Gönderen Konu: Kabirden Gelen Koku Mestediyor(Danyal A.S)  (Okunma sayısı 28712 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MAVERA02

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 128
Kabirden Gelen Koku Mestediyor(Danyal A.S)
« : 20 Mart 2008, 16:41:53 »

Kabirden Gelen Koku Mestediyor

Mersin'in Tarsus ilçesindeki Makam Camii'nde bulunan Hz. Danyal Peygamber'in (as) mezarından yayılan güzel koku hissedenleri etkiliyor.

Makam Camii'nin eski görevlisi Veysel Alışkan, mezarı ziyarete gelen bazı vatandaşların güzel kokuyu hissettiklerinde kendilerinden geçtiklerini anlatıyor.

Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın 1996 yılında Hz. Danyal'ı (as) gördüğü rüyanın ardından başlatılan kazılarda sona gelindi. Bir süre önce Hz. Danyal Aleyhisselam'ın mezarına ulaşıldığını belirten imam Veysel Alışkan, o anı şöyle anlatıyor:

"Yaklaşık 8-10 metre aşağıda kazı çalışması yaparken işçilerden biri, farkında olmadan Hz. Danyal'ın (as) kabri üzerindeki horasan harçlı yapıya kazmayı vurunca düştü bayıldı. Bu horasan harcının üzerinde işlemeli mozaikler var. Harcın üzerinde yine iki kat asfalt bulunuyor. Kabrin yerinin tespit edilmesinde ben şuna şahit oldum. Dışarıdan gelen bazı ziyaretçiler bana güzel kokular geldiğini ve kendilerinden geçtiklerini söylediler. Ben de dualar okuyarak mezarın etrafında dolaştığım zaman aynı kokuyu hissettim. Çok güzel bir koku bu, hisseden insanları adeta kendinden geçiriyor."

Makam Camii görevlisi Kenan Eker ise: "Hz. Danyal (as), rüyasına girdiği Başkan Kocamaz'a, 'Evladım üzerimdeki çamurları temizle' demiş. Bunun üzerine başkan harekete geçerek, kazı çalışmaları başlattı." dedi.

Alıntı-Haberalemi--------------------------------------------------------------------------------

Hz. Danyal'ın mezarı bulundu

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde ibadete açık olan Makam Camii’nde 6 ay önce başlatılan kazı çalışmaları sonucu, ‘Bereket Peygamberi’ olarak bilinen, M.Ö. 605-562 yılları arasında yaşayan Hz. Danyal’ın mezarı bulundu.

Tarsus Müze Müdürü Abdulbari Yıldız, Tarsus’ta bulunan Makam Camii’nde ek bina inşaatı sırasında kemerli bir yapı bulunması üzerine kazı çalışmalarına başladıklarını söyledi. Yıldız, yaklaşık 8.5 metre derinliğe kadar inilen kazı çalışmalarında önce kabrin türbesine ulaşıldığını bildirdi. Türbenin ters yönlere bakan 4 ayrı penceresi bulunduğunu anlatan Yıldız, kazı çalışmalarında M.S. 700’lü yılların ortalarına ait sikke ve sütun başları ile sürahilerin de bulunduğunu vurguladı. Bu eserlerin ve türbenin Hz. Ömer döneminde yapıldığını gösterdiği belirten Yıldız, bu tarihi yapının Türk kültür mirası ve turizmi için çok önemli olduğunu dile getirdi. Kazı çalışmalarında Horasan mozaiğine ve Danyal peygamberin kabrinin muhafaza edildiği kütleye rastlandığını ifade eden Yıldız, çekiçle bir parça çıkarmak isteyen kazı işçilerinden Mikail Yılmaz ile Kemal Güngör’ün baygınlık geçirdiğini ve hastanede ayakta tedavi edildiği kaydetti.

KALE GİBİ KORUNUYORMUŞ

Kazı alanında incelemelerde bulunan Tarsuslu araştırmacı, din adamı Abdurrezzak Öz ise mozaikte kullanılan harç kütlesinin Danyal peygamberin mezarının yanından geçen Berdan Irmağı’ndan etkilenmemesi için oluşturulmuş olabileceğini ileri sürdü. Hz. Ali’nin Hz. Ömer’e tavsiyesiyle Danyal peygamberin mezarının yeniden yaptırıldığını ve korumak için kalın duvarlarla, mozaiklerle kaplandığını anlatan tarihçi Öz, şöyle konuştu:

“Kaynaklara göre, Hz. Ali, Hz. Ömer ile bir konuşmasında ‘Bu Danyal Nebi’dir. Kumandanın Ebu Musal El Aşeri’ye emir ver, Onu ipekli altın iple örülmüş kefenden çıkarsın, beyaz kefenle İslami usule uygun hazırlasın. Sandığa koymasın toprağa defnetsin. Ancak, kabri kale gibi yapsın. Kimse kabri açamasın’ demiş. Bu emri alan Ebu Musal El Aşeri, Danyal peygambere derince kabir yaptırıp, üzerini açılmayacak bir şekilde kapattırmış. Halen Ebu Musal El Aşeri’nin yaptırdığı halde üzeri mozaik taşlarıyla üzeri örtülü şekilde yapısını koruyor.”

