Gönderen Konu: Okullar Açılırken Enfeksiyonlara Dikkat!  (Okunma sayısı 721 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9228
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Okullar Açılırken Enfeksiyonlara Dikkat!
« : 19 Eylül 2016, 12:38:27 »

Okullar Açılırken Enfeksiyonlara Dikkat!

Bu konuda medyada pek çok haber okuyacaksınız. Genelde çoğu hijyen üzerine önerilerde bulunacaklar. Tabii ki el yıkama, hijyen önemli ama daha da önemlisi bağışıklık sisteminin güçlü olması.
Sağlıklı Yaşıyoruz Danışma Kurulu ise bakın ne öneriyor:

ÇOCUĞUNUZUN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ YETERİNCE GÜÇLÜ MÜ?

1- Sağlıklı ve doğal besleniyor mu?
2- Bu yaz yeterince D Vitamini sentezleyebildi mi yani D vitamini stokları yeterli mi? (80 -100 ng/ml)
3- B12 Vitamini yeterli düzeyde mi? (800-1000 pg/ml)
4- Bağırsak mikrobiyotası yeterince güçlü mü? Her gün fermente gıdalar yediriyor musunuz?
5- Omega3 (EPA+DHA) yeterince alıyor mu?

Bu beş madde "evet" ise hiç korkmayın çocuğunuzun bağışıklık sistemi güçlü demektir. Kolay kolay hasta olmaz. Hiç tanışmadığı mikropla da tanışacak olursa çok kısa sürede o mikrobu yener.Bir de size medyadan CNN Türk'ten den bir örnek verelim. "Okullar açılırken enfeksiyonlara dikkat

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Behice Kurtaran, okulların kalabalık ve toplu kullanım alanları nedeniyle enfeksiyonlara açık yerler olduğunu belirterek dikkatli olunmasını istedi.

Yarın başlayacak yeni eğitim dönemiyle ilgili çocuklarını okula gönderecek ailelere 'hijyen' konusunda uyarılarda bulunan Doç. Dr. Behice Kurtaran, "Okullar, kalabalık olmaları, toplu kullanıma sahip ders çalışma alanları, tuvaletler, ortak kullanılan bilgisayar ve havalandırma koşulları iyi olmayabilecek derslikler nedeniyle enfeksiyonlara açık alanlardır" dedi. Kızamık, kabakulak, su çiçeği ve Hepatit A gibi temas ve hava yoluyla bulaşan hastalıkların çocuklarda daha sık görüldüğünü anlatan Doç. Dr. Kurtaran, okulda hijyen kurallarına uyulmasını önerdi.

Öğrenciler, öğretmenler ve okullarda çalışanların bulaşıcı hastalıklardan korunmak için nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatan Kurtaran, "Eller akan su altında yıkanmalıdır. Sabunun elin her tarafına temas etmesine özen gösterilmelidir. Elin tüm yüzeyi, tüm parmaklar, en az 20 saniye süreyle ovularak yıkanmalıdır. Eller kağıt havlu ya da hava kurutucuları ile kurulanmalıdır. Uygunsa musluklar kağıt havlu ile kapalı konuma getirilmelidir. Dersliklerin gün sonunda düzenli olarak temizlenip havalandırılması gerek" diye konuştu."

Kaynak: http://www.cnnturk.com/saglik/okullar-acilirken-enfeksiyonlara-dikkat

https://www.instagram.com/p/BKiBXCyg2RW/?taken-by=saglikliyasiyoruzcom