Gönderen Konu: Kamil Koç'ta namaz skandalı!  (Okunma sayısı 5844 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

uzman.

  • Ziyaretçi
Kamil Koç'ta namaz skandalı!
« : 28 Ağustos 2012, 01:45:26 »

Kamil Koç'ta namaz skandalı! aynisini bende yasadim kütahyadan kalkan otobüs 5 saat mola vermedi


Namaz kılan yolcusunu petrol istasyonunda bırakan Kamil Koç, yolcuya bir de hoş olmayan üslupta bir açıklama yaptı...

Kamil Koç firması'nın namaz kılmak için durma talebinde bulunan yolcusu Muhammed Anlı 'yı dinlenme tesislerinde bırakıp yoluna devam ettiği iddia edildi.

İstanbul'dan İzmir'e gitmek için Kamil Koç'tan 24 Ağustos Cuma günü saat 00.30'a bilet aldığını belirten 10 yıllık tarih öğretmeni Muhammed Anlı, başından geçenleri şöyle özetledi:

YARIM SAAT RÖTARLI HAREKET ETTİ

"Otobüsüme binmek için 00.30'da İstanbul Esenler Otogarı'na gittim. Ama o arada asker sevkiyatı olduğunu söyleyen firma yetkilileri bizi yarım saat bekletti. 'Bu gayet doğal bir sorundur' diyerek diğer yolcularla birlikte hoşgörü ile karşıladık ve yarım saat sonra otobüsümüz Esenler'den hareket etti.

GEÇ KALAN BAŞKA BİR YOLCUYU TAM 1,5 SAAT BEKLEDİ

Daha sonra Ataşehir'deki Kamil Koç'un ofisinde yolcu almak için durduk ve bizi saat 03.00'a kadar beklettiler. Niye beklediğimizi sorduğumuzda, Ataşehir'deki Kamil Koç'un sorumlusu çok olumsuz bir tavırla 'Yolcu bekliyoruz, yetişemedi' dedi. Daha sonra ise diğer yolcular 1,5 saat beklediklerini ifade ederek saat 03.00'e kadar otobüsün diğer yolcularını bekletme hakları bulunmadığını söyleyerek yetkililere tepki gösterdi. Sorumlu kişi başkası için beklemeyeceklerini ifade ederek bu yolcunun bekleneceğini söyledi. Yolcu geldikten sonra yola devam ettik."

NAMAZ KILMAK İÇİN İNEN YOLCUSUNU YOLDA BIRAKTI

Asıl sorunu sabah saat 05.30'da yaşadığını belirten Muhammet Anlı, "Ben muavine mümkünse namaz kılacağımı ifade ettim. Muavin bana tesislerde duracağımızı belirtti. Ben bunun verdiği rahatlıkla otobüsün durmasını bekledim. Ama saat 06.00'ya yaklaştı ve otobüs durmadı. Yine çağırdım ve sordum, yine bana yarım saat sonra duracaklarını söyleyince namaz kılmamın gerektiğini vurguladım. Ters bir cevap olarak ise muavin bana sadece tuvalet için durabileceklerini, namaz için ise duramayacaklarını ifade etti. Bunu bu şekilde aktarınca benim moralim bozuldu. 'Namaz için duracaksanız durun, durmayacaksanız benim inmem gerekiyor' dedim. Çabalarım sonuçsuz kalınca otobüsü Bursa'nın Karacabey ilçesinde Onur Petrol isimli dinlenme tesislerinde durdurarak, otobüs şoförü ve muavinine 'İster bekleyin ister beklemeyin, ben namazımı kılacağım' dedim. Ben indikten sonra otobüs durmayarak yoluna devam etti" dedi.

