EĞİTİM, AİLE, KÜLTÜR-SANAT, SAĞLIK > HAYAT TECRÜBESİ

"Öğretmen Okulundan" mezun olduğum ilk yılımdı

(1/2) > >>

muallime:

"Öğretmen Okulundan“ Mezun olduğum ilk yılımdı.

İnsanların hayatlarında, yön çizen, iz bırakan, onlara azîm ve cesaret veren, sevgi pırıltıları dolu tebessümler vardır…Hiç unutulamayan, sarp yokuşlarda insanın yolunu aydınlatan, samimi, içten gelen dost tebessümler...

İşte bu özelliği ile bana güç veren Ayşe öğretmenimin, hayret dolu bir hatırasını nakletmek  istiyorum:

“Mezun olduğum ilk yılımdı. Bir köy okuluna tayinim çıktı. Hiç tereddüt etmeden gittim.Okula girdiğim anda, geçirdiğim şoku asla unutamam. Okul, şipşirin köy çocukları ile doluydu. Fakat okulun yığınla eksiği içinde beni şok eden, bir  tuvalet!in olmayışıydı.

Düşündüm ve çareyi buldum. Derhal kollarımı sıvadım ve kendi ellerimle, malzemeleri taşıyarak, sıvayarak, her ne gerekiyorsa bizzat kendim yaparak, yavrularıma en temel ihtiyaçları için elzem olanı (şeyi!) yapmayı başardım. Bir şehir kızı olduğum için, ellerim çatlamış şakır, şakır kanıyor, yara haline gelen derin çatlaklar, soğuk havanın etkisi ile sızlıyordu.  Fakat gönlümde  hissettiğim huzur ile, o acılara hiç aldırmıyordum. Kendime düşen görevi yapmanın mutluluğu ile seviniyor, içim içime sığmıyordu.” :aferin:

dihancioglu:
muallime  kardeş Çok güzel örnek vermişiniz. Ülkemizde küçük yerlerde görev yapmanın kutsallığıda işte çaresilik içinde,Kendi çabanızla çare bulunmasıdır. :x

mars:
Hoş geldiniz aramıza. Çok teşekkür edriz gerçekten örnek teşkil edecek mahiyette..

muallim:
öğretmenlik bu olsa gerek... :x

muallime:
Evet. Çok haklısınız.

Öğretmenlik bence de, Dr. HALİT ERTUĞRUL'un aklımda kaldığı kadarıyla ifade etmeğe çalıştığım şu sözünde gerçek anlamını kazanmaktadır DEĞERLİ "muallim"kardeşim.

ÖĞRETMENLİK, TOPRAĞA ATILAN BİR TOHUM TANESİNİN KENDİSİ GİBİ BİNLERCE MAHSUL VEREBİLMEK İÇİN KENDİNİ MAHFETMESİ GİBİ, KENDİNDEN GEÇMEKTİR.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek