Gönderen Konu: Sabah namazında bu camiler dolup taşıyor  (Okunma sayısı 10763 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7482
Sabah namazında bu camiler dolup taşıyor
« : 08 Ocak 2010, 07:59:58 »

Bu insanlar nereye koşuyor? İstanbul caddelerinde sabaha karşı yollara düşenlerin bir amacı var; sabah namazına yetişmek.

İstanbullular için sabah namazını bazı camilerde kılmak gelenek haline geldi. Bir zamanlar sabah vakti namaz için Eyüpsultan'da toplanan müdavimler şimdi yeni camiler keşfediyor ve o camileri çekim merkezi haline getiriyor. Sabahın alaca-karanlığında yoldakilerin kimi Bayezid Camii'ne, kimi Yuşa Tepesi'ne kimi Sümbül Efendi'ye yöneliyor.

Uykunun en tatlı olduğu zaman. Gece karanlığının son demleri, gün ağarmak üzere. İstanbul'da ise yüzlerce insan uyanmış abdest alıyor. Soğuğa, tatlı uykuya aldırış etmeden hazırlanıyor, sonra da yola koyuluyor. Alışılmış İstanbul trafiği yok. Yollar bomboş. Basıyorlar gaza. Ezanlar okunmaya başlıyor. E-5'e dizilmiş arabaların bazısı burnunu Eyüp'e kıvırıyor, bazısı Beyazıt'a yöneliyor. Beşiktaş'ta Yıldız tepesine çıkan ıssız sokakta ise park yeri arayanlar var. Üsküdar sahilde metro inşaatının karmaşasında yolunu bulmaya çalışan arabayı solluyor bir minibüs, istikameti Beylerbeyi Camii.

Seherin bu vaktinde yollara düşen onca insanın tek bir maksadı var; sabah namazına yetişmek. Çünkü İstanbullular için sabah namazına gitmek artık bir gelenek haline geldi. Şehir dışından gelenler de İstanbul'a sabah ezanıyla selam vermeyi yeğliyor.

Malum hayatı yoğun yaşayan modern zaman bireylerinin akraba ziyareti yapmaya, eş-dostla muhabbet etmeye bile vakti yok. Birçok insan dostlarıyla buluşmak için sabah namazı vaktini tercih ediyor. Mesela Ali İpek, nicedir görüşemediği arkadaşı Kemal Bozdağ ile geçtiğimiz pazar sabah namazı vakti buluşmuş. Dostla hasbihal etmek için bir Allah dostunun mekanını Merkez Efendi Türbesi'ni seçmiş. İpek, sabah namazı buluşmalarını çok sık yaptığını söylüyor. Her seferinde başka arkadaşlarıyla başka camilerde buluşuyor. Kendisi gibi sabah namazı vaktinde cami cami gezen çok insan olduğunu söylüyor.

Sabah namazı müdavimlerinin sık sık ziyaret ettiği camilere giderek hem cemaatin nabzını yokladık hem de seherin bereketinden nasiplenmeye talip olduk. Cami cemaatlerinin, akıllı yatırımcılardan bir isteği var: Bu camilerin yakınlarına kahvaltı yapabileceğimiz şık mekânlar açın.

Eyüpsultan Camii

İstanbul'un ve belki de Türkiye'nin sabah namazında en kalabalık olan camisi burası. Cuma, cumartesi ve pazar sabahları erkenden gitmezseniz iç avluda bile yer bulamazsınız. Müdavimleri namaz öncesi okunan Kur'an'ı ve namaz sonrası yapılan toplu duayı çok seviyor. Cami çevresindeki pastaneler ve restoranlar namazdan önce açılıyor. Dolayısıyla Eyüp'te kahvaltı keyfi yapmak isteyenler için alternatif mekân çok. Hatta seyyar satıcılar çay ve salep kazanlarının altını yakmış namazın bitişini bekliyor.

Sümbül Efendi Camii

Fatih'e bağlı Kocamustafapaşa semtindeki bu tarihî caminin genç ve azimli bir imamı var. Hafız İbrahim Yıldız'ın Kur'an okurken çekilmiş videoları internete bile düşmüş, beğenilerek dinleniyor. Pazar sabahı da cemaati için Kur'an ziyafeti çekiyor. Sonra müezzinle beraber ilahi ve kaside okuyor. Dua da edildikten sonra cami içinde bir hareketlilik başlıyor. Camiye ismini veren Sümbül Efendi döneminde de yapıldığı gibi cemaate 'şifalı çorba' dağıtılıyor. Sümbül Efendi'nin tekkesinde yapılan çorbaya halk arasında "şifalı çorba" denirmiş. Ama bildiğimiz ezogelin çorbası. Genç imam her pazar sabah kendini tutamayıp ağladığını söylüyor. Sabahın o saatinde sıcak yatağını bırakıp namaza gelen çocuklar ve gençler onu duygulandırıyormuş. Sümbül Efendi, Osmanlı döneminde muhterem bir zat olarak tanınıyor. Caminin bir başka özelliği de Hz. Ali'nin kızları Hz. Zeynep ve Hz. Fatıma'nın kabirlerinin burada olduğuna inanılması. Türbe Alevi ve Şiiler için önemli bir mekân. Caminin ziyaretçileri arasında Ahmet Özhan ve Sami Özer gibi meşhur simalar da var. Camii, Cerrahpaşa Hastanesi'ne yakın. Kocamustafapaşa meydanındaki tabelalar sizi yönlendiriyor.

Kılıç Ali Paşa Camii

Tophane'de tramvay yolu üzerindeki Kılıç Ali Paşa Camii de son zamanların gözde sabah namazı mekanlarından... İmamı Selman Okumuş, Marmara İlahiyat Fakültesi'ni bitirdikten sonra aynı üniversitede İngilizce İşletme Yüksek Lisansı yapmış. Camiye ilk tayin edildiğinde 3 kişiyle sabah namazı kılıyormuş. Şimdi cami yarı yarıya doluyor. Her pazar sayı artıyor. İmam namazdan sonra Kur'an okuyor, 15 dakika hadisler ve ayetler üzerine sohbet ediyor. Sonra cemaatle birlikte ilahi okuyor. Toplu dua edildikten sonra arzu edip kalanlara camiyi anlatıyor. Çünkü Kılıç Ali Paşa Camii'nin ilginç bir özelliği var. Kaptan-ı Derya Kılıç Ali'nin Mimar Sinan'a yaptırdığı cami, denizin üzerine inşa edilmiş. Cemaati çıkışta bir sürpriz bekliyor. Köşkeroğlu Baklavacılık avluda simit ve çay ikram ediyor. Namaz sonrası mükellef bir kahvaltı yapmak isteyenler için Karaköy Güllüoğlu, Köşkeroğlu Baklava ve Tophane kafeleri iyi birer alternatif. Otopark sorunu da yok.

Beylerbeyi Camii

Beylerbeyi Camii'nin musikişinas bir imamı var. Ramazan Kutlu, Hüdai Musiki Topluluğu'nun üyesi. Sesi güzel imamın özellikle cuma namazında cemaati kalabalık oluyor. Edebiyata da ilgi duyan Kutlu'nun sohbeti de seviliyor. Pazar günleri ise Boğaz'a nazır tarihî bir camide namaz kılmak isteyenlerin yolu Beylerbeyi Camii'ne düşüyor.