KAMİL KOÇ: "NAMAZ İÇİN DURMAMAK ŞİRKETİMİZİN PRENSİBİ"

Namazını kıldıktan sonra şikayet ve mantıklı bir açıklama için Kamil Koç'u aradığını belirten Anlı, "Telefonda karşıma çıkan yetkililerden Murat Bey ile görüştüm. Murat Bey bana otobüs firmalarının tuvalet için durduğunu, fakat namaz için duramayacaklarını, bunun şirketlerinin prensibi olduğunu söyledi. Daha sonra burasının Anadolu toprağı olduğunu belirterek ister Müslüman, ister Hristiyan olsun, ister Musevi olsun insanların dini inancına karşı saygısızlık yapılamayacağını vurguladım. Kaldı ki Müslüman bir ülkede yaşıyoruz. Benim yoğun ısrarlarıma rağmen karşımdaki Kamil Koç'u temsil eden Murat isimli yetkili tekrar tekrar 'Biz bunun (namaz) için durmuyoruz' dedi. Konu ile ilgili olarak Kamil Koç firmasından Sibel isminde bir hanımefendi beni aradı. Beni orada bıraktıkları için defalarca özür diledi. Ben ise Sibel hanıma orada bekletilmemin veya bırakılmamın hiçbir sorun oluşturmayacağından bahsederek namaz konusunda şikayetçi olduğumu söyledim. Aynı ifadeleri kullanarak o da bana 'Namaz konusunda ancak öneri yapabilirsiniz. Bizim namaz konusunda prensibimiz var. Bu prensibi çiğneyemeyiz' dedi" açıklamasında bulundu.

KONU DEĞERLENDİRİLİYOR

Konuyla ilgili Samanyoluhaber.com'un sorularını cevaplayan Kamil Koç yetkilileri olayı araştırdıklarını, henüz bir açıklama yapmayacaklarını belirttiler.

Kaynak: SAMANYOLUHABER.COM

mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: Kamil Koç'ta namaz skandalı!
« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2012, 08:08:41 »
Kamil Koç’ta namaz yasağı
CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli’nin sahibi olduğu Kamil Koç turizm firmasında namaz yasağı bir prensipmiş.

Nuriye Akman'ın TRT Haber'de sunduğu Akılda Kalan programına, dün akşam CHP Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sena Kaleli konuk oldu. Programda CHP'nin politikalarını anlatan Kaleli, başörtülü milletvekilleri konusunda ve yaklaşan seçimlerle ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. Kaleli, geçtiğimiz aylarda Gündem16.com'da yayınlanan Gül Kolaylı'nın "Sena Kaleli ve Bekçilik" adlı yazısıyla ilgili düşüncelerini de ilk defa açıkladı.
'BAŞÖRTÜSÜ CHP'NİN SORUNU DEĞİL'

Programda CHP'nin başörtülü milletvekili konusuna nasıl baktığını anlatan Sena Kaleli, şekilsel ve düşünsel kalıpları doğru bulmadığını belirtti."Birbirimizi dışlamamızı doğru bulmuyorum" diyen Kaleli, sözlerine "Hiçbir partinin bunu başarabileceğine inanmıyorum. Çünkü bu gerçek bir mesele değil. Dolayısıyla bu sorun olarak algılanmamalı" şeklinde devam etti.

Akman, Kaleli'ye Gürsel Tekin'in ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü konusundaki açıklamalarıyla ilgili görüşlerini de sordu. Nuriye Akman ve Sena Kaleli arasında geçen diyalog şöyle:

Nuriye Akman: Hafta içinde şöyle çelişkili bir durum yaşadık. Gürsel Tekin önce dedi ki, bizim başörtülü adayımız olmayacak ama bir başka partinin olursa, ona Merve Kavakçı muamelesi yapmayız, sıra kapaklarına vurmayız. Demek ki içeriye başörtüsü ile girilebileceğini düşündü. Sonra ne oldu? Sayın Kılıçdaroğlu çıktı, böyle biri gelirse eskiden MHP'li Nesrin Ünal modeli var, genel kurula girdiğinde başını açar dedi. Bu tuhaf bir manzara yarattı. Bunu siz nasıl yorumluyorsunuz? İstenirse, karar verilirse sanki bu konu çok kolay çözülebilecekmiş gibi...

