Gönderen Konu: Safer Ayı Hakkında  (Okunma sayısı 23118 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bahreyn

 • kaptan-ı derya
 • okur
 • *
 • İleti: 59
Safer Ayı Hakkında
« : 05 Aralık 2013, 17:12:59 »

safer ayında halının altına para konur sonra o ayın sonunda sadaka olarak verilirmiş böyle bir şey var mı????
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2015, 01:18:39 Gönderen: Mücteba »
"Yüzünü güneşe çeviren insan gölge görmez."

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9214
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Saferü'l Hayr Ayı ve "Uğursuzluk" iddiaları Hakkında Bilgilendirme
« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2013, 00:19:00 »
Safer-ül Hayr Ayının gelmesiyle beraber e-posta ve kısa mesaj yoluyla halkın aklını bulandıran şu mesaj dolaşmaya başladı.

"Belaların 1. kat semaya indiği Safer ayındayız. Bu gece birinci gecesi. Efendimiz (s.a.v) bugün ölüm hastalığına tutulmuştur. Bu gece 1. kat semaya 320.000 bela inmektedir. Bu ayda her gün 100 defa "la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim" denilmelidir. Günde 100 defa okuyandan en hafifi fakirlik olmak üzere 70 çeşit bela kaldırılır. Safer ayının ilk çarşambası olan bugün halının altına bir miktar para koyarak son çarşambasında belayı ve musibeti def edeceğine inanarak o parayı sadaka olarak vermenin de güzel bir adet olduğunu unutmayalım."Soru:
Safer ayının bela ve musibet ayı olduğu yönünde halk arasında söylentiler var.. Bu söylentilerin aslı var mıdır, bu ayda hastalıklar yağmur gibi yağar mı, bela ve musibetler fırtına gibi savrulur mu? Bir de safer ayına mahsus dua ve ibadet var mıdır, varsa nedir?

Cevap:
Safer ayı, Hicrî-Kamerî takvimimizde senemizin ikinci ayıdır. Akîdesi (inancı) bozuk bazı gâfil insanlar, bu mübârek ayı uğursuz telakkî ederler. 

İslâm inancında aylar ve günlerin bazılarına uğursuzluk isnadı, kat’iyyen caiz değildir. Ehl-i Sünnet ve’l-Cemâat akîdesinde böyle şeyler yoktur. Sadece bazı aylar, günler ve geceler eşref (daha şerefli, daha aziz, daha muhterem)dir.  Bu itibarla Safer ayına da “Saferu’l-hayr” ismi verilmiştir. 

Bu ayın son Çarşamba gecesi veya gündüzü, âfât-ı semâviye ve araziyeden mahfuz kalmak (korunmuş olmak) için, iki rek’at namaz kılınır. Her rek’atte 1 Fatiha, 11 İhlâs-ı şerif okunur. Namazdan sonra; 11 istiğfar ile elleri kaldırıp 11 Salât-ı Münciye (Salâten Tüncînâ) okunur ve dua edilir. [Dikkat: Evinizde-büronuzda Fazilet takvimi bulundurursanız, bu bilgilere zamanında ulaşırsınız. Umumiyetle bir gün öncesinde uyarı ve bilgilendirme yazısı vardır.]

Evliyanın büyüklerinden Ferîdüddîn Şekergenç (k.s.) hazretleri Hâce Muînüddîn'den (k.s.) naklediyor, diyor ki:

"Her sene gökten yere 320 bin belâ iner (kazâ-kader anlamında). Bunların hepsi de Safer ayının Son Çarşamba'sında vâki olur".

O bakımdan senenin en zor geçen günü o gün olur. İşte yukarıda tarif olunan Son Çarşamba Günü Namazını kılanlar, bu belâlardan mahfuz olurlar.

***

Safer kelimesi ve ayı üzerine ilave bazı bilgiler

Kamus tercemesinde “safer”in “hulûv (boşluk)” manasına geldiği ve safer’in hulûliyle (girişiyle) Mekke halkının zahîre toplamak için etrafa dağılarak Mekke hâlî kaldığı cihetle (boş kalması dolayısiyle) bu aya Safer denildiği bildiriliyor.

Bülûğu’l-Arab’da da, Arab’ın Safer girer girmez gazveye çıkmalarıyla yurtlarının hâlî (boş) kalması tesmiyesi sebebidir deniliyor. (Yani bu ayda Mekke’nin boşalması dolayısiyle, bu aya, boşluk manasına gelen Safer ismi verilmiştir.)

