Gönderen Konu: İlaçların Zararları  (Okunma sayısı 6726 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuğra

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 6601
İlaçların Zararları
« : 21 Eylül 2008, 23:34:31 »

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yalçın Tekol, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin, alerjik reaksiyonlar sonucu ölüme neden olabildiklerini söyledi.

Prof. Dr. Tekol, Türkiye'de bilinçsiz ilaç kullanımının yaygın olduğunu, bunların başında da antibiyotiklerin geldiğini ifade ederek ''Enfeksiyon hastalıkları (bulaşıcı hastalıklar) tedavisinde kullanılan en önemli ilaçlardan olan antibiyotiklerin büyük bir çoğunluğu bakterilerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Bu nedenle nezle, grip, soğuk algınlığı gibi virüslerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanılmasının hiçbir yararı olmaz. Bu bakımdan grip ve soğuk algınlığı olan insanların iyileşme düşüncesiyle antibiyotik kullanması son derece yanlıştır. Bu kullanımın kişilere vereceği muhtemel zararlar yanında sık kullanılması bakterilerde bunlara karşı direnç oluşmasına da neden olur'' dedi.

Tekol, bu nedenle halk arasında yaygın olan komşu tavsiyesiyle antibiyotik kullanımından vazgeçilmesi gerektiğine dikkati çekerek, ''Öncelikle doktor tarafından hastalığın teşhisi konmalıdır. Antibiyotiklerin verdiği zararlardan bir bölümü de alerjiktir. Örneğin penisilin enjeksiyonunu takiben ölümler olabilmektedir'' şeklinde konuştu.

Şoframızdaki ilaçlar

Uzmanlar, bazen sevmediğimiz, kimi zaman da ağız kokusu yapıyor diye yemediğimiz pek çok yiyeceğin aslında insanları birçok hastalıktan koruduğunu belirtiyor.

Dahiliye Uzmanı Dr. Deniz Şahin, ceviz ve sarımsağın kalp hastalıklarından koruduğunu, elmanın solunum ve sindirime iyi geldiğini, havucun anne sütünü arttırdığını, domates, maydanoz ve sarımsağın yaşlanmayı geciktirdiğini söyledi.

Dr. Deniz Şahin, son zamanlarda tüm dünyada çeşitli gıdalar üzerine yapılan araştırmalar sonucunda birtakım besinlerin bazı hastalıkların önlenmesinde çok faydalı olduğunun ispatlandığını belirterek, şu tavsiyelerde bulundu:

"Kalp hastalıklarından korunmak için ceviz, sarımsak tüketin. Solunum ve sindirim problemi yaşayanlar için elma yiyin. Kansere karşı korunmak için domates (özellikle prostat kanserine karşı), soğan, elma (özellikle akciğer kanserine karşı) tüketin. Anne sütünü arttırmak için havuç birebir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için maydanoz, havuç, domates tüketin. Yaşlanmaya karşı sarımsak, domates, havuç ve maydanoz yiyin."
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı devran

  • araştırmacı
  • ***
  • İleti: 282
Antibiyotikleri düzenli kullanın
« Yanıtla #1 : 22 Nisan 2009, 08:28:11 »
Zamanından önce kesilen ya da ara verilen antibiyotiklerin hastalık etkeni mikroorganizmalarda mevcut antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesine yol açtığı bildirildi.

Isparta Sağlık İl Müdürü Dr. Süleyman Önal, bu gerçekleştiğinde ucuz ve etkili antibiyotikler artık yararsız hale geldiğinden, daha pahalı antibiyotiklerin kullanılarak tedavi maliyetinin de artmasına neden olduğunu söyledi.
Önal, "Yapılan birçok çalışmada, reçete edilen antibiyotiklerin büyük bir kısmının viral enfeksiyonlar için ya da antibiyotik terapisinin uygun olmadığı bakteriyel enfeksiyonlar için verildiği saptanmıştır. Bu durumlarda antibiyotik reçete edilmesinin medikal ve sosyal nedenlerden kaynaklandığı gözlemlenmiştir." dedi.

Önal, hekimlerin, antibiyotik reçete etmeleri gereken klinik durumları çok iyi analiz etmeleri gerektiğini vurguladı.

Artacak antibiyotik tüketiminin insanlarda bu antibiyotiklere karşı direnç oluşmasına neden olacağını hatırlatan Önal, "En ufak bir enfeksiyonda güçlü ve pahalı antibiyotiklerin kullanım oranını arttıracağı bilinmektedir. Bunun kamu maliyesine getireceği maliyet dezavantajı ise çok daha büyük olacaktır. Koruyucu Sağlık Hizmetlerini Müdürlüğümüz olarak öne çıkarırken gereksiz antibiyotik kullanımı azaltılıp, ülke ekonomisine katkıda bulunabiliriz." diye konuştu.

Antibiyotiklerin ateş düşürücü ilaçlar olmadığını, her ateşi olanın da antibiyotik kullanmaması gerektiğine değinen Önal, şöyle devam etti: "Antibiyotik kullanımı kesinlikle bir doktor kontrolünde olmalı. Yanlış ve gereksiz kullanım durumlarında ciddi problemler olabilir. Antibiyotik kullanımı esasında hafif düzeyde ya da hayati tehdit edecek düzeyde ciddi yan etkiler ortaya çıkarabilir."

Cihan
Gün Olur devran döner.