Gönderen Konu: Mektubat-ı Rabbani'den bir soru  (Okunma sayısı 2882 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nekre

  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 16
Mektubat-ı Rabbani'den bir soru
« : 24 Şubat 2013, 23:42:26 »

Mektubat-ı Şerif te İmamı Rabbani (ks) yazdıklarının uydurma şeyler olmadığını ilham tarikiyle yazılan ifadeler olduğunu izah ettiğiyle alakalı mektubu var mıydı öyle birşey hatırlıyorum yardımcı olur musunuz ?
Asıl hoca nefsini terbiye etmiş kimsedir.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9228
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Ynt: Mektubat-ı Rabbani'den bir soru
« Yanıtla #1 : 25 Şubat 2013, 01:31:39 »
Mektubat-ı Şerife'de İmamı Rabbani (ks) yazdıklarının uydurma şeyler olmadığını ilham tarikiyle yazılan ifadeler olduğunu izah ettiğiyle alakalı mektubu var mıydı öyle birşey hatırlıyorum yardımcı olur musunuz ?

Zikrettiğiniz mevzuu ile alakalı hususi bir Mektûb-u Şerif ile karşılaşmadık. Ancak hususi mevzuular ile alakalı zikrettiğinize yakın manada mübarek sözleri mevcuttur.

"...
Ey Mahdum,
Bilmiş olasın ki, ebedî necatın müyesser olması için; insana şu üç şey mutlaka lâzımdır: îlim, amel, ihlâs.. îlim, iki kısmıdır.
Birinci kısım: Amel olup bunun beyanım ilm-i fıkıh üzerine almıştır.
İkinci kısım: Bundan maksad, mücerred itikad ve kalbi yakindir. Bunun anlatılması, tafsilatı ile ilm-i kelâm kitaplarında vardır. Haliyle, ehl-i sünnet vel-cemaatın görüşlerine göre.. Söyle ki: Bunlar, fırka-i naciye olup bu büyüklere tabi olmadan, hiç kimse için bir kurtuluş ümidi imkânı yoktur. Bunlara kıl kadar muhalefet vuku bulsa, iş tehlikeye girer.. Hem de ne tehlike!.

Ehl-i sünnet vel-cemaat üzerine söylenen bu kelâm; açık ilham, sağlam keşifle sıhhat derecesinde yakin mertebesine ulaşmıştır. Bunda hiç bir ayrılık yoktur. Bunlara tabi olmaya muvaffak olanlara ve onları izlemek şerefine nail olanlara mübarek olsun. Bunlardan ayrılıp yüz çevirenlere; usullerini kabul etmeyenlere; onların zümresinden ayrılıp dalâlete düşenlere ve düşürenlere; rüyeti, şefaati inkâr edenlere; sohbetin fazileti ile sahabenin üstünlüğü kendilerine gizlenenelere; ehl-i beyt mahabbetinden ve evlâd-ı betül meveddetinden mahrum olanlara yazıklar olsun. Bunlar, ehl-i sünnetin nail olduğu nice hayırdan memnu oldular.
... "


İmâm-ı Rabbânî Hazretleri (k.s.) - Mektubat-ı Rabbani Cilt 1/59.Mektub