Yeşilköy Camii

Yeşilköy Camii olarak biliniyor ama aslında adı Bezm-i Alem Camii. Fahri Seril ise buranın 30 yıllık imamı. Yeşilköy sahile yakın olan caminin çevresinde çok sayıda kahvaltı yapılabilecek mekân var. O sebeple tatil sabahında dua etmek sonra da eş-dostla ya da aileyle mükellef bir kahvaltı yapmak isteyenler Yeşilköy'e gidiyor. Abdullah Pastanesi, sahildeki Fener Balıkçı lokantası ve Mado Yeşilköy'ün kahvaltı menüleri var. Namazdan sonra servise başlamış oluyorlar.

Yuşa Camii

Yuşa Tepesi, Boğaz içinde sahile en yakın ve en yükse tepe. Zirvesinde Yuşa Peygamber'in kabrinin olduğuna inanılıyor. Buradan Karadeniz ve Boğaz görülebiliyor. Küçük camisi ise özellikle hafta sonu sabah namazlarında doluyor. Yuşa Camii'ne sabah namazına gidenler evden hazırlık yapıp geliyorlar. Namazdan sonra Boğaz'a nazır piknik yapıyorlar.


Yahya Efendi Camii

Çırağan Sarayı'nın arkasındaki tepelikte mütevazı bir cami burası. Yıldız Parkı'nın hemen yanındaki yokuştan çıkılıyor. Karşıdan bakınca görülemeyecek kadar ağaçların arasında kalmış ahşap bir yapı. Caminin içinde Yahya Efendi Türbesi var. Kanuni döneminde yaşayan pek muhterem bir zat. Nâmı hâlâ yürür ki onun hatırına onca cami varken sabahın o vaktinde Yıldız tepesine tırmanıyor insanlar. Ziyaretçiler imam Yusuf Kenan Tophan'ın güzel kıraatıyla okuduğu Kur'an'ı eşsiz Boğaz manzarasına bakarak dinliyor.

Aziz Mahmud Hüdayi Camii

İmam Ramazan Turan, her pazar, sabah namazından sonra şükür namazı kılıyor. Allah'a, cemaatinin çokluğu için şükrediyor. Bir de yanı başındaki Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri'ne şükranlarını sunuyor. "Her imama ve camiye kısmet olmaz bu denli kalabalık cemaat." diyor. Aziz Mahmud Hüdayi Camii haftanın her günü kalabalık. Cuma, cumartesi ve pazar günü ise daha bir kalabalık. Pazar sabahları namazdan sonra Dr. Adem Ergül'ün sohbeti oluyor. Daha sonra cemaate çorba ikram ediliyor.

Merkez Efendi Camii

Mesir macununun mucidi Merkez Efendi'nin türbesi Topkapı'da 1453 Müzesi'nin hemen arkasında bulunuyor. Türbenin yanında neyzenlerin toplandığı neyhane var. Caminin karşısındaki küçük köfteciler ise sık sık Başbakan Tayyip Erdoğan'ı ağırlıyor. Pazar sabahları caminin ziyaretçisi çok oluyor.

Bayezid Camii

Pazar günleri sabah namazı vakti en kalabalık camilerden biri de Bayezid Camii. Yakın çevresinde yerleşim yeri olmamasına rağmen cami tıklım tıklım doluyor. Tarihî caminin bu kadar kalabalık olmasının sebebi imamı Suat Göztok. Suat Hoca'nın namı daha önce fahri imamlık yaptığı Bahçelievler Hafız Ali Camii'nden geliyor. Buraya da İstanbul'un dört bir tarafından gelenler oluyordu. Suat hoca güzel Kur'an okumasıyla tanınıyor. Sohbeti can kulağıyla dinleniyor. Erken gidin çünkü ne arabanız ne de kendiniz için yer bulamayabilirsiniz.

Gülizar Baki /zaman

Çevrimdışı nirvana

 • yazar
 • ****
 • İleti: 516
 • "Nerede oLursanız oLun, Allah sizinLe beraberdir"
Pazar sabahları bu camilerde yer yok!!!
« Yanıtla #1 : 02 Şubat 2010, 12:13:30 »
Başta İstanbul olmak üzere Türkiye'deki pek çok tarihî cami, pazar günleri sabah namazında dolup taşıyor.   

