Gönderen Konu: Receb ve Regaib gecesi  (Okunma sayısı 19239 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ücharfbeşnokta

 • Tarih öğrenmek farzdır...
 • aktif okur
 • **
 • İleti: 180
 • Kabı ayrı olanın Tadıda ayrı olur
  • zat-ı muhterem
Ynt: Receb ve Regaib gecesi
« Yanıtla #15 : 18 Mayıs 2012, 11:47:20 »

Allah razı olsun.
Güncelleyelim ki Receb-i şerifimizin yaklaştığı müjdesini verelim...
İhmal ihanete eşittir...

Tarih yazılırken okunmaz, yazıldıktan sonra okunur...

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Receb ve Regaib gecesi
« Yanıtla #16 : 18 Mayıs 2012, 22:00:15 »
  01 RECEP 22 MAYIS SALI ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI


Hatırlatma için teşekkürler.

zaman_1453

 • Ziyaretçi
Ynt: Receb ve Regaib gecesi
« Yanıtla #17 : 23 Mayıs 2012, 09:49:16 »
اَلَّلهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِى رَجَبَ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا رَمَضَانَ

“Ey Allahım! Bizler hakkında Receb ve Şaban aylarını mübarek kıl ve bizleri Ramazan’a kavuştur”

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Receb-i Şerif ve Reğaib kandili, 23 Cemâziyelâhir 1437 (01 Nisan 2016)
 
Muhterem Müslümanlar,

Yüce Mevlamızın katında bütün vakitler eşittir. Fakat bazı vakitler, içinde cereyan eden bir takım hâdiseler ve vuku’ bulan ilahi tecelliler sebebiyle diğer vakitlerden üstünlük kazanır. 8 Nisan Cuma günü başlayacak olan ve “Üç Aylar” diye isimlendirilen Receb, Şaban ve Ramazan-ı Şerif ayları, bu müstesna vakitlerden’dir.

Cenab-ı Hak Kur’ân-ı Kerîminde: “Doğrusu, Allah katında ayların sayısı oniki aydır. Gökleri ve yeri yarattığı günkü Allah yazısında (böyle yazılmıştır). Bunlardan dördü haram aylardır.” (1) buyurmuşlardır.

Receb-i Şerif de bu haram aylardan birisidir. Bu dört aya “haram” denilmesinin sebebi, bu aylarda yapılan isyânın günahı daha şiddetli, ibâdetin sevabı ise daha kıymetli olması hasebiyle, diğer aylara nisbetle daha fazla tâ’zim ve hürmet edilmesi lâzım geldiği içindir.

Receb ayının bilinen bir takım isimleri vardır. Bu aya; bol bol rahmeti ilâhi yağdığı için ziyade yağdıran manasına olan “Esab”, şeytanlar taşlandığı için “Recm” ve ta’zîme daha layık olduğu için “Receb” ismi verilmiştir. Peygamber Efendimizin bu aya verdiği diğer bir isim ise, sağır manasına gelen “Esam”dır. Bunun sebebi ise şudur:

Allâhü Teâlâ, Receb-i Şerîfi huzuruna çağırır ve kullarının amellerinden sorar. Receb-i Şerif ayı ise her defasında cevap vermeyerek susar. Sonunda: “Ey Rabbım! Muhammed Mustafa (s.a.v.) beni Esam diye isimlendirdi. Ben onların sadece ibadetlerini işittim. Günahlarını duymadım, ” der. (2)

Receb-i Şerifin birinci günü oruç tutanlara 3 senelik, ikinci günü oruç tutanlara 2 senelik, üçüncü günü oruç tutanlara 1 senelik, Üçüncü gününden sonra tutulan oruçların her günü için ise, bir ay oruç tutmuş sevabı verilir. Bu aylardan istifade etmenin yolunu Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle beyan buyururlar:

“Ölüm anında susuzluktan rahat etmeyi, dünyadan iman ile çıkmayı, şeytanın (tuzağından) kurtulmayı murad ediyorsanız, çok oruç tutarak ve geçmiş günahlarınıza nedâmet duyarak bu aylara hürmet ediniz. Bütün mahlukatın yaratıcısı olan Cenab-ı Hakkı çok zikrediniz ki, Cennete selamet ile dahil olabilesiniz.” (3)

Bu ay, Cenab-ı Hakka mahsus bir ay olduğu için Allah’ın zatını bildiren İHLAS SURESİ’Nİ çokça okumak lazımdır. Tutulacak oruçlara, kılınacak namazlara dikkat ederek, bu aylarda Ramazan-ı Şerife hazırlık yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki Receb-i Şerif ve Şaban-ı Şerifte kalp makinelerini çalıştıramayan, Ramazan-ı Şeriften hakkıyla istifade edemez.

Ayrıca Receb ve Şaban ayları içerisinde Peygamber Efendimizin çokca okuduğu "Ey Allahım! Bizler hakkında Receb ve Şaban aylarını mübarek kıl ve bizleri Ramazana kavuştur” duası çok okunmalıdır.

Aziz Mü’minler,

Bu ayda, kandil denilen iki mübarek gece bulunmaktadır. Bunlardan birincisi REĞAİB KANDİLİ’dir ki, bu sene 7 Nisan’da idrak edeceğimiz, Receb-i Şerifin ilk Cuma gecesidir. İkincisi ise Receb-i Şerif’in 27. gecesindeki MİRAC KANDİLİ’dir.

REĞAİB KANDİLİ, Hz. Amine validemizin Peygamber Efendimiz’e (s.a.) hamile olduğunu anladığı gecedir.(4) Kâinat kendi şerefine yaratılan alemlerin efendisi, hiç şüphesiz Hz. Allah tarafından mahlukata gönderilen en büyük hediyedir.

Peygamber Efendimiz hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır: “Recep ayının ilk Cuma gecesinden gafil olmayın. Muhakkak o öyle bir gecedir ki; melekler onu reğaib gecesi diye isimlendirirler.”

Gecenin üçte biri geçtikten sonra yerde ve göklerde bulunan bütün melekler Ka’be-î Muazzama ve çevresinde toplanırlar.
Cenab-ı Hak buna muttali olur da: “Ey meleklerim! Dileyin benden, ne dilerseniz, yerine getireceğim”, buyurur.
Bütün melekler: “Ya Rab! Senden Recep ayında çok oruç tutanları affetmeni istiyoruz.”, diye niyaz ederler.
Cenab-ı Hak: “İsteğinizi kabul ettim. Onları affettim” buyurur.” (5)

Bu  itibarla;  Allah’ın  rahmetinin  ve  bereketinin âlemleri kuşattığı bu büyük gecede, siz cemaatimizi, camimize bekliyor, gereken önemi vererek, bütün insanlığın hidayet ve kurtuluşu için beraberce kalbî dualar etmeye davet ediyoruz.


Dipnotlar                   
1- Tevbe 36
2- Nuzhetül Mecalis c.1 s.155
3- Mev’ıza-i Hasene s.325
4- Büyük İslam İlmihali s.206
5- Nüzhetül Mecalis c.1 s.155