Gönderen Konu: Pikniğe gideceğim ama nereye, diyorsanız...  (Okunma sayısı 12981 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7492
Pikniğe gideceğim ama nereye, diyorsanız...
« : 07 Ağustos 2009, 04:24:28 »

Hafta sonu gelince sepetini, mangalını alan kendini bir dağ başına, bir ağaç altına ya da bir deniz kenarına atıyor. Şehrin stresi geride bırakılıyor, mangallar yakılıyor, salıncaklar kuruluyor, gel keyfim gel!

Ancak piknik yapmanın da bir şekli, daha önemlisi bir yeri var. Her yerde ulu orta mangalı yakıp ortalığı toz dumana vermemeli. Üstelik piknik zevki kadar gerçek olan bir şey daha var ki o da kene tehlikesi. Yaz sıcağında hafta sonu tatilini keyifli geçirmek isteyenler için ülkemizin piknik haritasını çıkardık.

***


İstanbul'un piknik alanları

Belgrad Ormanları: Istranca Dağları'nın güneydoğu yönünde alçalarak İstanbul Boğazı'nda sonuçlanan Belgrad ormanı, Avrupa yakasında bulunuyor. Belgrad'da tavşan, tilki, yaban ördeği ve çulluk gibi hayvanlar yaşıyor. İçinden derelerin geçtiği Belgrad'da düzenlenmiş piknik alanları, serbest oyun alanları var. Spor yapmak isteyenler "Sağlıklı Yaşam Parkuru"nda yürüyebiliyor. Bölge, Bahçeköy'ün içinden Sarıyer'e inen Çayırbaşı Caddesi üzerinde. Büyükşehir belediyesi tarafından kenelere karşı ilaçlama yapılıyor.

Fatih Ormanı: Fatih Sultan Mehmet'in adını taşıyan önemli bir mesire yeri. Bisiklet tutkunlarının sıkça uğradığı Fatih Ormanı, geniş çocuk bahçesiyle çocukların da ilgisini çekiyor. Maslak Büyükdere Caddesi-Sarıyer yolu üzerindeki Bahçeköy tabelasını takip edin.

Azizpaşa: Maslak, Gültepe, Levent, Kağıthane, Eyüp gibi yerleşim yerlerine yakınlığı, ilginç bitki örtüsü ve geniş piknik alanlarıyla çok tercih edilen bir bölge. Azizpaşa Maslak'tan aşağı inen Cendere yolu üzerinde sağ tarafta. Bölgeye, Hasdal üzerinden Kemerburgaz'a gelip sağa dönerek ulaşabilirsiniz.

Marmaracık: Karadeniz kıyısında küçük bir koyda sırtını çam ağaçlarına dayamış bir bölge olan Marmaracık, balık tutmak, yüzmek, doğa yürüyüşleri, kamp, plaj gibi olanaklarıyla son zamanlarda özellikle gençler tarafından tercih ediliyor. Bölgede ahşap evler, kır kahvesi, lokanta, mini golf sahası ve yelken tesisleri de yer alıyor. Marmaracık koyuna Sarıyer üzerinden ulaşılan Rumelikavağı'nı geçtikten sonra sola dönüp sahili takip ederek ulaşabilirsiniz.

İnceğiz: Üç büyük mağara ve göğe uzanan ağaçlarla kaplı. İnceğiz Mesire Yeri'ne, Çatalca'dan Subaşı'na giden asfalt yolun 3. kilometresinden sola dönerek, yaklaşık 6 kilometre yol aldıktan sonra ulaşılıyor.

Kaymakdonduran: Boğaz'ın girişine uzanan Beykoz'da suyunun soğukluğu ile ünlü bir yer olan Kaymakdonduran'da, ahşap masalarla donatılmış çimenliklerde harika bir piknik yapabilirsiniz. Bölgeye Beykoz-Akbaba Köyü istikametinden 3 kilometre sonra ulaşılabiliyor.

Avcıkoru: Zengin bitki örtüsüne sahip mesire yerlerinden biri. Avcıkoru'ya Üsküdar-Şile TEM Otoyolu'nun Ömerli mevkiinden 5 km sonra ve Şile yönünden de 10 km sonra otoyola cepheli girişi bulunuyor.

Elmasburnu: Karadeniz'in kenarında uzun kumsalı, çam ormanı ile birçok tatil merkezinin bile ötesinde bir yer. Tepeden denizin içine kadar inen kayalıklar, özellikle zıpkınla balık avcılığı için ideal. Bölgeye TEM bağlantılı Kavacık mevkiinden Riva'ya kadar uzanan otoyol ile 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

***Konya'nın piknik alanları

Kozağaç Parkı: Meram'da bulunan Kozağaç Parkı'na, Kayalıpark veya Alaaddin Tepesi'ndeki otobüs duraklarından Kozağaç otobüsüne binerek gidebilirsiz. Türlü ağaçlarla bezeli, süs havuzları olan bu parkta gölgede piknik yapmanın tadını çıkarabilirsiniz. Kocağaç Parkı'na gideceklere bir uyarımız var: Özellikle hafta sonları yoğunluk yaşandığı için ne kadar erken giderseniz o kadar iyi olur.

Dutlu Kırı: Meram ilçesi sınırlarında bulunan park şehrin biraz dışında. Dutlu Kırı Parkı'nda spor tesisleri, piknik alanları, koşu ve yürüyüş parkurları ile yüzme havuzları bulunuyor. Hem piknik hem de spor yapmak isteyenler için ideal bir yer. Toplu taşıma için gideceklerin Lalebahçe otobüsüne binmeleri gerekiyor.

Yerköprü Şelalesi: Bu mesire yeri Konya'nın Hadim ilçesine 15, Konya'ya ise 110 kilometre uzaklıkta... Şelaleye şöyle ulaşılabilir: Konya'dan Karaman istikametinde giderken, sağ tarafta Güneysınır ilçesi tabelası görünür. Güneysınır ilçesini geçtikten sonra Gürağaç beldesini de geçip soldaki küçük tabelayı atlamadan şelale yoluna dönülür. Habiller köyünü geçildikten sonra 7-8 km sonra karşınızda 20 metre yükseklikten akan ve Akdeniz'e doğru süzülen muhteşem şelale ile karşılaşabilirsiniz. Masraftan kaçmayanların gidebileceği bu piknik yeri görenleri büyüleyen bir güzelliğe sahip.

***Mersin'in piknik alanları

Papazın Bahçesi: Mersin'in Çamlıyayla ilçesi sınırları içinde bulunan Papazın Bahçesi'ne Çamlıyayla-Tarsus asfaltı üzerinde Çamlıyayla'ya 7 km mesafedeki Fakılar yol çatından doğuya dönülüp 15 km ilerleyince varılabilir. Yolun tamamı kızılçam ormanları içinden geçiyor.

Karaeski: Mersin'in Mut İlçesi sınırları içerisindeki Karaekşi Mesire ve Piknik yeri, çınar ağaçlarıyla kaplı bir mekan. Karekşi piknik yerinde birbirini izleyen 8-10 kadar alabalık üretme havuzları da var. Burada piknik ve doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Kadıncık Gölü: Kadıncık Vadisi'ndeki Kadıncık Suyu üzerine inşa edilen hidroelektrik santralına ait çok güzel bir baraj gölü. Kadıncık Baraj gölüne Tarsus-Çamlıyayla yolu ile gidilebildiği gibi Tarsus-Pozantı otoyolunun Çamalan mevkiinden Çamlıyayla'ya giden asfalt yolla da gidilebilir. Tarsus'a uzaklığı yaklaşık 75 km. civarındadır.