Sena Kaleli: Bu aslında CHP'nin sorunu değil. Bu tamamen AK Parti'nin istediği bir şeyse AK Parti'nin çözmesi gereken bir sorun. Burada insanların aş sorunu, istihdamı diye düşünmektense olayı türbana kilitlemenin çok doğru olmadığını düşünüyorum. Umarım bu konular zaman içerisinde aşılacaktır. Ama dediğim gibi önce kaygı ve korkularımızı aşabilmemiz gerekiyor.
'FİKRİ SAĞLAR, CHP'YE YENİDEN KAZANDIRILMALI'

Sena Kaleli, yaklaşan seçimler için CHP'ye başvuran aday adaylar arasında Ergenekon sanıklarının bulunmasıyla ilgili düşüncelerini ise programda şöyle dile getirdi. "Dokunulmazlığın sınırlandırılmasını savunan bir parti olarak, bu konuda biraz daha dikkatli olmamız gerekir" diyen Kaleli, uzun tutuklu yargılama sürelerinin birtakım iddialarla uzatılmasının hukuk ve hak ihlali olduğunu düşündüğünü söyledi.

Kaleli, CHP'nin eski üyesi Fikri Sağlar'a milletvekili adaylığı kapılarını kapatmasını da değerlendirdi. "O da parti meclisi kararıdır. Benim kararımı sorarsanız, Fikri Sağlar'ın da partimize tekrar kazandırılmasını isterdim" diyen Kaleli, bu kararın yeniden değerlendirileceğini düşündüğünü söyledi.
'ATATÜRK İLKELERİNİN VE CUMHURİYETİN BEKÇİSİ DEĞİLİM'

Sena Kaleli, geçtiğimiz aylarda Gündem16.com'da yayınlanan Gül Kolaylı'nın "Sena Kaleli ve Bekçilik" adlı yazısını değerlendirdi. Kolaylı, 23 Ekim'de Bursa'da izlediği bir toplantının ardından hazırladığı yazıda Kaleli'nin "Atatürk ilkelerinin ve Cumhuriyetin bekçisi değilim, olmak da istemiyorum" sözlerini yayınlamıştı. Akman, programda Kaleli'ye bu sözlerin anlamını ve Kaleli'nin sözlerinin arkasında durup durmadığını sordu. "Sözlerimin arkasında her zaman durdum. Bu defa da duruyorum" diyen Kaleli, aslında ne söylemek istediğini şöyle açıkladı:

"Orada söylemek istediğim, aslında bizim bekçi değil, yönetici konumunda olmamız gerektiği. Artık sadece koruyan, muhafaza eden konumunda olmayalım, iktidarda ve yöneten konumunda olalım. Türkiye'nin gelişmesine, değişmesine katkı sunalım. Artık statükoyu veya birtakım değerleri savunurken, gelişmenin önündeki engelleri kaldıralım anlamında söylemiştim. Bunun da arkasındayım. Hiçbir şekilde de reddetmiyorum."
Habergir.com


Başka yasakları da varmış bu sahte müslümanlarınCHP Parti Meclisi (PM) üyesi ve Bursa Milletvekili Sena Kaleli'nin ortağı olduğu Kamil Koç Otobüsleri A.Ş'nin, oruç tutan personeline yardımcı olan yetkilisine ihtar cezası verdiği ortaya çıktı.Kamil Koç'un Kadıköy Şubesi'nde Terminal Bilet Satış Yetkilisi olarak görev yapan Hale Otçu'nun, iftar vaktinde kendisiyle birlikte görev yapan iki personele yemek için izin verdiği gerekçesiyle ihtar cezası aldığı öğrenildi. Firma; Hale Otçu'nun, kendi kişisel, siyasi ve dini konularını işine yansıttığı gerekçesiyle ihtar cezası aldığını açıkladı.

