Gönderen Konu: Oturma Odanızdaki Dağınıklığı Önleyebilirsiniz  (Okunma sayısı 2424 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuğra

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 6600

Oturma odanız,  ev halkının bir araya geldiği mekândır. Bu yüzden de, muhtemelen kimsenin eşyasını ortalığa yaymakta pek sakınca görmediği bir savaş alanı gibidir. Eğer sizin de aileniz diğer aileler gibiyse, dağınıklık ve düzensizlik, oturma odanızın diğer adı olabilir.
 
Ancak oturma odanızı evinizin en dağınık bölgesi olmaktan kurtarıp düzenli ve rahatlatıcı bir aile cennetine çevirmeniz mümkün. Nasıl mı?
 
1. Gereksiz şeylerden kurtulun.
 
Odanın işlevini göz önüne alın, diyor Yayıntı Perhizi başlıklı kitabın yazarı ve ClutterDiet.com websitesinin kurucusu Lorie Marrero. Mekânı ne için kullanıyorsunuz? Pek çok insan, oturma odasını TV ya da film seyretmek, müzik dinlemek, kitap ya da dergi okumak, sohbet etmek, oyun oynamak için kullanırlar.
 
Eşyaların her birinin oda için gerekli olup olmadığını düşünerek işe başlayın. Gerekli eşyaları tutun, gereksiz olanları ise odadan çıkartın. Örneğin masa oyunları, dergi ve DVD’leri tutabilir; sırt çantası, valiz, posta, anahtar, ilaç ve buna benzer şeyleri çıkartabilirsiniz.
 
2. Eşyalarınızı Sınıflandırın.

Odada bulundurmaya karar verilen eşyaları, kullanma sıklıklarına göre sınıflandırmayı öneriyor Marrero.
 
Ailenizin her gün ya da hemen her gün kullandığı şeyler (dergiler, uzaktan kumandalar, oyuncaklar vb.) kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde olmalı. Ayda birkaç kez kullandığınız eşyalar (oyun kartları, albümler) ise dolap ya da çekmecelere yerleştirilebilir. Nadiren gereksinim duyduğunuz her şeyi (özel günlerde kullandığınız süsler, anneannenizin masa örtüsü, eski karneler) kutulara  yerleştirip kilere, kullanmadığınız bir odaya ya da gardırobunuzun üst bölmesine koyun.
 
3. DVD ve CD kaplarından kurtulun.

Bir odanın derli toplu görünmesinin en kolay yollarından biri, diskleri CD albümlerinde tutup, kapları da çöpe atmak ya da bir yerlere bağışlamaktır. Bu yolla, raflar dolusu CD’yi 20-30 santimetrede saklayabilirsiniz. Böylelikle, aradığınız CD’ye ulaşmanız da kolaylaşır. “Albüm sayfalarını kitap gibi çevireceğinizden, istediğiniz disklere ulaşmak çok daha kolay olacaktır,” diyor Marrero.
 
4. Sehpanızın Üstünü Temizleyin.

Odanın en merkezi yerinde bulunduğundan, sehpalar yayıntıyı toplayabilir ve diğer türlü gayet düzenli görünebilecek bir odayı dağınık gösterebilirler. İşte ev halkının dağınıklığının üstesinden gelmek için bazı yöntemler:
 
Dergilerin yerini değiştirin. Dergi ve kataloglar, kolaylıkla üst üste yığılabilirler. Bunları bir sepete yerleştirip sepeti de odanın köşesinde bulundurun. Bu sepet, doğal bir “sınırlandırıcı kutu” işlevini görecektir, diyor Marrero. “Sepet dolduğunda, boşaltmayı hatırlatan görsel bir uyarı notu gibi olacaktır.”
 