İstanbul'da özellikle Beyazıt Camii, en çok ilgi gören mekânlardan biri. Çünkü bu camide her pazar İmam-Hatip Suat Göztok cemaate vaaz veriyor.

Pek çok İstanbullu için sabah namazını Beyazıt'ta kılmak artık bir alışkanlık olmuş. Yine Eyüpsultan Camii, Üsküdar'daki Aziz Mahmud Hüdaî Camii, Ortaköy'deki Yahya Efendi Camii, Yuşa Tepesi'ndeki Yuşa Camii, Fenerbahçe Camii aynı durumda. Anadolu'daki farklı camilerde de pazar sabahlarının atmosferi, diğer zamanlara göre daha özel. Çünkü hafta boyunca birbirini göremeyen dost ve arkadaşlar, o gün camide buluşuyor.

Bir pazar sabahı Beyazıt Camii'ne gitmek için yola koyuluyoruz. Camiye yaklaştıkça yoldaki araba sayısı artıyor.

Aksaray civarına geldiğimizde arabamız biraz hız kesiyor. Çünkü cadde boyunca arabalar arkası arkasına sıraya dizilmiş. Herkes Beyazıt Camii'nde namaz kılmak için sıraya girmiş. Şanslı olanlar, caminin hemen yanındaki otoparkta yer bulabiliyor. Arabalarını park edenler adımlarını hızlandırıyor. Dakikalar ilerledikçe camide boş yer bulabilme ihtimali gittikçe azalıyor. Beyazıt Camii'ne gelenlerin çoğu aynı duyguları paylaşıyor. Hedefte, geride kalan bir haftanın sıkıntılarından kurtulmak, bir bakıma 'arınmak' var.

Bu kalabalığı yaşayan sadece Beyazıt Camii değil. Başta Eyüpsultan Camii, Üsküdar'daki Aziz Mahmud Hüdai Camii, Ortaköy'deki Yahya Efendi Camii, Yuşa Tepesi'ndeki Yuşa Camii, Fenerbahçe Camii ve Beylerbeyi Camii aynı atmosferle dolup taşıyor. Anadolu'da da onlarca cami, bulundukları illerde pazar tatiline 'sabah namazıyla' başlamak isteyenlere ev sahipliği yapıyor.

Pazar sabahları şehrin manevî havasını bünyesinde toplayan tarihî camilerde namaz kılmak hepimiz için bir alışkanlık haline geldi. Özellikle Eyüpsultan Camii, pazar günleri bütün bir İstanbullunun buluşma noktası haline gelmiş durumda. Eyüp Sultan Hazretleri'nin mezarının burada bulunması ilçeye ayrı bir manevi atmosfer kazandırmış. İstanbul'a yakın şehirlerden sırf sabah namazı kılmak için gelenler var.

O yüzden pazar sabahı Eyüp'te namaz kılmayı düşünenler erkenden yola koyulmalı. Namaz sonrasında Eyüp Sultan Hazretleri'nin kabri ziyaret ediliyor. Tam bu esnada imam-hatip yaklaşık 25 dakika süren bir dua ediyor. Bir yandan güneş doğuyor, gece maviliğini yavaş yavaş yitiriyor, bir yandan da kuş sesleri kulakları çınlatıyor. Tabii bu esnada eller göklere açılmış dualar ediliyor. Cami çıkışında cemaat gruplar halinde kahvaltıya gidiyor. Halit Paşa Konağı ve cami etrafındaki kahvaltı salonları dolup taşıyor. Daha sonra güneşin ilk ışıklarıyla birlikte Eyüp Sultan Mezarlığı'na çıkıyorsunuz. Mezarlık ziyaretinden sonra Pierre Loti Tepesi'ne çıkıp çay içebilirsiniz.