YOLCU SIRAYA GİRMEK İSTEMEDİ

Bir yolcu, bilet almak için 24 Ağustos 2011 tarihinde Kamil Koç firmasının Kadıköy Şubesi'ne geldi. Saat: 20:00'de akşam ezanının okunması üzerine Bilet Satış Yetkilisi Hale Otçu, kendisiyle birlikte bankoda görev yapan iki görevliye iftarlarını açmaları için izin verdi ve satış işlemlerine nöbetçi olarak kendisi devam etti. Yolcu, söz konusu durumdan rahatsız oldu ve bilet almak için kendisinin sıraya girmeye bırakıldığını iddia etti ve Hale Otçu hakkında şikayetçi oldu.

“BAY PERSONELE İFTAR İÇİN İZİN VERDİ...”

Yolcu, Kamil Koç Otobüsleri A.Ş.'ye gönderdiği şikayet e-mailinde; “Saat 20:00 sıralarında İstanbul Kadıköy Şubenize bayram için biletlerimi almaya gittim. İki personel vardı. Bir bay, bir bayan. Bay personel benim işlemleri yaparken, bayan personel geldi. Bay personele iftar için izin verdi. Ben bilet alma işlemimi tamamlayamadım. İşlerim yarım kaldı. Bayan beni sıranın en arkasına yolladı. Ben işlemlerimi yapmadan sinirlenip şubenizi terk ettim. Ben bu bayan personelden şikayetçiyim. Kendisinin davranışları hiç hoş değildi. Gerekli uyarıların yapılarak tarafıma dönülmesini rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

İHTAR CEZASI

Kamil Koç Otobüsleri A.Ş.; iftar vaktinde iki personele oruç açmaları için izin veren ancak görevine devam eden Hale Otçu'ya ihtar cezası verdi. Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. Terminaller Birim Yöneticisi Ersin Bahtiyar ve İnsan Kaynakları Yetkilisi Seda Günal tarafından 25 Ağustos 2011 tarihinde Kadıköy Terminal Satış Yetkilisi Hale Otçu'ya gönderilen yazıda, şöyle deniliyor:

“24 Ağustos 2011 tarihinde saat: 20:00'de görev yeriniz olan Kadıköy Şubesi'ne bilet satın almak için giren müşterimiz yapmış olduğu şikayet sonrasında, bilet satın alma işlemi sırasında iftar saatini bahane ederek müşterinin işlemini yarım bırakarak müşteriyi mağdur etmiş olduğunuz anlaşılmaktadır.

Hizmet sektöründe çalışıyor olmanız sebebiyle müşteri odaklı çalışmanın birinci öncelikli olduğunun bilincinde olarak, kendi kişisel, siyasi, dini, vb. konuları işinize yansıtmadan işinizi ibraz etme zorunluluğunuz bulunmaktadır.

Bu ve benzer konularda şirket yönetimimizin hassasiyeti, mesai saatlerindeki görev ve sorumluluklarınız, periyodik olarak yapılan personel toplantılarımızda sürekli hatırlatıldığı halde, çalışma prensiplerine ve personel görev ve sorumluluklarına uygun hareket etmemiş olmanız kabul edilebilir davranış değildir.


Konuyla ilgili bu sefere mahsus olmak üzere “İHTAR CEZASI” ile cezalandırıldığınızı, bu ve benzer hatalı davranışınızın tekrarı h

OTÇU: “BU İDEOLOJİK KARAR”

AKİT'e konuşan Hale Otçu, yapmadığı bir işten dolayı verilen ihtar cezasına imza atmadığını belirterek, “Bu ideolojik karar” dedi.

Şikayet üzerine kendisinin yazılı savunma yaptığını hatırlatan Hale Otçu, “Yapmadığım olaydan dolayı suçlandım. Şirkete gittim ve ihtar cezası yazısının olduğunu söylediler.

Terminaller Birim Yöneticisi Ersin Bahtiyar, bana ‘Çok zorlanıyorsanız oruç tutmayın' dedi. Ersin Beye, ‘Bu sizi ilgilendirmez' dedim, işten çıkmamı istedi. Ben de kendisine, ‘Siz çıkartın' dedim. Ersin Bey, ‘Tamam, çıkartırım' dedi. Ben de, ‘Yasal hakkımı saklayarak çıkıyorum' dedim. Rapor aldım. Yapmadığım bir işten dolayı verilen ihtar cezasına imza atmadım” diye konuştu.

ŞİRKETİN AÇIKLAMASI

Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. tarafından gazetemize yapılan açıklamada; “Yolcu işlemi yarıda bırakıldığı için yolcu şikayetinde firmamız tarafından haklı görülmüştür. Söz konusu personele de uyarı cezası verilmiştir” denildi.

Kenan Kıran / Yeni Akit
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2012, 10:32:29 Gönderen: moderatör »

mazhar

  • Ziyaretçi
Müftülükten yolda namaz fetvası aldık!
« Yanıtla #2 : 11 Eylül 2012, 06:52:39 »
Müftülükten yolda namaz fetvası aldık!

Kamil Koç Otobüsleri A.Ş Genel Müdürü Kemal Erdoğan, bu yılki hedeflerinin 12.5 milyon yolcu taşımak olduğunu belirtirken, 2013'te bin 200 kişiyi daha istihdam edeceklerini söyledi. 'Otobüste namaz yasağı' iddialarını da reddeden Erdoğan, "Bu konuda çok hassasız. Müftüden fetva bile aldık" dedi.

Kamil Koç Otobüsleri A.Ş Genel Müdürü Kemal Erdoğan, ulaştırma sektörüyle ilgili bilgi verirken şirket olarak hedefleri hakkında Yeni Şafak'a açıklamalarda bulundu. Otobüs seferlerini Ege, Akdeniz ve Marmara'da yoğunlaştırdıklarını söyleyen Erdoğan, sırada Orta Karadeniz'in olduğunu belirtti. Bugün itibariyle 3 bin 900 çalışana sahip olduklarını ve önümüzdeki yıl sağlayacakları yaklaşık bin 200 kişiyle istihdamlarını 4 bin 500'lere çıkaracaklarını kaydeden Erdoğan şöyle devam etti:

VOLKSWAGEN OTOBÜS ÜRETEBİLİR

"Bizim için her otobüs birer KOBİ. Bir otobüs günde 18-20 saat çalışıyor. Şoförlerimizin 2'si iş başında iken birini dinlendiriyoruz. Her 3 otobüse 1 joker kaptanımız bulunuyor. Otobüs başına 7 ila 10 arası personel çalıştırılıyor. Sektörde 7 bin 500 otobüs yer alırken 75 bin kişilik bir sektörle karşı karşıyayız.' Türkiye'deki otobüs fiyatlarının Avrupa'dakilerden daha ucuz olduğunu hatırlatan Erdoğan, şunlara vurgu yaptı: "Setra, Almanya'da üretiyor. Man, Ford ve Mercedes'in üretiminde Türkiye de belli paya sahip. Yakında Wolkswagen'in minibüsünün de üretimine şahit olabiliriz. Büyük adımlar bekliyoruz.'

FİRMA SAYISI 5'E DÜŞECEK
Türkiye çapında firma sayısının 5'e düşeceğini ve pazarda yüzde 50'lik paya sahip olacaklarını ifade eden Erdoğan, "Rekabet tam oluştu denemez. Firma sayısı 550'lerden 160'lara kadar geriledi. Bunların 150'den fazlası yerel, 5'i ise ulusal çapta. Ulusal firmalarda konsolidasyonlar olabilir. Büyük firmaların sağladığı sinerjiyle büyüme düşüncesi olabilir' dedi.

100'üncü yılda hedef 3 kıta
Her yıl yolcu sayısını ortalama yüzde 20 büyüttüklerini ve 2011'de 10,5 milyon üzerinde yolcu taşıdıklarını söyleyen Kemal Erdoğan, 2012 sonunda ise 12,5 milyon yolcuyu taşıyacaklarının altını çizdi. Setra, Mercedes, Man ve Temsa markalarından oluşan 575 araçlık filoya sahip olduklarını ve 2012 başından itibaren 120 aracı filolarına kattıklarını hatırlatan Erdoğan, 2012'nin ilk sekiz ayında da ciro olarak yüzde 37 büyüme kaydettiklerini belirtti. Erdoğan, 100'üncü yılda 3 kıtada hizmet veren bir marka olmayı hedeflediklerini, Balkanlar'dan ve Orta Doğu'dan da çeşitli yatırımcılarla görüşmeler yaptıklarını hatırlattı.

Halka açılmaya her zaman hazırız
'Bölge konsolidasyonlarla, bünyemize girenlerle ve yeni bölgeler açarak büyüdük' diyen Erdoğan, Karabük ve Kastamonu destinasyonunun açılmasıyla birlikte son 3 yılda 8 il açtıklarını belirtti. Son 12 ayda sezon ve enflasyon etkisinin varlığını hatırlatan Erdoğan, şirket olarak halka arz konusuyla ilgili olarak ise 'Biz, yönetim kurulunun da kararı dahilinde 'Halka açılmaya hazır firma olalım' düşüncesinde olduk. Bu işin olumlu taraflarını alalım dedik' dedi.

Namaz konusunda müftüden fetva aldık

Basında geçtiğimiz günlerde 'Kamil Koç Otobüslerinde Namaz Yasağı' şeklinde çıkan haberleri değerlendiren Kamil Koç Otobüsleri A.Ş Genel Müdürü Kemal Erdoğan, 'Bu tarz haberler karşısında şaşırıp kaldık. İddialara yönelik açıklamalarımıza değinilmemesi bizi üzdü' dedi. 'Genetik, dinsel, siyasal, ırksal, cinsel ayrıma yönelik hiçbir şekilde şirketimizin bir uygulaması olmadı ve olamaz. Medeni çerçevede kimseyi otobüsleri-mizden indirip bindirmişliğimiz olmamıştır. Amaç halkı kucaklamak ve bu bizim sosyal görevimiz' diyen Erdoğan, 'Mutfağın görünümünden çalışanların sağlık raporuna ve mescitlerin varlığına kadar mola yerlerinin ideal nokta olarak seçilmesini sağladık. Mola için durduğumuz her yerde ve tesislerimizde mescitlerimiz mevcut. Herhangi bir yerde mola verilmez, bu bir kuraldır. Bölgeden bölgeye değişen saatlere uydurma şansımız yok . Bu sadece bizim değil tüm firmaların uyguladığı bir kural' şeklinde konuştu.

YOLDA İBADET YAPILABİLİR
'İslam dini kolaylık dinidir' diyen Erdoğan, şöyle devam etti: 'Namaza özel bir uygulama hiçbir şirkette yok. Hatta iddialar karşısında rakiplerimiz dahi ilgili basın organını arayıp bilgilendirme yaptılar. İslam ya da namaz düşmanı şeklinde sunulmamız çok ağrımıza gitti. Öncesinde müftüden aldığımız görüş var. Diyor ki, 'Aracın direksiyonundaki kişi akrabanız ya da sözünüzü geçirebileceğiniz bir kişi değilse yolda namaz kılabilirsiniz'. Sosyal medyada bize verilen twit ve mail desteği ise yaramızı az da olsa sardı.'

2011 cirosu 330 milyon lira
Şirket olarak 29 il, 111 ilçe ve 440 satış noktasına sahip olduklarını belirten Genel Müdür Kemal Erdoğan, 2011'de, toplam cirolarının 329 milyon 875 bin lira olduğunu, önümüzdeki yıl ise 460 milyon lira beklendiğini belirtti. Geçen yıl devlete ödenen vergi ve SSK priminin 19 milyon 342 bin lira olduğunu hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti: 'Filo olarak sadece akaryakıttan dolayı devlete ödediğimiz ÖTV ve KDV 85 milyon lira. Son 10 yılda, bilgi işlem, donanım, araç alımı ve tesis yenilemeye yaklaşık 75 milyon yatırırken, bu yatırım oranı iş ortaklarının yaptığı yatırımla birlikte 300 milyon lirayı buldu. 2011 yılı EBITDA'sı geçen yıl 19.794 iken 2012'de 30.594 olacak.' YENİ ŞAFAK
Haber Vaktim.com

Çevrimdışı Gül_Sultan

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 2139
Ynt: Kamil Koç'ta namaz skandalı!
« Yanıtla #3 : 15 Eylül 2012, 00:47:16 »
İslam dini kolaylık dinidir. Eğer şöfor akrabansa ya da çenen kuvvetliyse namazı kolay kolay kılacaksın, yoksa otobüste kılacaksın. Adamlar ahiretide torpile bağlamış, Şöfor tanıdıksa cennetliksin. :) Bunlar fetvayı kaşar nuriden mi almışlar, ah örümcek kafalılar ah. Madem zoruna gitti gerekeni yapsana arkadaş bir namaz molası vermek bu kadar mı zor. Herkes keserin ucunu kendine yontuyor.

En iyisini mi boykot edin arkadaşlar, bilet almayalım, aldırmayalım. Namaza mola veren firmalardan alalım.:kart 1111))  -))?

Paylaşım için teşekkürler.
Dünya geçer, İnsan göçer ancak kurtuluş Müttakîlerindir.

mazhar

  • Ziyaretçi
ESHOT Genel Müdürlüğü’nde Namaz sürgünü
« Yanıtla #4 : 16 Aralık 2012, 09:44:00 »
İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü’nde, namaz kıldığı için iki kez disipline verilen otobüs şoförü Dündar Konuk, Cumhurbaşkanı’ndan yardım isteyince sürgün edildi.


 Konuk, görev yaptığı Balçova ilçesi Teleferik Garajı’ndan alınarak, evine daha uzak olan Buca ilçesine gönderildi.
 

ESHOT Genel Müdürlüğü’nde hat şoförlüğü yapan Dündar Konuk’un sıkıntısını Zaman, 3 Aralık’ta ‘ESHOT şoförü Gül’den yardım istedi: Namaz kıldığım için disipline verdiler’ başlığıyla gündeme getirmişti. İddiaya göre Konuk, namaz kıldığı için iki kez disipline verilmiş, çalışma saatleri ise iki katına çıkarılmıştı. Konuk, yaşadığı sıkıntıları Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık’a mektup yazarak aktarmış ve sorununun çözümünde yardımcı olunmasını istemişti.

    Haberin yayınlanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı harekete geçti. Özel Kalem’den aranan Konuk’a, sorunun çözümü için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin arandığı söylendi. Ancak Konuk, hiç beklemediği bir sürgünle karşılaştı. Konuk’un görev yeri değiştirildi. ESHOT Ulaştırma Daire Başkanı Bilal Tuğrul’un emriyle Balçova’dan alınarak, Buca’ya gönderildi. Görevlendirmenin ise ‘ihtiyaçtan’ kaynaklandığı söylendi. Dündar Konuk, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Yaşadığım sıkıntıların giderilmesini beklerken sürgüne gönderildim. Daha önce iş saatimi artırarak yıldırmaya çalıştılar. Şimdi de sürgüne göndererek işi kendiliğimden bırakmamı bekliyorlar. Olayın basına yansıması üzerine ESHOT İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Süleyman Pehlivanoğlu beni çağırarak ifademi aldı. Namaz kılmamın uygun olmadığını, Konak Meydanı’nda namaz kılamayacağımı söyledi. Namazı Allah’ın emri olduğu için kıldığımı tekrarladım. Bana, ‘işin namazdan önce geldiğini’ söyledi. Dinî vecibelerimi rahatlıkla yerine getirmek istediğimi anlattım. Bana, ‘Yolcuların hakkına giriyorsun. Kazandığın para haram’ ithamında bulundu. Namaz kılmamam konusunda ısrarcı oldu. Beni şov yapmakla suçladı.”
diyanetim.com