Gönderen Konu: Sabani-serif ve berat gecesi  (Okunma sayısı 7987 defa)

0 Üye ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı müteallim

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 4786
 • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
  • www.Libv- kamp-lintfort.de
Sabani-serif ve berat gecesi
« : 25 Ağustos 2006, 22:39:22 »


     بسم الله الرحمن الرحيم
حم والكتاب المبين انا انزلناه في ليلة مباركة انا كنا منزرين فيها يفرق كل امر حكيم
             

  Aziz ve Muhterem Müslümanlar!


Bu gün idrak etigimiz mübarek Şâban ayı, Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz’in ayıdır.
Şâban ayı, “Şerefli, ulvî, berâta erdirici, ilâhî ihsâna kavuşturucu, mü’minlere rahmet ve kâfirlere gazap olan ilâhî nûra nâil edici”bir ay olarak târif edilmiştir.

Bu ayın birinci gecesinde, yani persembeyi cumaya bağlayan gece, her rek’atte bir Fâtiha üç Âyetü’l-Kürsî ile bir tesbih namazı kılınır. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)


Bu mübârek aya hürmet ve tazim ise çok oruç tutmak ve çok Salavâtı şerife okumakla olur. Zira Efendimiz (s.a.v) buyuruyorlar ki;

 “Kim Şa’bân-ı şerifin evvelinden, ortasından ve sonundan üçer gün oruç tutarsa, Cenâbı Hak onun için 70 Nebî’nin ibâdet sevâbını yazar. O kişi 70 yıl Allah’a ibâdet etmiş gibidir. Eğer bu sene içinde ölecek olursa şehît olarak ölmüş olur”

Bu ay Efendimiz (s.a.v)’in kendisine izâfe ettiği bir ay olması münâsebetiyle Salavât-ı şerifeye devam etmelidir.

Salavât: Allah’tan rahmet, meleklerden istiğfâr, mü’minlerden duâ mânâsına gelir

Çok salavât-ı şerife okumak, okuyanın Peygamberi ile ünsiyet etmesine sebeptir. Kişinin Ümmet-i Muhammed’den olduğuna delâlet eder ve Efendimiz (s.a.v)’e yaklaşmaya vesîledir. O kimsede Peygamber sevgisi olduğunu gösterir. “Kişi sevdiğini çok anar.” Hadis-i şerîfi buna delildir.


Cenab-ı Hakk’a sonsuz hamdü senalar olsun ki; Receb-i şeriften sonra bizleri, Efendimiz (s.a.v.) in ayı olan Şa'bân-ı şerife ulaştırdı.

Ashab’dan Üsâme bin Zeyd (r.a) Rasûlullah (s.a.v) Efendimize hitâben: “Ya RasûlAllah, Şa'bân-ı şerifte tuttuğunuz oruç kadar hiçbir ayda oruç tuttuğunuzu görmüyorum.” dediğinde Efendimiz (s.a.v)şöyle buyurdular.

“Şa'bân-ı şerif; Receb-i şerifle Ramazan-ı şerif arasında öyle bir feyizli aydır ki; insanların ekserisi bundan gafildir. Bu ayda ameller Alemlerin rabbine yükseltilir. Bu sebeple ben de amellerimin oruçlu iken yükseltilmesini istiyorum”

Hadis-i şerifde Efendimiz (s.a.v) “Receb-i Şerif, Allah’ın ayı, Şa'bân-ı Şerif benim ayım, Ramazan-ı Şerif ümmetimin ayıdır.” buyurdular.

Şa’ban ismi; Beş harften teşekkül etmiş olup, ifâde ettiği bir çok mâna olmakla beraber hayırlar bu ayda şubelendiği için kendisine bu isim verilmiştir. Ayrıca Şa'bân kelimesindeki  (Şın), şeref ve şefaate, (Ayn) izzet ve keramete, (Be) birr u ihsana ve berâate. (Elif), ülfet ve  muhabbete (Nun) ise  Allah'ın nuruna delâlet  eder.  Aynı  zamanda (Be) harfinin kelimenin tam ortasında olması bu ayın ortasının Berâet gecesi olmasına işârettir.

Kader, kaza, ölüm, doğum, rızk ve sâir hususlar bu ayda görüşülüp karara bağlanacağından ve en mühimi Efendimiz (s.a.v)’in ifadesiyle “Ameller bu ayda Allah'a arz olunacağından” Receb-i şerife gösterilen hürmet ve tazim bu aya da gösterilmeli hatta daha uyanık ve hassas olunmalıdır.

Efendimiz (s.a.v) bir başka Hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadırlar.

“Kim ki Şa’bân-ı şerife hürmet ve tazim eder, Allah’tan korkar ve Allah’a itaat edip nefsini günâh işlemekten korursa, Cenâb-ı Hak onun günâhlarını mağfiret eder. O sene içinde başına gelecek belâ, musîbet ve hastalıklardan emin kılar.”        

Bu ayin on dördünü on besine baglayan gece mübarek Berat kandilidir. Berat kelimesi, günahtan, suçtan, borç ve cezadan kurtulmak manalarına gelir.


Bu gece birçok Müslüman, günahlarından kurtulup Allahû Teâlanın af ve mağfiretine erişir. İlahi ihsana nail olur. Gönülleri nurani hava ile dolup taşar.
Bakiniz rasülüllah efendimiz mübark hadisi seriflerimde bizlere neler ifade ediyor.

                            قال رسول الله صلي الله عليه وسلم ـ

من احيا الليالي الخمس وجبت له الجنة ليلة الروية  وليلةالعرفة وليلة النحر وليلة الفطر وليلة النصف من شعبان ـروح البيان جلد 8

            قال رسول الله صلي الله عليه وسلم

من صلي في هذه الليلة  مأة ركعة ارسل الله تعالي اليه مأة ملك .ثلاثون يبشرون با لجنة وثلاثون يأمنون من عذاب النار وثلاثون يدفعونه عنه آفات الدنيا وعشرة يدفعونه عنه مكايد الشيطان ـروح البيان جالد 8

Müfessirlerden bir kısmı Kur'an-ı Kerimin mübarek bir gecede indirildiğini

beyan eden Duhan Suresinin ilk ayetlerinin Berat gecesi ile ilgili olduğunu belirtirler.
 بسم الله الرحمن الرحيم
حم والكتاب المبين انا انزلناه في ليلة مباركة انا كنا منزرين فيها يفرق كل امر حكيم [/size][/color]              Peygamber Efendimiz, Berat gecesinin içinde bulunduğu Şaban ayında nafile oruç tutmaya özen gösterirdi. Bunun sebebini soranlara: Bu ayda ameller Alemlerin Rabbine yükseltilir. Ben amelimin, oruçlu bulunduğum bir halde arz olunmasını isterim;[1] cevabını verirdi.


Bir hadis-i şeriflerinde: ;Şaban ayının onbeşinci gecesi oldumu, onu ibadet ve taatla geçirin. Gündüzünde de oruç tutun. Zira Allahu Teâla o gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve: Yok mu tevbe eden, onu affedeyim. Yok mu rızık isteyen, ona rızık vereyim. Yok mu bir hastalığa müptela olup şifa isteyen, afiyet vereyim. Yok mu daha başka isteği olan. Yerine getireyim der. Bu hal tâ sabaha kadar devam eder,[2] buyurmuşlardır. Diğer taraftan Rasulullahın, Şaban ayının 15. gecesinde Kelb Kabilesinin koyunlarının kılları sayısından daha çok kişinin bağışlanacağını bildiren hadisi de, bu gece af ve mağfiretin sınırsızlığına işaret eden bizler için ne güzel bir müjdedir.[3]


Bu mübarek gecede hayrın, bereketin ve güzelliklerin sağanak sağanak yağmasına rağmen; o manevi ziyafetten nasibini alamayacak, o mana denizinde yıkanıp arınamayacak olanlar da Allaha şirk koşanlar, içinde sönmez bir kin ve tükenmez bir düşmanlık besleyenler, akrabaları ile ilişkiyi kesenler, kibirli ve gururlu olanlar, ana-babaya asi olanlar, içki içmeye ısrarla devam edenler,[4] olarak beyan edilmiştir..

Muhterem kardeslerim.