Uzaktan kumandaları tek bir kumandada toplayın. Universal kumandalar, ekstra harcamaya neden olabilirler, ama dört farklı uzaktan kumandayı tek bir taneye indirerek rahatlık konusunda çok şey kazanırsınız. Ayrıca bu kumandaya da belli bir yer tayin edin. Örneğin, bağlayıcı kuşağın yumuşak kısmını uzaktan kumandanın arka tarafına yapıştırıp sert kısmını da koltuğun yan tarafına ya da bir başka kolay ulaşılabilecek, gözden uzak bir yere tutturabilirsiniz.
 
5. Oyuncakları toparlayın.

Bazıları, oyuncakların tümünün tek bir yerde toplanabileceğini düşünürler, ama odanızın düzenini korumak istiyorsanız, en iyi yöntem bu olmayabilir. “Kocaman bir oyuncak kutusu, çocukları her şeyi dışarı çıkarmak konusunda cesaretlendirir,” uyarısında bulunuyor Marrero. O zaman ne olur? Bir yayıntı kenti! Bunun yerine, oyuncakları türlerine göre küçük kutularda saklayın – oyuncak bebekler için bir kutu, bloklar için bir kutu, oyunlar için bir kutu vb. Mümkünse, kutular için kapak kullanmayın. “Açık kutu kullanmak, çocukların kutulara kolaylıkla bir şeyler atabilmelerini sağlar, ki bu da toparlamayı herkes için kolaylaştırır,” diyor Marrero.
 
6. Kabloları düzenleyin.
 
Açıkta bırakılan elektrik kabloları yayıntıdan başka bir şey değildirler. Kabloları, mobilyaların arkasında toplayın ve bağlayıcı kuşaklar ya da çöp torbalarını bağlamak için kullandığınız bağlarla onları tutturun. “Bu yolla, kabloların dev bir ahtapot olmalarının önüne geçersiniz,” diyor Marrero. Kabloların ucuna etiketler yapıştırırsanız, deneme-yanılma oyununu oynamadan istediğiniz kabloyu fişten çıkartabilirsiniz.
 
7. Düzenliliği Sürdürün.

Odanızı düzenledikten sonra, bu düzenliliği sürdürün!
 
Eşya toplamayı bırakın. “İlk önce, odaya dışarıdan eşya gelmesinin önüne geçin,” diyor Marrero. Pek sık okumadığınız dergilerin aboneliğinden çıkın ve filmleri disk olarak satın almak yerine, online olarak satın alın. Ve yeni bir şey satın almadan önce “Bunu nerede saklayacağım,” diye kendinize sorun.
 
Oturma odasının dışındaki odaları da kullanın. Yeni sırt çantası ya da posta gibi şeylere oturma odasının dışında yer verin. Marrero’nun “varış istasyonu” olarak adlandığı bir alan ayırın. Anahtarlar için kapıya askılar takın, gelen postalar için antreye bir sepet koyun ve çantalar, sırt çantaları ya da ayakkabılar için kilerinizde ya da antredeki dolabınızda yer ayırın.
 
Dağınıklık oluştuğu anda toparlayın. “Düzen, karar vermekle ilgilidir,” diyor Marrero. Bir eşyayı “hemen şimdi” bir yerlere koymak kolaydır. Ama bunu ertelemek dağınıklığa sebep olur. Kural şu: Eşyaları, onlarla işiniz bittiği anda yerlerine koyun ve yeni eşyalar için uygun yerler bulun.
 
Ailenizden yardım alın. Ailenize düzenli olmanın öneminden bahsedin ve çocuklarınıza TV seyretmek istiyorlarsa, önce oyuncaklarını toplamaları, ev ödevlerini yapmaları vb. gerektiğini hatırlatın. Ya da ev halkına, evi düzenli tutmak için yatağa gitmeden önce beş dakika harcamak –battaniyeleri katlamak, uzaktan kumandayı yerine koymak, çorapları katlamak vs.- gibi bir kural getirin.

yeni nesil
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı sanalulke

  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 8
  • Sadakat Forum "Seviyeli İslami Forumunuz.."
Ynt: Oturma Odanızdaki Dağınıklığı Önleyebilirsiniz
« Yanıtla #1 : 26 Kasım 2018, 17:15:46 »
Bilgi için teşekkürler.