“Saferin çıktığını müjdeleyeni Cennet’le tebşir edeceğim” mealinde yayılan ve hadis olduğu söylenen söz de, Safer’in şeâmeti/güya uğursuzluğu hakkındaki vehmin (asılsız düşüncenin) kuvvetlenmesine yardım etmiştir. Aliyyü’l-Karî’nin (rh.) mevzu olduğuna kail olduğu bu hadisi Hz. Mevlana Celâleddin-i Rumî Mesnevî-i Şerifinin 4’üncü cildinde naklederek, avamın/halkın bu meseledeki zayıf ve bozuk itikadını tashih eylemiş (düzeltmiş)tir. Bunu burada uzun uzadıya iktibas edecek değiliz. Merak edenler, bu ve daha başka kaynaklara bakabilirler. Mesela Buhari şârihi Aynî merhumun söz konusu hadis hakkındaki açıklamalarına da müracaat edebilirler.

Bütün bu açıklamalardan anlaşılan odur ki;
Safer ayı hakkındaki uğursuzluk inancı, vehimden yani yanlış ve esassız düşünceden başka bir şey değildir.
[Bkz. Mehmet Zeki Pakalın, Osmanlı Tarih Deyimleri ve Terimleri Sözlüğü, Safer md.]


http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/824-safer-ayi-ugursuzluk-ayi-midir.html

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: safer ayı
« Yanıtla #2 : 06 Aralık 2013, 08:16:17 »
Güzel bilgilendirme olmuş. Allah Razı olsun.

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9214
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Kendi kaynaklarımız (Ehli Sünnet) harici kaynaklara itibar etmeyiniz.  Bu tür mesajların dağıtımına vesile olmayınız hiçbir kardeşimize göndermeyiniz. 'Duâ ve ibadetler'deki "Saferü'l Hayr" bahsinde geçen ibadetleri edâ ediniz...

***

Saferü'l-Hayr Ayının Son Çarşamba Gecesi veya Günü Kılınacak 2 Re'kat Namaz Hakkında

Bu hayırlı ayın son çarşamba gecesi veya günü, âfât-ı semâviye ve âfât-ı arâziyeden muhâfaza olmak için 2 rek'at namaz kılınır.  Her rek'atte 1 Fâtiha-i şerîfe, 11 İhlâs-ı şerîf okunur. Namazdan sonra en az 11 İstiğfâr-ı şerîf ve 11 Salât-ı Münciye okunur. (Mübarek Gün ve Gecelerde Dua ve İbadetler, Fazilet Neşriyat)

https://www.camlicakitap.com/kitap/mubarek-gun-ve-gecelerde-dua-ve-ibadetler-ciltli-26


Hadis-i Şerif

"Hastalığın kendiliğinden sirayeti yoktur; uğursuzluk ve baykuş ötüşünün olumsuz etkisi yoktur; Safer ayının hayır ve şerle bir alakası yoktur.
Bunlar cahiliyye hurafeleridir. Cüzzamlıdan, aslandan kaçtığınız gibi bunlardan kaçınız."
(Buhari,kitabut tip H.No 1927).

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9214
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Safer Ayı uğursuzluk değil hayır ayıdır...
« Yanıtla #4 : 29 Kasım 2016, 12:19:49 »

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9214
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Saferü'l-Hayr Namazı Hatırlatma (Bu akşam yada yarın gündüz)
« Yanıtla #5 : 29 Kasım 2016, 12:21:26 »
Bu gece Saferü'l-Hayr Ayının son çarşamba gecesi olup bu akşam yada yarın gündüz tarif edilen namazın kılınması hususunu ehemmiyetine binaen hatırlatırız.

Saferü'l-Hayr Namazı:
Bu hayırlı ayın son çarşamba gecesi veya günü, âfât-ı semâviye ve âfât-ı arâziyeden muhâfaza olmak için 2 rek'at namaz kılınır.
Her rek'atte 1 Fâtiha-i Şerîfe, 11 İhlâs-ı şerîf okunur.
Namazdan sonra en az 11 İstiğfâr-ı şerîf ve 11 Salât-ı Münciye okunur. (Mübârek Gün ve Gecelerde Yapılması Tavsiye Edilen DUÂ ve İBÂDETLER, Fazilet Neşriyat)