*Sabah namazı programları Türkiye'ye yayılıyor

Sabah namazı ve arkasından yapılan programlar ilk başta Hafızali Camii'nde başlamış. Camide fahri imam olarak görev yapan Suat Göztok Hoca, pazar sabahlarında namazdan sonra programlar tertip etmiş. Çok güzel Kur'an-ı Kerim okuyan Suat Hoca, kısa sürede bütün bir İstanbul'a namını duyurmuş. Artık Ramazan programları başta olmak üzere düğün ve nikâh organizasyonlarının aranan ismi haline gelmiş. Son beş yıldır Beyazıt Camii'nde imam-hatiplik yapan Suat Göztok'la birlikte cami dolup taşmaya başlamış. Namaz öncesinde müezzinler tarafından yarım saat Yasin-i Şerif okunuyor. Daha sonra sabah namazına geçiliyor. Namaza geç kalsanız bile cemaate yetişebiliyorsunuz. Çünkü Suat Hoca, sureleri olabildiğince uzun tutuyor.

Selam verildikten sonra sabah namazı tesbihatı yapılıyor. Arkasından Suat Hoca, kulakların pasını silen o güzel sesiyle Kur'an-ı Kerim okuyor. Kur'an ziyafetinden sonra yaklaşık 20 dakika hadis sohbeti yapılıyor. İlahi, naat, kaside okunuyor. Bu arada kerahet vakti çıkmış oluyor. Son olarak iki rekât kuşluk namazı kılınıyor ve saatler 07.00'yi gösterdiğinde cami cemaati dağılıyor.

Suat Hoca ile başlayan bu program Türkiye'deki birçok camiye örnek olmuş. Camiye şehir dışında gelen imam ve müezzinler, Suat Göztok'la görüşüp bilgi alıyor ve görevli oldukları camilerde bu programı uyguluyor. En son Adana Merkez Camii'nden gelen görevliler onunla görüşmüş. Göztok'un cami cemaati ile olan diyaloğu da çok farklı. Beş yıldır haftalık sabah namazı programını hiç aksatmayan Göztok, "Beyazıt Camii İstanbullular için adeta bir buluşma noktası haline geldi. Halı saha maçı yapacak olanlar bile arkadaşlarıyla burada buluşuyor, sonra maça gidiyor. Beş yıl önceki cemaat sayısıyla şimdiki cemaat sayısı arasında dağlar kadar fark var. Siz küçük adımlar atıyorsunuz Allah camiyi doldurup taşırıyor. " diyor.

***

*Sabah namaz atmosferi başka

İstanbul Eyüpsultan Camii, Beyazıt Camii, Yûşa Camii, Fenerbahçe Camii, Beylerbeyi Camii, Aziz Mahmud Hüdai Camii, Yahya Efendi Camii

Van Hazreti Ömer Camii

Erzurum Ulu Camii

Konya Yavuz Sultan Selim Camii

Adana Sabancı Merkez Camii

Ankara Hacı Bayram Veli Camii

Bursa Ulu Camii

Ş.Urfa Halil-ür Rahman Camii

Diyarbakır Ulu Camii

İzmir Hisar Camii

Kayseri Cami-i Kebir Camii

Edirne Selimiye CamiiZaman

Tutalım ki dikenim ...
Hem de kötü bir diken...
Ama nihayetinde güllerle bir aradayım ...
Hz. Mevlana

Çevrimdışı azizistanbul

 • yazar
 • ****
 • İleti: 677
Ynt: Sabah namazında bu camiler dolup taşıyor
« Yanıtla #2 : 02 Şubat 2010, 18:08:00 »
sabah namazında 100 - 200 cemaatin üstünde nice mescidler var.
جُلُوسُكَ سَاعَةً عِنْدَ حَلَقَةٍ يَذْكُرُونَ اللهَ خَيْرٌ مِنْ عِبَادَةِ اَلْفِ سَنَةٍ