Tolunay DUMAN - HÜRRİYET
 

« Son Düzenleme: 20 Mart 2008, 18:28:58 Gönderen: mystic »
Doğru olsam ok gibi, yabana atarlar beni
Eğri olsam yay gibi, elde tutarlar beni

Çevrimdışı MAVERA02

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 128
Ynt: Kabirden Gelen Koku Mestediyor (Danyal A.S)
« Yanıtla #1 : 20 Mart 2008, 16:42:34 »


DANYAL A.S'IN KABRİNİN BULUNDUĞU YER
« Son Düzenleme: 20 Mart 2008, 18:29:55 Gönderen: mystic »
Doğru olsam ok gibi, yabana atarlar beni
Eğri olsam yay gibi, elde tutarlar beni

Çevrimdışı MAVERA02

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 128
Ynt: Kabirden Gelen Koku Mestediyor (Danyal A.S)
« Yanıtla #2 : 20 Mart 2008, 16:52:07 »
MAKAM-I ŞERİF CAMİİ ve
DANYAL PEYGAMBERİN KABRİ


Bu cami'nin içinde Daniyal Peygamberin makamının bulunmasından dolayı Makam-ı Şerif Camii olarak da anılmaktadır. Bulunduğu mahalleye ismini vermiş olan Makam Camii , bu gün müze binası olarak kullanılan Kubat Paşa Medresesi'nin 10-15 m kuzeybatısında yer alan ana mekanı dikdörtgen planlı, tonozlu ve kemerlidir.Makam-ı Şerif Camii merkezinde 1857 yılında yapılmıştır. Yeni bir bölüm de eklenmiştir.

Yeni yapıdan eski kısma üç kapı açılmakta ve üç basamakla ana makama inilmektedir. Burası basık bir kubbe ile örtülüdür. Mihrabı düz ve sadedir. Doğusunda Daniyal Peygamberin kabri yer almaktadır. Bu nedenle camiye "Makam Camii" adı verilmiştir. Daniyal Peygamber 2. Babil Kralı Nebukadnesar (İ.Ö. 605-562) zamanında yaşamış, Yahudileri Babil esaretinden ilmi ve kehanetleriyle kurtarmış bir peygamberdir.

Rivayete göre Babil Kralı rüyasında İsrailoğullarından gelecek bir erkek çocuğun kendi tahtını sarsacağını bildirmesi üzerine israiloğulların dan doğan erkek çocukların öldürülmesini emretmiştir. Bu nedenle Daniyal Peygamber doğunca onu dağ başında bir mağaraya bırakmıştır. Mağarada bir erkek ve bir dişi aslan himayesinde büyüyen Daniyal, delikanlı olunca kavmi arasına karışmıştır.

Bir kıtlık senesinde Tarsus'a davet edilen Daniyal Peygamber'in Tarsus'a gelmesiyle birlikte bolluk olmuş. Bu nedenle Daniyal Peygamber Babil'e geri gönderilmemiş, ölünce de Tarsus'ta şimdiki Makam Camiinin bulunduğu yere gömülmüştür. Hc.17. yılında Hz. Ömer devrinde Tarsus fethedilince, Daniyal Peygamberin mezarı açtırılmış burada büyük bir lahit içerisinde altın iplikle dokunmuş kumaşa sarılı ayet uzun boylu bir ceset görülmüştür.

Başından geçen maceraların sembolü olarak parmağındaki yüzüğün taşına biri erkek olan iki aslanın arasında genç bir çocuk,dişi aslan onu yalıyor şeklinde işlenmiştir. Cesedin yahudiler tarafından çalınmaması için, Hz. Ömerin emri üzerine önceki yerine gayet derince defnettirilip üzerinden de Berdan Nehrinden gelen ufak bir çayın suyunu kabrin üzerinden geçecek şekilde akıtıp hiç kimsenin kabre el sürmeyeceği şeklinde emniyete alınmıştır.

Nitekim caminin son tamiratı sırasında çok derinlerde caminin arka ve alt kısmında suyun giriş yerinde gayet kalın ve gayet muntazam mazgal demirleri çıkmıştır. Daniyal Peygamberin cesedi, bu mazgallardan geçen suyun çok aşağısındadır.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2008, 18:29:29 Gönderen: mystic »
Doğru olsam ok gibi, yabana atarlar beni
Eğri olsam yay gibi, elde tutarlar beni

Çevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2399
Ynt: Kabirden Gelen Koku Mestediyor(Danyal A.S)
« Yanıtla #3 : 21 Ağustos 2008, 17:51:50 »
geçen aylarda oğlum tarsustaydı..gezmiş danyal as ı...çok güzel bir kokunun yayıldığı söyleniyor......ashabı kef  de orda tarsusta

Çevrimdışı ASUDE

 • yazar
 • ****
 • İleti: 632
Ynt: Kabirden Gelen Koku Mestediyor(Danyal A.S)
« Yanıtla #4 : 21 Ağustos 2008, 18:40:15 »
evet geçen yıl ashab-ı keyf ve Danyal Peygamber'in kabrini ziyaret etmek nasib olmuştu gerçekten çok güzel yerler.....

Çevrimdışı Keyf

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 5
Ynt: Kabirden Gelen Koku Mestediyor(Danyal A.S)
« Yanıtla #5 : 29 Ocak 2012, 06:58:01 »
bir gün bizede nasip olur inşAllah