Her canlı ölümü tadacaktır Hiç birimizin elinde yarına çıkacağımıza dair bir garanti yoktur. Ölümü akıllarından bile geçirmeyen, daha gencim, önümde uzun bir ömür var diyerek avunan nice kardeşimizi şu geçen bir yıl içinde dünya evinden ahiret yurduna uğurlamadık mı? O halde; Allah (c.c.)ın biz Muhammed ümmetine bahşettiği bu geceyi en güzel şekilde değerlendirelim. Böyle mübarek geceleri bir ganimet bilelim. Rabbımızın açık olan tevbe kapısına yönelelim. Kin ve düşmanlık duygularını terk ederek birbirimizi sevelim. Akraba ve komşularımızla tebrikleşelim. Anne ve babalarımızın hayır dualarını alalım. Çevremizdeki öksüz, kimsesiz, fakir, muhtaç ve hastaları ziyaret ederek onlara yardımcı olalım. Bu geceyi kaza namazı kılmak, Kuran-ı kerim okumak, Peygamber Efendimize salatu selam getirmek, dua ve istiğfarda bulunmakla ihya edelim.
-------------------------------------------------------------------------------
[1] Nesai Sıyam 70.

[2] İbn Mace, ikame 191.

[3] Tirmizi Savm, 39.

[4] Müttaki, Kenzul Ummal, XII, 316 (35184); et-Tergib vet. Terhib,
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Vuslat Yolcusu

 • Ziyaretçi
Sabani-serif ve berat gecesi
« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2006, 18:12:20 »
hocam Allah razı olsun

Çevrimdışı antepli

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 496
Sabani-serif ve berat gecesi
« Yanıtla #2 : 28 Ağustos 2006, 15:47:58 »
Alıntı yapılan: "gurbetci 67"
hocam Allah razı olsun
aynen katılıyorum sevgili kardeşim......
Bu dünyanın cefasından sefasına sıra gelmez.gafil olmayın ilme çalışın geçen günler geri gelmez...