***

Gaziantep'in piknik alanları

Dülükbaba: Antep'e 4 kilometre uzaklıkta bulunan Dülükbaba ormanları, karaçam ve sedir ağaçları ile kaplı. İlin kuzey ve kuzeybatısını çevreleyen 40 kilometrelik alanı ile Türkiye'nin elle dikilmiş en büyük koru ormanlarından biri. Dülükbaba ormanları içerisinde 5 günde 5 bin kişinin yararlanabileceği kamp kurma ve karavanlarla konaklama imkanları mevcut. Dülükbaba ormanlarına, Yeşilkent-Başpınar dolmuşları ve belediyenin OSB seferi yapan otobüsleriyle ulaşmak mümkün.

Burç Ormanları: Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nin de içinde bulunduğu Burç Ormanları şehrin hemen yanı başında yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin merkez Balıklı duraklarından yarım saatte bir Hayvanat Bahçesi'ne kalkan otobüsleriyle Burç Ormanları'na ulaşabilirsiniz.

Alleben Göleti: Büyükşehir Belediyesi'nin yakın bir zamanda kurduğu Alleben Göleti Piknik ve Spor Alanı göl kenarında spor ve piknik yapmak isteyenlere imkan sunuyor. Sarıgüllük Mahallesi'ndeki Masal Parkı yanından Allaben Göleti'ne ulaşım için otobüs seferleri düzenleniyor.

***Ankara'nın piknik alanları

Nallıhan Hoşebe Mesire Yeri: Eski İstanbul yolu üzerinden gidilebilecek bu alan, Ankara'ya 135 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Mesire yeri içerisinde çocuk oyun alanı, çeşmeler ve otopark yer alıyor. Kuş Cenneti de var.

Bala Beynam Mesire Yeri: Ankara'ya 45 kilometre mesafedeki mesire yerine Ankara-Bala karayolu üzerinden 45 dakikada ulaşılabiliyor. Son yıllarda yapılan çalışmalarla modern bir mesire alanı haline getirilen çam ormanında tuvalet, oyun alanı ve otopark bulunuyor.

Kazan Kurtboğazı Barajı: Ankara'ya 56 kilometre uzaklıkta. Ayrıca belediye tarafından Kazan ilçe merkezinde bulunan mesire alanında mangal yakılabilecek piknik alanı yer alıyor.

Kızılcahamam: Ankara'nın 'oksijen deposu' olarak adlandırılan, Başkente 75 kilometre uzaklıktaki Kızılcahamam'da günübirlik geziler için uygun mekanlar var. Yabani gül, çilek ve fındık, ahlat, ardıç, meşe, karaçam ve çeşitli kır çiçeklerinin doğal yaşam alanı olan Soğuksu Milli Parkı ile çok sayıda yaban hayvanına ev sahipliği yapan Çamkoru ve Akyarma mesire alanları Kızılcahamam sınırları içinde yer alıyor.Doğal güzelliğiyle Karagöl: Çubuk ile Kızılcahamam arasında, Kavak Dağı ile Yıldırım Dağı eteğinde küçük fakat çok derin, krater bir göl olan Karagöl, mükemmel bir doğal güzelliğe sahip. Çubuk'a yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta olan Karagöl'ün her iki tarafı yamaçlarla çevrili. Etrafı çam ve dağ kavağı ile kaplı. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp kafasını dinlemek isteyenler için sık sık gidilmesi gereken doğal terapi mekanları arasında geliyor Karagöl...

Atatürk Orman Çiftliği: Ankara'nın merkezinde bulunan yerlerden biri. İçinde piknik alanlarının yanı sıra hayvanat bahçesi de olan Atatürk Orman Çiftliği, Ankaralıların en sık gittiği yerlerin başında geliyor.

***İzmir'in piknik alanları

Buca Gölet: İzmir'in en gözde piknik yerlerinin başında geliyor. Buca Belediyesi tarafından 1999 yılında hizmete sokulan göletin çevresinde, sosyal tesisler, amfi tiyatro, piknik alanları ve hobi bahçeleri var. Gölet'e, Balçova, Karşıyaka, Bornova ve Gaziemir'den Aydın otobanının bağlantı yolları ile Buca üzerinden Kaynaklar-Belenbaşı köy yolu takip ederek ulaşılabilir.

Yamanlar Karagöl: Yamanlar Dağı'nda bulunan Karagöl, Karşıyaka ilçesine 27 kilometre uzaklıkta. Örnekköy yolu kullanılarak özel araçlarla gidilebilen Karagöl, etrafı çam ağaçlarıyla çevrili bir krater gölü. Yolunun virajlı olması ise bölgeye ulaşımı biraz zorlaştırıyor.

Meles Deltası: Burası şehir merkezine oldukça yakın. Karşıyaka'dan Konak istikametine giderken Altınyol üzerinde bulunan Meles Deltası'nda bulunan parktaki evcil ördekler, renkli görüntüler oluşturuyor. Deniz kenarındaki alan, son yılların gözde piknik yerleri arasında bulunuyor.

Sasalı (Çiğli): İzmir Büyükşehir Belediye tarafından Çiğli ilçesine bağlı Sasalı'da kurulan Kent Ormanı ve Piknik Alanı, kısa süre önce hizmete sokuldu. Alan, kent halkının piknik alanına duyduğu ihtiyacı önemli ölçüde giderdi. Buraya şehir merkezinden kalkan belediye otobüsleri ile de gidilebiliyor.

Çiçekli Köy (Bornova): İzmir-İstanbul karayolunun 20. kilometresinden sağa sapılarak Çiçekli Köy'e ulaşılabilir. Çam ağaçlarıyla kaplı bölgede, her türlü ihtiyaç karşılayabilecek tesisler ve piknik alanları mevcut.

zaman

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3890
  • Herkonudan.com
Ynt: Pikniğe gideceğim ama nereye, diyorsanız...
« Yanıtla #1 : 07 Ağustos 2009, 04:29:46 »
Güzel bilgilendirme olmuş. Keneden sonra tatil biraz riskli geliyor insanlara :)
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7492
Ynt: Pikniğe gideceğim ama nereye, diyorsanız...
« Yanıtla #2 : 07 Ağustos 2009, 04:41:45 »
Haklısın Lika

 Bu arada İstanbul için piknik alanı olarak kilyosu eklemyi unutmuşlar:)

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3890
  • Herkonudan.com
Ynt: Pikniğe gideceğim ama nereye, diyorsanız...
« Yanıtla #3 : 07 Ağustos 2009, 05:49:38 »
Sen eklemiş oldun :)
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı tercüman

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 489
Ynt: Pikniğe gideceğim ama nereye, diyorsanız...
« Yanıtla #4 : 07 Ağustos 2009, 09:00:07 »
Teşekkür ederiz. Kene derken siz de mi diye soruyorum sayın Lika?
All I know is that I know nothing.
Tüm bildiğim hiçbir şey bilmediğim.
-Sokrates-

z91yilmaz

 • Ziyaretçi
Ynt: Pikniğe gideceğim ama nereye, diyorsanız...
« Yanıtla #5 : 18 Temmuz 2018, 00:20:11 »
Özellikle İstanbul'da yaşayan bayan arkadaşlarım için öncelikle bir denize girip sonrasında hemen Sarıyer'de ki altınkum plajında piknik yapmalarını tavsiye ederim. Kadın kadına arkadaşlarınızla bunu yapabilirsiniz. Biz ara ara arkadaşlarımızla böyle yapıyoruz gerçekten iyi stres atıyoruz haftasonu araba felan bulaşmadan direk bir servisi çağırıyoruz plajın http://kadinlarplajiservisi.com/ adresinden ve gidip yüzüp pikniğimizi de yapıp geliyoruz :)

Çevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2399
Ynt: Pikniğe gideceğim ama nereye, diyorsanız...
« Yanıtla #6 : 25 Temmuz 2018, 12:29:24 »
.müslümanların böyle bir derdimi var???