmek

En düşük konfigürasyonlu Netbooklar bile Windows 7 veya Windows XP çalıştırabilir. Hatta Linux sürümlerini çok daha hızlı çalıştırılar. Bu işetim sistemlerinde program yazmak ve uygulama geliştirmek çok kolaydır. iPad için uygulama geliştirmek isteyenleri ise zorlu bir süreç bekliyor, karşılarında ne Windows var ne de Linux.

USB girişi yok


Evet, işte şaka gibi bir hayal kırıklığı daha. En kötü Netbook bile en az 2 USB girişi barındırır. iPad'in ise hiç USB girişi yok. Fotoğraf makinesi, video kamera veya USB disk bağlayamadığımız bir multimedya cihazıyla karşı karşıyayız!

Bu problemi çözmek için Apple tarafından üretilen Camera Connection Kit'i satın almanız gerekiyor. Böylece hafıza kartlarınızı ve fotoğraf makinelerinizi iPad'e bağlayabiliyorsunuz. Yani pamuk eller cebe...

Sadece 64GB


En kötü Netbook bile 160 GB disk kapasitesi sunarken iPad sadece 16 GB, 32 GB ve 64 GB'lık modellerle satılacak. Bu değerler günümüzde depolama alanı olarak artık komik kaçıyor.

Bellek kartı yuvası da olmayan iPad'e ekstra adaptörler alırsanız bellek kartlarını okutabiliyorsunuz. Yani, pamuk eller yine cebe...


Pil sorunu

iPad gerçekten çok ince ve çok şık görünüyor ama pili cihazdan ayıramıyorsunuz. Bu durumda daha uzun süre gidecek bir pil ile değiştirmek söz konusu olmuyor.

Aynı zamanda belli bir süre sonra pil performansı düştüğünde ve yeni bir pile ihtiyaç olduğunda iPad'i mecburen servise göndermeniz gerekecek.

Dosya yüklemek hep sorun


Netbooklar da bilindiği gibi optik sürücü barındırmıyor ama USB arabiriminden harici bir DVD okuyucu ile bu sorun giderilebiliyor. Aynı şekilde USB bellek veya harici bir disk üzerinden de istediğimiz veri aktarımını gerçekleştirebiliyoruz.

iPad'de ise Apple'ın icadı muhteşem adaptörleri satın almanız ve bunları sürekli yanınızda taşımanız gerekiyor.

Yazı yazma zorluğu


iPad'in çok şık bir sanal klavyesi var ama izlediğimiz videolarda görüldüğü kadarıyla iPad'i dizüstünde veya başka bir yüzey üzerinde bir şeyler yazmak için kullanmak pek rahat değil. Bu durumda acilen yazmanız gereken bir e-posta yüzünden şekilden şekile girmeniz ve oldukça fazla vakit kaybetmeniz olası.

iPad yazı yazalım diye tasarlanmamış olsa da internette gezinirken veya okuduğumuz bir şeyle ilgili not alırken muhakkak klavyeyi kullanmamız gerekecek.

Bu durumun farkında olan Apple tarafından özel bir klavye aksesuarı üretilmiş ve üründen ayrı olarak satılıyor. Ne yapacağınızı biliyorsunuz, pamuk eller havaya...

Yükseltme


Netbookların kolay bir şekilde belekleri yükseltilebiliyor. Biraz efor sarfetmeyi göze alırsanız sabit diskleri de yükseltilebiliyor. iPad ise nasıl satın alırsanız öyle kalıyor. 16, 32 ya da 64 GB ile başınızın çaresine bakmak zorundasınız.

Kaynak: Cnet
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı Lika

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 3892
iPad'e kopya iddiası
« Yanıtla #2 : 31 Ocak 2010, 07:09:37 »
Amerikan bilgisayar üreticisi Apple'ın 2 gün önce tanıttığı, taşınabilir bilgisayar ve akıllı telefon arası çok fonksiyonlu tablet bilgisayar "iPad"e çok benzer bir ürünün Çin'de 6 aydır piyasada olduğu ileri sürüldü.

AFP'nin haberine göre, P88'in, Apple'ın "iPad"ine benzerliği, ürünün tanıtımından önce kopyasının yapıldığı Çin'deki birçok internet sitesinde alay konusu oldu.

"Çin usulü iPad P88"i üreten Shenzhen Great Loong Brother Industrial Co. şirketi de, Apple'ı kendi ürününün kopyasını üretmekle suçladı.

Şirket yetkililerinden Huang Şiofang, "Neden Apple'ın bizim yaptığımız şeyin aynısını yaptığını anlayamıyoruz. Biz ürünü daha önce ürettik" dedi. Yetkili, P88'in Ağustosta piyasaya sürüldüğünü ve tanıtımının geçen sene Berlin'de düzenlenen Elektronik Fuarında yapıldığı söyledi.

"iPad"den daha kalın ve ağır olan P88'in daha geniş bir ekrana ve daha büyük hafıza kapasitesine sahip olduğu ve üründe "iPad"den farklı olarak USB girişleri bulunduğu belirtiliyor.

"iPad"in bataryası 10 saat, P88'in bataryası 1,5 saatte bitiyor.

timeturk
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim