Gönderen Konu: Psikolojik Sorunlarda Bazen Basit Yöntemler Çok Yararlı Olabiliyor!  (Okunma sayısı 612 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9227
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."

Psikolojik Sorunlarda Bazen Basit Yöntemler Çok Yararlı Olabiliyor!

Kaygı bozukluğu, panik atak, depresyon ve en azından stresle başa çıkmak için basit ve pratik yöntemler arıyorsanız, nefes egzersizlerini sürekli olarak yapmanızı tavsiye ederim.

Stres anında, vücut tehlikeye hazırlanır. Hızlı ve derin olmayan nefes alınıp verilir, kaslar kasılır, omuzlar yukarıya ve öne doğru gelir, dişler birbirine kitlenir. Vücut tehlikeye karşı savaşa hazırdır. Stres hormonları çok artmıştır ve bağışıklık sistemi baskılanır. Eğer panik atak olursa, çok hızlı nefes alınip verildiğinde parmak uçlarında, dudaklarda uyuşma, baş dönmesi halsizlik başlar. Tüm bunlar hızlı nefes alıp vermenin kandaki oksijen/ karbondioksit dengesini, oksijen seviyesini arttırarak bozmasından olur. Uzun süreli stres ise stres hormonlarının yıkıcı etkisinden dolayı organ bozuklukları ve birçok hastalığa yol açabilir.

İşte tüm bunları ekarte etmek için en pratik çözümlerden birisi vücudun stres cevabını değistirmek için nefes egzersizleri yapmaktır.
Ben hastalarıma günde en az iki kez nefes egzersizleri yapmalarını öneriyorum. Önce rahat bir yere oturun. Omuzlarınızı geriye ve aşağıya indirin. Yavaş ve çok derin bir nefes alın. Eğer yapabiliyorsanız nefes alırken ona kadar sayın. Sonra birkaç saniye içinizde tutun. Elinize bir mum alıp, yüzünüze en az bir karış mesafede, güvenli bir uzaklıkta tutun. Sonra mumun alevini söndürmeden çok yavaş mumu üfleyin. Bunu on kez tekrarlayın. (Panik atak anında mum bulmanız zor olacağından, en kolayı kese kağıdı ya da başka bir torbaya üfleyebilirsiniz.) Kendinizi biraz daha rahat hissetmeye başladıktan sonra zihninizde sizi rahatlatan bir sahne canlandırın ve o sahnenin sesini de düşünün. (Yıldızlari ve cırcır böceklerinin sesini düşünmek, deniz kıyısı ve dalga sesleri gibi.) Bir sonraki adım da kas gevşetme egzersizleri olur. Vücudunuzda tepeden tırnağa tüm kaslarınızı önce kasıp sonra gevşetin.

Yapılan çalışmalar, nefes egzersizleri ve görsel imgeleme sırasında beyin dalgalarının yavaşladığını ve depresyon, anksiyete gibi hastalıklarda artık önemini daha iyi anladığımız bağışıklık sistemini desteklediğini gösteriyor. Nefes egzersizleri herkesin evde yapabileceği bir yöntem. Başka ilaç kullanıyor, terapi görüyor olsanız da bu basit yöntemler dikkatinizi disipline etmekte de çok yararlı olur. Zihninizden geçen sorunlara, daha sakin bir şekilde yaklaşabildiğinizde, kendinizi daha az çaresiz ve kontrolü daha çok elinizde hissedersiniz.

Dr. Esra Çağlar
Çocuk, Ergen ve Aile Psikiyatristi
Sağlıklı Yaşıyoruz Danışma Kurulu Üyesi


https://www.instagram.com/p/BI21Q0UARzz/?taken-by=saglikliyasiyoruzcom