Çevrimdışı müteallim

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 4786
 • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
  • www.Libv- kamp-lintfort.de
Berat
« Yanıtla #3 : 15 Ağustos 2007, 23:14:39 »
Muhterem Mü’minler!
   Hutbemiz, BERAT GECESİ’NİN FAZÎLETİ hakkındadır.
   Cenâb-ı Hakk zamanı halk etmiş ve onu dilimlere, bölümlere ayırmış; yani senelere, seneleri aylara, ayları haftalara, haftaları günlere, günleride saat ve dakîkalara taksîm etmiştir. Bu kısımlardan bazısınıda müstesnâ olarak yekdiğerlerinden daha üstün kılmış ve onu kullarına rahmet ve mağfiret vesilesi yapmıştır. İşte bu müstesnâ, üstün vasıflarla muttasıf olan vakitlerden biriside Berat Gecesi’dir ki hicrî Şa’bân-ı Şerîf’in onbeşinci gecesidir.
   Berat kelimesi Berâet’in kısaltılmışı olup, borçtan,isnad edilen suçtan kurtulmak manâsına gelmektedir. Ayrıca devlet tarafından vazîfelilere verilen ferman ve ödenilen vergi karşılığında mükelleflere verilen makbuz manâsını da taşır.
   Berat gecesi fazîleti pek büyük bir gecedir. Bunun en başta gelen sebebi ise Kur’ân-ı Kerîm’in bu gecede indirilmiş olmasıdır. Şöyleki; Kur’ân-ı Kerîm’in indirilişinin birinci safhası olan Levh-i Mahfuz’dan Dünya semâsına indirilmesi bu gecede tahakkuk etmiştir. Hutbemin başında okuduğum Âyet-i Kerîmesinde Cenâb-ı Hakk: “Hâ- mîm.(Helâl ile harâmı vesâir hükümleri)açıkca bildiren (bu)kitâba yemîn ederim ki, hakîkat, biz onu mübârek bir gecede indirdik. Gerçek biz(onunla kâfirlerin uğrayacakları azâbı)haber vericileriz. (O, bir gecedir ki) her hikmetli iş, nezdimizden sâdır olan bir emirle, o zaman ayrılır.”
   Muhterem Mü’minler!
   Ayrıca bu geceye mahsus beş büyük haslet vardır:
Birincisi:Hikmetli her iş bu gece tefrîk ve vazîfe sahiplerine tevzî olunur. Levh-i Mahfuz’daki ilâhî takdirler arasından o sene içinde cereyan edecek, hâdise ve şüûnâtın listelerinin yazılmasına, nüshalar haline getirilmesine bu geceden itibâren başlanır ve Kadir Gecesinde tamamlanır.
İkincisi: Bu gece yapılan ibâdetin fazîleti pek büyüktür. Hz. Âişe vâlidemiz şöyle naklediyor: Bir gün Hz.Peygamber yanıma girdi, elbisesini çıkardı. Biraz durduktan sonra tekrar giyindi. Ortaklarımdan birinin yanına gidecek diye beni bir kıskançlıktır aldı. O dışarı çıkınca ben de peşine takıldım. Bakîu’l-Ğarkad denilen kabristana vardı. Mü’minlere ve şehidlere duâlar etti. Kendi yaptığımdan kendim utandım ve “Anam babam sana fedâ olsun. Sen Rabbının rızâsı peşinde bende dünyâ peşindeyim diyerek geri döndüm. Biraz sonra Resûlüllah’da içeri girdi.Benim sık sık nefes alışımın sebebini sordu. Kendisine olup bitenleri anlattım. Buyurdular ki: “Allah Resûlü sana haksızlık edecek diyemi korkuyorsun”. Resûl-ü Ekrem elbisesini çıkardıktan sonra “Bu gece ibâdet yapmama müsâde edermisin” dedi. Bende “Anam babam sana fedâ olsun, evet” cevâbını verdim. Namaz kılmaya başladı, bir ara secdede o kadar çok kaldı ki, endişelendim ve yoklarken elim ayağına dokunmuş olacak ki kımıldadı. Bende hayatta  olduğuna kanaat getirerek sevindim. Secdede şöyle dua ediyordu: “Ey Allahım! Azâbından affına sığınıyorum, gadabından rızâna ilticâ ediyorum, Senden Sana sığınıyorum. Hiçbir övgüyü senin nefsine karşı olan övgüne denk saymıyorum.” Sabah olunca durumu kendisine haber verdim. “Bunları hem öğren hemde başkalarına öğret. Bunları bana Cebrâil öğretti” buyurdu.”
Üçüncüsü:Cenâb-ı Hakk bu gecede Benî Kelb kabîlesinin koyunlarının tüyleri sayısınca Ümmet-i Muhammede rahmet eder.
Dördüncüsü:Mağfiretin meydana gelmesidir.Peygamber Efendimiz buyuruyorlar ki: “Bana Cebrâil a.s. geldi ve dedi ki: Şu Şa’ban ayının yarısı(berat)gecesi (yokmu) o gecede Allah için, Benî Kelb Kabîlesinin koyunlarının tüyleri sayısınca âzadlılar vardır. Allah, bu gece:Müşrike,çok buğuzkar kimseye,akrabalık münâsebetini kesene,büyüklük taslayana,ana babasına isyan edene ve şarab düşkünü olana (rahmet nazarıyla) bakmaz.”
Beşincisi:Bu gece Peygamberimize ümmetinin tamamına şefaat selâhıyyeti verildi.
   Bu gecede tahakkuk eden bir diğer hadise de, kıblenin Kudüs istikametinden, Mescid-i Haram tarafına çevrilmiş olmasıdır.
   Muhterem Mü’minler!
   Bu mübarek geceyi ihyâ etmek, feyzinden istifâde edebilmek için kazâ ve nâfile namazlar kılmalı, tevbe-i istiğfar etmeli, Kur’ân-ı Kerîm okumalıdır. Günün mânâ ve ehemmiyetini birbirine anlatıp, mümin kardeşinin kandilini tebrîk etmelidir. Ayrıca bu geceye mahsus ve kılınması ehemmiyetle tavsiye olunan yüz rek’atlik  HAYIR NAMAZI vardır ki, vaziyeti müsait olupta bu namazı kılan kimse, o sene içersinde ölürse şehidlik mertebesine nâil olacağı pîranımız tarafından beyan edilmektedir. Namazın kılınış şekli: her rek’atde bir Fâtiha on İhlâs-ı Şerîf okunur. Mevzû ile alâkalı bir hadîs-i şeriflerinde Rasûlüllah(sav) Efendimiz buyuruyorlar ki: “Şa’bânın yarı(onbeşinci) gecesi olduğu vakit, gecesinde (ibâdet için) kalkınız. Gündüzünde oruç tutunuz. Zirâ Allâh-ü Teâlâ güneşin batışı ile(beraber) dünyâ semâsına rahmetiyle tecelli eder de (şöyle) buyurur: Bir mağfiret dileyen yok mu onu bağışlayayım! bir rızık isteyecek yok mu ona rızık vereyim! bir dertli yok mu (istesin de) âfiyet vereyim! Bu (dâvet) tanyeri ağarıncaya kadar devam eder.”
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı müteallim

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 4786
 • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
  • www.Libv- kamp-lintfort.de
Ynt: Sabani-serif ve berat gecesi
« Yanıtla #4 : 10 Ağustos 2008, 20:10:40 »
Sabani Serif ve Berat gecesi.                                 

       Muhterem Müminler.
Halk Arasinda üc aylar diye isimlenen aylarin ikincisi sabani serifdir.Saabani Serif Rasülüllah efendimize tahsis edilen aydir.bu sebeble kiymetli aylardandir. Ve icinde berat gecesi gibi  afvi umumi olan bir gece vardir.Bu gecede  kelami olan Kur´ani kerim Levhi- mahfuzdan dünya semasina toplu halde indigi icin Seref ve fazilatini bir kat daha Artirmistir.
Hulasa her yönden meziyyeti sayilamayacak kadar cok olan mübarek bir ay ile sereflenmis bulunuyoruz.Rabbim kiymetini bilmeyi ve Istifade etmeyi Cenabu hak nasip etsin.

Rasülüllah efendimiz,Kimki sene icersinde bes geceyi ihya ederse Cennet o kisiye vacib olur.Birincisi leylei-terviye. Ikincisi.Leylei arefe.Ücüncüsü.Leylei-nahr. Dördüncüsü.Leylei-fitr.Besincisi sabani serifin yarisinda olan berat gecesidir.Buyurarak bu geceye  dolasi ile sabani serife isaret etmistir.

Yine Ebu Hüreyre radiyAllahü anh Rivayet ettigi bir Hadisi serifde söyle buyurur.
Sabani serifin yarisinda yani berat gecesinde Kardesim cebrail geldi ve Ya Muhammed Bu gece bütün Sema ve rahmet kapilari acilir.Kalk babbina namaz kil ve elklerini semaya kaldir ve düa yap.dedi bende ya cebrail bu gece hangi gecedir. Dedim.Cebrail ya Muhammet bu gece Rahmet ve magfiret kapilarindan üc yüz kapi acilir .Bütün mü´minler af olunurda sadece sunlar af olunmaz buyurdu. Allaha sirk kosan, sihir yapan, Falcilik yapan, Bir birine dargin olan. Saraba devam eden, Zinaya devam eden, Faize devam eden , Ana babasina asi gelen, Iki mü´min arasini acan,  silai-rahmi terk eden, kisileri  af etmez.Taki tevbe edip bu hallerinden vaz gecinceye kadar Buyurdu.Bunun üzerine Rasülüllah efendimizoradan cikdinamaz kilip secdeye vardi ve cok sideetli sekilde  agaladi.

Bu hadisi serifdende anlasildigi üzere berat gecesine daha önceden hazirlanmak lazin bu vasiflardan üzerimizde birisi veya bir kaci varsa tevbe etmeli vaz gecmeli ve beratini eline alanlardan olmaya calismalidir. (Mev-i- zei hasene)

Isa a.s. Bir gün bir dagin zirvesine cikmak arzu etmis  yükseldigi zaman sahrada bir zati görmüs ve merak etmis,Yasli birisi elinde asasi ve bir kuru ekmek parcasi birde üzüm.cenabu hak hayret mi ettin diye sormus isa a.s. evet yarabbi demis ve kendisine sormus sen kimsin diye O zat ben dört yüz senedir Rabbima ibadet ediyorum bu elimdekilewrde benim rizkim demis.Isa a.s. biraz daha meraki artmis Ve söyle demis.Ya Rabbel alemin Su zatdan daha hayirli bir insan yarattinmi ?Cenebu hak isa.a.s. vahiy ederek Ya isa,Akir zamanda gelecek Muhammed ümmetinden bir zat Saaban ayainin yarisinda olan berat gecesini ihya eder ve berat namazini kilarsa bundan daha faziletlidir.Buyurunca ,Isa .a.s. Keske bende ümmeti muhammedden olsaydim buyurdu.
Muhterem kardesim Hazreti  Bize böyle cok kiymetli zamanlar vermis degerlendirip gecmis ümmetlerin uzun ömürlerinde  yapdiklari ibadetleri yapip kisa zamanda onlarin aldigi ecir ve mükafati alabilmek icin.InsAllah degerlendirir istifade ederiz.

Yine  Sabani serifin on ücüncü gecesi Cebrail a.s. gelir Rasülüllaha kalkmasini emir eder.Ve Ya Muhammed kalk teheccüt vakti geldi Ümmetin hakkinda Allahdah af dile buyurur.Rasülüllah kalkar teheccüt kilar düa eder  cebrail ya muhammed ümmetinin ücde biri af edildi der.Rasülüllah diger ücde ikisi ne oldu deyince cabrail bilmiyorum dedi.

Sabani serifin on dördüncü gecesi gelerek yine ayni sekilde söyledi Rasülüllah kalkdi ibadet ettikden sonra cebrail tekrar gelerek  ya Muhammed  ümmetinin ücde ikisini af etti buaurdu:peygamberimiz Ya cebrail ücde biri ne oldu deyince bilmiyorum dedi.
Sabani serifin on besinci gecesi ani berat gecesi tekrar gelerek Ya muhammed kalk teheccüt vakti geldi ümmatin icin düa et dedi Rasülüllah efendimiz aynisini yapti  Cebrail a.s. gelerek Ya Muhammed  ümmetinin hepsini af etti Allaha sirk kosanlar haric buyurdu.ve Ya muhammed Basini semaya kaldir bak ne göreceksin dedi.peygamberimiz birde baktimki Bütün sema kapilari acilmis Bütün melaikeler yerden arsa kadar hepsi secdeye varmislar ümmeti muhammed icin düa ettiklerini gördüm buyurur.
1. katdaki melaike,Bu gece Ruku edenlere müjdeler olsun dixe nida ediyorlar. 2..Katdakiler Bu gece secde edenlere müjdeler olsun  3. Katdakiler Bu gece Allahi zikir edenlere müjdeler olsun 4.KatdakilerBu gece Allaha düa edenlere müjdeler olsun 5.Katdakiler Bu gece  korkusundan  dolayi Göz yasi dökenlere müjdeler oilsun. 6.Katdakiler  Bu gece hayir isleyenlere müjdeler olsun 7. Katdakiler Bu gece Kur´an okuyanlara müjdeler olsun derler.
Ve Yokmuki Allahdan bir istegi olan onu  kendisine versin yokmuki düa eden  düasini kabul etsin Yokmuki günahlarindan affini isteyen  günahlarini af etsin diye nida ediyorlar.

Muhterm kardesim bu biz ümmeti muhammed icin bir fazilattir amma rasülüllahin ve meleklerin bizi düsündügünün yüzde biri kadar birz krndimizi düsünüyormuyuz.

Rabbim Bu yüce ayi en iyi sekilde degerlendirip umumu afdan istifade etmeyi nasip eylesin
Sabani serifiniz ve gelecek Berat geceniz Mübarek olsunÖZ-67 Deutschland
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı müteallim

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 4786
 • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
  • www.Libv- kamp-lintfort.de
Ynt: Sabani-serif ve berat gecesi
« Yanıtla #5 : 10 Ağustos 2008, 20:12:09 »
Özlemini çektiğimiz günlere kavuşmanın mutluluğunu yaşamaya devam ediyoruz. ’ın kıymet verdiği ve Resulünün şerefine tahsis ettiği mübarek aya: Şaban–ı şerife ulaşmış bulunmaktayız. ’a sayısız şükürler ve Resulüne salât selamlar olsun.
Daha bir ay önce Recep ayına eriştiğimizde  “’ım! Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır.” Diye dua etmiştik. Recep ayını nihayete erdirdik ve nihayet Şaban–ı şerif ayına eriştik.
Peygamber Efendimiz, bu ayda mümkün olduğu kadar oruç tutardı. Hz. Âişe, O’nun bu davranışını şu sözleriyle ifade eder: “Rasûlüllah’ın (s.a.v) Şaban ayındaki kadar çok oruçlu olduğu bir ay görmedim” (Tecrid–i Sarîh Tercümesi, IV, 295).
İbn Mâce, Şaban–ı şerif ayı ve özellikle Beraat gecesi hakkında rivayet edilen şu iki hadisi kaydeder:  “Şaban ayının yarısı (Beraat gecesi) gelince; gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Şüphesiz ki , o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu? Onu affedeyim! Rızık isteyen yok mu? Rızık vereyim! Şifa dileyen yok mu? Şifa vereyim!” (Sünen, İkâmetü’s–Salât, 191)
“ Teâlâ, Şaban’ın on besinci gecesi (Beraat gecesi) tecelli eder ve ana–babaya asi olanlarla ’a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar” (Sünen, İkâmetü’s–Salât, da önemlidir. Bunlar arasında, hicretin ikinci yılına rastlayan Şaban–ı şerif ayı ortalarında nazil olan 191)
Şaban–ı şerif ayı, İslam tarihinde bazı önemli olayların gerçekleşmesi açısından ayetle kıblenin Mescid–i Aksâ’dan Mescid–i Haram’a çevrilmesi ve diğer bir ayetle de Ramazan orucunun farz kılınması sayılabilir.  Şaban–ı şerif ayının önemli bir hususiyeti de, “Beraat gecesi”nin bu ayın on beşinci gecesine tesadüf etmesidir. Beraat gecesi, meleklerin inmesi, duaların kabul olunması, duaların geri çevrilmemesi gibi birçok fazilete sahip olduğu için, bulunduğu ayı da değerli kılmıştır.
Şaban–ı şerif ayı bir noktada Ramazana hazırlık ayı da sayılabilir. Sahabe–i Kiram Hazretleri Şaban–ı şerif ayında Kur’an–ı Kerîm’i çok okumaya başlar ve Ramazan–ı şerife hazırlıklı varmaya çalışırlardı.
Böyle mübarek gün ve geceleri en verimli bir şekilde değerlendirmek kendi menfaatimiz için gereklidir. İnsanoğlu eline geçen fırsatları değerlendirmezse, kaçan fırsatlara sadece üzüntü ile bakar durur.
Abdullah b. Abbas’tan rivayete göre; Peygamberimiz vaaz ettiği bir şahsa şöyle buyurmuştur:
“Beş şey gelmeden evvel beş şeyi ganimet bil:
1–İhtiyarlamadan evvel, aciz ve düşkün duruma düşmeden önce gençliğinin kıymetini bil...
2– Hasta olmadan evvel sıhhatinin kıymetini bil...
3– Fakir düşmeden evvel zenginliğinin kıymetini bil...
4– İşin gücün artmadan evvel boş vakitlerinin kıymetini bil...
5– Ölüm gelmeden evvel hayatının kıymetini bil...”  Hâkim, “Müstedrek”, 4/306
cenabu hak bol bol istifade etmeyi nasip etsin.Ramazani-serife eniyi sekilde girmeyi de nasip etin

müteallim

05-09-2005
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı tunike

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 307
 • bir tebessüm bile sadakadır
Ynt: Sabani-serif ve berat gecesi
« Yanıtla #6 : 10 Ağustos 2008, 20:52:38 »
Allah razı olsun
öyle itaatkar bir kul ol ki,dışardan görenler deli desinler.çünkü deli olmadan,veli olunmaz!

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Ynt: Sabani-serif ve berat gecesi
« Yanıtla #7 : 11 Haziran 2014, 01:13:56 »