Gönderen Konu: Okuldan izinsiz ayrılan öğrenciler  (Okunma sayısı 1390 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı recep67

  • okur
  • *
  • İleti: 91
  • Sadakat Forum
Okuldan izinsiz ayrılan öğrenciler
« : 07 Nisan 2016, 00:49:20 »

OKUL KAPANMADAN TATİLE ÇIKARSANIZ…


İzinsiz olarak çocuklarını okuldan alıp tatile erken çıkanları 2500 euroya kadar para cezası bekliyor. Bazı durumlarda savcılık da devreye giriyor

UCUZ bilet, ucuz otel ya da yollarda yığılma olmadan tatile çıkmak için çocukları okuldan izinsiz alma eğilimi, aileler arasında gittikçe yaygınlaşıyor. Ne var ki, kazançlı çıkmak için okul tatilini beklemeyen aileler, epeyce yüklü bir para cezasıyla karşılaşabilirler. Bu ceza eyaletlere göre değişirken, 2500 euroya kadar çıkabiliyor.

KÖLN’ÜN KAÇAKLARI İLK SIRADA

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (NRW) Bölge Valiliklerinin verilerine göre, çocukları okuldan tatilden önce alan ailelere karşı idari ve ceza işlemlerinde artış gözleniyor. Düsseldorf bölgesinde 2014 yılında 218 işlem yapılmışken, geçen yıl sayı 284’e çıkmış bulunuyor. Arnsberg bölgesinde ise 2013’te 192 olan işlem sayısı geçen yıl 268’e yükseldi. Köln bölgesinde ise yıllık 1100 ceza işlemi uygulanıyor.

SAYI DAHA FAZLA OLABİLİR

NRW Veliler Birliği Başkanı Regina Schwarzhof, çoğu okul yönetiminin ceza işlemi uygulamadığını belirterek, istatistiklere geçmeyen sayının daha yüksek olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Schwarzhof, tatile yakın günlerde okulda fazla ders olmadığını, öğretmenlerin de işi ciddiye almaması nedeniyle ailelerin çocuklarını okuldan erken aldıklarını bildirdi.

EYALETLERE GÖRE DEĞİŞİYOR

Okuldan izinsiz ayrılan öğrenciler için kesilen para cezaları eyaletlere göre değişiyor. NRW, çocuk başına izinsiz okula gelmediği her gün için 80 euro ceza alıyor. Hessen Eyaleti 100 euro ceza alırken, izinsiz günlerin altı günü geçmesi halinde 150 euroya çıkıyor. Bavyera Eyaleti 5 ile 1000 euro arasında ceza keserken, Berlin’de 2500 euroya kadar yükselebiliyor. Ayrıca tatil döneminde havalimanlarında kontroller artırılıyor. Burada okul çağındaki çocukların izinsiz okuldan ayrıldıklarının tespit edilmesi halinde savcılık da devreye girebiliyor, dolayısıyla ceza yükselebiliyor.

DÜSSELDORF
ÖĞRENİLMESİ GEREKEN İLK DİL TATLI DİLDİR...